Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

7.500 de euro, taxa de inmatriculare pentru o masina din 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#73
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostLucian_M, on Jan 10 2007, 01:03, said:

La presiunea UE va renunta, chiar daca deocamdata stau "fermi" pe pozitie.

si eu cred la fel. Pentru ca Romania abia strange din buci sa dea cotizatie 1 miliard de euro pe an la UE. Dapi sa mai plateasca si amenzi de circa 20.000 E pe zi cum platea Grecia ( din cauza nerespectarii depozitarii deseurilor) :naughty:


Momentan mai profita si Taxiceanu cat poate  pe ultima suta de metri. :ciocan:

Edited by cosmin_miu, 10 January 2007 - 02:33.


#74
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
din ce vad eu aici si in belgia (tara membra ue) se platesc taxe de prima inmatriculare. oare cum de nu s-a sesizat ue si in cazul ei? nu sunt si acolo discriminatorii taxele?

Edited by romaximusro, 10 January 2007 - 02:33.


#75
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postromaximusro, on Jan 10 2007, 02:32, said:

din ce vad eu aici si in belgia (tara membra ue) se platesc taxe de prima inmatriculare. oare cum de nu s-a sesizat ue si in cazul ei? nu sunt si acolo discriminatorii taxele?


Ai dreptate dar e o taxa normala nu absurda ....de la 1.6 la  1.9 mai vechi de 180 de luni costa 61 E astea nu sunt taxe care stopeaza importul de autovehicule sh.

citat de pe pagina :

Pour les véhicules >15 ans, la TMC ou taxe de mise en circulation est fixée à 61,50€.

Iar in ROMANIA taxa pentru un 1890 cmc  non -euro mai veche de 6 ani costa ----> Valoare taxa: 5,409 E, adica 19,127 LEI*

Salariu minim pe economie in belgia e vro 500 E
Salariu minim pe economie in romania e 100 E.

Deci pentru Belgia  taxa pentru un 1.9 este aproximativ 12 % din salariu minim . --->NORMAL
Iar pentru ROMANIA taxa pentru un 1.9 este cu 5309 % mai mult decat salariu minim. --->ABSURD

Edited by cosmin_miu, 10 January 2007 - 03:00.


#76
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mai nu e vorba de suma ci de principiu. care e la fel. ori eu cred ca legile se judeca dupa principii nu? de ce ar fi in belgia k dpdv al principiului?

#77
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postromaximusro, on Jan 10 2007, 02:58, said:

mai nu e vorba de suma ci de principiu. care e la fel. ori eu cred ca legile se judeca dupa principii nu? de ce ar fi in belgia k dpdv al principiului?
Pai daca taxele ar fi ca in Belgia, nu s-ar mai autosesiza UE :D. Pentru ca nu ar mai fi stopat importul de auto sh.

Eu vad foarte simplu treaba: Romania si Bulgaria, aduc cel putin un bine statelor UE: le scapa de niste masini depasite din punctul lor de vedere. Deci daca Romania ingreuneaza aceste importuri, respectivelor state nu le pica bine :D. Deci cu siguranta taxa va fi scoasa rapid ;).


Am spus-o si o repet: este un lucru bun si pentru noi. Cu banii pe un Tico/o berlina iti poti lua un Opel Vectra mai vechi...sau oricum, pe-acolo. Deci vor scadea preturile umflate artificial la junghiurile de pe piata sh actuala. :P

#78
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
politica si interese la o adica :)  :peacefingers:

#79
johnyxxx

johnyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2005

View Post02hot4u, on Jan 9 2007, 22:38, said:

buna ziua la toata lumea. am si eu o intrebare. eu vreau sa imi cumpar o masina din germania cu motor de 5000 din 2003 cu euro 3 cat ma costa peste pretu din germania. masina in germania costa 45.000. cat ma duce sa o vad inmatriculata pe romania? va multmuesc pt ajutor.stima si respect

te duce  10.166,00 euro  ,enorm de mult

Edited by johnyxxx, 10 January 2007 - 04:01.


#80
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
taxa asta exista in mai multe tari dar nu ingradeste COMERTUL LIBER d`asta e derajata si UE  si ACR si Uniunea transportatorilor din RO si eu si restul.

Edited by cosmin_miu, 10 January 2007 - 04:01.


#81
johnyxxx

johnyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2005

View Postcrz, on Jan 10 2007, 03:27, said:

Pai daca taxele ar fi ca in Belgia, nu s-ar mai autosesiza UE :D. Pentru ca nu ar mai fi stopat importul de auto sh.

Eu vad foarte simplu treaba: Romania si Bulgaria, aduc cel putin un bine statelor UE: le scapa de niste masini depasite din punctul lor de vedere. Deci daca Romania ingreuneaza aceste importuri, respectivelor state nu le pica bine :D. Deci cu siguranta taxa va fi scoasa rapid ;).
Am spus-o si o repet: este un lucru bun si pentru noi. Cu banii pe un Tico/o berlina iti poti lua un Opel Vectra mai vechi...sau oricum, pe-acolo. Deci vor scadea preturile umflate artificial la junghiurile de pe piata sh actuala. :P


bine zis ca la ora actuala sunt numai jeguri in tara si scumpe,cu banii care ii dau pe un cazan aici imi iau o masina impecabila de acolo si un euro 1 euro 2 .

#82
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Libera circulație a mărfurilor poate fi afectată nu numai de impunerea de taxe vamale sau de taxe cu efect echivalent, ci și de restricții cantitative, de alte măsuri cu efect echivalent sau prin controlul schimburilor comerciale. Tratatul CE interzice expres prin art. 28 acest gen de restricții în ceea ce privește importul.

si mai este un articol 90 din tratatul de aderare sau ceva de genu pentru care Romania a semnat
. :coolspeak:  nu mai stau sa rasfoiesc carti ca mi-e lene.


eu stiu ca de obicei cand nu respecti un contract sau un tratat mai ales cu UE....sugi acadeaua

Edited by cosmin_miu, 10 January 2007 - 04:35.


#83
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Apropo de taxele din Belgia, trebuia sa dati si voi scroll pana jos... ;)

Quote

TAXE D'IMMATRICULATION supprimée le 01/01/2006 : le Service public Fédéral Finances en Belgique supprime la taxe d'immatriculation : fini les timbres fiscaux de 31 EUR à aposer sur la demande de plaque ! La plaque est gratuite.


#84
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostAlexIP, on Jan 10 2007, 07:21, said:

Apropo de taxele din Belgia, trebuia sa dati si voi scroll pana jos... ;)

E grele franceza asta pentru unii  :w00t:

pai vezi tu ca "TAXE D'IMMATRICULATION" e contravaloare  numerelor "plaque " ( echivalentul timbru fiscal belgian de 31E)      ...iar "taxe de mise en circulation ou TMC " este taxa de inmatriculare.....sau mai exact "de punere in circulatie in Belgia"
AlexIP....incearca sa filtrezi ce citesti
Ce ai zis tu de "taxe de inmatriculation " la belgieni e contravaloare numerelor ....al tablei numerelor..... :photo:
Macat ai dat scroll...dar mai trebuia si tradus  :w00t:

#85
r3m0t3

r3m0t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.10.2002
Sunt pe punctul de a cumpara o masina de maxim 14.000 euro cu banii jos. Problema care ma framanta este urmatoarea: sa cumpar una second hand de prin 2003 sa zicem (si aici m-am gandit la un Audi A4, Rover 75, BMW etc), inmatriculata deja si cu toate taxele platite sau sa cumpar una noua care la banii astia poate fi din gama compact, adica Citroen C3, Ford Fiesta etc.

Am inteles ca acum dupa 1 ianuarie s-a introdus o taxa prohibitiva la masinile second hand aduse din UE ca sa protejeze piata interna de masini noi.
Asa ca nu stiu ce e mai bine... Poate e cineva in aceiasi situatie cu mine si imi poate da un sfat pentru ca nu ma pricep deloc. Daca iau o masina second hand si imi baga astia o taxa de prima inmatriculare de 2000-3000 euro nu are niciun sens sa cumpar asa o masina.

Merci mult pentru ajutor!

Vlad

#86
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Pai e o mare diferenta intre A4 si C3, daca tu nu stii pe care sa o alegi... nu e bine.
Oricum, daca esti in dilema iti recomand C3 sau Ford Fiesta.
Scapi de griji, calcule si socoteli.
Te vei multumit cu o masina slaba dar noua.
Cele aduse de afara, sunt mai scumpe, nu sunt noi si iti solicita putin nervii (drum, negociere, inmatriculare, revizii, etc.)

#87
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cica UE da in judecata guvernu' nostru de 2 lei vechi daca mentine taxa la prima inmatriculare. Meleoane de euro ne coasta. Deci e bine ca intram in UE, ne mai dau aia peste nas cand calcam in strachini. Bravo UE, mai ai si parti bune.
De ce fac aceste afirmatii? M-am uitat la stiri. La Prima (cine nu crede sa se uite la cele de mai tarziu). Nu ma intrebati de ce la Prima- mi-era lene sa schimb canalu'.

#88
johnyxxx

johnyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2005

View Postr3m0t3, on Jan 10 2007, 12:29, said:

Sunt pe punctul de a cumpara o masina de maxim 14.000 euro cu banii jos. Problema care ma framanta este urmatoarea: sa cumpar una second hand de prin 2003 sa zicem (si aici m-am gandit la un Audi A4, Rover 75, BMW etc), inmatriculata deja si cu toate taxele platite sau sa cumpar una noua care la banii astia poate fi din gama compact, adica Citroen C3, Ford Fiesta etc.

Am inteles ca acum dupa 1 ianuarie s-a introdus o taxa prohibitiva la masinile second hand aduse din UE ca sa protejeze piata interna de masini noi.
Asa ca nu stiu ce e mai bine... Poate e cineva in aceiasi situatie cu mine si imi poate da un sfat pentru ca nu ma pricep deloc. Daca iau o masina second hand si imi baga astia o taxa de prima inmatriculare de 2000-3000 euro nu are niciun sens sa cumpar asa o masina.

Merci mult pentru ajutor!

Vlad
  

r3m0t3  u compari bmw sau a4 cu c3 =))  nici nu se pune problema  direct in germania te opresti iti iei un bmw 320 euro 3 sau un golf 4 euro 3  fra probleme si nu e nici taxa asa de mare vine cam 2000.

#89
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostLucian_M, on Jan 10 2007, 19:07, said:

Cica UE da in judecata guvernu' nostru de 2 lei vechi daca mentine taxa la prima inmatriculare. Meleoane de euro ne coasta. Deci e bine ca intram in UE, ne mai dau aia peste nas cand calcam in strachini. Bravo UE, mai ai si parti bune.
De ce fac aceste afirmatii? M-am uitat la stiri. La Prima (cine nu crede sa se uite la cele de mai tarziu). Nu ma intrebati de ce la Prima- mi-era lene sa schimb canalu'.


daca vor avea baze pentru asa ceva. deocamdata ue vrea doar sa-i sperie pe guvernanti, doar doar vor scapa fara sa trimita in judecata romania. Daca guvernantii vor avea oo, vor trece peste asta. Sunt sigur ca ue nu va avea baze pe care sa condamne aceasta taxa

#90
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Jan 11 2007, 06:57, said:

daca vor avea baze pentru asa ceva. deocamdata ue vrea doar sa-i sperie pe guvernanti, doar doar vor scapa fara sa trimita in judecata romania. Daca guvernantii vor avea oo, vor trece peste asta. Sunt sigur ca ue nu va avea baze pe care sa condamne aceasta taxa
iote unde era patriotu. ce frica pe el ca se duc dracului vanzarile la Logan daca se dau jos in sfarsit barierele.

maximuse , tu ar trebui sa iti faci republica separatista Dacia si sa te rupi de ue.

noi astilalti ne-am scremut sa scapam de guvernantii care trimiteau poporul sa isi ia harley davidson sa faca buf intr-un mondeo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate