Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Original Soundtrack of...

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#19
retard_one

retard_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 28.05.2004

Quote

Originally posted by djlyon
In ordine alfabetica:
A Night At The Roxbury
Not Another Teen Movie
Matrix, The


A Night At The Roxbury
Matrix, The
Not Another Teen Movie :)

....
pulp fiction
black cat, white cat
kill bill - marfa al nostru

#20
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
Once Upon A Time In The West: Ennio Morricone
Chariots Of Fire: Vangelis
The Last Of The Mohicans: Trevor Jones, Randy Edelman
Flashdance: Giorgio Moroder
Braveheart: James Horner

#21
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
black hawk down - hans zimmer
fast & furious
occident

#22
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Natural born killers

Gladiatorul

Pulp fiction

Black hawk down

Lord of the Rings

Judgement Night

#23
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
Gone in 60 seconds, seria fast & furious, malibu`s most wanted, gladiatorul, chicago...

#24
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Shrek 2
Johnson Family Vacation
First 50 Dates
13 Going on 30

#25
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Cea mai buna coloana sonora romaneasca din acest an este melodia lui Pepe "Numai iubirea", ilustrand sonor genericul primei telenovele romanesti cu acelasi nume, difuzata la Acasa TV.
N.B. Desi multi s-au plans ca melodia e prea lacrimogena, tind sa cred ca respectivii n-au iubit inca niciodata si aprecierea lor e de fapt o lipsa de experienta... Dar mai au timp...

Numai iubirea
Versuri, muzica & interpretare: Pepe

Mi-ai luat tot ce aveam pe lume...
Puterea de a mai iubi...
Mi-ai luat cu tine fericirea
Dorinta de a mai trai
Fructul iubirii noastre creste...
Mi-e greu fara iubirea ta
Dar amintirile cu tine...
Nimeni nu mi le poate lua...

Pre-refren:
Esti ingerul iubirii mele
Te simt acolo undeva
Numai iubirea ta imensa
Doar ea ma poate ajuta...
Tentatii dulci si mincinoase ..
Ma indeamna iadul sa-l aleg
Iar bunatatea imi face semne
De langa ea sa nu mai plec

Refren:
Numai iubirea, doar iubirea
Iti da speranta sa traiesti
Numai iubind si din iubire
Poti altora sa daruiesti..
Numai iubirea este viata
Te cheama intr-un surd ecou
Ajuta-ma....te rog!!!
Sa-mi dai puterea de a mai iubi din nou...

Pre-refren:1x

Refren:2x

Sursa: www.versuri.ro

Attached Files



#26
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004
Allex, acu' pricep si eu de ce ai sarit ca ars cand am criticat piesa asta si pe Pepe.
Dar, acu, fara gluma, tu chiar nu vezi ce infantila e piesa asta?
De crima comisa asupra limbii romane nici nu e cazul sa amintesc!

#27
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

clowdy, on Nov 10 2004, 03:17, said:

Allex, acu' pricep si eu de ce ai sarit ca ars cand am criticat piesa asta si pe Pepe.
Dar, acu, fara gluma, tu chiar nu vezi ce infantila e piesa asta?
De crima comisa asupra limbii romane nici nu e cazul sa amintesc!

<{POST_SNAPBACK}>


Nu a sarit nimeni nicaieri! Te rog citeste N.B. din postul de mai sus, cred ca in cazul tau e valabila!
Ai vazut prea multe filme politiste sau limba romana nu ti-e prea cunoscuta. Ce "crima" ai observat tu asupra limbii romane in versurile de mai sus?! Da un exemplu! Si nu te lega de topica, pentru ca atata lucru trebuie sa fi retinut si tu de la scoala - exista procedee specifice pentru crearea rimei si a ritmului!  :peacefingers:

P.S. Pentru Cristist50 si cei care cu greu isi pot exprima opiniile intr-un limbaj decent - mai multa atentie cand postati - ON-topic, pertinent si bineinteles, respectand regulamentul!

#28
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004

Allex, on Nov 10 2004, 09:16, said:

Ai vazut prea multe filme politiste sau limba romana nu ti-e prea cunoscuta. Ce "crima" ai observat tu asupra limbii romane in versurile de mai sus?! Da un exemplu! Si nu te lega de topica, pentru ca atata lucru trebuie sa fi retinut si tu de la scoala - exista procedee specifice pentru crearea rimei si a ritmului!  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

Atunci cand am vorbit despre crima comisa asupra limbii romane, m-am referit la limba in ansamblul ei. Asta presupune si stil, sintaxa, armonie, lipsa rimelor fortate si a metricii trase de par,nu numai acordul subiectului cu predicatul.

"Ajuta-ma....te rog!!!
Sa-mi dai puterea de a mai iubi din nou..."  :huh:  OUTCH!!!! Macar de pleonasm trebuia sa se fereasca, daca stil tot nu are.

Dar cum se pare ca tu ai ramas de la scoala doar cu regulile elementare, nu cred ca merita efortul de a continua polemica.
Un sfat insa incerc sa iti dau. Mai lasa versurile "de o inestimabila valoare culturala" din piesele de doi bani si mai citeste si tu ceva poezie autentica.

A, si un mic indiciu: nu tot ce rimeaza e poezie !  :nonobad:

Edited by clowdy, 10 November 2004 - 12:18.


#29
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

clowdy, on Nov 10 2004, 12:11, said:

Atunci cand am vorbit despre crima comisa asupra limbii romane, m-am referit la limba in ansamblul ei. Asta presupune si stil, sintaxa, armonie, lipsa rimelor fortate si a metricii trase de par,nu numai acordul subiectului cu predicatul.

"Ajuta-ma....te rog!!!
Sa-mi dai puterea de a mai iubi din nou..."  :huh:  OUTCH!!!! Macar de pleonasm trebuia sa se fereasca, daca stil tot nu are.

Dar cum se pare ca tu ai ramas de la scoala doar cu regulile elementare, nu cred ca merita efortul de a continua polemica.
Un sfat insa incerc sa iti dau. Mai lasa versurile "de o inestimabila valoare culturala" din piesele de doi bani si mai citeste si tu ceva poezie autentica.

A, si un mic indiciu: nu tot ce rimeaza e poezie !  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>


Discutam punctual, pe text, nu in ansamblu! Opinia ta e clara si din pacate e influentata de anumite prejudecati si lipsa de experienta (dar ai timp sa recuperezi, mai ales daca esti si interesat!). Stilul este ceva personal si iti place sau nu, iar gusturile nu se discuta, daca nu stiai. Poti spune cel mult ca tie nu iti place si eventual argumentezi fara sa ai pretentia ca parerile tale sa constituie "litera de lege".

Exact cum banuiam, te "agati" de o topica ce tine de rima si de ritm. Topica logica si clara este "Sa-mi dai din nou puterea de a mai iubi". Pentru "efectul artistic", acest "din nou" se afla langa "a mai iubi", insa daca stii ceva gramatica, printr-o simpla analiza pe text, vezi ca "de a mai iubi" se refera la "putere", iar "din nou" are legatura cu verbul "a da". Este usor sa arunci o privire in diagonala pe un text si sa critici, pentru ca asta si este intentia initiala. Nu va mai grabiti sa vedeti pleonasme peste tot sau chiar sa le inventati! Nu o fi Pepe cel mai bun autor de texte, dar versurile melodiei "Numai iubirea" sunt sensibile si au o mare calitate - sunt usor de inteles.

Aceasta asa-zisa polemica este inutila, din moment ce nu ai argumente valabile. Nu incearca nimeni sa te convinga sa-ti placa o melodie, asa ca nu mai aduce in discutie poezia si alte elemente off-topic. Toate posturile off-topic vor fi sterse.

#30
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004

Allex, on Nov 10 2004, 13:26, said:

Exact cum banuiam, te "agati" de o topica ce tine de rima si de ritm. Topica logica si clara este "Sa-mi dai din nou puterea de a mai iubi". Pentru "efectul artistic", acest "din nou" se afla langa "a mai iubi", insa daca stii ceva gramatica, printr-o simpla analiza pe text, vezi ca "de a mai iubi" se refera la "putere", iar "din nou" are legatura cu verbul "a da".

Allex, "din nou" este sinonim cu "mai" in acest context. Asa ca, topica logica si clara cum spui tu ar fi "Sa-mi dai din nou puterea de a iubi" .
"mai" e in plus, e ca si cum ai spune "sa imi dai din nou puterea de a iubi din nou"

Efectul artistic pe care il gasesti tu este de fapt o greseala, care il atribuie in mod eronat  pe "din nou" verbului  "a iubi", si asta tocmai pt ca, din cauza ritmului, forteaza topica. Desi, cum am aratat mai sus, si daca ar fi la locul potrivit, tot pleonasm ar fi.
Si tocmai pentru ca stiu ceva gramatica, versurile astea imi zgarie timpanul.

Edited by Allex, 10 November 2004 - 17:25.


#31
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004
Da, e imposibil sa porti o polemica in conditiile in care oponentul are posibilitatea de a edita ce spui. Am sa revin insa cu o parte din ceea ce a fost sters, si anume rugamintea catre Allex de a renunta la tonul condescendent. Nu sunt un copil, nu am 4 clase, asa incat acest ton mi se pare deplasat.
Multumesc.

#32
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
@Allex, este vorba de libera exprimare, nu te-am injurat, nu am spus vorbe urate, a fost doar o intrebare retorica.
Faptul ca nu ai editat post-urile mele ci le-ai sters pur si simplu si mi-ai mai dat si un warn (eu inteleg prin asta ca nimeni nu are dreptul sa iti critice parerile), m-a facut sa imi schimb parerea despre tine. Si nu in bine.
Pai daca toti ceilalti adevarati moderatori ar face asa ceva atunci nu ar mai exista softpedia.
A modera inseamna cu totul altceva decat ceea ce faci tu. Stergi si lasi numai ce iti convine tie.

Si inca ceva, spuneai ca vrei sa se discute on-topic. Ai impresia ca ai discutat on-topic pana acum? Ia citeste discutia ta cu clowdy si vezi unde e raspunsul la intrebarea lansata de cel care a deschis topic-ul.

Ma minuneaza personajele din categoria ta.

P.S. Ai grija sa il stergi si pe asta si daca se poate sa imi dai un ban pentru un an, doi ca   nu-i asa, am fost foarte deplasat.   :mellow:

O sa il intreb si eu pe Catalin daca chiar poti da cu parul cum vrei tu si cand vrei tu.

Edited by Cristist50, 10 November 2004 - 22:08.


#33
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

clowdy, on Nov 10 2004, 21:05, said:

Da, e imposibil sa porti o polemica in conditiile in care oponentul are posibilitatea de a edita ce spui. Am sa revin insa cu o parte din ceea ce a fost sters, si anume rugamintea catre Allex de a renunta la tonul condescendent. Nu sunt un copil, nu am 4 clase, asa incat acest ton mi se pare deplasat.
Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca ai observat, am sters OFF-topic-ul, dupa cum am spus cu un post inainte, asa ca nu are sens sa revii cu aceleasi lucruri. Citeste regulamentul mai intai si evita sa conditionezi reactia celuilalt. Cat despre "tonul condescendent" (care are o atitudine plina de respect sau de bunavointa fata de cineva; respectuos, amabil. – din fr. condescendant. - DEX '98) nu stiu ce sa spun, ori glumesti, ori ai incurcat sensul...  :notangel:

Trebuie sa precizez - atat pentru tine, cat si pentru ceilalti care au o atitudine agresiva nejustificata - ca forumul NU este un loc unde sa-ti refulezi frustrarile, ba este locul in care chiar este contraindicat sa faci acest lucru. Nu intereseaza pe nimeni cati ani ai, cate clase, ca esti blond sau brunet, ca te inchini cand treci prin fata unei biserici sau esti ateu... Aici conteaza opiniile pertinente exprimate ON-topic pe un "ton condescendent", eventual cu argumente cat mai solide si de ce nu, putin umor. Multi au fost si vor mai fi cei care vor inventa discutii contradictorii cu moderatorii, victimizandu-se in caz de stergere a off-topic-ului, conform regulamentului. Cititi regulamentul si faceti un efort pentru a comunica civilizat pe forum, pentru o discutie placuta si constructiva!  :peacefingers:

Edited by Allex, 10 November 2004 - 23:24.


#34
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Cristist50, on Nov 10 2004, 22:02, said:

@Allex, este vorba de libera exprimare, nu te-am injurat, nu am spus vorbe urate, a fost doar o intrebare retorica. Faptul ca nu ai editat post-urile mele ci le-ai sters pur si simplu si mi-ai mai dat si un warn (eu inteleg prin asta ca nimeni nu are dreptul sa iti critice parerile), m-a facut sa imi schimb parerea despre tine.(...)
P.S. Ai grija sa il stergi si pe asta si daca se poate sa imi dai un ban pentru un an, doi ca nu-i asa, am fost foarte deplasat.   :mellow:
O sa il intreb si eu pe Catalin daca chiar poti da cu parul cum vrei tu si cand vrei tu.

<{POST_SNAPBACK}>


Citeste postul de mai sus si in plus, nu mai insista cand gafezi. Warn-ul l-ai primit pentru ca ai intrebat "retoric": "Tu esti diliu de l-ai pus pe Pepe pe aici?". Ceea ce urma era o povestioara de vacanta despre cat de rau canta "ala" si cum "cineva a facut scandal ca e muzica prea tare". Postul tau exista si poate fi vazut de orice moderator!

Primeai avertisment si daca discutia ta se desfasura cu altcineva in acest fel, fara exceptie! Si vezi punctul din regulament care prevede: "Userii sa RESPECTE deciziile moderatorilor si DACA doresc sa se planga de ele sa se adreseze DOAR pe PM/E-MAIL super-moderatorilor sau administratorilor".

Edited by Allex, 11 November 2004 - 00:08.


#35
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004

Allex, on Nov 10 2004, 23:08, said:

Cat despre "tonul condescendent" (care are o atitudine plina de respect sau de bunavointa fata de cineva; respectuos, amabil. – din fr. condescendant. - DEX '98) nu stiu ce sa spun, ori glumesti, ori ai incurcat sensul...  :notangel:


NU, nu am glumit, si nici nu am incurcat sensul. Daca ai fi citit si restul explicatiilor din DEX ai fi aflat ca sensul peiorativ al cuvantului este"aer de superioritate, infatuare, semetie"
Daca am gresit totusi, am gresit prin omiterea unor ghilimele care sa faca mai clara intentia de folosire a acestui sens peiorativ.


Allex, hai sa o lasam balta. Daca iti recunosc rolul de vataf pe mosie esti mai linistit?

#36
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

clowdy, on Nov 10 2004, 23:30, said:

Allex, hai sa o lasam balta. Daca iti recunosc rolul de vataf pe mosie esti mai linistit?

<{POST_SNAPBACK}>


Daca asta inseamna sa se respecte regulamentul, da!
"Crima" asupra limbii romane din versurile diverselor melodii o poti discuta in thread-ul Originalitatea romaneasca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate