Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#37
anxiety

anxiety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.02.2007

 irina1969, on Feb 22 2007, 16:43, said:

hello! pot sa iti spun 2 estimari pe care le-am primit eu de la 2 mesteri: 1) 60-70 mil; 2) promis ca o scoate in 50 mil. Fosa construita din beton, cu 2 sectiuni,  pt casa de wend cu 3 dormitoare. In conditiile in care una de cumparat e 70 mil... Am mai auzit si de lucrari "artizanale", dar parca n u m-as baga...


    Ceee faaaceee ?

    Ce sa faca frate cu 50 de milioane .... O groapa de 3/2 m sapata la o adancime de 3-3.5 m pana se ajunge in sold nisipos este suficienta .
    30 de saci de ciment si 20 de kg de fier beton ...

#38
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006

 richi_e, on Feb 22 2007, 16:48, said:

IN NICI UN CAZ ATAT!!! UNDEVA LA 100 RON/M +MATERIALE(1 SAC CIMENT/M SI AGREGATE)!
sorry, acum am vazut "/M". eu am sperat sa fie pe la jumatatea pretului celei de cumparat, dar m-au cam descurajat "ofertele"

#39
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006

 anxiety, on Feb 22 2007, 16:59, said:

Ceee faaaceee ?

    Ce sa faca frate cu 50 de milioane .... O groapa de 3/2 m sapata la o adancime de 3-3.5 m pana se ajunge in sold nisipos este suficienta .
    30 de saci de ciment si 20 de kg de fier beton ...
pai, nu stiu, cica atata, cu tot cu tras de tevi, capacul ala de beton... cat ar fi un pret realist?

#40
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Cubezi si vezi cat beton intra, apoi mai adaugi niste fier pt. placa si niste tevi.=> un pret estimativ.

Eu am groapa facuta si are vreo 3.5m adancime si nici urma de apa.
Problema este a spatiului pt. tuburile de drenaj. Oare pot sa le pun pe la vreo 2-3m de casa?

#41
anxiety

anxiety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.02.2007

 irina1969, on Feb 22 2007, 17:01, said:

pai, nu stiu, cica atata, cu tot cu tras de tevi, capacul ala de beton... cat ar fi un pret realist?

    6-10 milioane fara mana de lucru . Cofrajele pentru beton nu le-am luat in calcul pe considerentul ca niste scanduri vechi se gasesc intotdeauna in curtea unui gospodar .

#42
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 taz21, on Feb 22 2007, 11:05, said:

Pun aceasta problema doarece cele "la cheie" sunt foarte scumpe pt. mine. Deci rog sa nu faceti trimteri catre cele din plastic.
Cu o treime din suma care se cer pe ele eu cred ca imi pot face una din beton.
- O fosă septică te costă pe la 1.000-2.000 RON (funcție de gabarit și de tocmeala la manoperă). La acest preț trebuie să adaugi prețul vidanjei. După 2-3 ani stratul absorbant se colmatează și va trebui să chemi vidanja tot mai des, pînă vei ajunge la o vidanjare la 2-3 luni (pe caniculă e o ”plăcere” vidanjarea). Așadar, trebuie să ții cont și de prețul de exploatare. Pe lîngă prețul în bani, mai adaugă mirosul permanent și putoarea îngrozitoare și persistentă pe care o face vidanja. Nu îți mai pomenesc de faptul că fosele cu strat absorbant sînt ilegale. Dacă mai ai și o fîntînă, concentrația de bacili fecali din apă va depăși de 30-50 de ori limitele admise, adică va fi inutilizabilă.
- O stație de epurare pentru 4-6 persoane costă pe la 5.000 RON. Nu necesită vidanjare, nu folosește consumabile, nu miroase, nu necesită nici un fel de întreținere (decît odată la 2 ani o golire parțială a apei), produce apă curată dpdv microbiologic, apă care se poate folosi la udarea grădinii sau se poate deversa în mediu fără nici o consecință negativă. Singurul cost de exploatare este ceva consum de energie electrică pentru o pompă, consum echivalent cu un bec de 100W.
Ce alegi? Soluția mai ieftină pe moment, dar mai scumpă în timp, sau soluția cu costuri inițiale mai mari, dar mai ieftină pe termen lung și mai comodă în exploatare?

#43
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Da-mi te rog o adresa cu astfel de statie de epurare (eventual pe PM), pt. ca eu am gasit fose septice din plastic la pretul asta. (6000).

#44
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Trăiscă Google:
http://forum.softped...howtopic=141294
http://www.termosola...re_4-6_persoane
etc.
etc.

#45
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
eu am renuntat sa fac din beton. am gasit ceva la www.fose.ro, pt. cei interesati

#46
GBush

GBush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.03.2005
Salut.

Pe scurt:
   - am un racord de gaze facut din coloana principala pana spre mijlocul bucatariei unde am montat o plita incastrata (racordul e facut din teava din perete pana la "destinatie" cu o teava solida, iar ultimii 15 cm sunt dintr-un furtun de metal). Nu stiu exact cine a facut asta sau cat de bune sunt materialele pentru ca asa era cand am cumparat apartamentul.
   - nu am avut cuptor pana acum dar ma bate gandul sa imi pun (tot pe gaz, sub plita exista un loc mare in mobila special in acest scop.

Acum am 2 sfaturi de care as avea nevoie:
  1) Credeti ca e "safe" ? adica ma gandesc ca, caldura degajata de cuptor va "bate" exact in acel furtun/racord din spate.
  2) As vrea sa chem o firma autorizata sa re-evalueze/redesign :deadtongue: instalatia de gaze ca sa stau linistit ca stiu macar ce s-a intamplat acolo. Cine imi poate recomanda o firma/instalator autorizat (pentru asa o lucrare mica) ?

Merci,
Gbush

#47
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
iti recomand sa mergi la sediul distrigaz de pe marasesti si acolo o sa gasesti pe un perete firmele acreditate de ei (desi la ce lucrare mareata ai tu nu stiu daca trebuie sa mai faci dosar, proiect etc.)
daca nu, un instalator autorizat iti va face racordarea fara probleme.

caldura nu dauneaza acelui racord daca este metalic in intregime (sa nu aiba furtun de cauciuc la interior, iar la suprafata sa fie o impletitura metalica)

#48
dpop

dpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.02.2004
am o intrebare referitor la aceste statii de epurare:
cat de ok e apa rezultata?
adica ce inseamna "suspensii organice"?
daca e buna la irigat, e buna si sa-mi irig legumele din gradina? se mai considera ca fac agricultura ecologica daca irig cu apa respectiva, sau are un factor poluant?

de asemenea daca mai stiti firme care importa/produc asemenea statii si in restul tarii, va rog sa mai puneti cateva linkuri aici

multumesc

#49
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Am gasit acest articol pe net si mi se pare foarte interesant de citi pentru cei ce vor sa-si construiasca o fosa singuri.

http://septictankinf...t_To_Know.shtml

#50
xlook

xlook

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Calitatea apei difera de la o statie de epurare la alta.
In general trebuie sa se tina cont de urmatoarele lucruri cand iti alegi o statie:
- timpul de retentie - trebuie sa fie de aproximativ 3 zile (adik apa de la intrare la iesire trebuie sa stea 3 zile)
- trebuie sa aiba neaparat suflanta cu un debit de aer corespunzator
- trebuie sa aiba compartimente de digestie anaeroba si aeroba
- in compartimentul aerob trebuie sa existe neaparat suport pentru bacteriile aerobe care se dezvolta aici
Daca sunt indeplinite aceste conditii apa poate fi folosita la udat gradina si spalat masina, si se vidanjeaza foarte rar.
Numai ca nu prea se tine cont de caracteristici si performante, in  general doar pretul conteaza.
Mai multe detalii (dar nu cred ca intereseaza pe cineva chiar asa detaliat) se gasesc in cartile D-lui Robescu din UPB

#51
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
dpop, gasessti la bricostore pantelimon instalatie de epurare. costa aproximativ 5.700 RON. nu mai retin ce volum are. asa, la ochi, pare pe la vreo 1.500 - 2.000 de litri. dar nu te baza pe aceste valori. :)
apa nu mai este buna de baut insa este buna pentru udat/irigat gradina. si da, se poate considera ca folosind-o, te incadrezi in ceea ce se cheama agricultura ecologica.

#52
dpop

dpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.02.2004
multumesc pt raspunsuri.
din pacate eu locuiesc in cluj, asa ca adresa din bucuresti nu mi-e de folos. dar poate sunt altii din bucuresti care o sa citeasca topicul si le e buna lor...

alta intrebare:
sa zicem ca vara folosim la irigat (sau daca e vreme pploioasa la inundat) gradina.
ce se intampla iarna? nu ingheata acolo pe teava? sau trebuie un sistem alternativ care vara sa arunce pe gradina iarna in panza freatica? daca vecinii au fantana la 50 m, oare e bai daca dau drumul apelor astora in panza freatica, sau chiar si in gradina?

#53
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Ca sa nu ai probleme trebuie se faci un camp de drenaj. Apa rezultata se va infiltra in pamant.

#54
xlook

xlook

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Drenajele se fac de obicei la 1.2 - 1.5m adancime (poate mai  mult), deci sub cota de inghet.

Ar fi bine daca ar exista un studiu al panzei freatice, ca sa se determine cel mai bun loc de amplasare al statiei.

Oricum pana sa ajunga la panza freatica si deci pana in putul vecinilor (daca ajunge pana acolo), strabate un volum mare de pamant. Depinde si de adancimea putului vecinilor.  Aici au loc din nou filtrari si procese microbilogice care asigura epurarea avansata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate