Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
blue-GIRL

blue-GIRL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.01.2007
Deci io's la FEAA in anu I si am citit si io parerile voastre..si acu ca am ajuns la sf sem I, pot sa zic ca's de acord cu tot ce spuneti voi.Sa le iau si io la rand :
- profii...hmm..am facut un jaf de mate de'mi ieseau ochii cautand sa inteleg ceva din ce se preda, si nu pot zice ca sunt bata la mate..si ca sa fie si mai urat, seminaru il faceam cu Amariei(cine stie, cunoaste)...la conta..astia's nebuni, vor sa faca intr'un sem cata conta am facut io in 4 ani(am fo la economic) plus lucrarea aia de;ti ies ochii scriind la ea...programul mi s'a parut lejer ca uneori nu ma mai duceam la cursuri, dar depinde de profi, ca sunt care fac oprezentza si la curs..seminarii si activitate, prezentza..sunt bune, macar asa mai invetzi ceva, ca in rest..
- note...pe prezentza la seminar, pe activitate, plus o carutza de lucrari..adevaru'i ca pana cand incepi lucrarile, poti lejer freca menta, da cand incep prostiile astea, nu stii cum sa te mai impartzi..
- camine..mai toate's numai de fete, mai putin mixte..si e o liniste completa..innebunesti de atata liniste..e mai klumea in tudor, e galagie, viatza..curatzenia lasa de dorit, camera de 5 oameni, mica..la 5 oameni 2 scaune, stam cu randu la masa..uneori avem si gandaci, baile sunt infecte..mai sunt caminele alea tocmai in capatu iasului(daca se pot numai camine)..vai de capu lor
- taxa de solarizare..o carutza de bani..si pt ce..?? ca sa iesi cu capu in coltzuri de atatea lucruri nefolositoare...off..sunt atatea taxe de platit la feaa de cand cu Bologna asta..si BOlogna in sine e o prostie..da ce sa'i faci...? am vrut economie, facem FEAA..ca mai bine ramaneam la bio, si aveam si bursa acolo, chit ca umblam sa culeg buruieni(cum zicea unu de le feaa)
   sper sa ne auzim sanatosi cand om termina FEAA, sa vad cu ce ati ramas dupa 3 sau 5 ani de "economie"...spor la invatzat ;))

#20
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
eh .. si eu mai am un an si gata FEAA :P

cele mai bune locuri din FEAA : caminele de fete si biblioteca :D

#21
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
macar ramaneti cu niste cunostinte dupa 4 ani de FEAA? cunostinte practice, care sa va ajute in viata ma refer, de ex. despre modalitati de economisire si investitie a banilor, fonduri, bursa, obligatiuni etc.

#22
desoriendesk

desoriendesk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2007
Caut manuale, cursuri pt anul 1 si 2 IDD CIG (cumparat sau xeroxat). Daca cineva ma poate ajuta, rog sa imi dea un mail. Ofer recompensa!

#23
octav2best

octav2best

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2007
Salut baieti  vad ca toata lumea e oarecum impotriva la feea .
Eu am terminat liceu contabil si ma gandeam sa urmez vestitul feea ...in caz contrar ce-mi recomandati ce fac sa aleg sa cad totusi pe materie (facultati di is )?

#24
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 octav2best, on Jun 19 2007, 17:57, said:

Salut baieti  vad ca toata lumea e oarecum impotriva la feea .
Eu am terminat liceu contabil si ma gandeam sa urmez vestitul feea ...in caz contrar ce-mi recomandati ce fac sa aleg sa cad totusi pe materie (facultati di is )?


Vino la FEAA, daca ai facut tu fata la liceul de contabilitate, apoi ai sa faci fata si aici pana la urma.

#25
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Cam toti pe care ii stiu eu de la FEAA cu liceu economic n-au avut probleme la materia care este vazuta de majoritatea ca cea mai grea : contabilitate (voi cu Bologna faceti si conta financiara in anul 1, mi se pare ca si asta ai facut in liceu). A fost cam singura materie in care nu s-a luat de la zero cu predarea(si nu stiu de ce). Asa ca teoretic ai face fata cu brio.
Da` nu stiu de ce de la o vreme personal ma cam scarbeste FEAA, cu motto-ul ei general : lasa-ma sa te las. Incepe sa-mi para foarte rau ca am ales-o si ca n-am invatat la o facultate care sa-mi placa, asta conteaza cel mai mult.
Daca simti ca asta te atrage, urmeaza FEAA (sau alta facultate economica din alt oras) cu incredere, daca o faci doar pentru ca stii conta din liceu, mai bine mai gandeste-te si fa o facultate care intr-adevar sa-ti placa.
La ultima intrebare - o alta facultate din Iasi care sa fie pe profil, sunt unele particulare - dar cred ca nu te intereseaza si mai e la Poli Facultatea de Inginerie Economica - un fel de căscat cu moț, din cate am auzit de la unii de acolo...

#26
Bogdan.

Bogdan.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
Dragi colegi FEAA, dragi forumisti si cei care mai cititi posturile astea :
Voi de ce v-ati ales facultatea asta? Sa faceti o facultate ? Ati auzit ca toata lumea face feaa si ca sunt fete bune :D ?
Va plangeti de bani ca dati multi bani. Cand vreodata in tara asta va fi greva generala in invatamant iar FEAA sa faca greva? Va spun eu NEVER. De ce ? simplu pentru ca pe fonduri proprii. De asta dati multi bani, pentru ca din banii nostri sunt platiti profesorii sunt construite laboratoarele si tot ce misca in feaa. Comparativ cu alte facultati din cadrul CUZA, FEAA e lux, ia du-te la biologie la subsoale sa te manance gandacii (probabil). Am facut un calcul rapid si am ajuns la concluzia FEAA incaseaza minim 7 mil E anual. din care isi platesc profesorii si personalul, si celelalte cheltuieli. Criticati profesorii ... nu zic sunt profesori care au ajuns acolo cum au ajuns , asta nu conteaza dar sunt si profesori care sunt buni. Uitativa si voi la studiile profesorului care vreti sa-l criticati , si apoi daca voi considerati ca merita , da-tii drumu.
FEAA nu e greu, daca esti putin speculant si stii cand sa actionezi iti atingi scopurile.
Sa raspund cuiva mai sus care intreba daca stii sa calculezi nush ce rentabilitati, te'nvata sa calculezi si de-alea te'nvata si de bursa te'nvata multe acum depinde de tine cu ce vrei sa ramai in cap.
Daca vrei sa faci facultate, doar sa zici AM O FACULTATE, si apoi tot tu esti cel care te plangi ca dai bani multi, pai fa sa nu-ti para rau dupa banii aia si sa ramai cu ceva'n cap.
Probabil daca nu stiti CUZA e universitatea Nr 1 in tara, iar 75 % din studentii Cuza sunt la FEAA oare ce-a facut sa ridice universitatea la acest rang? Spaga catre profesori? sau notele care le pun? Sau poate ca din cei 2000 de studenti care termina o specializare din cadrul FEAA 1000 stiu sa faca ceva cu viata lor?
Repet facultatea nu este obligatorie si nici un fel de educatie superioara.
Acum in mintea voastra o sa ziceti ca sunt un tocilar cu ochelari de-aia mari si rotunzi , raspunsul e NU.
Nu sunt nici tocilar, nu dau nici spaga, nu am nici pile, eventual as spune ca-mi place ceea ce fac si am curiozitatea sa vad macar despre ce e vorba.
Pentru cine termina ECONOMIC si e pasionat de INFORMATICA exista specializare informatica economica, care-s combinate.
Inainte sa criticati un lucru, obiect, om etc ganditi de 2 ori si vedeti daca merita  :D
Astept comentarii, care cu siguranta vor fi multe'mpotriva mea :))

#27
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
nu sunt studenta la FEAA(sper ca pot sa imi dau cu parerea), dar sunt de acord cu Bogdan. stafful administrativ al FEAA face treaba buna, chiar foarte buna. macar nu sunteti obligati sa cautati sali de seminarii prin tot orasul (corpul E, T, A, D, chiar si in B facem, Colegiul National sau alte licee)... aveam semestrul trecut o zi in care ma plimbam prin tot orasul doar ca sa ajung la seminarii. dati bani, dar macar se vad conditiile:)
am prieteni la FEAA si chiar isi dau silinta, invata:)
si mai stiu persoane care au ajuns "departe" (la propriu si la figurat) dupa ce au terminat FEAA
si eu vroiam sa dau la FEAA, dar acum e cam tarziu pentru regrete:)
vacanta placuta!!!!

Edited by Annny, 29 June 2007 - 21:52.


#28
Dana-FEAA

Dana-FEAA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2007
Nu ma speriati.Am citit parerile voastre si din cate vad eu sunt numai de rau.Eu am intrat anul asta la aceasta facultate.Sunt boboc  :D  Nu ii inteleg pe cei care deja sunt la aceasta facultate si o critica.Pai voi de ce urmati aceasta facultate daca e atat de rea?Eu una m-am inscris aici pentru ca imi place si nu pentru ca ar fi o facultate de prestigiu sau ca am urmat un profil ce tine de aceasta facultate. Parerea mea e ca la orice facultate se intampla toate chestiile astea de rele ce le spuneti voi. Sora mea a fost la Psihologie si a fost la fel cum povestiti voi ca e la FEAA cu banii si restantele.Asta e peste tot.Eu sunt constienta ca de acum vine greul........sa fim seriosi....vorbim despre o facultate.......nu despre o gradinita unde te duci si te joci..........sau un liceu acolo unde chiulesti mai toata ziua.Eu zic ca daca iti place cu adevarat vei invata desi stiu ca e foarte greu.....Asta e........eu am ales-o  :P

#29
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007
Resuscitez  topicu' cu intrebarea: cand credeti ca afiseaza astia orarele. Nu de alta, dar sa stiu cum sa-mi fac si eu programul.

#30
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007
daca am ratat faza cu reinmatricularea adica am aflat prea tarziu cam ce as mai putea face.adik am cum sa ma reinmatriculez in semestrul 2?

Incepe propozitiile cu litera mare si nu mai scrie in limbaj Irc.

Edited by Lucian_M, 01 October 2007 - 23:21.


#31
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007

 tytyshor, on Oct 2 2007, 00:01, said:

daca am ratat faza cu reinmatricularea adica am aflat prea tarziu cam ce as mai putea face.adik am cum sa ma reinmatriculez in semestrul 2?

Incepe propozitiile cu litera mare si nu mai scrie in limbaj Irc.

Du-te la secretariat si "te roaga" de alea, poate-ti primesc cererea. Te roaga = nu te du cu limba'n gura, misca si tu ceva catre ele. Bafta!

#32
Bogdan.

Bogdan.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
@Dana-Feaa Cei care critica facultatea la care sunt aia nu vor gasi niciodata o facultate pe placul lor :)
In anul 1 te acomodezi greul vine incepand de prin anul 2 . Oricum mult noroc. Vei avea nevoie  :D

#33
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
cand am facut tipicul cu FEAA eram bobcel .. acum uite ca sunt in ultimul an :P

#34
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Sunt a 12-a la mate-info si ma gandeam sa dau la FEAA finante-banci? ma sfatuiti sau nu? mentionez ca ma atrage ideea de a lucra in domeniul economic? cat de greu e cu materiile economice ca sa zic asa?

#35
laurentziu83

laurentziu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2005
@andbozo: daca esti din Galati, poti sa incerci sa dai la Iasi la FEAA, dar merita sa ramai acolo doar daca esti la buget. Daca intri la taxa, decat sa dai 2400 ron pe taxa la iasi (ca sa nu mai zic de cazare, daca nu prinzi loc in vreun camin imputit, dai de la 300 de euro in sus pe o hruba cu 2 camere), mai bine iti iei frumos dosarul, cobori in vale la Selgros, vezi ca e si Danubius pe acolo, depui dosarul si te duci la casierie sa platesti taxa si cu cei 600 ron economisiti faci ce vrei tu.
Facultatea de stat (cel putin in domenii gen ase, drept, litere, etc) se mai merita doar daca o faci la buget, la particulara mai si primesti putin respect din partea profesorilor.



 Bogdan., on Oct 10 2007, 08:23, said:

@Dana-Feaa Cei care critica facultatea la care sunt aia nu vor gasi niciodata o facultate pe placul lor :)
In anul 1 te acomodezi greul vine incepand de prin anul 2 . Oricum mult noroc. Vei avea nevoie  :D
Ba da. Dupa ce m-am transferat la particulara am fost muult mai multumit, ba chiar pot sa zic ca am invatat si mai bine decat la Iasi. Nu m-au footot la cap cu proiecte, referate, lucrari semestriale, prezente la seminar, numar maxim de absente, sa ai minim 5 la seminar si alte prostii (cine are nevoie de ele?). Pur si simplu, daca luai nota de trecere in examen, luai examenul si gata. Oricum ASE-ul e o facultate pe care o faci ca sa ai o hartie la mana cum ca ai studii superioare, in rest, daca vrei sa lucrezi in domeniu, tot trebuie sa ai pile. Asa ca nu prea conteaza cat de severi sunt profesorii si ce traditie are respectiva institutie, conteaza cam cu ce iesi de acolo. Asa cum spunea un profesor de acolo, facultatea EDUCA, NU CALIFICA.
Pot sa spun ca la particulara profesorii mai aveau si diverse functii prin oras, stiau mai bine mersul economiei romanesti decat cei de la iasi, care se limitau la bibleoteca si la experientele avute in diverse schimburi cu universitati din afara. Cand deschideam subiectul despre diverse taxe si impozite, accize de carburanti, se multumeau sa-mi raspunda "pentru ca trebuie" si  ma priveau ca pe un interlocutor incomod.
Ca idee, conteaza sa ai o facultate cu un program cat mai lejer, pentru a-ti permite sa ai si un job pe langa ea, deoarece angajatorii pun mai mult accent pe experienta decat pe studii. Puteai sa ai note de 10 in facultate, daca te pierdeai in fata clientului erai zero pentru angajator.

Edited by laurentziu83, 06 December 2007 - 11:41.


#36
poopsy

poopsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2008
salut. am si eu o nelamurire: la 5 restante repeti anul sau la mai mult de 5?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate