Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#37
Dan Iacobescu

Dan Iacobescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.08.2006
M-ar interesa si pe mine daca pleaca cineva in Corfu intre 17-20 septembrie si daca nu il deranjeaza sa mai ia 2 persoane in masina (eu si sotia mea), platesc jumatate din benzina.
email: [email protected]

#38
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Plec pe 9 septembrie dimineata 2-3:00 AM din Bucuresti, pe ruta Russe-Sofia-Kulata.

#39
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

 Dan Iacobescu, on Sep 5 2006, 10:43, said:

M-ar interesa si pe mine daca pleaca cineva in Corfu intre 17-20 septembrie si daca nu il deranjeaza sa mai ia 2 persoane in masina (eu si sotia mea), platesc jumatate din benzina.
email: [email protected]


Salut.

Vreau sa ajung in Grecia cu autoturismul in orasul Xanthi pe 14sept. (nord-est, in provincia Tracia).
Stie cineva daca se mai poate intra in Grecia si pe alta ruta? Adica mai aproape de granita cu Turcia, venind dinspre Stara Zagora.
Se recomanda sau ocolesc tot prin Kulata?

Si inca o intrebare: unde se poate plati mai usor cartea verde si asigurarea medicala in Bucuresti, si cam cat costa.

Merci.

#40
mgrigoriu

mgrigoriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2006
catre toti doritorii de excursie auto in grecia . pentru regiunea kavala , thassos si samotrakis, traversarea bulgariei o recomand cu toata seriozitatea prin ruse-v.tirnovo-stara zagora-harmali-ormenio-orestiada-didimotiho-alexandropulis-komotini-xanti-kavala

#41
mgrigoriu

mgrigoriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2006
adaug un grafic de deplasare orientativ pentru ducere si separat pentru intoarcere. am respectat in general vitezele legale in grecia si bulgaria. am stat la ducere 5 ore si jumatate in vama kulata-promahonas, fiind obligat sa innoptez la Serrres. a doua zi am continut drumul, dar nu prin Drama !. exista semnalizat dupa Serres un drum care scurteaza traseul cu circa 50 km, cu asfalt  bun. mai exact, dupa Nea Zihni, la circa 10 km, un drum prin Proti, apoi Elefteropoli iese la Kavala. Drumul de la Serres la Drama este cu asfalt prost si urca serpentine pe un munte (inutil) si mai lung cu 50 km.
la intoarcere, cu respectarea vitezelor legale, am facut de la keramoti la bucuresti 10 ore de deplasare rutiera ( adica fara timpii pentru alimentare, pauze, wc, etc)
la ormenio-svilengrad, eram doua turisme RO, a durat totul 15 minute !
calitatea drumului ormenio-st. zagora-ruse este f. buna.

Attached Files



#42
stoicaan

stoicaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.12.2006
Salut,
a incercat cineva sa mearga catre Grecia prin Serbia+Macedonia in loc de Bulgaria ? Am facut traseul de la mine din oras (Cluj) si as avea in jur de 1100 km pana la Salonic in ambele variante. Parca Bulgaria ma ingrozeste mai tare .

#43
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Singura problema ar fi ca iti trebuie viza de tranzit si pentru Serbia, si pentru Macedonia, in cuantum destul de mare amandoua (cred ca te duce la 80-100 eur/pers). Plus alergat, etc. Asa ca ia-o prin Bulgaria, nu te papa nimeni pe-acolo daca esti atent.

#44
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Nu are ce sa te ingrozeasca la Bulgaria. Iar daca vrei sa scapi repede de ea, traverseaz-o noaptea, cu plinul facut in tara. Nu mai e nevoie sa te opresti. Iti ia maxim 7 ore, intri la 23:00 pe la Giurgiu si iesi la 05:30 pe la Kulata, iar traficul tinde spre zero. La cel mult 08:00 esti in Salonic. Trebuie sa pleci din Cluj la 16:00.

Edited by abancor, 13 December 2006 - 10:06.


#45
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 alexxxxx, on Dec 12 2006, 16:17, said:

Singura problema ar fi ca iti trebuie viza de tranzit si pentru Serbia, si pentru Macedonia, in cuantum destul de mare amandoua (cred ca te duce la 80-100 eur/pers). Plus alergat, etc. Asa ca ia-o prin Bulgaria, nu te papa nimeni pe-acolo daca esti atent.


In afara de asta, riscul de a te rataci in Serbia este MAJOR. Semnalizarea rutiera in Serbia este la 40% din cea a Romaniei.

#46
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2006
Uita de Serbia si Macedonia chiar daca pare mai scurt. Nu de alta dar dai o gramada de bani pe vize pe care le poti lua numai din Bucuresti. Sari de la Calafat sau Bechet la bulgari si pe urma mai ai vreo 6-7 ore pana la Kulata la granita. Dar sa te pregatesti de stat vreo 2 ore la ferry (acu si cum iti este norocul daca-l prinzi aproape de plecare stai mai putin). Daca traversezi la Bechet  o iei spre Vratsa si pe urma tii drumul spre Sofia. Recomand sa treci pe la Bechet. Pe la Clafat poate e mai scurt dar drumul e mai greu.Drumul e bun fara probleme. Dupa Vratsa mai ceva si intri pe autostrada si pe urma ocolesti Sofia spre Kulata. Pe centura Sofiei te inarmezi cu multa rabdare si tutun ca e varza si super aglomerata. Daca ai curaj o tai prin Sofia ca e mai scurt si tii tot timpul indicatorul de Pernik, Kulata.
Politistii bulgari s-au mai linistit nu mai sunt asa de pusi pe spaga dar nu se stie oricum spaga e 10 euro (20 leva) daca vor mai mult nu stai la discutii si le ceri amenda care oricum e in jur de 15-20 de euro si pe care nu-ti mai bati capul sa te duci sa o platesti ca pana ajunge la vama dureaza o luna, doua. Mare atentie ca stau cu radarele numai la limitare de viteza si preferabil in curbe. Bulgarii se avertizeaza cu farurile si te saluta daca i-ai avertizat si tu. In general nu mai sunt probleme in Bulgaria dar stii cum e paza buna... Atentie la indicatoare ca e cam naspa situatia nu prea sunt.

#47
immanueleny

immanueleny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.01.2007
Vreau si eu la vara sa ajung in Corfu. Cred ca o sa ne ducem prin Bechet. Stiti cumva cat ma costa sa trec pe acolo? Am inteles ca nu se mai platesc taxele orasului. Ce mai este de platit? Bacul? Ecologizare? Cat e pe masina si cat e pe persoana?

#48
stoicaan

stoicaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.12.2006

 nenea gogu, on Jan 10 2007, 16:34, said:

Uita de Serbia si Macedonia chiar daca pare mai scurt. Nu de alta dar dai o gramada de bani pe vize pe care le poti lua numai din Bucuresti. Sari de la Calafat sau Bechet la bulgari si pe urma mai ai vreo 6-7 ore pana la Kulata la granita. Dar sa te pregatesti de stat vreo 2 ore la ferry (acu si cum iti este norocul daca-l prinzi aproape de plecare stai mai putin). Daca traversezi la Bechet  o iei spre Vratsa si pe urma tii drumul spre Sofia. Recomand sa treci pe la Bechet. Pe la Clafat poate e mai scurt dar drumul e mai greu.Drumul e bun fara probleme. Dupa Vratsa mai ceva si intri pe autostrada si pe urma ocolesti Sofia spre Kulata. Pe centura Sofiei te inarmezi cu multa rabdare si tutun ca e varza si super aglomerata. Daca ai curaj o tai prin Sofia ca e mai scurt si tii tot timpul indicatorul de Pernik, Kulata.
Politistii bulgari s-au mai linistit nu mai sunt asa de pusi pe spaga dar nu se stie oricum spaga e 10 euro (20 leva) daca vor mai mult nu stai la discutii si le ceri amenda care oricum e in jur de 15-20 de euro si pe care nu-ti mai bati capul sa te duci sa o platesti ca pana ajunge la vama dureaza o luna, doua. Mare atentie ca stau cu radarele numai la limitare de viteza si preferabil in curbe. Bulgarii se avertizeaza cu farurile si te saluta daca i-ai avertizat si tu. In general nu mai sunt probleme in Bulgaria dar stii cum e paza buna... Atentie la indicatoare ca e cam naspa situatia nu prea sunt.

Multumesc.
Oare feribotul circula noaptea (sau ma rog, seara tarziu) ?

#49
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
daca esti amator de peisaje si nu vrei doar o excursie de tranzit...merita vazuta serbia...
loc al contrastelor...macedonia de asemeni

#50
virgilica

virgilica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2007

 claudiu70, on Aug 15 2006, 13:57, said:

Pe cont propriu
Vila Eric`s , proprietara este romanca , 40 Euro/zi/camera
Stii cum ai putea lua legatura din tara cu proprietara de la Eric's, sau mail sau fax de la alte vile de acolo?

#51
claudiu70

claudiu70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.08.2006

 virgilica, on Feb 18 2007, 19:47, said:

Stii cum ai putea lua legatura din tara cu proprietara de la Eric's, sau mail sau fax de la alte vile de acolo?
www.thassos-island.ro

#52
fluturash4

fluturash4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.03.2007

 rayman, on Aug 20 2006, 11:29, said:

Am fost pe insula Thassos in vara asta, in Potos mai exact, si m-a costat aprox. 100 EU + un milion, 6 zile. Fara cheltuielile de acolo.
Am mers cu autocarul, printr-o agentie.

Am stat la hotel Olympion, **, conditii acceptabile, f curat, televizor, frigider. Pentru AC am inteles ca trebuia sa mai platesti 5E/zi, dar n-am avut nevoie.
In pret era inclus si micul dejun, dar ala nu prea mi-a placut. Daca sunteti fani ai dulceturilor la cutiuta, go for it. :P

Mancam la terasele de langa plaja, cu 10-12E bagam in mine de nu mai puteam sa ma ridic de la masa. Poate fi si mai scump, totusi. Sezlongurile nu se inchiriau, trebuia doar sa faci o consumatie la terasa din dreptul careia erau, si puteai sta toata ziua. Am inteles ca asta oricum, nu era obligatoriu.

Inchiriatul scuterelor :12E/zi, ATV: 40E/zi, bicicleta: 6E/zi. Eu am luat bicla, pentru ca n-am permis, dammit.

A fost prima oara cand mi-am petrecut concediul in afara tarii, si am ramas placut impresionat. E o statiune (de fapt un fel de sat turistic) linistita, si cred ca la anu' tot acolo ma duc, daca nu gasesc altceva mai atractiv.

Daca vreti si alte detalii despre agentie, etc, PM me, ca nu vreau sa fac publicitate gratuita.
masina costa 30 de euro / zi, una mica, de 4 persoane,plus benzina, cam 10 euro pe suta de kilometri, dar merita toti banii, mult mai mult decat turul insulei pe care il ofera astia prin agentiile de turism, cu masina poti sa t eopresti cand vrei, unde vrei.

#53
iacobandrei2001

iacobandrei2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.04.2007
ce ziceti de www.thassos.ro?

#54
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005
Poate ar trebui sa reinviem topicul asta :)
Pe 1 iunie plec spre HALKIDIKI – Peninsula SITHONIA . Sper sa fiu in Bucuresti in jurul orei 09:30 - 10:00 . Daca sunt ceva amatori bagati !
Si inca o intrebare : nu vreau sa merg non-stop pana in grecia (din cauza de copil) si as vrea sa raman peste noapte la un hotel la bulgari . Stiti cumva vreun hotel / orasel unde pot innopta in conditii decente, fara sa stau cu frica sa nu-mi fure masina sau din masina si de unde sa pot pleca a.i. sa ajung in jurul orei 12:00 - 13:00 la destinatia finala ?
Bafta !

Edited by kum, 10 April 2007 - 16:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate