Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#73
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postgtk, on Jun 19 2006, 15:06, said:

fiindca e stresant...  :cursing: z si y sunt inversate iar anumite semne de punctuatie au alte combinatii... e enervant sa tot schimbi cu alt+shift

Există tastaturi cu caracterele specifice limbii române.
De exemplu: BTC  5106-RO-PS2
http://www.comrace.r...es.asp?Cod=3631
(Acum urmează alte motive de ce nu folosim tastaturi cu caractere RO)
:peacefingers:

Attached Files



#74
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Neah, tot maparea lui Secărică mi se pare cea mai faină soluție.

#75
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
eddingro, cum cumpăr tastatura aia? Mi s-ar părea de bun simț ca toate tastaturile vândute la noi să aibă și lb. română, cum e și la telefoane de altfel.

#76
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Pentru toți care nu știu!(pentru tastatura în limba romană)
[=ă
]=î
;=ș
'=ț
\=â

#77
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007

View PostZamolxel, on Mar 17 2007, 19:07, said:

Mai lasă berea deoparte, mai las-o... :P
:roflmao:
cred că el prferă băuturi mai tari!!!(tuică de mălai) [ http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/24.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmatthew, on Jun 19 2006, 03:41, said:

Am și eu o curiozitate: De ce majoritatea nu folosesc diacritice? Am auzit argumente gen...
matthew, imi plac tare mult diacriticele, doar ca io am o tastatura mai ciudata (din aia 'azerty', nu 'qwerty' sau cum s-o mai fi scriind); e setata pe limba franceza; daca schimb limba, ajung sa apas pe o tasta si bietul pc sa afiseze pe ecran alta litera
daca are careva idee de vreo solutie, HEEELP!
mersi :)

daca aveam genul de tastatura la care sa pot scoate tastele si sa le mut, as fi facut-o; asa... habar n-am ce-as putea face
mdea, stiu, sa-mi schimb tastatura; io cautam alte solutii

Edited by blueunicorn, 16 August 2007 - 13:18.


#79
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
spuneti-mi va rog careva care sunt shortcut-urile pt diacritice la o tastatura normala (setata in engleza) ..nu de alta, dar nu vreau s-o setez pe romaneste si apoi iar pe engl.
Am nevoie pt lucrarea de diploma, in special caracterele: â, ă, ș, si ț   (aici am dat copy/paste din postul lui nano_thrust :P)

#80
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
 - Alt+0194

â - Alt+0226

Ă - Alt+0195

ă - Alt+0227

Î - Alt+0206

î - Alt+0238

Ț - Alt+0222

ț - Alt+0254

Ș - Alt+0170

ș - Alt+0186

 â Ă ă Î î Ț ț Ș ș


Dacă tu consideri că e mai scurt așa :D

Edited by Fr3ak, 11 September 2007 - 06:29.


#81
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postmatthew, on Jun 20 2006, 11:06, said:

Din păcate apar pe forum tot mai multe personaje ce sfidează atât regulamentul cât și bunul simț, folosind tot felul de abrevieri și combinații gen tz, sh, etc.
Na mai ho, să nu aruncăm copilul împreună cu apa de baie. În unele medii preistorice (ca Iahuu! Meil) diacriticele nu se pot afișa oricâtă bunăvoință ai avea, pentru că acolo nu se suportă Unicode, or în asemenea cazuri cine vrea să scrie românește (și nu "peltic" sau "sâsâit", fără urmă de diacritice) n-are de ales decât să pună "tz" sau "ts" pentru "ț" și "sh" pentru "ș". Mie mi se pare mai bine așa decât fără. În așa ceva poți să vezi măcar intenția nobilă lovindu-se de un obstacol tehnologic, tot e ceva față de lipsa completă a intenției, a celor prea comozi ca să se mai deranjeze măcar să-și scrie ca lumea limba maternă. (Să mai menționez că pentru o perioadă "tz" și "sh" au fost trecute printre grafiile acceptabile pe formularul de adăugat mesaje în forumul d-lui Pruteanu?)

Quote

â - Alt+0226
[...]
î - Alt+0238
In fact, astea două se pot face și mai simplu:
â = (Left)Alt + 131
î = (Left)Alt + 140

(Nu uita să informezi publicu' că jmecheria cu "Alt +..." nu merge decât cu Alt-u' din stânga. ;))

Edited by donjoe, 25 October 2007 - 19:43.


#82
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Tz, sh, h pe post de ă final si alte asemenea sunt niste orori zgarietoare pe ochi si pe creier.

Consider ca e mult mai dureros sa citesti: "shi ce i-ai shoptit, mah, manca-tzi-ash, in urechiusha" decat "si ce i-ai soptit, ma, manca-ti-as, in urechiusa?", da' fiecare cu gustul lui.

#83
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Cine dorește să scrie corect poate alege serviciile și softurile care îi permit acest lucru. Gmail merge cu diacritice și are chiar și corector ortografic pentru română. Windows Live Mail merge și el cu diacritice. În ce privește mesageria instantanee GoogleTalk și Windows Live Messenger sînt compatibile Unicode, deci merg pefect cu diacritice. Iar pentru rețeaua Yahoo se pot folosi Trillian sau Pidgin, care și ele funcționează cu diacritice.

Un obstacol mare în calea adoptării diacriticelor e reprezentat de siturile cu trafic important care nu trec la diacritice din motive obscure, pentru că toate softurile de genul IE, FF, Opera afișează perfect diacriticele românești. Un exemplu e chiar Softpedia, oricine poate vedea în susul acestei pagini secțiunea "Subtitrari", în loc de denumirea corectă "Subtitrări". Alt exemplu e ComputerGames.ro (situl, nu forumul) care are în aceeași pagină cuvinte scrise cu diacritice și cuvinte scrise fără ele. Nu mai vorbesc de ziare (Evenimentul Zilei, Cotidianul, Ziua, etc.) care habar n-au pe ce lume trăiesc probabil, pentru că dacă ar ști ar pune diacritice. Deci cît timp scrisul fără diacritice va fi tolerat, lumea îl va folosi, cel mai probabil din comoditate (lene).

#84
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
LOL, daca nu cumva e intentionat, e cel mai bun si ilustrativ QED pe care-l puteam gasi:

Attached File  muntealb.jpg   184.38K   81 downloads

#85
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Nu e intenționat. Încearcă cu firefox, ar trebui să se vada ok.  Soluția a fost postata de secarica aici <{POST_SNAPBACK}>.

#86
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
LoveDemon, e problema ta că nu ai actualizarea de fonturi scoasă de Microsoft acum cîteva luni. Eu scriu cu diacriticele românești corecte, adică cu Ș și Ț (S și T cu virgulă), nu cu cele "turcești" Ș și Ț (S și T cu sedilă). Și se vede bine atît pe Internet Explorer 7 sau derivatele lui (Maxthon, etc.), cît și pe Firefox sau Opera, cu condiția să folosești Windows Vista sau XP (actualizarea pomenită mai sus e necesară doar pentru XP) sau ultimele versiuni ale distribuțiilor SO Linux ori Mac OSX.

În altă ordine de idei, Yahoo Messenger 9 (apărut azi în versiune beta) permite în sfîrșit scrierea cu diacriticele corecte. Probabil că i-au ascultat și pe cei (inclusiv eu) care le reproșau că nu pot scrie în română și sînt obligați să folosească GoogleTalk.

Edited by muntealb, 30 October 2007 - 13:24.


#87
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pai e problema mea, si a tuturor userilor care nu au setarile necesare ca sa vada diacritice in loc de patratele. Asta era si ideea, ca sunt multe sanse ca diacriticele sa fie afisate aiurea.
Sunt multi useri nepriceputi, nepasatori, sau si una si alta (eu personal am toate calculatoarele in ebraica - si acasa, si la servici, si laptop-ul - si accesez site-uri romanesti extrem de rar, oricum. N-am sa instalez fonturi romanesti pentru ca nu am de ce. Pana la tine, inca nici n-am vazut patratele).

Scriam mai demult, pe un forum de translatori ce dezbateau problema diacriticelor:

Quote

[...]However, one of the reason of this misspelling
thriving for so long (apart from the obvious convenience) is that most browsers
(or any other software, for that matter) do not display diacritics
correctly, and I think it's more "pleasant" to the eye to see
"tarisoara", instead of... "??ri?oar?", for example. This is the toll
that the massive "electronization" has taken.
The tendency in Romania is to lose the diactitics and I believe this
is not going to stop.

LE: Ma rog, in "??ri?oar?" erau niste caractere dubioase (le stim cu totii, oricum) pe care forumul vad ca nu le vrea.

Edited by LoveDemon, 30 October 2007 - 16:43.


#88
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Păi ar cam trebui să te obișnuiești cu diacriticele, LoveDemon, pentru că n-ai ce face dacă dorești să continui să vizitezi situri românești. Probabil că într-un an cei care folosesc diacriticele românești vor fi majoritari. Informatica (softuri și internet) se îndreaptă cu pași rapizi spre Unicode, tot mai multe programe devin compatibile cu această codare care le deschide poarta către întreaga lume, nu numai către cea de sorginte vest-europeană. Faptul că YM 9 a trecut pe Unicode e dovada că vor să se alăture celor de la Google și Microsoft care au făcut acest pas cu mai mult timp în urmă și au avut succes bazîndu-se pe "localizare", nu pe "anglicizare".

Nu am nici cea mai mică idee de unde ai disprețul ăsta față de cele două caractere românești pe care le vezi ca niște pătrățele. E un fișier de 1 MB care nu-ți strică nimic din setările actuale, doar îți adaugă niște fonturi (Arial, Verdana, etc.) care pot afișa corect Ș și Ț (de fapt fonturile le ai deja, nu ai caracterele în cauză în cadrul seturilor de fonturi). E treaba ta ce limbă folosești, dar româna fără diacritice este o limbă care pretează la o mulțime de confuzii. Dar în sfîrșit, dacă dorești ca lumea să nu mai citească ceea ce scrii peste un an este treaba ta, odată ce te-ai obișnuit cu diacriticele citirea unui text fără ele devine o corvoadă.

Cît despre faptul că româna are tendința de a pierde diacriticele, în mod sigur nu îți dai seama că te înșeli enorm, pentru că româna nu poate fi învățată fără diacritice (ea poate fi eventual înțeleasă de cei care au învățat-o cu diacritice). Gîndește-te numai la cuvîntul FATA scris fără diacritice, care poate însemna FATA, FAȚA, FAȚĂ, FĂTA. El poate fi diferențiat într-un anumit context doar de către cineva care a învățat româna cu diacritice.

Ce s-a întîmplat cu diacriticele românești n-are nici o legătura cu informatizarea, ci cu delăsarea autorităților lingvistice din România, cu indolența populației snobo-anglofonizate și cu o greșeală făcută de Microsoft, greșeală reparată odată cu Vista. SO Windows a putut afișa perfect încă de la prima lui apariție diacritice (de ex. accentele franțuzești, ca în â sau î, litere care există și în franceză) și apoi caractere complexe cum sînt cele din limbile asiatice. Așa că un Ș sau Ț sînt floare la ureche față de Hindi, Thailandeză, Chineză și Japoneză sau alte limbi care au niște "înflorituri" în loc de litere.

#89
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu consider ca nu ma insel enorm in privinta scrierii fara diacritice pe Internet. Dar timpul ne-o va dovedi, si daca ma voi fi inselat, dau o bere :).

#90
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Problemele cu afișarea diacriticelor au fost cauzate și de faptul că pînă acum o pagină în format electronic putea suporta o singură codare, iar caracterele scrise care nu existau în codarea respectivă erau "aproximate", deci înlocuite cu unele existente, ceea ce ducea evident la aberații. De exemplu codarea Windows-1252 e specifică limbilor din Europa de Vest și ca atare conține  și Î (existente în franceză), dar nu și Ș sau Ț, pe care le înlocuiește cu niște semne ciudate sau cu semne de întrebare. Pentru ca un text să se vadă bine cu diacriticele românești trebuia folosită codarea Windows-1250, specifică limbilor din Europa de Est.

Tocmai pentru a se elimina problemele cu codările vechi, care nu suportau decît limbile dintr-o anumită regiune geografică, a fost creată codarea Unicode, care suportă toate limbile din lume pe aceeași pagină. Cu alte cuvinte într-o pagină codată cu Unicode se poate scrie în română, franceză, rusă, chineză, hindi, etc. și toate caracterele se văd bine, adică exact așa cum apar în alfabetele respective.

Windows Vista este complet compatibil Unicode, pentru că se poate scrie cu diacriticele românești corecte (cu virgulă) atît în programele incluse (Notepad, Wordpad, etc.) cît și în Windows Explorer (se pot crea dosare și fișiere ale căror nume conțin diacritice). Majoritatea softurilor vor fi compatibile cu Unicode în cel mult doi ani, deoarece nici un producător nu dorește să piardă o piață de desfacere pentru că nu suportă alfabetul țării respective. În prezent mai sînt destule programe care nu suportă Unicode, dar autorii lor le vor face compatibile în cel mai scurt timp. De exemplu acum doar cîteva editoare de text sînt compatibile Unicode (EditPad, EmEditor, PSPad, etc.), dar în mod sigur și celelalte le vor urma în scurt timp. La fel stau lucrurile și la administratoarele de fișiere unde în afară de Windows Explorer, doar UltraExplorer, xplorer2, Directory Opus și Speed Commander sînt compatibile cu Unicode.

Windows Vista face scrierea cu diacritice extrem de ușoară, de aceea toată lumea le va folosi în viitor. Mai mult, se poate scrie și cu diacriticele vechi cu sedilă, așa cum fac eu acum, pentru cei care se tem că unii ar putea vedea pătrățele în loc de diacritice. Pe asta mă bazez eu cînd spun că diacriticele nu vor dispare, ba din contră vor apare în toate scrierile în română de pe internet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate