Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Unde s-a format poporul român?

- - - - -
  • Please log in to reply
3065 replies to this topic

Poll: Unde s-a format poporul român? (331 member(s) have cast votes)

Unde s-a format poporul român?

  1. Imaginea 1 din primul mesaj (13 votes [3.92%])

    Percentage of vote: 3.92%

  2. Imaginea 2 din primul mesaj (47 votes [14.16%])

    Percentage of vote: 14.16%

  3. Imaginea 3 din primul mesaj (10 votes [3.01%])

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Imaginea 4 din primul mesaj (39 votes [11.75%])

    Percentage of vote: 11.75%

  5. Imaginea 5 din primul mesaj (35 votes [10.54%])

    Percentage of vote: 10.54%

  6. Imaginea 6 din primul mesaj (30 votes [9.04%])

    Percentage of vote: 9.04%

  7. Imaginea 7 din primul mesaj (158 votes [47.59%])

    Percentage of vote: 47.59%

Vote Guests cannot vote

#1
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005
Am ales celebre cele mai celebre variante pentru regiunea în care s-ar fi format poporul român.
Variantele au numărul în colțul din stănga sus

Attached File  Leaganul1.JPG   123.25K   1581 downloadsAttached File  Leaganul2.JPG   124.3K   1507 downloadsAttached File  Leaganul3.JPG   123.85K   1259 downloadstachment]
Attached File  Leaganul4.JPG   123.55K   1261 downloadsAttached File  Leaganul5.JPG   123.6K   1222 downloadsAttached File  Leaganul6.JPG   124.39K   1287 downloadstachment]
Attached File  Leaganul7.JPG   124.29K   1531 downloads

Edited by Diogene, 24 June 2006 - 20:25.


#2
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
Important este unde sa format nu unde cred eu sau altu ca sa format.
Pt asta tb sa intrebam istorici.

Ar mai fi o idee sa inventam masina timpului. :w00t:

#3
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postzoro2, on Jun 24 2006, 21:22, said:

Important este unde sa format nu unde cred eu sau altu ca sa format.
Pt asta tb sa intrebam istorici.

Ar mai fi o idee sa inventam masina timpului. :w00t:
Dacă nu i-ai întrebat până acum pe istorici nu e nici  o problermă. Nu-ți dă nimeni cu parul. Voi dezvălui câteva lucruri despre variante, abia după votul 50 (dacă va fi).

Edited by Diogene, 24 June 2006 - 20:30.


#4
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostDiogene, on Jun 24 2006, 21:26, said:

Dacă nu i-ai întrebat până acum pe istorici nu e nici  o problermă. Nu-ți dă nimeni cu parul. Voi dezvălui câteva lucruri despre variante, abia după votul 50 (dacă va fi).


Deci de pe topicul acesta o sa aflam unde s-a format poporul român!

:w00t:

#5
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
Are cumva legatura cu topicul ala ZeroTV ?  :w00t:

#6
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Dar poporul maghiar unde s-a format dl. Diogene?

Dar poporul francez?

Eu stiu unde m-am format eu :)

#7
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
NICI O VARIANTA NU E BUNA.

Trebuia varianta 0: Un cerc mare pe teritoriul actualei Romanii.

#8
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostBasarab, on Jun 24 2006, 23:31, said:

NICI O VARIANTA NU E BUNA.

Trebuia varianta 0: Un cerc mare pe teritoriul actualei Romanii.

:nonobad:
Trebuia varianta 0: un cerc mare pe teritoriul actualei Europe.  :naughty:
iti dai seama ca e imposibil de determinat locul exact in care s-a format poporul roman. pentru ca a fost un proces care a durat sute de ani nu 5 minute.

am si eu o curiozitate: chiar conteaza locul exact unde s-a format?  :huh: are vreo aplicatie practica/economica/politica sau este doar o curiozitate a unora?



p.s.: adevarul e ca poporul roman pe care il stim astazi s-a format in secolul 19. in jurul anului 1848, pe teritoriul principatelor romane care existau la acea data.  :)

#9
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Conteaza, dar pentru dusmanii statului roman.

Vor sa spuna ca aici s-au format ei.

Pamantul acesta este a lor :)

#10
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Vezi kosovo.

#11
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

View PostBasarab, on Jun 25 2006, 00:08, said:

Vezi kosovo.

  Off-topic:
  Am vazut ca ti-ai pus ca avatar o poza cu statuia lui Decebal (sau poate e doar a unui taraboste, sper sa nu fac vreo confuzie). Cred totusi ca trebuia sa pui o poza cu o figura de "asiatic invadator" (aia pe care ii iubesti tu atata :P ), avand in vedere originea numelui "Basarab". ;)  :naughty:
  Serios acum, tot la texte nationaliste si desuete din astea ai sa ramai toata viata ta? :nonobad:

Edited by Naga, 24 June 2006 - 23:19.


#12
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Diogene este smecher. Pune ultima varianta cea ~ corecta.

Dar si acolo pune locul mult in sud. Convine mult popoarelor migratoare aceasta varianta.

___________

Dl. Diogene faceti niste teste genetice pe bani  :)

Le dati banii si ei va dau sange nobil de maghiar.
Gata, ardelenii au gena maghiara. BANII SI INTERESELE VORBESC.

Nimeni nu munceste fara interes!!!

#13
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

View PostBasarab, on Jun 25 2006, 00:18, said:

Dl. Diogene faceti niste teste genetice pe bani  :)

Le dati banii si ei va dau sange nobil de maghiar.
Gata, ardelenii au gena maghiara. BANII SI INTERESELE VORBESC.

Nimeni nu munceste fara interes!!!

  Care "sange nobil de maghiar"? :huh: Ca doar sangele razboinicilor lui Arpad s-a tot subtiat de-a lungul secolelor pana nu prea a mai ramas mai nimic din el. Maghiarii de azi au mai mult sange slav si german in ei. Iar romanii au si ei mult sange slav in ei si chiar exista niste studii din domeniul geneticii care demonstreaza asta (o sa ma uit sa vad daca mai gasesc in biblioteca o carte interesanta despre subiectul etnologiei Europei, scrisa de un autor occidental, in care erau date informatii privind astfel de aspecte - daca o gasesc o sa revin cu niste scan-uri).

#14
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostBasarab, on Jun 24 2006, 23:31, said:

NICI O VARIANTA NU E BUNA.

Trebuia varianta 0: Un cerc mare pe teritoriul actualei Romanii.
Aia e varainta 7. Nu induce lumea în eroare.

View PostRamunc, on Jun 24 2006, 21:40, said:

Deci de pe topicul acesta o sa aflam unde s-a format poporul român!

:w00t:
Nu maestre. Vei afla căteva vaiante gândite de diverși istorici despre regiune în care s-a format poporul român. Pe a ta o știu deja și nu e prea orginală.

Leagănul românilor, conexat cu perioada, cu evenimentele care au avut loc, ne poate lămuri asupra unor trăsături ale românilor.

Edited by Diogene, 25 June 2006 - 00:16.


#15
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

View PostNaga, on Jun 25 2006, 00:25, said:

[...] Iar romanii au si ei mult sange slav in ei si chiar exista niste studii din domeniul geneticii care demonstreaza asta (o sa ma uit sa vad daca mai gasesc in biblioteca o carte interesanta despre subiectul etnologiei Europei, scrisa de un autor occidental, in care erau date informatii privind astfel de aspecte - daca o gasesc o sa revin cu niste scan-uri).


astept cu interes maxim orice are legatura cu genetica "istorica"  :peacefingers:

#16
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

ti dai seama ca e imposibil de determinat locul exact in care s-a format poporul roman. pentru ca a fost un proces care a durat sute de ani nu 5 minute.



Se poate  ajunge la niste concluzii. Arheologia si lingvistica pot determina unde s-a format un popor.





Quote

am si eu o curiozitate: chiar conteaza locul exact unde s-a format?  are vreo aplicatie practica/economica/politica sau este doar o curiozitate a unora?


Are o importanta foarte mare. De aceea se si chinuie maghiarii sa demonstreze ca am venit din sudul Dunarii. O data, are importanta pe plan politic.

Apoi are importanta si pe plan psiho-social: daca un popor are constiinta nelegitimitatii sale de a locui si stapâni un teritoriu, indivizii acelui popor vor fi foarte lipsiti de chef de viata.


Faptul ca dl. Diogene a înfiintat acest topic la scurt timp dupa niste discutii pe alt topic, arata ca dânsul a fost atins la o coarda sensibila si acum cauta cu disperare ratiuni de a-si motiva existenta. Asta mai ales ca acest topic are un subiect identitc cu cel înfiintat de dânsul anul trecut, Originea românilor.




Quote

p.s.: adevarul e ca poporul roman pe care il stim astazi s-a format in secolul 19. in jurul anului 1848, pe teritoriul principatelor romane care existau la acea data


Atunci s-au pus bazele statului modern.






Quote

Cred totusi ca trebuia sa pui o poza cu o figura de "asiatic invadator" (aia pe care ii iubesti tu atata  ), avand in vedere originea numelui "Basarab"

Nu se stie care e semnificatia numelui Basarab. Presupunerea cu originea turanica ee foarte slaba. Pe de alta parte sunt multe nume si cuvinte tracice care seamana cu Basarab sau parti din acest nume. As zice ca e mai probabila originea tracica acestui nume decât cea turanica.






Quote

Diogene este smecher. Pune ultima varianta cea ~ corecta.

Dar si acolo pune locul mult in sud. Convine mult popoarelor migratoare aceasta varianta.


El urmareste doua lucruri: 1. sa se amageasca în continuare ca românii sunt venetici ca si ungurii. 2 sa testeze care e opinia oamenilor despre subiect. Iluziile sunt iluzii însa si atuncicând cineva îsi bazeaza viata pe himere, acestea se vor întoarce  împotriva lui. Chiar dureros, adevarul este preferabil de acceptat si de trait în el.




Quote

Nu maestre. Vei afla căteva vaiante gândite de diverși istorici despre regiune în care s-a format poporul român. Pe a ta o știu deja și nu e prea orginală.

Nu trebuie sa fie originala ci corecta. Ca si cu agitatia de la Ditrau, în care v-ati dat seama prea târziu ca trebuia sa dovediti lumii ceva, si cu aceste himere sunteti ancronici, fiindca cercetatorii români si straini stiu lucruri (nu teorii originale ca cele ce ni le promiti daca suntem cuminti si strângem 50 de voturi pe acest topic) care nu sunt cunoscute maselor dar în clipacând vor fi cunoscute pretentiile mahiare se vor dezumfla rapid.




Quote

Leagănul românilor, conexat cu perioada, cu evenimentele care au avut loc, ne poate lămuri asupra unor trăsături ale românilor.

Trasaturile pot fi constatate direct, nu e nevoie de sondaje ale populatiei pentru aflarea originii unui popor.





Quote

Intrebare de baraj: unde s-a "format/constituit" neuronul initiatorului ?!
a) in partea inferioara
Maghiarii sunt asa naivi încât cred ca daca lor li se pare ca au dreptate în himerele lor privind originea românilor si marea civilizatie maghiara din Ardeal, si strainii vor crede aceleasi lucruri. Astfel, domnul Diogene e tot atât de naiv ca acesti autori de websituri în care se spune ca maghiarii sunt în Ardeal de cinci mii de ani, ca secuii sunt urmasii hunilor si alte basme, fiindca si dânsul prefera sa traiasca în lumea himerelor în loc sa priveasc adevarul în fata.



Ignorând realitatea incontestabila a descoperirilor arheologice si lingvistice si continuând sa creada ca lobby-ul poate convinge opinia publica mai mult decât dovezile concrete, unguriiîsi sapa singuri groapa deoarece atunci când acele dovezi vor deveni cunoscute de tot mai multi oameni, agitatia care o facusera îi va compromite grav.

#17
1234

1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.05.2006
Poporul roman? Dar teritoriile dacice pana unde se intindeau? Nu cumva si campia Panoniei era sub dominatie daca pe vremea lui Burebista? Ce topic e asta? Capcana? Intreb doar!

Off Topic
Observ ca pe softpedia se perinda extrem de multi conationali de-ai nostri dar cu alte scopuri decat cele care coincid cu interesele romanilor.
Poate ca ar fi cazul sa nu mai punem in discutie nici istoria si nici originile acestui popor. Ce facem aici? Ne justificam existenta si teritoriul? E si asta o strategie a neiubitorilor de romani! Ce-ar fi sa le luam pe toate de pe vremea lui Burebista?

#18
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 1234, on Jun 25 2006, 03:29, said:

Poporul roman? Dar teritoriile dacice pana unde se intindeau? Nu cumva si campia Panoniei era sub dominatie daca pe vremea lui Burebista? Ce topic e asta? Capcana? Intreb doar!

Off Topic
Observ ca pe softpedia se perinda extrem de multi conationali de-ai nostri dar cu alte scopuri decat cele care coincid cu interesele romanilor.
Poate ca ar fi cazul sa nu mai punem in discutie nici istoria si nici originile acestui popor. Ce facem aici? Ne justificam existenta si teritoriul? E si asta o strategie a neiubitorilor de romani! Ce-ar fi sa le luam pe toate de pe vremea lui Burebista?

Eu zic ca e bine ca se discuta, fiindca se va forma o preocupare publica pentru subiect.

Aceste doua topicuri, Originea românilor si Unde s-a format poporul român, identice cum am mai zis, sunt create de dl. Diogene a carui prezenta pe forumul Softpedia e interesanta: în afara de aceste doua topicuri, felul cum intervine în discutii pe topicurile cu alte subiecte încearca în mod fals sa creeze impresia ca ar avea si alte preocupari decât treaba cu istoria. Periodic dânsul simtea nevoia sa demonstreze aceasta pe alte topicuri, fiindca daca ar fi fost prezent doar pe cel de istorie (?) îinfiintat de dânsul ar  fi parut ca areo singura directie de preocupare.



Propun administatorilor forumului stergerea acestui topic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate