Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2809
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
pt că-i dedesubt?
pt că țeava e înfășurată total cu acea pânză?

#2810
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Man, principiile drenajului frantuzesc ( ca asta facem noi la fose, ei l-au inventat) sunt asa:
- Izolat pamantul de pietris - Geotextil in sant si deasupra
- Strat de pietris sub teava de dren
- Teava de dren izolata de stratul de pietris montata cu o panta de 1% - Geotextil in jurul tevii
- Pietris deasupra tevii de dren.

Pietrisul ala formeaza ceea ce se numeste camp de dren. In variantele pentru desecari/ape pluviale etc capatul furtunului/tevii de dren se termina invariabil la suprafata sau intr-un bazin de retentie, astfel incat apele drenate care nu mai incap in campul de dren in anumite situatii sa fie deversate/stocate. In varianta pentru fose, se mai adauga ventilatiile tubului de dren, pentru a permite continuarea fermentarii aerobe si continuarea procesului de epurare a apelor reziduale.

Acum, ca in Romania avem noi stilul de "merge si asa" sau "am facut eu la cineva si merge de 10 ani fara probleme" e alta discutie si de aici tot felul de stiluri de montaj mai fara geotextil, mai fara pietris, mai pe uscat, mai cu capatul drenului in lac sau in vreun put forat, ori fara ventilatii sau cate si mai cate, e alta discutie, dar daca cautati pe afara cum se face un drenaj din asta ca la carte, o sa gasiti cum am scris eu mai sus Posted Image

Edited by MirceaDWC, 01 September 2022 - 09:02.


#2811
dobryraul

dobryraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.06.2007
Salutare,
As vrea si eu ceva sfaturi de la peroanele mai experimentate la problema mea:

Detin o fosa Bunker 3500 tricamerala montata cam de doi ani, folosita de 2 persoane; de aprox 1 an de zile am inceput sa adaug enzime Diavolina. Cand am comandat enzimele, mi s-a recomandat ca dupa o anumita perioada pot sa folosesc o parte din apa din ultima camera  la udarea gazonului. Acum aprox 3 saptmanani am scos cu o pompa cu tocator circa 500 -800 litri din cea de-a treia camera; apa era destul de limpede, doar un usor miros de "statut". la cateva minute dupa ce am oprit pompa, apa din camera de limpezire a inceput sa se tulbure destul de rau. Pentru a preveni ca sa intre mizerie pe dren, am pus o bucata de polisitiren care pluteste pe apa si sta fixata in fata iesirii spre dren. In acest moment deja a facut un strat de 2-3 cm de mizerie.

A mai intampinat cineva o astfel de problema ?A mai scos cineva apa din fosa pentru udat? Este o procedura normala?
Din cate inteleg eu, scotand asa destul de repede din fosa, gravitational, o  parete din continutul primei camere a migrat spre camera doi si trei pana s-a echilibrat nivelul apei .
Ce as putea face in acest moment pentru a preveni infundarea drenului: o vidanjare completa a fosei?

Multumiri.

#2812
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
ai înțeles bine - chestia cu egalizarea nivelului,
dar n-ai înțeles bine partea de CUM să utilizezi apa epurată: trebuia ca aceasta să curgă gravitațional într-un cub de plastic, și abia de acolo să o arunci la irigare.

acum ști!

#2813
dobryraul

dobryraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.06.2007

View Postgushpi, on 12 septembrie 2022 - 12:32, said:

ai înțeles bine - chestia cu egalizarea nivelului,
dar n-ai înțeles bine partea de CUM să utilizezi apa epurată: trebuia ca aceasta să curgă gravitațional într-un cub de plastic, și abia de acolo să o arunci la irigare.

acum ști!

Mersi de explicatie. Daca ar fii sa folosesc aditional un cub de plastic pentru irigare ar trebui ca acesta sa fie destul de mare.
Ce ma intereseaza pe mine acum este daca apa din ultima camera se va mai limpezi .In acest moment este un strat de mizerie (namol fermentat cred) deasupra. Se va mai decanta stratul acesta la fundul fosei, sau trebuie sa vidanjez .

#2814
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
cubul de 1 m3 ar fi suficient
pompa de irigații să fie comandată de un plutitor, și gata :)

pare-se că nu va pleca mizeria aia d-acolo; poate o poți aduna, încet-încet, cu un minciog mai des.

#2815
Ritter

Ritter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2006

View Postadi0, on 31 august 2022 - 08:39, said:


Am auzit parerea asta de cand am inceput sa caut informatii despre cum se fac drenajele. Eu am ales sa fac cum se vede in poze si sunt destul de sigur ca nu se va amesteca nimic acolo dar ramane de vazut in timp. Daca peste cativa ani am probleme si asta e cauza principala o sa revin aici si o sa dau like la postarea ta. :)


Pietris sub tunele, asezat tunele, pietris pe langa tunele si putin deasupra lor, pus geotextil. Nu inteleg cum ar putea intra pietris prin gaurile tunelelor - sunt destul de mici. Pietrisul (90%) a fost descarcat direct in groapa.

Ai facut greseli grave. Are dreptate Mircea. Daca tie iti place sa sapi si sa dezgropi tot, din 3 in 3 ani, aia e altceva...

Edited by Ritter, 01 October 2022 - 09:11.


#2816
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Imi puteti spune va rog ce diametru este indicat pentru teava de aerisire a coloanei? La mine am observat ca de la ultima toaleta au pus o reductie de la 110 la 50 mm si au plecat cu ea in sus iar in capat are o supapa (aerator). Nu stiu unde este greseala dar am observat ca atunci cand sunt toate geamurile inchise simt miros de la fosa. Am verificat sifoanele de pardoseala, scurgerile de la cabinele de dus...absolut toate au apa in ele si nu degaja miros si totusi vine pe undeva. Am tras apa la wc de cateva ori si apa ramane in sifoane; culmea este ca in bai nu miroase, simt mirosul doar in hol la intrare in casa si nu depistez de unde vine.

Ca si bioactivator, folosesc lichid Enzybel LC BEL: 300 ml/saptamana ; fosa este de 2m cubi.

#2817
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Teava de 50mm e in regula pt ventilarea coloanei. Aeratorul cu membrana fie e montat altfel decat vertical, fie e blocat pe deschis. Trebuie gasit si inspectat. Ideal ar fi un racord extern pt teava aia.

#2818
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View PostRitter, on 01 octombrie 2022 - 09:10, said:

... greseli grave ...

Asa-i... Macar sa invete altii din greselile mele!

#2819
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

View Postcamsonat, on 01 octombrie 2022 - 14:32, said:

Teava de 50mm e in regula pt ventilarea coloanei. Aeratorul cu membrana fie e montat altfel decat vertical, fie e blocat pe deschis. Trebuie gasit si inspectat. Ideal ar fi un racord extern pt teava aia.
Aeratorul este montat in pozitie verticala si nu este blocat, l-am verificat prima data; Momentan nu vreau sa scot teava aia in exterior pentru ca asta ar insemna sa modific acoperisul. Nu ma deranjeaza unde este acum (sus in pod) si nici nu miroase absolut deloc.
Ieri am chemat instalator si cred ca am gasit problema. Sifonul de la cadita de dus tip walk-in nu isi face treaba cum trebuie plus lipsa unui cot  tip "gat de lebada" pe instalatia principala pentru a prevenii mirosurile. Ceva de genul asta:
Attached File  gat de lebada.jpg   64.07K   27 downloads
Urmeaza sa sparg la parter, nisa pe unde trece coloana principala de 110 plus o placa de gresie pentru instalarea acestui cot "gat de lebada". Sa vedem cum ii facem loc acolo in nisa.
Attached File  schema instalatie sanitara 2.jpg   108.41K   29 downloads

#2820
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003
V-ati declarat fosa/statia de epurare le primarie?
https://adevarul.ro/...le-2209293.html

#2821
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008

View PostY0samiteSam, on 02 octombrie 2022 - 07:03, said:


de la cadita de dus tip walk-in nu isi face treaba cum trebuie plus lipsa unui cot  tip "gat de lebada" pe instalatia principala pentru a prevenii mirosurile. Ceva de genul asta:
Attachment gat de lebada.jpg
Pai spuneai ca ai verificat sifoanele.
Piesa aia e o eroare a producatorilo de tevi. Nu are ce cauta in inst de canalizare menajera. Mai bine fa-i cadou instalatorului 200 lei si imagineaza-ti ca ai montat-o.

#2822
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

View Postcamsonat, on 02 octombrie 2022 - 12:47, said:

Pai spuneai ca ai verificat sifoanele.
Piesa aia e o eroare a producatorilo de tevi. Nu are ce cauta in inst de canalizare menajera. Mai bine fa-i cadou instalatorului 200 lei si imagineaza-ti ca ai montat-o.
Am verificat si nu miroseau dar se pare ca totusi m-am inselat.
Pai si daca nu se pune piese aia, atunci cum se procedeaza? cum opresti mirosul sa ajunga in instalatia de la dus?

#2823
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostY0samiteSam, on 02 octombrie 2022 - 07:03, said:

Sa vedem cum ii facem loc acolo in nisa.
Attachment schema instalatie sanitara 2.jpg

omule, NU în nișă o pui...
o montezi pe traseul final spre fosă, acolo unde scrie „ieșire canalizare”!
în acest mod, eventualul miros nu mai trece spre casă.

#2824
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

View Postgushpi, on 02 octombrie 2022 - 17:34, said:

o montezi pe traseul final spre fosă, acolo unde scrie „ieșire canalizare”!
Da, așa are sens doar că trebuie să sparg platforma de beton.
Am găsit o soluție sa pun ceva asemănător în nișa fix acolo unde se înțeapă scurgerea de la dus:
Attached File  20221002_144840.jpg   329.69K   38 downloads


#2825
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
când fu nevoie să decupez frumos betonul, am plătit o mașină de tăiat betonul, făcui lucrarea apoi potrivii placa la loc - zici că-i viu! :P

#2826
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Asa e ca nu esti oltean? Ca pe mine perfectul asta simplu folosit pentru trecutul indepartat ma zgarie pe creier Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate