Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2665
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostBloodRa, on 28 octombrie 2021 - 07:50, said:

Da, oriunde pe traseul de scurgere.
Vezi că la orice astfel de soluție ai o doza inițială mai mare.
Multumesc pentru info. dar nu sunt inca sigur ca am inteles ce cantitate sa pun in vasul de toaleta. La recomandarea colegilor am cumparat un bioactivator fosa septica lichid Enzybel LC BEL 5 litri
Scrie pe el: Doza saptamanala pentru locuinte unifamiliale : 25 ~ 50ml / saptamana / m3  
Intrebare: cati ml pe saptamana adaug in toaleta?  la ce se refera pe m3? Fosa are 2000 litri deci pun in toaleta  250 ml prima doza apoi in fiecare saptamana cate 50 ml?

#2666
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Fosa are 2000l = 2 mc
Se pune cantitatea ptr 2 mc, adica intre 50 si 100 ml (2 x 25 ... 50), conform celor scrise de tine .

#2667
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
În cazul tău, 2mc, prima doza e 2x250ml= 500ml

#2668
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostBloodRa, on 29 octombrie 2021 - 18:00, said:

În cazul tău, 2mc, prima doza e 2x250ml= 500ml
pe eticheta produsului nu scrie asa cum spui tu.
Dau copy-paste:
Mod de folosire:
Doza de start: 250 ~ 400 ml / m3
Doza saptamanala pentru locuinte unifamiliale : 25 ~ 50ml / saptamana / m3
Doza saptamanala pentru fose colective (locuinte multifamiliale, pensiuni, ...): 150 ml / saptamana / m3
Varsati doza in wc si trageti apa. Tratati de preferinta seara, cand instalatia este folosita mai putin.
O folosire regulata garanteaza succesul tratamentului

#2669
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Atunci

View PostBloodRa, on 29 octombrie 2021 - 18:00, said:

În cazul tău, 2mc, prima doza e 2x250(- 400) ml= 500 (- 800 ) ml

Asta dacă ai fosa de circa 2 metri cubi .

Eu zic sa pui , inițial, juma' de litru , adică un pet de jumate, e mai ușor de măsurat.

#2670
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
O sa pun jumatate de litru dar nu cred ca are rost avand in vedere ca toaleta nu este folosita decat de mine, ocazional. Ma duc la 2-3 zile sa vad daca totul este in regula.
Probabil in luna Iunie o sa ne mutam in noua casa.

#2671
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Buna seara, am si eu o intrebare:
Daca instalezi o ministatie de epurare care respecta anumite certificari mai este nevoie sa te conectezi la canalizare ?( sunt sanse ca in urmatori ani sa ajunga canalizarea prin sat)

#2672
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Pe site-ul apacanalilfov este mentionat: utilizatorii, persoane fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apă, au obligaţia de a se racorda la sistemele publice de canalizare existente sau nou-înfiinţate, dacă aceştia nu deţin staţii de epurare avansată care respectă condiţiile de descărcare a apelor epurate în mediul natural.

#2673
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Si care ar fi aceste statii de epurare avansata? Va multumesc anticipat pt ajutor.

#2674
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
@Desertor: Mai multe nu cunosc. Si eu am o statie de epurare si sunt interesat de acest subiect.

#2675
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am fosa septica cu dren si nu ma racordez la canalizarea lor pt ca e departe si costa prea mult. Mai si refuleaza la fiecare ploaie. ACI sunt niste hoti imputiti.

#2676
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016

View Postcamsonat, on 12 noiembrie 2021 - 10:36, said:

Eu am fosa septica cu dren si nu ma racordez la canalizarea lor pt ca e departe si costa prea mult. Mai si refuleaza la fiecare ploaie. ACI sunt niste hoti imputiti.

Eu ma refer la cazul in care pe viitor o sa treaca canalizarea prin fata casei. De 4 ani tot promite primarul  ca face canalizare, acuma cica la anul ar incepe dar asa zice primarul de 4 ani. Eu vream sa stiu care sunt acele statii de epurare ca stiu ce sa fac. Am nevoie de o fosa noua rapid si sunt indecis daca sa fac o o groapa betonata cu scurgeri  pana vine canalizarea( la anul sau peste n ani) sau sa investesc intr o ministatie de epurare dar care sa imi permita legea sa raman cu ea chiar daca pe viitor vine canalizarea

#2677
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Am senzatia ca o fosa septica cu tunele de percolare e chiar mai ieftina decat un bazin betonat. In afara de asta cred ca e inca legala si aprobata de mediu. Ma interesez si eu. Ce zice furnizorul de canalizare nu e lege si e evident ca e formulat in favoarea lui.

#2678
boieru2000

boieru2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2011
Salutare tuturor.
A montat cineva fose de la Ecowalburg? Stie cineva ceva despre ei si despre produsele lor? Am cerut o oferta mi-au transmis pretul 4500 lei cu montaj inclus pentru o fosa de 1500 ltr. Dar cand am cerut date despre producator, mi-au spus ca sunt facute jn Germania. Mai mult nu stiu sa spuna. Fabricate in Germania, ansamblate in Romania de ei.

#2679
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostDesertor, on 11 noiembrie 2021 - 22:28, said:

Buna seara, am si eu o intrebare:
Daca instalezi o ministatie de epurare care respecta anumite certificari mai este nevoie sa te conectezi la canalizare ?( sunt sanse ca in urmatori ani sa ajunga canalizarea prin sat)
Dacă ești racordat la rețeaua de apă a localității, nu o să ai opțiunea de a nu plăti canalizarea. Chiar și cea mai avansata microstație de epurare nu se apropie de performanța uneia de capacitate mare.
Eu unul abia aștept să se termine canalizarea in sat ca să am acces și la terenul unde este micro stația de epurare.

View PostY0samiteSam, on 30 octombrie 2021 - 06:34, said:

O sa pun jumatate de litru dar nu cred ca are rost avand in vedere ca toaleta nu este folosita decat de mine, ocazional. Ma duc la 2-3 zile sa vad daca totul este in regula.
Probabil in luna Iunie o sa ne mutam in noua casa.
Are rost, pentru că îți trebuie o cantitate minimă de enzime să înceapă festinul. Apoi ce bagi e doar complectare să suplinești ce se consumă.

#2680
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003
Conform art. 39 alin. (5), constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei nerespectarea de către utilizatori a prevederilor art. 31 alin. (14) din Legea nr. 241/2006, respectiv „Utilizatorii, persoane fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apă, au obligaţia de a se racorda la sistemele publice de canalizare existente sau nou-înfiinţate, dacă aceştia nu deţin staţii de epurare avansată care respectă condiţiile de descărcare a apelor epurate în mediul natural”.

Eu detin o statie care respecta normele NTPA 001.
In manualul ei scrie ca "In urma procesului de epurare apa poate fi deversata in: 1-emisar:lac,rau, parau sau orice apa curgatoare; 2 - In sol.

#2681
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă te chinuie talentul ia o mostră din apa deversată și fă o analiză la un laborator specializat. Ținând cont că această apă "curată" se deversează pe suprafața proprietății tale sunt mari șanse să îți schimbi opinia după ce primești rezultatele obținute.

#2682
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008

 body76, on 17 noiembrie 2021 - 01:30, said:

Eu detin o statie care respecta normele NTPA 001.
In manualul ei scrie ca "In urma procesului de epurare apa poate fi deversata in: 1-emisar:lac,rau, parau sau orice apa curgatoare; 2 - In sol.
Nu stiu de unde e citatul ala ca legile s-au mai actualizat.

Uite ce zice NTPA 001:
"III. Restricţii privind evacuarea apelor uzate
Art. 5.
(1) Apele uzate care se evacuează în receptorii naturali nu trebuie să conţină:
a) substanţe poluante cu grad ridicat de toxicitate, prevăzute în tabelul nr. 2, precum şi acele substanţe a căror
interdicţie a fost stabilită prin studii de specialitate;
b) materii în suspensie peste limita admisă, care ar putea produce depuneri în albiile minore ale cursurilor de
apă sau în cuvetele lacurilor;
c) substanţe care pot conduce la creşterea turbidităţii, formarea spumei sau la schimbarea proprietăţilor
organoleptice ale receptorilor faţă de starea naturală a acestora."
Tabelul 2:
1. compuşi organohalogenaţi;
2. compuşi organostanici şi organofosforici;
3. substanţe cu proprietăţi cancerigene;
4. compuşi organici ai mercurului;
5. compuşi organosilicici;
6. deşeuri radioactive care se concentrează în mediu sau în organismele acvatice.

Deci teoretic orice butoi etans, cu decantare, in care se deverseaza doar ape menajere obisnuite pt o locuina (nu ii iau in calcul pe cei ce isi schimba uleiul singuri si il arunca in canalizare), se poate utiliza legal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate