Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#667
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostAdiJapan, on 18th January 2011, 06:32, said:

Deci da, merge, dar cu ditamai cîrjele.
Care credeți că este procentul celor care folosesc diacriticele corecte pe forumul Softpedia? 1 %, poate 3 %? Dacă mai începem și noi să ne plângem... Nu mă înțelegeți greșit, dar problemele legate de previzualizare și editare rapidă mi se par minore dacă privim imaginea de ansamblu!
Poate sunt eu subiectiv, dar dacă diacriticele corecte pot fi folosite și vrei să le folosești atunci le vei folosi. Nu mai contează sistemul de operare sau tastatura sau modul de editare sau mai știu eu ce.

View Postcristianadam, on 18th January 2011, 12:20, said:

Problema cu diacriticele la forumul Softpedia vine de la faptul că nu suportă Unicode în interfața forumului.
Mulțumim pentru lămuriri! Problema vine de la versiunea de forum folosită, dar o actualizare a acesteia nu este un lucru așa de simplu precum pare. În plus, știu că s-a încercat rezolvarea problemei diacriticelor, iar parțial acest lucru a fost realizat (cu un minim de efort din partea utilizatorilor).

#668
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postpamfil nastase, on 17th January 2011, 15:30, said:

Dar atunci să se aștepte și ei în continuare la epitete gen "oligofreni" din partea mea, oricîte restricționări îmi mai iau.
la urmatoarea afirmatie de genul, crede-ma, nu o sa mai fie restrictionare, o sa te las fara contul asta


View Postcristianadam, on 18th January 2011, 12:20, said:

Softpedia nu cred că va actualiza forumul prea curând, tot ce putem face este „bad PR”. Mă gândeam că mottoul „SOFTPEDIA Updated a minute ago” poate fi schimbat ușor în „SOFTPEDIA Updated last millennium”.
sau iti poti gasi alt forum .. sau si mai bine, fa-ti tu unul cu regulile tale, sa fie fix cum vrei .. dupa care fa o baza cu cateva zeci de mii de useri si sute de mii de posturi si cand totul merge ok, fa update la alta versiune a forumului, cunoscuta cu bug-uri si lasa in urma o versiune care merge f bine, ai bibilit-o la maxim dar hei, uite ca dupa ce dai edit, nu mai merg diacriticele  :deadtongue:

#669
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
În urmă nu cu mult timp m-a ajutat acest topic să trec la diacritce... la cel moment cu Secărică, windows XP și ședile.
Acesta este primul meu post cu diacritice corecte, mi-am luat laptop cu win7. șșșțțțțț!!! Iupiiii!!!!

#670
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmircea21, on 19th January 2011, 04:19, said:

Care credeți că este procentul celor care folosesc diacriticele corecte pe forumul Softpedia? 1 %, poate 3 %? Dacă mai începem și noi să ne plângem... Nu mă înțelegeți greșit, dar problemele legate de previzualizare și editare rapidă mi se par minore dacă privim imaginea de ansamblu!
Exact asta spuneam și eu pe-aici zilele trecute: „Realitatea este că aceia care scriu cu diacritice formează o minoritate, iar gîndirea socială actuală (mai ales în România) este că majoritatea trebuie să înnăbușe minoritatea, indiferent cine are de fapt dreptate. Ideea de a găsi o soluție care să-i mulțumească pe toți e o chestie mult prea revoluționară pentru mulți factori de decizie, mai mici sau mai mari.”

Bineînțeles că mă plîng. Funcționarea diacriticelor la Softpedia are lipsuri --- mici sau mari, nu știu, depinde cît de exigenți sîntem --- și mi-aș dori ca lipsurile să fie rezolvate. Înțeleg că e greu, că cere efort, că aceia care ar putea s-o facă probabil scriu și ei tot fără diacritice și nu-i interesează direct etc. Dar asta nu mă împiedică să sper că problema se va rezolva cîndva, iar între timp să fiu nemulțumit.

Spre deosebire de Cristianadam eu nu cred că soluția este „bad PR”, deși poate ar funcționa. Soluția e ca Softpedia să-și dea seama că are probleme și să vrea să le repare. Deocamdată însă atitudinea lor pare să fie alta, de a se opune celor care reclamă problemele. Văd asta în felul agresiv în care i se răspunde lui Pamfil și îmi aduc aminte de agresivitatea cu care mi s-a răspuns și mie într-o altă chestiune tehnică, legată de autentificare. Este modul tipic românesc în care autoritățile (de orice fel) abordează reclamațiile: prima reacție e să-l pălmuiască pe cel care vine cu reclamația și să-i spună că nu se poate. Iar românii sînt obișnuiți să li se dea peste nas, inclusiv cînd au dreptate. Vă asigur că în țările civilizate atitudinea oricăror autorități e cu totul alta, atît de diferită încît pentru români pare incredibilă. Acolo nu-ți dă nimeni răspunsuri infatuate de genul „găsește-ți alt forum sau mai bine fă-ți”.

#671
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostCelest, on 18th January 2011, 22:47, said:

la urmatoarea afirmatie de genul, crede-ma, nu o sa mai fie restrictionare, o sa te las fara contul asta

Te activași?  :lol: Să știi că tremur, gen. :w00t:

#672
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAdiJapan, on 19th January 2011, 04:59, said:

Acolo nu-?i dă nimeni răspunsuri infatuate de genul ?găse?te-?i alt forum sau mai bine fă-?i?.

View Postpamfil nastase, on 19th January 2011, 05:18, said:

Te activa?i?  :lol: Să ?tii că tremur, gen. :w00t:

ceea ce nu pricepeti voi este ca forumul este o chestie privata, care functioneaza asa cum doresc proprietarii si nu dupa cum viseaza o minoritate (si n-am sa intru in detalii despre cat de complicate sunt modificarile in soft, dincolo de originalul oferit de producator)

prin urmare, pana o sa cotizati din buzunarul propriu ca sa permiteti sa aveti si pretentii, regula de baza este

Quote

Toti membrii inregistrati trebuie sa inteleaga ca utilizarea de catre ei a forumului nu este un drept, ci un privilegiu acordat de catre Softpedia, administratorii forumului rezervandu-si astfel dreptul de a-si selecta userii. Orice incalcare a prezentului Regulament permite moderatorilor sau administratorilor Softpedia sa dea avertismente si in cele din urma sa restrictioneze (la libera lor discretie) accesul membrilor in cauza, pe perioada nedeterminata.

Edited by Celest, 19 January 2011 - 12:15.


#673
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostCelest, on 19th January 2011, 19:15, said:

ceea ce nu pricepeti voi este ca forumul este o chestie privata, care functioneaza asa cum doresc proprietarii si nu dupa cum viseaza o minoritate (si n-am sa intru in detalii despre cat de complicate sunt modificarile in soft, dincolo de originalul oferit de producator)

prin urmare, pana o sa cotizati din buzunarul propriu ca sa permiteti sa aveti si pretentii, regula de baza este
Irelevant. O „chestie” privată nu are mai multe motive să meargă prost. Private sînt și alte situri, unde diacriticele merg excelent: DEX online, Wikipedia etc.

Dar observ în continuare argumentul suprem: „o minoritate”. De parcă majoritatea ar avea ceva de suferit prin buna funcționare a codării. Vă asigur că ar avea și majoritatea de cîștigat; de exemplu ar putea citi comod fragmentele pe care le-ați citat și în care au apărut semne de întrebare. A, dar cine știe, poate acum ne considerați pe noi vinovați pentru semnele acelea de întrebare, că dacă nu ne încăpățînam să scriem cu diacritice nu mai apăreau.

Cît despre cotizare, ați uitat că fără utilizatori Softpedia nu e nimic. Deci cotizăm deja. Dar, din nou, e irelevant. Faptul că nu sînt proprietar nu mă împiedică să-mi doresc ca lucrurile să meargă mai bine.

#674
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostCelest, on 19th January 2011, 09:15, said:

(si n-am sa intru in detalii despre cat de complicate sunt modificarile in soft, dincolo de originalul oferit de producator)
Ce pachet software folosește Softpedia pentru forum?

Sunteți dispuși să dați access la codul sursă al forumului pentru a repara problema diacriticelor? Poate nu access la tot codul, ci doar
la modulele legate de „Editarea Rapidă” și „Previzualizare”.

Softpedia are o secțiune dedicată programatorilor, sunt sigur că există programatori dispuși să dea o mână de ajutor.

„Where there's a will there's a way”

#675
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAdiJapan, on 19th January 2011, 13:07, said:

Cît despre cotizare, ați uitat că fără utilizatori Softpedia nu e nimic. Deci cotizăm deja. Dar, din nou, e irelevant. Faptul că nu sînt proprietar nu mă împiedică să-mi doresc ca lucrurile să meargă mai bine.
nu e vorba de a nu vrea sa mearga mai bine, e vorba asa cum am explicat in postul acela considerat sarcastic, de implementare, prin urmare, nu mai rastalmaci

in plus, cred ca nu ai inteles treaba cu privilegiul


View Postcristianadam, on 19th January 2011, 13:33, said:

Sunteți dispuși să dați access la codul sursă al forumului pentru a repara problema diacriticelor? Poate nu access la tot codul, ci doar
la modulele legate de „Editarea Rapidă” și „Previzualizare”.
glumesti..

#676
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostCelest, on 19th January 2011, 23:47, said:

nu e vorba de a nu vrea sa mearga mai bine, e vorba asa cum am explicat in postul acela considerat sarcastic, de implementare, prin urmare, nu mai rastalmaci

in plus, cred ca nu ai inteles treaba cu privilegiul
N-am răstălmăcit nimic. Am înțeles de la bun început că implementarea e dificilă. Dar explicația nu face să dispară problema. Concret, diacriticele merg la fel de prost ca și înainte de a primi explicația. Afirmația dumneavoastră că versiunea actuală e ”o versiune care merge f bine” este falsă, iar în contextul discuției de față este și obraznică. Nu, versiunea actuală nu merge foarte bine, merge prost. Înțelegeți? Singura măsură pe care o poate lua Softpedia încît să fiu mulțumit este să repare defectul acesta cu diacriticele. Orice altceva e insuficient. Bineînțeles, e dreptul Softpediei să nu vrea să mă mulțumească pe mine.

Treaba cu privilegiul am înțeles-o foarte bine. Atît că în povestea asta precizarea e irelevantă. Eu nu emit aici pretenții, ci speranțe. Nu am contract cu Softpedia, deci nu pot pretinde ca Softpedia să facă ceva pentru mine. Spun doar că lucrurile nu merg atît de bine cît ar putea să meargă.

#677
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View Postpamfil nastase, on 17th January 2011, 05:18, said:

Anunț oficial că începînd din acest moment renunț la folosirea diacriticelor românești corecte (i.e. ș și ț cu virgulițe, nu cu sedile) pe forumul Softpedia, din pricina neajunsurilor interfeței de editare.

Mă întreb ce te-a făcut să vrei să treci în tabăra corectomanilor. Această așa-zisă corectitudine a diacriticelor este doar în mintea acestei secte ortografice, nu și în realitate. Pentru marea majoritate a fonturilor, diacriticele cu virgulă sînt desenate în bătaie de joc, ca și cum românii ar merita o palmă în plus pentru faptul că și-au neglijat diacriticele atîta vreme. Dacă există o răzbunare a diacriticelor pe români aceasta se numește "diacriticele corecte", care numai corecte nu sînt.

Asist cu uimire la un fel de campanie, uneori agresivă, de promovare a "diacriticelor corecte" și nu încetez să mă minunez de forța de autosugestionare a participanților voluntari la ea, dar și de ușurința cu care se lasă alții convinși s-o ia pe calea așa-zisei corectitudini diacritice. Diacriticele corecte sînt de fapt profund incorecte și arată încă o dată că românii sînt dispuși să creadă orice dacă li se spune că așa e bine! Parcă e vorba de "Â și sunt" din nou, de campania de promovare a "corectitudinii latinomane"!

Cum se poate să fie prezentate drept corecte niște diacritice care au sub ele un punct, care în multe cazuri este chiar lipit de literă? Aici nu vorbim de modul în care arată Ș și Ț la dimensiuni ideale, mari, ci de cum arată la dimensiunile obișnuite pentru paginile de internet! La aceste dimensiuni, "diacriticele corecte" se văd mai prost decît "diacriticele incorecte"! Pentru că dacă la cele cu sedilă se vede mereu o coadă lipită de literă, la cele cu virgulă se vede de fapt un punct, atașat sau detașat de literă! Un punct, nicidecum o virgulă! Pe lîngă acest punct care nu-și găsește locul, fiind cînd dezlipit, cînd lipit, sedila are măcar o reprezentare constantă, ca o linie curbă lipită de literă. Arată oricum mai mult a virgulă decît punctul! Folosirea "diacriticelor corecte" este un pas înapoi, nu un pas înainte, cel puțin la acest moment! Cînd graficienii o să-și repare greșeala, iar virgula de sub Ș și Ț va arăta mereu a virgulă, și nu a punct, atunci da, se va putea vorbi de diacriticele corecte! Însă pînă atunci a vorbi de "diacritice corecte" este cel puțin o denaturare a adevărului, pentru că oricine poate să vadă că mult lăudata virgulă este afișată de fapt ca un punct.

Și mai e ceva care deranjează la cohorta de corectomani care încearcă să impună folosirea "diacriticelor corecte". E vorba de disprețul lor vădit pentru diacriticele cu sedilă, pe care le consideră "turcești". Folosirea acestor diacritice este prezentată ca un fel de trădare a scrisului național. Din cauză că turcii au făcut atît rău românilor în trecut, a le folosi diacriticele echivalează cu transformarea ortografiei românești în vasală a ortografiei turcești. În opinia corectomanilor, a venit vremea cuceririi independenței ortografice, a venit vremea eliberării de sub jugul diacriticelor otomane și punerea în locul lor a diacriticelor pămîntene! Ce contează că acestea se văd mai prost decît cele "turcești" la dimensiuni mici ale literelor, că au două aspecte grafice (punct-lipit și punct-dezlipit) și că multe programe încă nu funcționează bine cu ele, esențialul este că sînt românești și asta e de ajuns pentru satisfacerea vanității corectomanilor.

Acum serios, românii ar trebui nu numai să-și țină gura cînd vine vorba de diacritice incorecte-turcești, dar ar trebui chiar să se plece cu profund respect în fața lor. Pentru că dacă n-ar fi fost aceste diacritice, limba română nu s-ar fi putut scrie corect la calculator de către nimeni, iar acest lucru ar fi dus probabil la eliminarea diacriticelor în mod oficial și înlocuirea lor cu "româneștile" sh și tz. Așa că aceste diacritice incorecte-turcești au salvat de fapt scrisul cu diacritice în limba română, deci a le calomnia este un semn de profundă nerecunoștință, în sensul confirmării expresiei populare: "Facerea de bine ...". Mai mult, utilitatea diacriticelor incorecte-turcești este încă incontestabilă, pentru că nu toate programele au trecut la codarea Unicode și este plin de softuri bune care nu folosesc această codare. Trecerea la Unicode nu este chiar joacă de copiii, deci mulți programatori amînă asta, deși într-un final vor fi obligați să țină pasul cu vremurile. Dar pînă atunci diacriticele incorecte-turcești îi scot pe români din impas, permițîndu-le să scrie limba română corect, cu diacritice, în orice program existent.

Cruciada asta împotriva diacriticelor cu sedilă este complet neavenită și poate duce la tot felul de probleme pentru cei care se grăbesc să treacă în tabăra corectomanilor. Ca exemplu avem Wikipedia în română, unde corectomanii au forțat în stil latinoman (adică nedemocratic) utilizarea automată a diacriticelor cu virgulă, pentru toate articolele existente și viitoare. Rezultatul este că acum articolele se văd mai prost ca înainte, pentru că fontul Arial are niște diacritice cu virgulă absolut penibile, care îi strică buna reputație pe care o are pe internet. Dar ce să-i faci, te pui cu corectomania ortografică hei-rupistă? E boală grea, și mai ales ușor transmisibilă...

View Postpamfil nastase, on 17th January 2011, 05:18, said:

Îmi rezerv și eu dreptul de a face cunoscută, în mediile relevante, reaua voință a celor de la Softpedia.

Nu știu care sînt "mediile relevante" de care vorbești, dar cred că dacă ar fi fost ușor, Softpedia ar fi reparat bugul cu multă vreme în urmă, pentru că persistența lui pune sub semnul întrebării capacitatea programatorilor angajați de companie. Iar pentru o companie care are ca obiect principal de activitate programele de calculator, treaba asta nu dă deloc bine. Eu cred că pe moment un mic avertisment ("Nu folosiți la editarea rapidă diacriticele cu virgulă") deasupra casetei de editare rapidă ar fi îndeajuns, pînă cînd bugul va putea fi rezolvat în siguranță.

Cît despre corectomani, dacă ei ar vrea cu adevărat să promoveze folosirea diacriticelor corecte, atunci mai degrabă ar trebui să înroșească serverele Microsoft cu mesaje de protest față de modul în care desenatorii de fonturi angajați de această companie și-au bătut joc de diacriticele românești cu virgulă, transformîndu-le în diacritice cu punct.

Edited by Crugasic, 21 January 2011 - 18:46.


#678
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostCrugasic, on 21st January 2011, 18:40, said:

Cum se poate să fie prezentate drept corecte niște diacritice care au sub ele un punct, care în multe cazuri este chiar lipit de literă? Aici nu vorbim de modul în care arată Ș și Ț la dimensiuni ideale, mari, ci de cum arată la dimensiunile obișnuite pentru paginile de internet! La aceste dimensiuni, "diacriticele corecte" se văd mai prost decît "diacriticele incorecte"! Pentru că dacă la cele cu sedilă se vede mereu o coadă lipită de literă, la cele cu virgulă se vede de fapt un punct, atașat sau detașat de literă! Un punct, nicidecum o virgulă!

Nu sînt un fanatic al diacriticelor cu virguliță, și eu le folosesc pe cele cu sedilă acolo unde nu am de ales (de pildă în Subtitle Workshop, deși acolo în fișierul srt le pot substitui ulterior cu cele cu virgulițe, cu ajutorul lui AutoCorrect).

Îți dau dreptate că deocamdată pe net se văd mai prost decît cele cu sedile, dar nu sînt puncte, ci niște linii oblice (fă cu Ctrl și rotița mausului vizualizarea mai mare și ai să te convingi). În MS-Word (și în alte editoare de texte) se văd însă ok. Dar nu e problema mea că desenul fontului lasă de dorit sau că programarea ținînd cont de cerințele unicode nu e ușoară.

Faptul că mi-am explicat nemulțumirea față de lipsa unui progres nu mă face automat corectoman.

Cît desore turci, numai de bine, eu unul sînt chiar turcofil.

#679
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostCrugasic, on 21st January 2011, 18:40, said:

Mă întreb ce te-a făcut să vrei să treci în tabăra corectomanilor.
[...]
Cum se poate să fie prezentate drept corecte niște diacritice care au sub ele un punct, care în multe cazuri este chiar lipit de literă?
[...]
Ca exemplu avem Wikipedia în română, unde corectomanii au forțat în stil latinoman (adică nedemocratic) utilizarea automată a diacriticelor cu virgulă, pentru toate articolele existente și viitoare. Rezultatul este că acum articolele se văd mai prost ca înainte, pentru că fontul Arial are niște diacritice cu virgulă absolut penibile, care îi strică buna reputație pe care o are pe internet. Dar ce să-i faci, te pui cu corectomania ortografică hei-rupistă?
„Latinomani”, acum avem și „corectomani”?! Se pare că acest cuvânt („corect”) ne dă mai multe bătăi de cap decât limba în sine. Cred că nu vedem pădurea din cauza copacilor...

Quote

Și mai e ceva care deranjează la cohorta de corectomani care încearcă să impună folosirea "diacriticelor corecte". E vorba de disprețul lor vădit pentru diacriticele cu sedilă, pe care le consideră "turcești". Folosirea acestor diacritice este prezentată ca un fel de trădare a scrisului național.
Cu siguranță este o conspirație la mijloc. :)

Quote

Pentru că dacă n-ar fi fost aceste diacritice, limba română nu s-ar fi putut scrie corect la calculator de către nimeni, iar acest lucru ar fi dus probabil la eliminarea diacriticelor în mod oficial și înlocuirea lor cu "româneștile" sh și tz. Așa că aceste diacritice incorecte-turcești au salvat de fapt scrisul cu diacritice în limba română
Acesta nu este un argument.

Edited by mircea21, 22 January 2011 - 17:23.


#680
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View PostCrugasic, on 21st January 2011, 18:40, said:

Cînd graficienii o să-și repare greșeala, iar virgula de sub Ș și Ț va arăta mereu a virgulă, și nu a punct, atunci da, se va putea vorbi de diacriticele corecte!
Cred că de repararea acestei greșeli ar trebui să fie responsabilă Academia Română... nu? Adică, graficienii pot face "ce vrea mușchii lor" dacă nu li se impune ceva anume.

A, doar de cârcotă: corect gramatical ar fi fost "Cînd graficienii or să-și repare greșeala", nu?  :peacefingers:

#681
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View Postpamfil nastase, on 21st January 2011, 19:11, said:

Îți dau dreptate că deocamdată pe net se văd mai prost decît cele cu sedile, dar nu sînt puncte, ci niște linii oblice (fă cu Ctrl și rotița mausului vizualizarea mai mare și ai să te convingi). În MS-Word (și în alte editoare de texte) se văd însă ok. Dar nu e problema mea că desenul fontului lasă de dorit sau că programarea ținînd cont de cerințele unicode nu e ușoară.

La dimensiuni mari virgula de sub Ș și Ț apare într-adevăr ca o virgulă sau cel puțin seamănă cu o virgulă. Însă pe internet marea majoritate a paginilor au fonturi de mărime mică, eventual medie, iar la aceste dimensiuni virgula de sub Ș și Ț apare ca un punct lipit sau dezlipit de literă. Și aici nu e vorba de ceva care ar ține de imposibilitatea ochiului uman de a decela o linie curbă la dimensiuni mici, pentru că sedilele arată foarte bine și la dimensiuni mici ale literelor. Mai mult, chiar și virgulele pot arăta bine la astfel de dimensiuni, dovadă fiind cele care despart frazele în propoziții. Problema este doar la virgulele de sub Ș și Ț care au fost desenate prost la majoritatea fonturilor. În mod normal ele ar trebui să fie o versiune la scară mai redusă a virgulelor ce despart propozițiile. Dar nu, ele sînt desenate diferit, cu o coadă mult prea scurtă, așa că la dimensiuni mici sînt afișate ca puncte. Și asta nu pentru că nu s-ar fi putut desena o coadă mai lungă, ci din cine știe ce motive obscure ce aduc a nepricepere și a lucru făcut de mîntuială. Dar dacă românii spun că "merge și fără diacritice", atunci de ce să se streseze desenatorii de fonturi ca să facă niște diacritice cu adevărat corecte? Nu cumva românii își merită din nou soarta?

Există totuși cîteva fonturi care au diacritice cu virgulă în toată regula și ele se văd bine la orice dimensiune. Un exemplu e Trebuchet MS, iar proba se poate face chiar aici pe forum, pentru a se vedea cum arată niște diacritice corecte.

În Internet Explorer se face așa:

Instrumente>Opțiuni Internet>Fonturi>Font Pagină Web>(clic) Trebuchet MS>OK
Instrumente>Opțiuni Internet>Accesibilitate>(bifează) Ignorare stiluri fonturi specificate în paginile Web>OK>OK

În Firefox se face așa:

Unelte>Opțiuni>Font Implicit>(clic) Trebuchet MS
Unelte>Opțiuni>Avansat...>(debifează) Permite paginilor să își aleagă propriile fonturi...>OK>OK

Atenție: Pentru a reveni la fontul folosit înainte se reversează operațiile făcute și se alege Times New Roman în loc de Trebuchet MS.

View Postpamfil nastase, on 21st January 2011, 19:11, said:

Faptul că mi-am explicat nemulțumirea față de lipsa unui progres nu mă face automat corectoman.

Sigur că nu oricine scrie cu diacritice cu virgulă devine automat corectoman, însă pericolul este mare. Infectarea cu virusul "corectitudinii" e rapidă și persistentă. De fapt virusul corectitudinii diacritice este clar o formă a virusului vanității lingvistice, ăla care le-a făcut multor români modificări în creier în așa fel încît acum ei folosesc "ca și" în loc de "ca", nu cumva să scoată o cacofonie pe distinsa lor gură.

View Postpamfil nastase, on 21st January 2011, 19:11, said:

Cît desore turci, numai de bine, eu unul sînt chiar turcofil.

Păi după 1990 în România nici n-a existat altceva decît turcofilie, că doar piața a fost mereu bine aprovizionată cu lucruri turcești, de exemplu celebrii blugi, pe care-i purtau la un moment dat toți românii. Iar Turcia a ținut mereu deschise granițele pentru români, care puteau călători acolo fără viză într-o vreme în care statele vest-europene dădeau vize cu țîrîita. De aceea e cu atît mai ciudat faptul că se vorbește atît de negativ despre așa-zisele diacritice turcești, care ar fi un atentat la sănătatea limbii, asta într-o țară în care lumea se spală cu săpunuri turcești și nu-și face probleme de sănătate.

Dar ironia soartei este alta. Diacriticele cu sedilă sînt considerate niște diacritice turcite, în timp ce diacriticele cu virgulă sînt considerate românești. Însă în întruchiparea lor actuală, diacriticele cu virgulă sînt de fapt diacritice berbere. Ei da, există și așa ceva și seamănă ca două picături de apă cu actualele diacritice cu virgulă văzute la dimensiuni mici. Limba berberă folosește și scrierea cu alfabet latin și are în alfabetul său atît Ṣ (S cu punct dedesubt) cît și Ṭ (T cu punct dedesubt). Deci s-a căzut din lac în puț, sau din turc în berber, asta pentru cei cărora le place să asocieze diacriticele cu popoarele.

View Postmircea21, on 22nd January 2011, 17:22, said:

Acesta nu este un argument.

Este un argument pentru a se înceta ponegrirea diacriticelor cu sedilă, care și la ora actuală sînt mai bune decît cele cu virgulă. Cine este cu adevărat un adept îndîrjit al folosirii diacriticelor, le folosește pe cele cu sedilă, nu pe cele așa-zis cu virgulă. Și asta pentru că diacriticele cu sedilă au o compatibilitate mult mai bună nu numai cu programele de calculator, ci și cu puzderia de dispozitive mobile care tot apar pe piață. Dacă vrei să folosești diacritice cu virgulă este garantat că vei avea parte de tot felul de frustrări. Unele programe nu deschid documentele al căror nume conține diacritice cu virgulă (de ex. știință.txt sau știință.jpg), iar altele nu permit deloc scrierea cu astfel de diacritice (Notepad++ e un editor de text foarte folosit, care afișează semne de întrebare în loc de diacritice cu virgulă). Problema cea mare rămîne însă faptul că diacriticele cu virgulă sînt desenate prost, fiind de fapt niște diacritice cu punct.

View Postlightpawn, on 23rd January 2011, 12:45, said:

Cred că de repararea acestei greșeli ar trebui să fie responsabilă Academia Română... nu? Adică, graficienii pot face "ce vrea mușchii lor" dacă nu li se impune ceva anume.

Nuuuuu, în nici un caz... Ăia de la Academie sînt latinomani și vor de-a dreptul dispariția diacriticelor. Pentru ei diacriticele astea berbere sînt o mană cerească, pentru că lumea se va obișnui să vadă un punct sub Ș și Ț și nici nu va mai remarca atunci cînd acel punct va dispărea cu îngăduirea Academiei. Teoria conspirației sugerează că de fapt Academia se află în spatele desenatorilor care au transformat virgula în punct, pentru că academicienii vor să pună punct folosirii diacriticelor.

Acum serios, cine mai are încredere în faptul că Academia vrea binele limbii române, din moment ce a abandonat-o atît de clar în voia tuturor răutăților? În nici un caz nu trebuie pus lupul paznic la oi, latinomanul la diacritice și academicianul la limba română.

Edited by Crugasic, 23 January 2011 - 16:47.


#682
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostCrugasic, on 23rd January 2011, 13:45, said:

(Notepad++ e un editor de text foarte folosit, care afișează semne de întrebare în loc de diacritice cu virgulă).

Implicit Notepad++ deschide fișierele text codate ANSI. Codarea ANSI se schimbă din meniu „Encoding -> Encode in UTF-8”.
Dacă dorim să avem întodeauna fișierele codate UTF-8 configurăm Notepad++ astfel „Settings-> Preferences ...
-> New Document / Default Directory -> UTF-8”.

Implicit Notepad++ folosește fontul „Courier New”, font care pe Windows XP nu conține diacriticele cu virgulă.
Schimbarea fontului se face astfel „Settings -> Style Configurator”. Am atașat o poză cu dialogul cu pricina:
[ http://img138.imageshack.us/img138/6431/styleconfigurator.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
În captură am folosit fontul DejaVu Sans Mono, font care se poate obține gratuit de aici.

Notepad++ poate deschide fișiere care conțin în nume diacritice cu virgulă și poate edita texte care conțin
diacritice cu virgulă.

Edited by cristianadam, 23 January 2011 - 17:28.


#683
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostCrugasic, on 23rd January 2011, 13:45, said:

Dacă vrei să folosești diacritice cu virgulă este garantat că vei avea parte de tot felul de frustrări. Unele programe nu deschid documentele al căror nume conține diacritice cu virgulă (de ex. știință.txt sau știință.jpg)

Știință.jpg poate da bătăi de cap celor care folosesc Irfan View.

Dar și Irfan View poate fi configurat să se descurce cu fișiere cu nume care conțin diacritice cu virgulă. Configurarea se face mergând la
„Options -> Properties / Settings... -> Language” unde se bifează opțiunea „Load Unicode PlugIn at program start”, precum în captura
de ecran de mai jos:

[ http://img573.imageshack.us/img573/4007/irfanview.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#684
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostCrugasic, on 23rd January 2011, 16:45, said:

La dimensiuni mari virgula de sub Ș și Ț apare într-adevăr ca o virgulă sau cel puțin seamănă cu o virgulă.

[...]le folosește pe cele cu sedilă, nu pe cele așa-zis cu virgulă.
Este virgulă sau nu este virgulă?

Quote

Dar nu, ele sînt desenate diferit, cu o coadă mult prea scurtă, așa că la dimensiuni mici sînt afișate ca puncte.
Pe același principiu putem spune că pentru fontul Trebuchet MS codița de la virgulă este mult prea groasă, nu-i așa?!

Quote

Dar dacă românii spun că "merge și fără diacritice", atunci de ce să se streseze desenatorii de fonturi ca să facă niște diacritice cu adevărat corecte? Nu cumva românii își merită din nou soarta?
Dacă românii spun că „merge și fără diacritice”, de ce s-ar mai stresa programatorii să le mai deseneze în vreun fel?!

Quote

Sigur că nu oricine scrie cu diacritice cu virgulă devine automat corectoman, însă pericolul este mare. Infectarea cu virusul "corectitudinii" e rapidă și persistentă.
Eu văd pericolul mai mare pentru cei care critică scrierea cu diacritice cu virgulă. ;) (Atenție, nu am spus diacritice „corecte”! Voi încerca să evit acest cuvânt pentru că văd că ne face mai mult rău decât bine).

Quote

De aceea e cu atît mai ciudat faptul că se vorbește atît de negativ despre așa-zisele diacritice turcești, care ar fi un atentat la sănătatea limbii,
Unde? Vreau să văd și eu câteva articole, declarații etc. (ale unor oameni care au ceva în cap, nu două-trei rânduri aruncate pe un blog)

Quote

Este un argument pentru a se înceta ponegrirea diacriticelor cu sedilă, care și la ora actuală sînt mai bune decît cele cu virgulă.
Ponegrire? Unde? Cine?

Quote

Cine este cu adevărat un adept îndîrjit al folosirii diacriticelor, le folosește pe cele cu sedilă, nu pe cele așa-zis cu virgulă. Și asta pentru că diacriticele cu sedilă au o compatibilitate mult mai bună nu numai cu programele de calculator, ci și cu puzderia de dispozitive mobile care tot apar pe piață.
Nici aceasta nu este un argument valid. Revenim la situația când lumea nu folosea diacritice pentru că „tastatura mea nu are diacritice”.


Quote

În nici un caz nu trebuie pus lupul paznic la oi, latinomanul la diacritice și academicianul la limba română.
:) Atunci în cine să mai avem încredere? Vom ajunge implacabil la concluzia că „ne merităm soarta”. Nu, nu și iarăși nu! Fiecare are dreptul la o părere personală și fiecare are dreptul să facă ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate