Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Staşii epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#19
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
tineti cont la instalare ca teava de intrare trebuie sa aiba o anumita panta si cea de iesire va fi mai jos decit cea de intrare, ca in figura de aici:

Asadar, daca terenul nu este in panta, ce faceti cu apa care iese din fosa? Unde si cum o deversati?

Attached Files


Edited by scheleton, 02 October 2009 - 18:55.


#20
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
se face o zona de drenaj a apei care iese din statie, sau se face un bazin colector al apei cu care de exemplu poti uda gradina

pe site-ul valrom cautati cartea tehnica pentru Aquaclean

oricum, astecii te sperie cu cantitatea de apa consumata de 5 persoane - 1000 litri/zi :lol: care e corecta conform teoriei, dar in practica nu e asa.

Edited by Evergreen, 17 July 2006 - 15:56.


#21
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Pai, exact de-asta am pomenit de problema, sa nu plaseze statia de epurare in vreun loc ingramadit.
Solutia cu zona de drenaj merge doar daca statia este destul de departe de casa si este discutabila, deoarece dupa 5-10 ani se va colmata si va trebui refacuta.
Solutia cu bazinul este cea mai rezonabila, dar trebuie tinut cont de acest lucru (bani + amplasament). De acolo, apa se poate pompa mai departe, fie in gradina, fie in santzul de linga drum (if any).

#22
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
eu unul as amplasa cit mai aproape de casa SE (daca in zona aia nu prea am geamuri, sau undeva unde am mai putine, in fine,  fiecare face dupa optiuni si amplasament)

eu unul, cind vreau sa am ceva functional 100% nu ma mai uit la bani  :D

#23
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Oricit de bine ar functiona, tot mai sint momente cind miroase, nu foarte neplacut, dar deranjant, asa ca ar fi bine sa fie plasata ceva mai departe de casa. Parerea mea.

#24
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
Ai dreptate, dar daca terenul e mic nu prea ai ce face, aromele sint mai puternice vara cind geamurile sint inchise ca merge AC-ul, mai racesti din cauza asta si ai nasul infundat si nu te mai intereseaza acest aspect :)

#25
tb2003x

tb2003x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2006

 cdan, on Jul 16 2006, 09:17, said:

@tb2003x sa dai si tu detalii te rog, despre pret, model, cate persoane, etc. ma intereseaza. ms!

uite aici o pagina intreaga de modele.
eu am luat-o pe cea mai ieftina ca-mi ajunge.

 Dana_H, on Jul 16 2006, 10:34, said:

Si eu, si eu  :worthy: Montajul se face de catre firma, sau doar transportul / Cat costa montajul? Conditii speciale, ceva (sapa ei groapa sau tu, ce fitinguri iti mai trebuie in afara de statia propriu-zisa). Multumim !  :)

Nu stiu cat ar mai costa montajul. Eu oricum aveam niste baieti care-mi sapau pe langa casa sa-mi faca izolatia... asa ca i-am folosit pe ei.
Fosa are intrarea si iesirea pe diametru standard de canalizare de 110.

post moderat

Edited by Kidu, 25 August 2006 - 18:39.


#26
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
pe site-ul valrom sint mai multe detalii despre drainkit / aquaclean si ce mai vreti voi despre tuburi, coturi, racorduri, etc.

Atentie la traseul tubulaturii pina la SE: daca exista schimbari de directie in plan (pe verticala nu este cazul) se vor amplasa in punctele de schimbare a directiei camine de vizitare si control.

Edited by Kidu, 25 August 2006 - 18:39.


#27
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Stie cineva cata energie consuma o statie din asta?

#28
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004

 blimpyway, on Jul 19 2006, 00:50, said:

Stie cineva cata energie consuma o statie din asta?
singurul consumator de energie este suflanta

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Evergreen, on Jul 19 2006, 01:01, said:

singurul consumator de energie este suflanta

Dar tot nu stiu... am vazut undeva ca are 55W, dar nu spune daca functioneaza permanent sau intermitent. O functionare permanenta ar insemna 480kwh/an sau 40/luna. Aproape cat un frigider si o masina de spalat impreuna.  

--------

Pentru mirosuri am vazut undeva ca merge cu biofiltru de paie pe gura de aerisire... daca aerul care iese trece printr-un balot de paie ud, microorganismele care se dezvolta pe paie retin mirosurile nasoale. La cateva luni se schimba balotul, caci putrezeste.
Se foloseste metoda industrial la ferme de porci si pasari.

#30
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Trebuie sa mearga permanent, pentru oxigenarea mediului. Daca nu, ti se impute.

#31
tb2003x

tb2003x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2006
Atentie!
Cei care ati asteptat prea mult sa va luati fosa .... de cateva zile a crescut pretul lor.
Cica s-a scumpit polietilena ;)
Si cum astea se vand cam la kilogram datorita butoiului ... vedeti si voi ce mai gasiti.
Shopping fericit celor care inca mai asteapta ieftiniri :)

#32
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Pun aceasta problema doarece cele "la cheie" sunt foarte scumpe pt. mine. Deci rog sa nu faceti trimteri catre cele din plastic.
Cu o treime din suma care se cer pe ele eu cred ca imi pot face una din beton.
Daca a facut cineva asa ceva, sau stie cum se face rog sa posteze.
Multumesc

#33
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007

 taz21, on Feb 22 2007, 11:05, said:

Pun aceasta problema doarece cele "la cheie" sunt foarte scumpe pt. mine. Deci rog sa nu faceti trimteri catre cele din plastic.
Cu o treime din suma care se cer pe ele eu cred ca imi pot face una din beton.
Daca a facut cineva asa ceva, sau stie cum se face rog sa posteze.
Multumesc
  depinde de structura solului si de adancimea panzei freatice! in mod normal se fac 2- un decantor si un put absorbant. al 2-lea are partea inferioara in strat de pietris (min 1-2 m) si nebetonat !

#34
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006

 taz21, on Feb 22 2007, 11:05, said:

Pun aceasta problema doarece cele "la cheie" sunt foarte scumpe pt. mine. Deci rog sa nu faceti trimteri catre cele din plastic.
Cu o treime din suma care se cer pe ele eu cred ca imi pot face una din beton.
Daca a facut cineva asa ceva, sau stie cum se face rog sa posteze.
Multumesc
hello! pot sa iti spun 2 estimari pe care le-am primit eu de la 2 mesteri: 1) 60-70 mil; 2) promis ca o scoate in 50 mil. Fosa construita din beton, cu 2 sectiuni,  pt casa de wend cu 3 dormitoare. In conditiile in care una de cumparat e 70 mil... Am mai auzit si de lucrari "artizanale", dar parca n u m-as baga...

#35
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007
IN NICI UN CAZ ATAT!!! UNDEVA LA 100 RON/M +MATERIALE(1 SAC CIMENT/M SI AGREGATE)!

#36
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006

 richi_e, on Feb 22 2007, 16:48, said:

IN NICI UN CAZ ATAT!!! UNDEVA LA 100 RON/M +MATERIALE(1 SAC CIMENT/M SI AGREGATE)!

nu ma pricep, dar crezi ca 1 sac de ciment ajunge? vreau si eu asa ieftin :). poate mai primim si alte pareri...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate