Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#541
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postpamfil nastase, on 9th January 2010, 01:44, said:

Și poate ar fi util ca cine știe să le spună celor interesați unde se găsesc de cumpărat tastaturi românești. Pentru cei mai mulți ar rezolva problema.

Tastaturi cu diacritice imprimate se găsesc în ofertele unor magazine, avînd indicativul RO atașat undeva la nume. De aceea se poate căuta "tastatura ro" în oferta magazinelor sau a comparatoarelor de prețuri. De exemplu:

http://www.price.ro/...statura-ro.html

http://www.smartbuy....23/fb-Asus-122/

http://www.shopit.ro...ucator-930-asus

http://www.shopmania...~p-5771592.html

http://www.cauti.ro/..._580_13630.html

Trebuie verificat înainte de cumpărare dacă tastatura RO respectivă este QWERTY sau QWERTZ, pentru cei care își fac probleme din cauza asta. Un mesaj de poștă electronică pe adresa magazinului va aduce răspunsul. Iar dacă cineva nu e încîntat de modelele de tastaturi RO, atunci își poate lua model US, activa maparea de limbă română și lipi cu scoci niște etichete pe tastele cu diacritice românești.

#542
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicro, on 9th January 2010, 12:13, said:

Iar dacă cineva nu e încîntat de modelele de tastaturi RO, atunci își poate lua model US, activa maparea de limbă română și lipi cu scoci niște etichete pe tastele cu diacritice românești.

Alternativ pictati tastele cu oja, sau razuiti-le cu un cutit si pirogravati-le  :lol:

#543
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View Postpamfil nastase, on 9th January 2010, 01:44, said:

...

Problema cu "Y" și "Z" s-a rezolvat de mult timp, m-am obișnuit, însă la început era un chin. Trebuia să mă uit la tastatură când scriam și tastam 10 cuvinte pe minut. Doar ambiția m-a făcut să trec pe diacritice! :naughty:
Iarăși, m-am obișnuit și cu Alt + Shift. De fapt nici nu mă mai gândesc ce limbă e setată (subconștientul e pus pe lucru :lol:).

Cu ghilimelele chiar nu mă stresez...  <_<

@stifflerr: Tu chiar tastezi cu acele combinații? :w00t:

#544
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009

View Postmihaicro, on 8th January 2010, 18:22, said:

Faptul că tu scriai cu diacritice, dar între timp ai abandonat este o minciună. Nimeni dintre cei care scriu cu diacritice nu se întoarce la scrisul fără ele.

O da? Si cum dovedesti ca nu am scris si eu cu diacritice? Sa stii ca am scris, dar oricum nu-mi bat capul.

View Postmihaicro, on 8th January 2010, 18:22, said:

daca e să urmăm raționamentul tău ar trebui să nu existe reguli deloc în limba română. Dacă cineva vrea să scrie "sh" în loc de ș, sau k în loc de "că" sau "u" în loc de "tu" e dreptul lui, de ce să se supere cineva?
A scrie fara diacritice nu este sinonim cu a prescurta in mod chiar caraghios cuvintele din limba romana. Nu am pomenit nimic de prescurtarile astea. Si oricum fiecare scrie cum vrea. Nu ai sa poti obliga pe nimeni sa nu mai scrie fara "sh" sau "tz" daca asa vrea. Nu este corect sa scrie asa, ba e chiar caraghios de stupid, dar daca vrea sa scrie asa, asa va scrie.
Si ce am spus eu nu inseamna ca nu ar trebui sa existe reguli in limba romana. Dar daca asta ai inteles...

View Postmihaicro, on 8th January 2010, 18:22, said:

Dar n-ai înțeles, aici nu se supără nimeni, doar se dau sfaturi și se combate opinia că scrisul fără diacritice este potrivit pentru limba română. Pentru că nu este, limba scrisă fără diacritice pierde din precizie și savoare, iar cel care scrie astfel capătă o imagine de om needucat.
Ai dreptate intr-o parte si in alta nu prea ai.
Am inteles ca aici se dau sfaturi petru scrierea corecta, pentru ca limba romana corect este scrisa cu diacritice.
Si... daca cineva care scrie fara diacritice de ce da impresia de om needucat? Aici nu ai deloc dreptate.
Daca X scrie : "limba romana e frumoasa" si Y scrie : "lb r0m 3 frmy" ti se pare mai needucat cel care scrie fara diacritice, adica X? Nu cred.

Edited by -Elena-, 10 January 2010 - 14:44.


#545
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Incep cu salutari si continui cu scuze - din pacate nu am timp sa citesc tot topicul, am frunzarit primele si ultimele pagini. Apelez asadar la binevoitroi-cunoscatori...

Ideea e ca sunt interesat sa trec pe diacritice dar imi trebuie o solutie "agreata" oficial de Windows, folosesc un laptop de la serviciu cu XP SP3 pe care sunt administrator dar nu-mi permit sa instalez orice chestie ca ma cearta colegii de la IT.

Astfel, intrebarea ar fi care e solutia oficiala pentru diacritice fara batai de cap? Am pus Romana peste tot in Regional and Language Options etc, dar nu merge alt+s, alt+a etc, sau alt+shift+s, alt+shift+a etc.

Exista undeva un tutorial pe aceasta tema?

Multumesc anticipat.

#546
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Post-Elena-, on 10th January 2010, 14:41, said:

O da? Si cum dovedesti ca nu am scris si eu cu diacritice? Sa stii ca am scris, dar oricum nu-mi bat capul.

A scrie cu diacritice înseamnă a le folosi peste tot (adică în orice program care permite asta) pentru un timp mai mare, de exemplu luni de zile. Toți cei care au făcut trecerea la diacritice au trecut peste obstacolul inițial al scăderii importante de viteză a scrisului. Este foarte întîlnită situația în care cineva a scris cu diacritice o zi, două, trei, o săptămînă și apoi a cedat pentru că n-a avut răbdare să ajungă din nou la o viteză mare de scriere. O astfel de persoană poate spune că a scris cu diacritice, dar nu poate spune că a făcut trecerea la scrisul cu diacritice, pentru că a cedat pe parcurs și a revenit la scrierea cu care era obișnuită. Deci, numai cei care au voință și răbdare de a ajunge din nou la o viteză de scriere bună cu diacritice se pot considera practicanți ai scrisului cu diacritice. Dintre aceștia nici măcar unul nu se va mai întoarce la scrisul fără ele.

View Post-Elena-, on 10th January 2010, 14:41, said:

A scrie fara diacritice nu este sinonim cu a prescurta in mod chiar caraghios cuvintele din limba romana. Nu am pomenit nimic de prescurtarile astea. Si oricum fiecare scrie cum vrea. Nu ai sa poti obliga pe nimeni sa nu mai scrie fara "sh" sau "tz" daca asa vrea. Nu este corect sa scrie asa, ba e chiar caraghios de stupid, dar daca vrea sa scrie asa, asa va scrie.

A scrie fără diacritice înseamnă a nu ține seama de regulile de ortografie, care specifică foarte clar ce sunet se scrie cu o anumită literă. Nicăieri nu se spune că A poate fi în același timp A și Ă sau că T poate fi în același timp T și Ț. Scrierea cu S în loc de Ș este la fel de greșită ca scrierea cu SH în loc de Ș.

View Post-Elena-, on 10th January 2010, 14:41, said:

Si ce am spus eu nu inseamna ca nu ar trebui sa existe reguli in limba romana. Dar daca asta ai inteles...

Una este ce zici și alta este ce faci. De zis e ușor, de făcut e mai greu. Tu zici că respecți regulile limbii române, dar în fapt nu o faci, scriind incorect (pentru că a scrie "inseamna" nu este același lucru cu a scrie "înseamnă"). Procedînd astfel, tu dai semnalul că regulile de scriere sînt facultative, deci pot fi sau nu respectate, iar tu ai ales să nu le respecți cînd scrii la calculator. Pentru ce să mai existe reguli de scriere dacă majoritatea nu le respectă?

View Post-Elena-, on 10th January 2010, 14:41, said:

Si... daca cineva care scrie fara diacritice de ce da impresia de om needucat? Aici nu ai deloc dreptate.

Ție dacă ți s-ar înmîna o foaie de hîrtie scrisă de mînă fără diacritice, nu ți-ai pune problema că acela care a scris-o este needucat, pentru că nu știe unde să pună diacriticele? Cu ce se deosebește scrisul cu stiloul de cel cu tastatura, nu este tot scris, nu este aceeași limbă care trebuie scrisă corect în ambele situații? Cineva care vede scrisul tău la calculator poate foarte bine crede că tu de fapt scrii fără diacritice pentru că nu știi unde să le pui. Așa că poate pe bună dreptate să te considere needucată, pentru că tu nu ai un scris îngrijit la calculator.

View Post-Elena-, on 10th January 2010, 14:41, said:

Daca X scrie : "limba romana e frumoasa" si Y scrie : "lb r0m 3 frmy" ti se pare mai needucat cel care scrie fara diacritice, adica X? Nu cred.

Din fraza de mai sus rezultă că și tu ai ajuns la concluzia corectă, adică cei care scriu fără diacritice par needucați. Este adevărat că par mai educați decît cei care scriu prescurtat, dar și ei se încadrează în imaginea de needucați dedusă din modul în care scriu la calculator.

View Postlightpawn, on 10th January 2010, 14:57, said:

Ideea e ca sunt interesat sa trec pe diacritice dar imi trebuie o solutie "agreata" oficial de Windows, folosesc un laptop de la serviciu cu XP SP3 pe care sunt administrator dar nu-mi permit sa instalez orice chestie ca ma cearta colegii de la IT.
Exista undeva un tutorial pe aceasta tema?

Da, este explicat totul AICI.

#547
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View Postmihaicro, on 10th January 2010, 15:33, said:

A scrie cu diacritice înseamnă a le folosi peste tot (adică în orice program care permite asta) pentru un timp mai mare, de exemplu luni de zile. Toți cei care au făcut trecerea la diacritice au trecut peste obstacolul inițial al scăderii importante de viteză a scrisului. Este foarte întîlnită situația în care cineva a scris cu diacritice o zi, două, trei, o săptămînă și apoi a cedat pentru că n-a avut răbdare să ajungă din nou la o viteză mare de scriere. O astfel de persoană poate spune că a scris cu diacritice, dar nu poate spune că a făcut trecerea la scrisul cu diacritice, pentru că a cedat pe parcurs și a revenit la scrierea cu care era obișnuită. Deci, numai cei care au voință și răbdare de a ajunge din nou la o viteză de scriere bună cu diacritice se pot considera practicanți ai scrisului cu diacritice. Dintre aceștia nici măcar unul nu se va mai întoarce la scrisul fără ele.

Greșit. Eu scriu la fel de repede cu sau fără diacritice. Dacă aș vrea să renunț la ele o pot face fără bătăi de cap.

#548
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View PostColtAlb, on 10th January 2010, 15:37, said:

Greșit. Eu scriu la fel de repede cu sau fără diacritice. Dacă aș vrea să renunț la ele o pot face fără bătăi de cap.

Of, n-ai înțeles ce-am vrut să spun. O anumită persoană a avut voință și a depus efort timp de cîteva luni pentru a ajunge la o viteză de scriere asemănătoare cu cea pe care o avea cînd scria fără diacritice (deci cu 4-5 taste în minus). Persoana respectivă nu se va mai întoarce la scrisul fără diacritice, nu pentru că nu mai are chef să depună efortul de readaptare la scrisul fără diacritice, ci pentru că își dă seama că în sfîrșit textele sînt perfect inteligibile și sînt scrise corect. Este vorba de un avans calitativ în ce privește scrisul, care devine corect din punct de vedere ortografic și mai ușor de înțeles de cei care-l citesc. Viteza nu mai contează în decizia de a continua cu scrisul cu diacritice, pur și simplu intervine revelația că pînă atunci scrisul a fost incorect și nimeni nu vrea să se mai întoarcă la așa ceva.

#549
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicro, on 10th January 2010, 16:33, said:

Cineva care vede scrisul tău la calculator poate foarte bine crede că tu de fapt scrii fără diacritice pentru că nu știi unde să le pui. Așa că poate pe bună dreptate să te considere needucată, pentru că tu nu ai un scris îngrijit la calculator.

Nu scriu cu diacritice, dar in schimb corect gramatical. Ai tu senzatia ca n-as fi educat? Incearca un raspuns exact, ca am senzatia ca bati cimpii...rau  :lol:

#550
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postvata_pa_batz, on 10th January 2010, 16:23, said:

Nu scriu cu diacritice, dar in schimb corect gramatical. Ai tu senzatia ca n-as fi educat? Incearca un raspuns exact, ca am senzatia ca bati cimpii...rau  :lol:

Am această senzație, bineînțeles. Din moment ce nu folosești diacritice, e ca și cum nimeni nu te-ar fi învățat despre ele. Ce om educat ar folosi cuvinte inexistente în limba română sau care există, dar cu un sens diferit de cel cerut de context, ca de exemplu: "in", "senzatia", "ca", "as", "incearca", "raspuns", "bati", "cimpii", "rau" ?

Cum poți să zici că scrii corect gramatical cînd tu ai în micul citat de mai sus nu mai puțin de 10 greșeli flagrante? Dacă ai vedea un text identic scris de mînă, ai zice că e scris corect din punct de vedere gramatical? De cînd conjuncția "că" este una și aceeași în scris cu adverbul "ca"? De cînd verbul "a încerca" se conjugă la imperativ ca "incearca" și nu "încearcă"? De cînd există cuvîntul "rau" în limba română? Astea nu-s greșeli gramaticale? Ba da, și încă vizibile de la o poștă...

#551
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmihaicro, on 10th January 2010, 15:33, said:

Da, este explicat totul AICI.
Multumesc! Am vazut sit-ul, era recomandat de mufa cu niste ani in urma, chiar la deschiderea topicului.

Inca odata, sunt pe laptop "corporate", tre' sa instalez ceva beton; fara suparare mihaicro, astept sa vad pareri de la 1-2 useri pe care ii cunosc inainte sa ma apuc sa misc ceva.

Multumesc iar, stay in touch!

#552
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicro, on 10th January 2010, 18:04, said:

Am această senzație, bineînțeles. Din moment ce nu folosești diacritice, e ca și cum nimeni nu te-ar fi învățat despre ele. Ce om educat ar folosi cuvinte inexistente în limba română sau care există, dar cu un sens diferit de cel cerut de context, ca de exemplu: "in", "senzatia", "ca", "as", "incearca", "raspuns", "bati", "cimpii", "rau" ?

Cum poți să zici că scrii corect gramatical cînd tu ai în micul citat de mai sus nu mai puțin de 10 greșeli flagrante? Dacă ai vedea un text identic scris de mînă, ai zice că e scris corect din punct de vedere gramatical? De cînd conjuncția "că" este una și aceeași în scris cu adverbul "ca"? De cînd verbul "a încerca" se conjugă la imperativ ca "incearca" și nu "încearcă"? De cînd există cuvîntul "rau" în limba română? Astea nu-s greșeli gramaticale? Ba da, și încă vizibile de la o poștă...

Visezi cu ochii deschisi. Cum de-ai inteles tot ce-am scris, din moment ce avem de-a face cu alte intelesuri?

Edited by vata_pa_batz, 10 January 2010 - 17:29.


#553
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postvata_pa_batz, on 10th January 2010, 17:28, said:

Visezi cu ochii deschisi. Cum de-ai inteles tot ce-am scris, din moment ce avem de-a face cu alte intelesuri?

Ai spus într-un mesaj anterior că tu scrii corect gramatical și eu ți-am demonstrat că atîta timp cît scrii fără diacritice, nu poate fi vorba de corectitudine gramaticală. În ce privește înțelesul, e cu totul altceva. Se poate înțelege un text și dacă are la fiecare cuvînt cîte o literă lipsă, dar asta nu va însemna niciodată că din cauza asta el poate fi socotit ca fiind scris corect din punct de vedere gramatical. Deci înțelegerea unui text nu implică corectitudinea gramaticală, după cum nici inversa nu e valabilă, adică un text scris corect din punct de vedere gramatical poate fi complet neinteligibil dacă se folosesc concepte în situații cu totul nepotrivite. Între sensul unui text și modul în care este scris există o legătură, dar aceste două aspecte nu se implică în mod necesar unul pe altul. La un text e vorba pe de o parte de conținut și pe de alta de ambalaj. Un text inteligibil poate avea un ambalaj ce lasă de dorit, tot așa cum un text neinteligibil poate avea un ambalaj ireproșabil. Noi aici discutăm doar de ambalaj și spunem că nu poate fi vorba de scris corect fără ambalaj ireproșabil, ceea ce presupune evident folosirea diacriticelor.

View Postlightpawn, on 10th January 2010, 17:12, said:

Inca odata, sunt pe laptop "corporate", tre' sa instalez ceva beton; fara suparare mihaicro, astept sa vad pareri de la 1-2 useri pe care ii cunosc inainte sa ma apuc sa misc ceva.

Nu mă supăr deloc. Situl în cauză este recomandat chiar de Microsoft, pentru că maparea făcută de Cristian Secară este realizată cu unealta gratuită de la Microsoft, anume MS Keyboard Layout Creator.

http://www.microsoft...Diacritice.aspx

Edited by mihaicro, 10 January 2010 - 17:58.


#554
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postlightpawn, on 11th January 2010, 00:12, said:

Inca odata, sunt pe laptop "corporate", tre' sa instalez ceva beton; fara suparare mihaicro, astept sa vad pareri de la 1-2 useri pe care ii cunosc inainte sa ma apuc sa misc ceva.
Și eu tot laptop de la serviciu folosesc, iar driverul lui Secărică îl am instalat din 2005 încoace (după ce cîteva zile am înjurat driverul implicit din Windows). N-am avut niciodată nici cea mai mică problemă cu el. L-am recomandat și multor cunoscuți, unii și l-au instalat și apoi mi-au mulțumit pentru sfat. Chiar este un driver bine făcut, cu o excelentă configurație a tastaturii și cu destulă flexibilitate pentru diferite categorii de utilizatori. E așa de bun încît acum îl folosesc și cînd scriu în engleză și franceză, și cum nu mai comut tastatura mi s-au format reflexe solide.

#555
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostColtAlb, on 9th January 2010, 13:08, said:

Problema cu "Y" și "Z" s-a rezolvat de mult timp, m-am obișnuit, însă la început era un chin.

Da, chiar e chestie de obișnuință. De cînd folosesc cu precădere tastatură nemțească (care e QWERTZ), mie mi se pare aia QWERTY pe dos.

View PostColtAlb, on 9th January 2010, 13:08, said:

Doar ambiția m-a făcut să trec pe diacritice! :naughty:

:clapping: și temenele, boierule!  :coolspeak:  Asta e soluția, păcat că prea puțină lume are ambiție, nemaivorbind de self esteem.

View PostColtAlb, on 9th January 2010, 13:08, said:

@stifflerr: Tu chiar tastezi cu acele combinații? :w00t:

Asta voiam și eu să întreb. E cam nasol, îți ia din viteză, Alt Gr fiind la mama dracu' distanță de literele alea, prin urmare nu se pot apăsa în succesiune rapidă cu degetele de la o singură mînă. Eu deocamdată mă cam chinui cu soluția asta le netbookul cu ubuntu pe el. Dar "ăla micu'" e oricum doar pentru pe drum, citit și răspuns rapid la mailuri, alte chestii mărunte, așa că nu m-a deranjat prea tare. Sînt cam novice în linux, probabil că există și altă soluție, dar n-am avut timp să cercetez.

View Postmihaicro, on 9th January 2010, 12:13, said:

Iar dacă cineva nu e încîntat de modelele de tastaturi RO, atunci își poate lua model US, activa maparea de limbă română și lipi cu scoci niște etichete pe tastele cu diacritice românești.

Ei, asta e chiar soluția pe care o adoptaseră secretarele prin anii 1995-2000 - și bravo lor! -, deși nu știu dacă din proprie inițiativă sau le obliga cineva. Eu nu mi-aș mînji tastatura în ruptul capului (cu altceva decît scrum de țigară și ocazional vin  :notangel: ), dar mă rog, pentru cei care altfel nu sînt în stare, poate e o soluție.

View Post-Elena-, on 10th January 2010, 14:41, said:

Si... daca cineva care scrie fara diacritice de ce da impresia de om needucat?

E doar o observație empirică, pe baza căreia se poate generaliza, ceea ce nu exclude excepțiile, dar care confirmă regula: majoritatea celor care scriu fără diacritice pe care i-am întîlnit eu erau needucați, restul ori indolenți, ori superficiali, ori proști, ori toate trei la un loc. E problema ta din ce categorie vrei să faci parte. Nu te zgîndăre un pic?  :naughty:

#556
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Până la urmă, citind atent pe secărică.ro, am reușit sa descopăr care taste mă ajută să ajung la diacritice fără să instalez driverul, și acum ințeleg problemele puțin mai bine... z inversat cu y, sedilă versus virgulă... o să pun și eu driverul mâine.

Iată că am reușit primul post cu diacritice, a durat cam de vreo 3 ori mai mult să scriu astfel, dar ma obișnuiesc...

Mulțumesc mihaicro și AdiJapan!

#557
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Scuze pentru dublu-post, dar după atâtea ore nu mai mă lasă SP sa editez.

Sunt pro-diacritice 100%. Așa e limba noastră. Am scris ani de zile fără, aveam o viteză excelentă (deși n-am făcut cursuri etc). Acum pierd mult timp, mă afectează mai mult la job (emailuri, memo-uri etc) dar m-am hotarăt și o țin așa.

A propos de viteză. Din experiența voastră, care variantă e mai rapidă - cu diacritice pe 'aqist' + altgr sau cea pe tastele cu simboluri dupa "p" și "l"?

#558
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postlightpawn, on 11th January 2010, 20:38, said:

A propos de viteză. Din experiența voastră, care variantă e mai rapidă - cu diacritice pe 'aqist' + altgr sau cea pe tastele cu simboluri dupa "p" și "l"?

Eu folosesc varianta Standard, la care diacriticele sînt egale cu celelalte litere, adică au fiecare cîte o tastă separată. Probabil că asta e varianta cea mai potrivită pentru utilizatorii obișnuiți, fie și pentru că tastaturile cu diacritice imprimate (care probabil se vor generaliza peste cîțiva ani) o folosesc și ele. În privința vitezei nu știu ce să spun, nici măcar n-am încercat să folosesc varianta pentru Programatori, pentru că prefer să am diacriticele pe taste separate. Teoretic s-ar putea ca cineva obișnuit cu AIST să scrie mai repede cu AQIST, dar asta depinde și cît îi va conveni să tot apese AltGr. Părerea mea e că doar cei care scriu în modul "orb", adică nu se uită la tastatură, ar putea să beneficieze de maparea Programatori dacă nu vor să-și schimbe reflexele (cu excepția lui Â, făcut cu Q). Pentru ceilalți utilizatori (marea majoritate) cred că e mai convenabil să folosească taste separate. Pare și un pic mai eficient din punctul de vedere al efortului depus, adică degetul responsabil de AltGr nu va fi suprasolicitat (pentru că tot el apasă și pe bara de spațiu).

Edited by mihaicro, 11 January 2010 - 21:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate