Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
oameni buni hai sa discutam aici toti cei care suntem la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor din Iasi.

Tocmai s-a terminat si Sesiunea si perioada de Restante .... si eu unul am ramas cu un gust amar ... desi sunt in primul an.
Facultatea asta este foarte costisitoare mai ales pentru ca din 2005 s-a adoptat Sistemul International Bolgnia.
Astfel daca la un obiect nu iau minim 5 nu intru ion examen .. asta inseamna ca va trebui sa recuperez activitatea, dar faza frumoasa ca nu se recupereaza activitatea ( adica seminariile ) ci sunt chemat doar la lucrarile de control din care sa poata sa mi se da media 5, ca sa recuperez activitatea trebuie sa platesc o taxa.
bun ... trecem mai departe .. daca nu am luat examenul la un obiect nici in sesiune si nici in restanta automat sunt exmatriculat si trebuie sa platesc o taxa de 50 euro ... daca sunt mai multe astfel de obiecte platesc pentru fiecare 50 euro ..... si refac activitatea .....

daca am mai mult de 5 obiecte nepromovate automat sunt exmatriculat si se da taxa de reinmatriculare dar repet anul 1 ..... din taxa de 24 miliaone lei pe an ..... daca se mai adauga si aceste plati nedorite se ajunge la minunata suma de 1000 euro ... sa tot faceti fratilor facultate asha ......

numai spun de faptul ca toata lumea stie din facultate ca profesorii au un bun simt iesit din comun incat aflam exact in ziua examenului daca putem sa ne prezentam la examen sau nu .....

cine mai este la FEAA de pe aici ??

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
de cand am avut eu admitere am zis ca aia de la Iasi fac afaceri nu invatamant...

#3
agnus

agnus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2006
Salutare,
Eu sunt un absolvent de FEEA. Ce sa zic, am terminat acu 3 ani sau 4 , dar si atunci se faceau aceleasi smecherii. Te picau la greu sa vii in restante sa platesti, iti trebuia ceva, plateai etc etc. Stiu ca a fost si un scandal ca eu cand am dat admiterea taxa era in USD si prin anul 3 s-au apucat ei si au schimbat in euro ca era mai avantajos. Dar noi semnasem contractele in usd si cu toate astea a trebuit sa facem scandal ca sa nu ne bage si noua in euro.
In rest, aceeasi profi care iau spaga ca peste tot.
Il aveam in special pe unu, nu dau nume ca nu-i frumos dar cei de la FEEA vor sti despre cine vorbesc (daca o mai preda acolo) care in momentul in care corecta lucrari, pur si simplu numara foile. Daca aveai peste 6-7 foi, treceai (cu 5 sau 6) daca nu, puteai sa scrii la subiectul subiectului ca nu luai.
Mi-amintesc ca la o lucrare de-a lui nu aveam necesarul de pagini scrise si cum nu stiam ce sa mai debitez, m-am apucat sa copiez din ce scrisesem deja si i-am strecurat si ciorna printre paginile alea, evident, dupa ce am legat cuvintele scrise aiurea pe coirna cu alte cuvinte, desigur, debitate aiurea.
Inainte sa ziceti "ia uite-l si p'asta, a trecut ca vaca prin scoala" mai trebuie sa mentionez ca la respectiva materie invatam dupa manualul scris de ilustrul profesor, care il "compunea" din referatele (care erau simple traduceri dupa manuale americane in general) pe care le dadea studentilor ca proiecte. Ca nota explicativa, profu ala era lemn la engleza dar facea traduceri dupa manuale scrise in engleza deoarece, conform spuselor domniei sale, intuia foarte bine ce vroiau sa spuna autorii acelor manuale.
Ce sa zic? Nu mai am ce. Probabil d'aia am terminat facultate de economie si acu sunt programator web.

Hai noroc si s-auzim de bine

#4
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View PostEPoX, on Jun 23 2006, 11:03, said:

oameni buni hai sa discutam aici toti cei care suntem la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor din Iasi.

Tocmai s-a terminat si Sesiunea si perioada de Restante .... si eu unul am ramas cu un gust amar ... desi sunt in primul an.
Facultatea asta este foarte costisitoare mai ales pentru ca din 2005 s-a adoptat Sistemul International Bolgnia.
Astfel daca la un obiect nu iau minim 5 nu intru ion examen .. asta inseamna ca va trebui sa recuperez activitatea, dar faza frumoasa ca nu se recupereaza activitatea ( adica seminariile ) ci sunt chemat doar la lucrarile de control din care sa poata sa mi se da media 5, ca sa recuperez activitatea trebuie sa platesc o taxa.
bun ... trecem mai departe .. daca nu am luat examenul la un obiect nici in sesiune si nici in restanta automat sunt exmatriculat si trebuie sa platesc o taxa de 50 euro ... daca sunt mai multe astfel de obiecte platesc pentru fiecare 50 euro ..... si refac activitatea .....

daca am mai mult de 5 obiecte nepromovate automat sunt exmatriculat si se da taxa de reinmatriculare dar repet anul 1 ..... din taxa de 24 miliaone lei pe an ..... daca se mai adauga si aceste plati nedorite se ajunge la minunata suma de 1000 euro ... sa tot faceti fratilor facultate asha ......

numai spun de faptul ca toata lumea stie din facultate ca profesorii au un bun simt iesit din comun incat aflam exact in ziua examenului daca putem sa ne prezentam la examen sau nu .....

cine mai este la FEAA de pe aici ??


Asa este... s-a bagat de anul asta regula de aur... Eu trebuia sa fiu in anul I acum, ca voi, dar am fost dat la scoala cu un an mai mic... si am ajuns la facultate in consecinta cu un an mai mic, deci sunt de varsta celor de anul I... Noi am prins bine, poti sa intri si cu 3 nota la seminar in examen, si daca compenseaza nota incat cele doua impartite la doi sa faca 4.40 atunci se rotunjeste la 5 si ai scapat.

Insa daca vii ca mine de la un liceu cu profil uman-filologie fara sa stii in matematica nimic inafara tablei inmultirii atunci pici matematica. Odata, de doua ori, a treia oara platesti 10E ca sa incerci a o da. O pici si a treia oara! :w00t:  Asa ca trebuie sa platesti 50E refacere. De fapt nu se reface nimic, se dau doar doua lucrari pentru a ti se da o nota de parcurs cu care sa intri in examen. Si daca esti catar si tot nu inveti nimic, chiar daca intri din cele doua lucrari cu nota 7 in examen (supraveghere propice la lucrari), in examen tot de sub 5 faci, al patrulea examen asa ca.... terbuie sa platesti 50 E reinmatriculare (pentru ca nu se poate trece in anul III cu restante din anul I - iar matematica a fost din anul I), si inca 50E, daca tot m-am pus pe decartat, pentru inc-o repcuperare. Daca as sti unde sa ma duc, as da astazi cei 100E cui trebuie, dar sa ma vad odata scapat de magaoaia asta de Matematici aplicate in Economie. Am totusi o scuza: in situatia mea, de a reface activitatea dupa ce am picat de trei ori, au fost peste 500 studenti (din 1500 locuri in an).
Iar acum, din cei 500 care au dat examen dupa refacere, au picat din nou cam jumatate.  :angry:

Epox... daca nu te confund, am impresia ca si tu erai pe la restanta de matematica... ai reusit-o?

#5
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
frate ... uite ca n-am luato ma picat cu o nota pe care nu pot sa mi-o explic ... 1.92 desi e u am facut de un 5 sau daca nu de 5 atunci de aproximativ 5 .. in nici un caz de 1,92 ...nush cum pun astia notele astea .... le pun la oha ca sa le iasa lor bugetul .... oricum bine ca am trecut anul 1 ... se pare ca acusi o sa am zile negre cu restante si prostii ...

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Dadada... FEAA... am facut si eu greseala de a aici, acum trec anul 3. FEAA este, cum a zis bine cineva mai sus, mai mult o afacere decat o facultate (si cam toate facultatile din Iasi sunt asa, dar astia depasesc masura). Cel mai mult imi place sistemul de repartizare pe sectii(care se face in anul 2 spre 3) : cei de la taxa intra unde vor, pentru ca au multe locuri la dispozitie, cei de la buget - in functie de medie. Foarte interesant este tabelul cu repartizarea de anul trecut : pentru o sectie tare, gen Finante-Banci, un student la buget trebuia sa aiba peste 900 de puncte, adica undeva in jur de media 8.00, iar unul la taxa intra cu 200 si un pic (asta inseamna, din cele 20 si ceva de examene in primii 2 ani, cam jumatate din examene luate cu 5 si 6). Cool, nu? :first:
    Nu incerc sa fac antireclama acestei facultati, dar ii avertizez pe cei care sunt atrasi de FEAA sa se gandeasca de 2 ori si sa nu aleaga facultatea doar pentru ca pare "occidentala" si are un program lejer (astea au fost greselile mele, in aceeasi zi am depus dosarul si la Jurnalism, dar nu mi-a placut saracia din corpul A si senzatia aia de secol 19, in contrast cu maretul corp B de vizavi).
    Ce ma doare pe mine cel mai tare e starea caminelor. FEAA este o facultate super bogata (in generatia mea, de exemplu, sunt vreo 1000-1100 de studenti la taxa, care platesc 500 de euro anual, adica 500.000 - 550.000 euro doar de la un an, si sunt 4 ani, si master, si doctorat, si taxe de inscriere, si taxe de inmatriculare, taxe de reexaminare, de refacere etc), dar caminele sunt varza, mai ales la baieti. Ai de ales intre :
- Targusor Copou. Cam 15-20 de minute de facultate, zona misto langa parcul Copou, dar caminele (c3 si c4) sunt groaznice(am stat un an in C4 si am facut naveta saptamanal acasa, atat de bine era). Tipicul camin ceausist (cei mai batrani stiu despre ce vorbesc), numai ca in loc de 4 locuri in camera s-a supracazat la 5, peste norma sanitara. Baile sunt infecte (pentru ca femeile de serviciu isi fac treaba din parti; credeti-ma, stiu cum arata baile comune din camine, am fost si la Cluj, si la Bucuresti la prieteni, dar in Targusor e groaznic). Ca mobilier sunt 4 dulapuri, 2 mese si 2 scaune, ca fapt divers. La jumatatea acestui an s-au indurat si au cablat caminele la net(5 euro pe luna, cu trafic limitat la 2 Gb), dupa ce anul trecut s-a tot promis, iar pentru cablu TV, s-a anuntat cablarea joi, 30 februarie, de la 3 la 2. Ca sa fie totul complet, si pretul e corespunzator : in 2005-2006 a fost 860.000 pe luna, si la anul se anunta mariri.
In acelasi complex mai e si C1, un camin "de lux" (3 in camera, mobilier nou, baie la camera, termopane, mocheta, gresie si faianta in baie, ma rog, in aparenta e super ok). Aici e de stat, desi pretul e destul de mare (40 euro/luna + net). E considerat camin cu regim hotelier de 2 stele, dar e facut de mantuiala : eu am stat anul acesta in C1 si am vazut cum ne cadea tavanul in cap, cadea faianta, s-a stricat dusul, rezervorul de la toaleta facea un zgomot asurzitor si instalatorul ne-a amanat cu reparatia tot pana joi de la 3 la 2, spunand ca n-are nu stiu ce piese, termopanele erau niste imitatii ieftine, care nu izolau nici termic, nici fonic, intr-un cuvant, e facut sa-ti ia ochii si sa te determine sa cauti neaparat loc de cazare acolo, ca sa ia dumnealor bani. Sa nu uit : in C1 sunt 70% baietei de bani gata veniti doar la scandal si s-ar putea sa-ti blestemi zilele daca ai gandit ceva gen "dai un ban da` stii ca face).
   - Complexul Bularga, la dracu-n praznic, un fost internat de liceu, in tiganie, 6 locuri in camera, foarte departe de facultate. Nu recomand nimanui sa stea acolo.
    - T17, in Tudor, unde FEAA a inchiriat cateva etaje. Complexul Tudor e OK, seamana cumva cu Regia, e loc de distractie, dar e cam debandada.
   Si mai e un camin super de lux, chiar langa facultate, Gaudeamus, in regim de hotel de 3 stele. Nu stiu, dar dupa parerea mea nu simti viata de student acolo. Ai cam tot ce vrei - cablu, frigider, TV, net, cuptor cu microunde, mobilier nou, baie la camera, receptie la poarta, telefon cu circuit intern, femeia de serviciu iti face curat in camera si chiar iti spala rufele (mi se pare jenant). Daca vi se pare frumos, va spun si pretul : 100 de euro.
     M-am lungit foarte mult, asa ca trec repede la profi. Multi sunt foarte gretosi, pun note din burta (in anul 1 la contabilitate o tipa a copiat toata lucrarea de la mine, desi era pe alt numar si avea alte subiecte, eu am luat 7.40, ea a luat 8.50  :naughty: ). Am intalnit, cu mici exceptii, profesori inchisi la minte, in special la materiile unde ar trebui sa fie exact invers - management, marketing etc. Fiind multe grupe, sunt si multi profesori, care explica si noteaza foarte diferit, asa ca de multe ori sa treci examenul sau mai mult, sa ai medie de bursa depinde mult de norocul de a fi repartizat la o grupa unde sa ai majoritatea profesorilor OK.
    Sunt destule lepre intre profesori, cei care ati terminat sau sunteti deja la FEAA ii cunoasteti, nu e cazul sa dau nume... in mare parte depinde, repet, de noroc.
     Cat cu Matematica, este foarte greu daca ai facut liceu de uman. Eu am facut liceu de mate-info si tot mi s-a parut naspa. Materie plictisitoare, greoaie, in general se pune accent pe calcule kilometrice dupa metide de rezolvare pe care le inveti pe de rost si mai putin pe logica si artificii matematice. Si aici depinde cu cine faci. Eu la curs am facut cu un mosulica vai de steaua lui, care se incurca in predare, nu auzea si vedea (la ora lui aveam colegi care veneau cu perna si dormeau cu capul pe banca, jucau carti, fumau, strigau la el sa dea pauza etc.), iar seminarul cu un idiot care scria 2 ore incontinuu, incat 3 sferturi din grupa nu puteau tine pasul si nu era atent deloc la ce se intampla in sala. Cand te scotea la tabla, trebuia sa fii la fel de rapid ca el, altfel incepea sa te insulte. Eu am fost tare la mate in liceu, dar in facultate mi-am scos destul de greu media 7. Ce sa zic? daca ai facut liceu uman si nimeresti cu oameni de genul asta, ai toate sansele la re si re si rerere. Cam la fel e la Medii de programare sau cum s-o fi numind acum cu sistemul Bologna.
   Frumos e si la contabilitate : cei care n-au facut liceu economic cu greu vor face fata daca nu invata ca lumea, mai ales in semestrul 2, la conta financiara (eu am facut in anul 2, dar pe sistemul Bologna se face in anul 1). La examenul ala nici nu stiu cum am luat cinciuletul.
   Haideti la FEAA, copii! :inlove:

#7
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
mama da mu8lt ai mai scris
uite sa stii ca eu desi ma pling de FEAA eu mas imt bine si sunt multumit ca am dat aici ... nu-s student studios ... nici nush am doar 325 puncte nici nu am luat un examen sau doua .. da sincer imi palce ... imi pare nespus de rau ca nu simt si eu viata de student in camin dar asta este :)

#8
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am scris mult pentru ca atat am avut de zis. Nu prea stiu ce ai vrut sa zici cu 325 de puncte, in fine. Mi-am zis doar parerea despre facultatea la care sunt.

#9
HeDer

HeDer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2006
WWWWWOOOOWWWWW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
frumossssssss.....mai am 9 zile si intru in balamucul asta?????!!!!!
HELP!!!

Asa imi era frica de facultate,de nou acum chiar nu mai vreau sa merg la iasi!!!

#10
HeDer

HeDer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2006
Ma iertati ca nu m-am prezentat dar am ramas shocata de ce am citit.
Intru si eu acum in primul an la FEAAAA(dorinta lu'mama).
Am incercat si la psiho,dar in prima faza nu am intrat(eram a 80a respinsa) si surpriza dupa retrageri eram la cu taxa,pe la mijloc.Aveam actele in original acolo si am fost nevoita sa le duc la FEAAAAAA ca sa nu raman acasa.
De unde era sa stiu ca se vor retrage peste 100 de candidati de la psiho?!acu ma dau cu capu de pereti...ufffff

#11
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Ai sa vezi ca nu-i chiar foc si para. Si chiar daca E foc si para, ai sa te inveti asa cum fac restul 1999 studenti din an. Mai trist e cu exmatricularea aplicata dupa ce ai picat a doua oara un examen ( :worthy:  ca am prins ultimul tren in privinta asta).
Daca mai ai intrebari, posteaza.

#12
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Fratilor, eu sunt in anul 4 la FEAA, cum suna asa si este - o balega moale, in care nimanui nu-i pasa de nimic, notele la unele materii se pun pe ochi frumosi sau pe cat il pupi in c**r pe profesor. Pt. cei in anul 1 si 2, sincer sa va spun va compatimesc, si cu sistemul asta dar si cu profesorii, care, cand vad boboci, se gandesc cum sa se dea ei mari si tari si destepti punandu-va note proaste, chiar daca voi aveti activitate si nu sunteti in plopi cu materia. De rest, daca ar fi sa ma mai duc inca odata la facultatea asta mai bine acasa ca tot plop iesi.

Asa ca, enjoy in noul an scolar...


Ahhh, si ca sa elucidam misterul unui coleg de mai sus, cu ala la mate care scrie ca un tembel la tabla este stimabilul domn AMARIEI ...asa de fapt divers...si tot ce v-a povestit despre el e absolut adevarat.

Edited by Asassin, 29 September 2006 - 11:48.


#13
laurentziu83

laurentziu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2005
Acum am vazut si eu topic-ul asta si imi dau cu parerea.
Student la fukultatea di iconomie si adghnistrarea afaserilor din 2002 pana in 2005.
Loc la camin n-am prins, daca ai sub 8, hai 7.50 nu pupi asa ceva.
Am stat blat in camin, intai in C3, apoi in C4. Mizerie in amandoua, 5 in camere de 4, cam ce au scris ceilalti mai sus.
Notele se pun aiurea, se tine cont de prezente, bleah. Sistemul de corectare nu l-am inteles niciodata.
La facultate au ditai bibleoteca cu vreo 100 de calculatoare, acces limitat la 2 ore pe zi, daca faci vreo magarie (messenger, site-uri deocheate, etc) ti se blocheaza accesul o luna de zile. Tot ce inseamna yahoo.com este blocat acolo, trebuie alt cont de mail. Mai nasol era ca s-au kakait bulangii sa puna net in camin (C4) vreun an de zile) In iunie 2005 doar trasesera firele.
Am avut surpriza de a nu putea trece in anul 4 pe motiv de credite putine, am fost exmatriculat, pentru reinmatriculare trebuia sa platesc 50 de gheuroi, taxa urma sa o platesc in euroi, si mai urma sa stau 2 ani in iasi. Fiind galatean, am platit 3 euroi pentru o foaie matricola, am venit cateva zile mai tarziu inapoi la Iasi, mi-am ridicat toate actele, de acolo, am semnat fisa de lichidare, si a doua zi eram cu ele la o facultate particulara din Galati, unde sunt si acum (am fost primit in anul 3, mi s-au echivalat examenele), platind 17 milioane taxa anuala (la Iasi era 24). La particulara nu intereseaza pe nimeni daca vii sau nu la cursuri sau seminarii, din 50 cati suntem in an cunosc doar pe vreo 15, restu apar la examene. Nu iti cere nimeni proiecte, referate si alte shit-uri in timpul anului. Doar la decan e mai nasol, trebuie sa ai macar o prezenta. Cu examenele e si mai usor, conteaza mai mult sa le arati chitanta. Raiul pe pamant, daca vrei sa inveti, o poti face mult mai bine decat la FEAA.
Nu-mi pare rau ca am plecat de la Iasi, neam de neamul meu nu va mai face facultatea acolo. Acolo aveam parte de proiecte cat cuprinde, proiecte care nu ma ajutau la nimic, lucrari tot timpul, cazarea la camin era nasoala, nu mai vorbesc de administratie care lasa politia sa intrebe de vize de flotant (asa isi respecta ei studentii, multa M**e din partea mea), apa calda cu program in C3, in C4 cica aveau centrala proprie, dar de multe ori am ramas fara apa calda cand faceam dus.
In facultatea aia profesorii sunt un fel de soareci de bibleoteca care predau ce predau din carti, ce gasesc pe net, etc. In Gl la particulara profesorii mai au si alte tangente decat facultatea si sunt mai la curent cu noile tendinte economice. La Iasi, cand aveam o discutie cu un profesor despre aderarea la UE, eu prezentam argumente contra, respectivul imi prezenta argumente hilare.
In Iasi tot timpul ni se spunea ca nu sunt bani pentru noi camine, de-abia restaurau si ei cate un camin pe an, de camine noi nici vorba, asta in conditiile in care eu plateam 500$ pe an. De asemenea, nu existau camine mixte, exact ca pe vremea lui nea nicu.
In Galati, la particulara, facultatea si-a mai adaugat inca un corp in nici 2 ani de zile, pe care l-a unit de vechiul cu o pasarela, ca sa nu umble lumea prin ploaie. La Iasi, nici vorba. As zice ceva si de aerul conditionat integrat in cladire din cea particulara, da hai sa nu mai rasucesc cutitu-n rana.
Pentru cei care incep scoala la Iasi, multa Bafta, asta e, trebuie sa va duceti crucea.
Si pentru cei care sunt inca la liceu: daca aveti de ales intre facultate de stat si una particulara, in domeniul economic, alegeti-o pe aia particulara, e mai bine.

Edited by laurentziu83, 30 September 2006 - 18:17.


#14
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu zic ca se poate. O cunostinta care e la feea a prins o bursa in franta (e drept ca e foarte nasol in franta) , nu e tocilara, are note foarte faine, e contactata de diverse banci (e la finante-banci parca) si probabil va avea o cariera frumoasa. E drept ca sunt profesori tampiti (o ruda e si ea acolo si ce pot sa zic... unii chiar is tampiti) da asta e.

Conditii misto sunt in caminul c7 (parchet melaminat pe jos, internet in camera,din cate am vazut baia e super k) atata doar ca sunt 5 in camera (2 paturi suprapuse + 1 nesuprapus)

#15
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postlaurentziu83, on Sep 30 2006, 19:03, said:

Si pentru cei care sunt inca la liceu: daca aveti de ales intre facultate de stat si una particulara, in domeniul economic, alegeti-o pe aia particulara, e mai bine.

Desigur ca la facultatea particulara nu se va invata in aceeasi masura ca la cea de stat. Nu ca as fi partinitor, dar asta e realitatea din ce ai povestit si tu. Arati chitanta si treci mai departe. Ei, dincoace nu este asa.

#16
laurentziu83

laurentziu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2005

View PostStGermain, on Oct 1 2006, 21:29, said:

Desigur ca la facultatea particulara nu se va invata in aceeasi masura ca la cea de stat. Nu ca as fi partinitor, dar asta e realitatea din ce ai povestit si tu. Arati chitanta si treci mai departe. Ei, dincoace nu este asa.
am uitat sa adaug: eu fac facultatea la taxa, la stat merita doar daca esti bugetar.

@maximus: as fi vrut si eu cazare in C7, da n-as fi putut.  :inlove: nici cu medie mare. Doar ma duceam acolo, paznicul ma intreba la cine ma duc, eu raspundeam: La cine imi recomandati?  :inlove: Da nu va ganditi acu ca erau prea multe optiuni.

Eu am studiat si la particulara si la stat (3 ani la stat, 1 an la particulara si mai am inca unul de facut), asa ca pot sa-mi dau o parere.
DACA VREI, POTI !
La feaa, de cum incepeam semestrul, incepeau profesorii cu poezii de genul: "peste 3 saptamani, avem lucrare, semestrul asta vom face proiect..., lucrarile valoreaza x% din nota finala, examenul va fi foarte greu, etc, veti munci mai mult...
La particulara...inca n-a inceput activitatea. Am un orar, pe care il respect sau nu. Nu este intodeauna valabil ca treci doar cu chitanta.
In paralel cu facultatea, am si o slujba ce are multe tangente cu domeniul economic, mai precis execut si sarcini din domeniul contabil.
Daca as fi fost in continuare la stat, nu prea as fi putut sa am si o slujba, decat cu greu, la iasi daca nu ai 5 in seminar nu poti intra in examen. La particulara nu conteaza.
Nu conteaza foarte mult ce retii dintr-o materie la un examen, conteaza ce iti ramane per total. Dupa ce ai luat examenul uiti cam tot, si asta o spun nu numai eu.
eu de exemplu cred ca stiu mai multa economie politica, deoarece am dat de vreo 5 ori examenul, decat altul care l-a luat din prima.  :D  Ma rog, ce a fost a fost, acum am doar o singura restanta la particulara, sunt examene pe care le-am luat usor, altele le-am luat greu, etc. Nu mi se pare util sa inveti de sa-ti sune apa-n cap la o materie ce nu iti va trebui niciodata gen statistica (nu am nimic cu profesorii, doar materia e de vina), pentru ca apoi sa fii obosit la o materie intr-adevar utila.
Chiar la Feaa ni se spunea: scoala educa, nu califica. Dupa ce termini o facultate inveti sa gandesti in acel stil, nu iti raman in minte cuvintele din cursuri.
Eu unul consider ca invat mult mai usor de la profesorii din particulara, poate au ei alt stil decat cei de la stat.

Cand vrei sa te angajezi, pe angajator il intereseaza sa-ti faci treaba, nu mediile de la examene. Degeaba ai avut 10 pe linie la examene daca nu ai replica la vreo secretara gretoasa de pe la finante, registrul comertului, itm sau alte institutii, sau nu stii cum sa dai o spaga pe undeva.
La Feaa a venit acum cativa ani o firma sa-si caute personal. Cerinte: media 7. Nici mai mult, nici mai putin.
Motivul: unul de 10 ori e geniu, si nu sta prea mult la firma lui, ori e un tocilar dobitoc.
De 5 nu mai zic.
Asadar nu ajuta neaparat un nivel de pregatire foarte inalt, eu nu ma simt inferior unuia care are bursa, cel cu bursa poate nu are experienta mea practica, ce am putut sa o am datorita programului lejer de la particulara.

#17
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
FEAA este o afacere. Stundenti la taxa multi, cheltuieli canci = profit mare.
La 3000 de absolventi pe an in urmatorii 10 ani cred ca o sa devenim o tara de economisti.
:cursing:

#18
bia_cris

bia_cris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.01.2007

View PostAsassin, on Sep 29 2006, 10:46, said:

Fratilor, eu sunt in anul 4 la FEAA, cum suna asa si este - o balega moale, in care nimanui nu-i pasa de nimic, notele la unele materii se pun pe ochi frumosi sau pe cat il pupi in c**r pe profesor. Pt. cei in anul 1 si 2, sincer sa va spun va compatimesc, si cu sistemul asta dar si cu profesorii, care, cand vad boboci, se gandesc cum sa se dea ei mari si tari si destepti punandu-va note proaste, chiar daca voi aveti activitate si nu sunteti in plopi cu materia. De rest, daca ar fi sa ma mai duc inca odata la facultatea asta mai bine acasa ca tot plop iesi.

Asa ca, enjoy in noul an scolar...
Ahhh, si ca sa elucidam misterul unui coleg de mai sus, cu ala la mate care scrie ca un tembel la tabla este stimabilul domn AMARIEI ...asa de fapt divers...si tot ce v-a povestit despre el e absolut adevarat.
Ma alatur si io acestui subiect din dorinta de a afla mai multe despre anul IV.
Asassin spune-mi ce specializare urmezi, eu sunt la CIG - ID si am nevoie de ceva informatii referitoare la proiecte :confuzzled:
Seara faina tuturor :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate