Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2773
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

View Postbody76, on 22 iulie 2022 - 17:15, said:

400 de litri proceseaza fara probleme. Cu spuma vei avea probleme. La mine doua ture de spalat pe zi era cam mult. Dar am ERU 4. Sa nu uiti de aeratoare cu limitare de consum pe toate sursele de apa din casa.

Eu iau ERU6, dar sa vina baietii din concediu.
Ce aeratoare? nu perlatoare?

View Postgushpi, on 23 iulie 2022 - 14:27, said:

io aș zice că un consum mare de apă nu dăunează: ea diluează patogenii...
dar 400 litri/zi nu-i mult...12 mc/lună e un consum cu puțin peste media de 10...
stațiile se comandă-n funcție de consum.

Si eu pe de o parte ma gandesc ca daca consumul de apa ( neincarcat microbiologic) este mai mare, dilueaza...insa posibil sa deregleze si functionarea ministatiei de epurare...

#2774
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Apa se duce, dacă are unde. Contează în ecuație și soluția de dren, nu doar fosa sau micro stația de epurare.

#2775
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

View PostBloodRa, on 23 iulie 2022 - 17:37, said:

Apa se duce, dacă are unde. Contează în ecuație și soluția de dren, nu doar fosa sau micro stația de epurare.

Inteleg..repet pentru apa nu ma plang...mai ales la cat e de uscat acum.....am ude sa o duc....
LA iesire din ERU6 vreau sa pun un rezervor de 1mc de stocare...poate chiar 2....si dupa o sa vina tunel de percolar.e..cu 5 -6 tunele.....de 300l......capacitate.....deci .....

#2776
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Așa e (aproape) sigur. Fără vas tampon este loterie

#2777
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003

View Postrodanny, on 23 iulie 2022 - 17:27, said:

Eu iau ERU6, dar sa vina baietii din concediu.
Ce aeratoare? nu perlatoare?
Tot aia e.


Si eu pe de o parte ma gandesc ca daca consumul de apa ( neincarcat microbiologic) este mai mare, dilueaza...insa posibil sa deregleze si functionarea ministatiei de epurare...
O da peste cap destul de grav. Mare atentie si la apa de ploaie. Nu are ce cauta in statie.

#2778
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrodanny, on 23 iulie 2022 - 17:46, said:


LA iesire din ERU6 vreau sa pun un rezervor de 1mc de stocare...poate chiar 2....

aceste rezervoare să aibă capac mare, să le poți curăța ușor (sigur va mai ajunge ceva nămol în ele...)

View Postbody76, on 23 iulie 2022 - 21:34, said:

O da peste cap destul de grav. Mare atentie si la apa de ploaie. Nu are ce cauta in statie.

excesiv de multă apă le dă peste cap - cum ai zis: apa de ploaie!
dar dacă tu consumi cu 2...3 mc/lună mai multă apă în casă, asta nu face nimic vizibil

(ploaia aduce volum mare în scurt timp, cei 2 mc din casă vin cumulat într-o lună...)

#2779
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
Sper sa nu se considere ca fac reclama dar m-am hotarat weekend-ul asta sa iau fosa urmatoare: https://feco.ro/eco-bunker-5000/

A mai luat cineva fose de la oamenii astia? Exista ceva feedback de la fosti clienti? Pe site-ul lor review-urile par foarte bune dar ma tem ca sunt si fake...

Sper sa nu fiu intrebat de capacitatea fosei (5mc). Pur si simplu sunt hotarat sa iau una mai mare, nu clasica fosa de 2.5mc. Vreau sa o montez in Mogosoaia.

Multumesc pentru eventualele pareri.

#2780
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Eu am o fosa similara Bunker 2500, dar cumparata de la altii :Eco-Tad. Seamana atat de tare cu ce ai pus tu incat ma gandesc daca nu cumva sunt aceeasi firma. O am montata in Mogosoaia din 2020. Nu am avut nici o problema cu ea in timpul asta.
Solul in multe parti din Mogosoaia este destul de lutos asa ca ar fi bine sa faci drenul ca la carte ca sa nu ai probleme.

#2781
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
Mda... Si eu am avut aceeasi dilema referitoare la eco-tad vs feco. I-am intrebat direct pe cei de la feco daca e vreo legatura intre ei si eco-tad si mi-au raspuns ezitant ca nu e nicio legatura. Eu am concluzionat ca vand fix aceleasi fose (cred ca sunt produse in aceeasi fabrica, in Arad).

Si pentru ca mi-ai zis ca nu esti strain de Mogosoaia, ti-am lasat si un PM. :)

#2782
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
Tot referitor la discutia despre fosa, aveti idee care ar fi pretul corect pentru un montaj de fosa? Am oferte de la doua firme care monteaza fosa de 5mc cu aproximativ 5000 roni. In banii astia intra sapaturile, pozitionat fosa, intins tuburi de dren si astupat gropi. Mie mi se pare foarte mult avand in vedere ca sapaturile le rezolv cu 1300 roni dar nu ma descurc singur sa fac restul lucrarii...

Aveti ceva recomandari pentru echipe serioase in zona Bucuresti/Ilfov?

#2783
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
adaugă:
-fasonat/taluzat groapă, șanțuri
-turnare beton sub fosă
-umplut șanțurile cu piatră, astfel încât să ai pantă maxim 1%
-peste drenuri pui pânza și iar piatră mare/mică
-compactat delicat pământul
etc

tips:
-să umple fosa cu apă înainte de a pune pământul la loc
-nu uita să pui piesă de aerisire la capătul fiecărui tub de dren (dacă ai mai multe ramuri)
-atenție să nu pună pământ direct pe dren
-negociază să refacă EI planul general, astfel încât tu doar să mai pui gazon și să greblezi :P

deci dacă vrei repede, plătești nene!
că altfel vei găsi pe cineva care are 2 lopătari și te ține o lună și nici nu iese treaba cum trebe

#2784
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
Ca observatie la ce ai scris tu, niciun "fosar" din cei cu care am vorbit nu toarna beton sub fosa. In rest, ca toate lucrarile din constructii, si asta este supraevaluata din punct de vedere al costului. Dar deja m-am obisnuit cu ideea asta de cand am inceput constructia casei. Sunt satul de atitudinea "meseriasilor" si incerc sa ii evit ori de cate ori pot. ;)

In plus, neavand parerea unui alt fost client, pretul mare nu imi garanteaza si calitatea lucrarii, din pacate...

#2785
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
fără platformă rigidă și impermeabilă riscul de „scufundare” este mare
dacă apare o neetanșare, iar apa umectează până sub fosă, atunci... :(

#2786
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

View Postgushpi, on 25 iulie 2022 - 08:17, said:


aceste rezervoare să aibă capac mare, să le poți curăța ușor (sigur va mai ajunge ceva nămol în ele...)



excesiv de multă apă le dă peste cap - cum ai zis: apa de ploaie!
dar dacă tu consumi cu 2...3 mc/lună mai multă apă în casă, asta nu face nimic vizibil

(ploaia aduce volum mare în scurt timp, cei 2 mc din casă vin cumulat într-o lună...)

Apa de la ploaie ma gandesc sa o strang in alte recipiente si nu in fosa clar..
Insa eu consum in medie cam 20mc-25mc/ luna de apa.....nu imi dau seama daca mai mult dar cam pe aici...ca nu am pus niciodata un contor :D
ACum chiar ma bate gandul sa incerc sa pun unul totusi....
Ideea e daca apa din casa consumat zilnic depaseste sa zicem 1mc.....daca se poate deregla...sau nu....
Cat espre capac mare de golire aici e o problema.....nu cred ca mai intra cineva in inerior....sa curete....decat daca volumul e mare....la nivel de 1mc...cum sunt cuvburile de plastic pe palet......cred ca merg curatate prin golire si spalare cu spalator sub preisune si trasa apa cu pompa.....nu?

#2787
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

View Postadi0, on 26 iulie 2022 - 10:38, said:

Ca observatie la ce ai scris tu, niciun "fosar" din cei cu care am vorbit nu toarna beton sub fosa. In rest, ca toate lucrarile din constructii, si asta este supraevaluata din punct de vedere al costului. Dar deja m-am obisnuit cu ideea asta de cand am inceput constructia casei. Sunt satul de atitudinea "meseriasilor" si incerc sa ii evit ori de cate ori pot. Posted Image

In plus, neavand parerea unui alt fost client, pretul mare nu imi garanteaza si calitatea lucrarii, din pacate...
Iti pot spune cat m-a costat pe mine in regie proprie sa fac un dren de 12 m lungime, ca si extindere din camera de percolare montata initial de dezvoltator:
Sapatura cu cupa de 60 pe distanta de 12 m, adancime 1,2-1,5 m - 500 ron (Excavator)
Carat pamant - 400 ron
Piatra sparta - 8 mc - 850 ron
Dren - 350 ron (110 mm)
teava 110 si diverse fitinguri - cca 100 ron (am pus aerator la capat, a trebuit sa fac si niste curbe/coturi sa aduc apa din camera de percolare in zona drenului actual si ca sa o conectez la dren etc)
Geotextil - 75 mp - 350 ron.
Carca mea - se masoara in bere, nu o punem la socoteala.
Ca si timp, santul s-a sapat joi dimineata, joi dupa amiaza si vineri pana pe la 6 s-a carat pamantul la roaba si s-a nivelat in alta zona, apoi am montat geotextilul in sant, iar sambata pana la ora 17 eram gata (bagat piatra, dat nivel, asezat drenul, pus iar piatra, tras geotextilul deasupra, astupat santul etc.

#2788
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View PostMirceaDWC, on 29 iulie 2022 - 09:53, said:

...

Mersi! Deocamdata astept inca o oferta pe langa ce am deja. Noua oferta presupune folosirea a doua rezervoare de aproximativ 1.5mc si respectiv un tunel de percolare de vreo 5-6m.

Super utile informatiile oferite de tine. Ce pot sa spun este ca din cei 5000 de lei ceruti de firmele care ofera montajul, doar sapatura (500 lei) si "carca" din lista ta sunt incluse in suma asta. Materialele oricum sunt separat taxate. Deci carca ta a fost platita cu bere dar carca lor valoreaza mult mai mult. :)

#2789
Nakata92

Nakata92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.10.2021
Buna ziua ,
Am o fosa septica immhoff 4-6 persoane și am o problema cu ea .din Partea pe unde iese apa spre drenaj bolborosește /fierbe și îmi ridica că un mâl spre drenaj, iar aceste pleacă pe el și îl înfundă. Are cineva o părere ? Un sfat?

#2790
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

View Postadi0, on 29 iulie 2022 - 12:21, said:

Ce pot sa spun este ca din cei 5000 de lei ceruti de firmele care ofera montajul, doar sapatura (500 lei) si "carca" din lista ta sunt incluse in suma asta. Materialele oricum sunt separat taxate. Deci carca ta a fost platita cu bere dar carca lor valoreaza mult mai mult. Posted Image

Tine cont te rog ca ce am spus eu e valabil doar pentru montajul drenului! La fosa mai ai ceva de munca, iti trebuie si transport etc.

Edited by MirceaDWC, 29 July 2022 - 14:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate