Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

pot sa incarc bateria prin cablul usb

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
st1ng

st1ng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2006
am un motorola v1050 ...ma intrebam daca pot sa incarc bateria prin cablul de date ca prin mobile phone tools nu vad sa mearga ...printr-un program special ceva

#2
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Bateria nu se incarca soft ...
Doar daca exista un cablu care sa se poata alimenta din USB, spre exemplu.

#3
st1ng

st1ng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2006
pai ma refer la un soft care sa activeze aceasta optiune ...cablul de date are trei pini care corespund celor de la incarcator si ma gandesc se poate dar nu stiu eu cum

#4
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Păi ar tebui să meargă automat. Dacă nu, atuncea înseamnă că nu există posibilitatea de a încărca prin cablu. Dar aici nu e aria de terminale fixe şi mobile, acolo primeai mai multe detalii ;)

#5
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

View Postmatthew, on Jun 28 2006, 12:28, said:

Păi ar tebui să meargă automat. Dacă nu, atuncea înseamnă că nu există posibilitatea de a încărca prin cablu. Dar aici nu e aria de terminale fixe și mobile, acolo primeai mai multe detalii ;)

Mare lucru nu e de spus, in momentul in care se conecteaza telefonul prin cablul usb la calculator incepe si incarcarea automata a telefonului. Nu trebuie sa intri in soft ca sa faci acest lucru. Daca nu se incarca atunci inseamna ca telefonul nu are aceasta obtiune de incarcare prin cablu usb. Telefoanele Motorola stiu ca se pot incarca prin cablu usb. Testat pe Moto v3.

PS: matthew sper ca am formulat corect frazele :D . Sper sa nu apar in lista ta.

Edited by fuji, 28 June 2006 - 11:35.


#6
mariusx25

mariusx25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.12.2005
Da se poate.

#7
st1ng

st1ng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2006

View Postmariusx25, on Jun 28 2006, 13:34, said:

Da se poate.

da, dar cum?

#8
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

View Postst1ng, on Jun 28 2006, 14:19, said:

da, dar cum?
Chiar trebuie sa facem un desen ca sa intelegi? ce naiba...

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Am vazut la unele cabluri de date pe USB, la diverse telefoane, a caror mufa pentru conectarea cu calcualtorul este acceasi si pentru alimentarea cu curent. Acele cabluri au de regula un comutator pentru a schimba modul de functionare al cablului, fie de date fie ca alimentator, dar la un Motorola mai vechi am vazut cum cu un acelasi cablu de date (un mini usb), diferit de cel de alimentare, in momentul in care era introdus atat in telefon cat si in USB-ul calculatorului indicatorul de incarcare era activat, fiind totodata posibila si comunicarea de date intre acestea.
Asadar, depinde de tipul cablului, de cat de "original" (copie cat mai apropiata din punct de vedere electronic fata de unul original) este aceasta si de alte specificatii pentru acest mod de conectare.

[ http://www.gomadic.net/newimg/motorola-v1050-straight-power-hot-sync-charge-charger-usb-cable.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ciubex, 28 June 2006 - 13:57.


#10
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View Postfuji, on Jun 28 2006, 14:47, said:

Chiar trebuie sa facem un desen ca sa intelegi? ce naiba...
vezi linku asta
http://www.e398mod.c...nt/view/111/25/
nu toate cablurile usb au si alimentarea legata la pini.
spre ex. primul cablu care l-am avut la Moto E398 avea. puteam incarca mobilu prin cablul de date.
al doilea a trebuit sa-l modific eu dupa cum poti vedea pe linku de mai sus.
Succes.
Mai cauta pe net. nu stiu daca cablul de la E398 se potriveste si la al tau.

#11
vic_Alex

vic_Alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2006
da se poate incarca acumulatorul. eu am cumparat de la www.altshop.ro un cablu pentru sagem si se incarca, parca imi tine mai mult acumulatorul decat printr-un incarcator

#12
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Sunt unele modele care se incarca prin usb si altele (majoritatea) care nu au implementata aceasta functie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate