Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#523
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAgeamiu, on 8th January 2010, 15:30, said:

Te onorează atitudinea.
Dar, zi că mamei tale i se spune în sat, Țața Mița, și tu îi scrii numele fără diacritice. N-o jignești de-o spurci, că o faci bărbat (Tata) și o acuzi de necinste (că ia Mita). Mergând mai departe pe idee, cum distingi - când scrii Tata Mita - că e vorba de doamna Țata Mița și nu de domnul Tata Miță (nume adesea folosit la bărbați). Lucrurile sunt deplin clare numai în cazul: ”Tata Mita se apuca sa-si alapteze pruncul”. Dar, uite cum arată ! Și cum o să crească pruncul ăla, dacă nu e nutrit cu limba română așa cum trebuie. El, chiar n-o să mai știe ce e scris. Noroc că va fi demult plecat din țară și va fi român numai la votare, când ne va alege președintele, locuind in Vancouver. Știe el care ne sunt problemele aici, deși românește nu mai știe.

Ia stai tu putin si judeca ce se intelege daca scriu "Tata Mita se apuca sa-si alapteze pruncul"
Cumva?

Quote

Tata Miță (nume adesea folosit la bărbați)
Bravo domle judeci ca nu esti planta. Adica "Tata Miță" se apuca sa-si alapteze pruncul cu...lapte de tata  :lol:
Esti bun! Bine ca nu toti romanii sint la fel de inteligenti, ca altfel cei plecati in Vancouver cresteau prin plecarea lor nivelul de inteligenta si in Canada si in Romania

#524
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
30 de pagini pline de tampenii. Ceva util aveti.. ca de exemplu evitarea combinatiei alt+shift ?

#525
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009
Nu inteleg ce e asa mare scandal cu diacriticele astea. Nu trebuie sa ne razboim ca X nu foloseste diactritice. La inceput si eu scriam cu diacritice dar acum nu mai merge s.a.m.d.  Oricum, cum a zis si persoana de mai sus : 30 de pagini pline de tampenii. Daca X vrea sa scrie cu diacritice, bine, daca nu, tot bine. Nu stiu ce supara pe unii. Bine, poate intelegerea mesajului e putin mai dificila fara diacritice, dar nu se moare din asta. Va bateti capul 30 de secunde si gata.

#526
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Nu inteleg ce e asa mare scandal cu diacriticele astea. Nu trebuie sa ne razboim ca X nu foloseste diactritice. La inceput si eu scriam cu diacritice dar acum nu mai merge s.a.m.d. Oricum, cum a zis si persoana de mai sus : 30 de pagini pline de tampenii. Daca X vrea sa scrie cu diacritice, bine, daca nu, tot bine. Nu stiu ce supara pe unii. Bine, poate intelegerea mesajului e putin mai dificila fara diacritice, dar nu se moare din asta. Va bateti capul 30 de secunde si gata. ” – (-Elena-)

Ex: a este o literă, ă altă literă și â este altă literă etc. Sunete reprezentate de litere.
Dați sfaturi cehilor, slovacilor, croaților, polonezilor etc.
Limba română are literele sale, unele cu diacritice, altele fără diacritice.
Lăsați grafia limbii române așa cum este și nu mai faceți pe deștepții.

#527
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostColtAlb, on 8th January 2010, 21:05, said:

A încercat cineva să scrie o simplă pagină în HTML cu tastatura pusă pe RO? N-ai cum (lipsesc caracterele de genul: "<", ">", iar "@" nu există (dacă vreau să intru pe mail)). :)
Așa că cei care se bat cu pumnul în piept că ne putem obișnui cu tastatura în română nu e chiar așa.
Apoi, problema cretină este inversarea lui "Z" cu "Y". Degeaba setez pe "Română (Standard)" pentru că mă înjură moderatorii că nu se văd diacriticele.
Eu tastez pe RO și EN. Nu e simplu deloc, pentru că trebuie să dau Alt + Shift de 50 de ori într-o oră.
Și eu am scris cîteva zile cu driverul implicit din Windows și m-a îngrozit. Îi înțeleg pe cei care renunță repede și îi invidiez pe cei care totuși s-au obișnuit cu el.

Vă recomand driverul de tastatură de la secarica.ro, care nu are problemele astea. Îl folosesc de mulți ani. Acum scriu totul pe tastatura RO, inclusiv cînd programez (echivalent cu a scrie HTML) sau cînd scriu în engleză sau franceză, pentru că are tot ce trebuie, în pozițiile cu care eram obișnuit, fără a apăsa alt+shift. Încercați.

#528
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostCBV, on 8th January 2010, 17:33, said:

nu mai faceți pe deștepții.

Domnule CBV dumneavoastra umpleti spatiul de pomana. Ma refer si la server si la spatiul cosmic. N-aveti haz, ca de obicei  :lol:

#529
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009

View Postvata_pa_batz, on 8th January 2010, 17:06, said:

Domnule CBV dumneavoastra umpleti spatiul de pomana. Ma refer si la server si la spatiul cosmic. N-aveti haz, ca de obicei  :lol:

Subscriu.  :lol:

Edited by -Elena-, 08 January 2010 - 17:44.


#530
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View PostColtAlb, on 8th January 2010, 14:05, said:

A încercat cineva să scrie o simplă pagină în HTML cu tastatura pusă pe RO? N-ai cum (lipsesc caracterele de genul: "<", ">", iar "@" nu există (dacă vreau să intru pe mail)).

Nu lipsește nimic. Semnele < > se scriu cu AltGr, adică cu Alt din dreapta. Se ține apăsat AltGr, apoi se apasă tasta pe care se află < >. Semnul @ poate fi și el folosit exact de pe tasta unde e scris. S-a mai discutat asta înainte. Folosește maparea [driver] de pe secarica.ro pentru scrierea pe XP, iar dacă ești pe Vista sau Windows 7 nu mai trebuie să instalezi nimic, folosește maparea de română inclusă, care este numită Standard.


View PostColtAlb, on 8th January 2010, 14:05, said:

Așa că cei care se bat cu pumnul în piept că ne putem obișnui cu tastatura în română nu e chiar așa.
Apoi, problema cretină este inversarea lui "Z" cu "Y". Degeaba setez pe "Română (Standard)" pentru că mă înjură moderatorii că nu se văd diacriticele.

Cu mapările de care am vorbit mai sus nu se mai inversează nimic, totul e ca pe tastatura luată din comerț.

View PostColtAlb, on 8th January 2010, 14:05, said:

Eu tastez pe RO și EN. Nu e simplu deloc, pentru că trebuie să dau Alt + Shift de 50 de ori într-o oră.

Nu e nevoie de nici un Alt+Shift dacă folosești maparea de limbă română ca implicită. Poți scrie cu ea și în engleză. Este explicat AICI cum se face.

View PostColtAlb, on 8th January 2010, 14:05, said:

PS: Înțeleg că scrisul fără diacritice e incorect, dar de aici până la a face atâta caz pentru ele e cale lungă.

Românii sînt singurii din Europa care nu își scriu corect limba maternă. Ți se pare un lucru de laudă? Ți se pare un lucru pentru care nu trebuie să se facă caz deloc? Ne aflăm pe o secțiune a forumului Softpedia care este dedicată limbii române, deci și scrierii corecte.

View Postfussyd3vil, on 8th January 2010, 14:43, said:

30 de pagini pline de tampenii. Ceva util aveti.. ca de exemplu evitarea combinatiei alt+shift ?

Simplu de tot. Se setează limba română ca implicită și se folosește maparea de română și pentru a scrie în engleză. A fost deja explicat AICI.

View Post-Elena-, on 8th January 2010, 15:37, said:

Nu inteleg ce e asa mare scandal cu diacriticele astea. Nu trebuie sa ne razboim ca X nu foloseste diactritice. La inceput si eu scriam cu diacritice dar acum nu mai merge s.a.m.d.  Oricum, cum a zis si persoana de mai sus : 30 de pagini pline de tampenii. Daca X vrea sa scrie cu diacritice, bine, daca nu, tot bine. Nu stiu ce supara pe unii. Bine, poate intelegerea mesajului e putin mai dificila fara diacritice, dar nu se moare din asta. Va bateti capul 30 de secunde si gata.

Faptul că tu scriai cu diacritice, dar între timp ai abandonat este o minciună. Nimeni dintre cei care scriu cu diacritice nu se întoarce la scrisul fără ele.

Păi dacă e să urmăm raționamentul tău ar trebui să nu existe reguli deloc în limba română. Dacă cineva vrea să scrie "sh" în loc de ș, sau k în loc de "că" sau "u" în loc de "tu" e dreptul lui, de ce să se supere cineva? Dar n-ai înțeles, aici nu se supără nimeni, doar se dau sfaturi și se combate opinia că scrisul fără diacritice este potrivit pentru limba română. Pentru că nu este, limba scrisă fără diacritice pierde din precizie și savoare, iar cel care scrie astfel capătă o imagine de om needucat.

Edited by mihaicro, 08 January 2010 - 18:25.


#531
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicro, on 8th January 2010, 19:22, said:

cel care scrie astfel capătă o imagine de om needucat.

Parerea ta si-a altor oameni de stiinta talentati dar necautati. Ia sa vedem ai inteles ce-am scris, sau, datorita multiplelor intelesuri, evident datorate lipsei diacriticelor, imi vei spune cit este ceasul?  :lol:

#532
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
:rolleyes: Asta stiam si eu.. da ma rog. Solutia viabila ar fi o tastatura pt Ro.. dar iarasi, asezarea butoanelor e de 2 bani.
Si de cand haina face pe om.. apropo de diacriticele care dau "impresia" de om educat. Concentrati`va pe continut, nu pe ambalaj.

#533
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postfussyd3vil, on 8th January 2010, 19:07, said:

Concentrati`va pe continut, nu pe ambalaj.

De-acord!
Ce stie taranul ce este ciocolata,
Maninca ambalajul si-arunca bucata   :w00t:

#534
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postvata_pa_batz, on 8th January 2010, 18:57, said:

Parerea ta si-a altor oameni de stiinta talentati dar necautati. Ia sa vedem ai inteles ce-am scris, sau, datorita multiplelor intelesuri, evident datorate lipsei diacriticelor, imi vei spune cit este ceasul?  :lol:

Nu stă nimeni să se roage de cei care nu scriu cu diacritice. Cine nu vrea, treaba lui sau ei. Aici se oferă suport tehnic pentru cei care vor să scrie corect și eventual se oferă argumente în favoarea scrisului cu diacritice, deși încă din școală ar trebui să se înțeleagă necesitatea lor pentru limba română (A nu poate fi și A și Ă; Î nu poate fi și I și Î, etc.). E ceva care ține de logica limbii române, adică fiecare sunet are litera lui.

În altă ordine de idei, am citit un articol în engleză despre povestea diacriticelor românești, spusă cronologic. Articolul este foarte documentat, avînd în plus și comentarii interesante. Din ele am reținut două. Unul a fost scris de un turc, care spune că și în Turcia lucrurile stau aproape ca în România (atît în ce privește Academia somnolentă, cît și utilizatorii leneși). Eu n-am văzut situri în turcă scrise fără diacritice și nici turci care să procedeze astfel, dar iau de bune cele scrise de comentatorul turc, el știe mai bine situația. Gena orientală a românilor (provenită de la coloniștii aduși de romani din Asia Mică, deci din Turcia de azi) nu se dezminte nici aici. Pînă acum avem două țări cu probleme de ortografie, România și Turcia. Bună asociere, nu-i așa ? Al doilea comentator este unul care semnează SAM, de la inițialele numelui lui, fiind un american de origine română ce susține eliminarea diacriticelor, fără a spune însă cu ce grupuri de litere să fie înlocuite. Cu toate astea, SAM pare că folosește diacritice pe situl lui, sau mai degrabă le introduce automat cu AutoCorect în articole, că în comentarii scrie fără ele. Iată mai jos adresa articolului:

http://kitblog.com/2...itic_marks.html

Edited by mihaicro, 08 January 2010 - 19:54.


#535
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008
Eu scriu cu diacritice și e așa simplu:
alt dr + a =ă
alt dr + q =â
alt dr + s =ș
alt dr + t =ț

Banal chiar :D

#536
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicro, on 8th January 2010, 19:50, said:

Nu stă nimeni să se roage de cei care nu scriu cu diacritice. Cine nu vrea, treaba lui sau ei. Aici se oferă suport tehnic pentru cei care vor să scrie corect și eventual se oferă argumente în favoarea scrisului cu diacritice, deși încă din școală ar trebui să se înțeleagă necesitatea lor pentru limba română (A nu poate fi și A și Ă; Î nu poate fi și I și Î, etc.). E ceva care ține de logica limbii române, adică fiecare sunet are litera lui.

Doctore aici se discuta despre diacritice exact asa cum sugereaza titlul topicului. Suportul tehnic reprezinta doar bomboana de pa coliva.
Problema era, ca de la diacritice si pina la imagine si in special de om needucat e cale luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunga. Oricum educatia ar fi alta tema. Erted?

#537
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008

View Postmihaicro, on 8th January 2010, 19:50, said:

Tipul ala s-a documentat foarte serios inainte de a scrie respectivul articol. Si nici macar nu are vreo legatura directa cu romania.. ciudat. In fine, principalul motiv pentru care nu folosesc in mod curent diacritice este faptul ca m-am obisnuit cu asezarea de pe tastatura si mai ales cu viteza cu care scriu. Daca folosesc diacritice ma enerveaza ca se intampla sa gresesc de mai multe ori la rand litera si imi rupe ritmul. Pisoi cu ochi albastri.. am inceput sa imbatranesc.  :rolleyes:

#538
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postvata_pa_batz, on 8th January 2010, 20:55, said:

Doctore aici se discuta despre diacritice exact asa cum sugereaza titlul topicului. Suportul tehnic reprezinta doar bomboana de pa coliva.

Ar fi interesant de știut de ce vizitează lumea acest fir de discuție. Eu cred că majoritatea ajung aici trimiși de Google, după ce au căutat ceva legat de modalitatea practică de a scrie cu diacritice. Pentru că altfel nu văd cine ar veni să susțină inutilitatea diacriticelor într-un loc unde va fi desființat cu argumente din cele mai diverse și mai bine întemeiate. Cred că numai trasul pe roată medieval se poate compara cu tratamentul pe care îl poate avea aici un fan al mutilării limbii române prin dediacritizare. Deci ce rost ar avea ca cineva să vină și citească ce se scrie aici dacă nu-l interesează subiectul și nici nu e masochist?

View Postvata_pa_batz, on 8th January 2010, 20:55, said:

Problema era, ca de la diacritice si pina la imagine si in special de om needucat e cale luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunga. Oricum educatia ar fi alta tema. Erted?

Nu-i chiar așa. S-a scris de multă vreme fără diacritice, chiar înainte de apariția calculatorului. Nu știu dacă există vreun bucureștean care să nu fi văzut măcar o dată la scara blocului anunțuri agramate scrise fără diacritice (complet sau parțial). Sau anunțuri lipite pe te miri unde, la fel de agramate și adiacritice. Deci pentru cei care au văzut așa ceva, legătura dintre scrisul agramat și cel fără diacritice s-a format demult. Persoanele care încă scriu așa de mînă o fac pentru că nu au avut parte de educație, copilărind pe vremea celui de-al doilea război mondial cînd școala nu era pe primul plan, ci supraviețuirea, și nici nu au avut timp după aceea să mai facă școală. Cei care scriu azi fără diacritice nu mai au nici o scuză, pentru că există școlarizare obligatorie și război nu a mai fost de foarte mult timp.

Eu observ o tendință în ultima vreme. Cei care cred că au ceva de spus fac trecerea la scrisul cu diacritice, pentru că își dau seama că indiferent cît de important e conținutul, contează mult și aspectul. În condițiile în care scrisul cu diacritice a luat avînt la nivelul siturilor și blogurilor, lumea se obișnuiește cu el și citește mai degrabă ceva scris astfel, decît ceva scris ca în evul mediu al calculatoarelor personale, adică anii '90 ai secolului trecut. Pe forumuri imaginea se face pe baza scrisului (conținut și aspect), pentru că altă modalitate de cunoaștere nu există, comunicarea fiind în mod text, nu audio-video. Nu e normal că aceia care țin și la aspectul scrisului să aibă o imagine mai bună pe forum decît cei care țin doar la conținut?

Nu mă miră insistența unora de a scrie fără diacritice, proverbul spune clar că lenea e cucoană mare. Academia a creat un Frankenstein tolerînd scrisul incorect de dragul aspectului superlatin al limbii, iar acum nu are decît să se spele pe cap cu el. Pe acest fir de discuție se oferă sfaturi celor care vor să intre în normalitatea ortografică, cei care vor să persiste în anormalitate sînt liberi să o facă pentru că astfel sînt o mărturie vie a incompetenței Academiei în domeniul lingvistic.

View Postfussyd3vil, on 8th January 2010, 21:22, said:

Tipul ala s-a documentat foarte serios inainte de a scrie respectivul articol. Si nici macar nu are vreo legatura directa cu romania.. ciudat.

Are legătură cu România, tocmai de aceea este atît de indignat.

Edited by mihaicro, 08 January 2010 - 21:48.


#539
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicro, on 8th January 2010, 22:47, said:

Ar fi interesant de știut de ce vizitează lumea acest fir de discuție. Eu cred că majoritatea ajung aici trimiși de Google, după ce au căutat ceva legat de modalitatea practică de a scrie cu diacritice.

Crezi tu. Eu iau parte la discutie pe motiv de distractie. Imi dai voie?

Pentru că altfel nu văd cine ar veni să susțină inutilitatea diacriticelor într-un loc unde va fi desființat cu argumente din cele mai diverse și mai bine întemeiate.

Nu sustine nimeni inutilitatea, dar din lene nu le folosim aici...eu si alti incapatinati

Cred că numai trasul pe roată medieval se poate compara cu tratamentul pe care îl poate avea aici un fan al mutilării limbii române prin dediacritizare.

Ma tragi pe roata...li(ngv)mbistic? Subtila amenintarea  :w00t:

Deci ce rost ar avea ca cineva să vină și citească ce se scrie aici dacă nu-l interesează subiectul și nici nu e masochist?

Brrrr...mi-e frica. Oare ce tratament machiavelic m-asteapta?

Nu-i chiar așa. S-a scris de multă vreme fără diacritice, chiar înainte de apariția calculatorului. Nu știu dacă există vreun bucureștean care să nu fi văzut măcar o dată la scara blocului anunțuri agramate scrise fără diacritice (complet sau parțial). Sau anunțuri lipite pe te miri unde, la fel de agramate și adiacritice. Deci pentru cei care au văzut așa ceva, legătura dintre scrisul agramat și cel fără diacritice s-a format demult. Persoanele care încă scriu așa de mînă o fac pentru că nu au avut parte de educație, copilărind pe vremea celui de-al doilea război mondial cînd școala nu era pe primul plan, ci supraviețuirea, și nici nu au avut timp după aceea să mai facă școală. Cei care scriu azi fără diacritice nu mai au nici o scuză, pentru că există școlarizare obligatorie și război nu a mai fost de foarte mult timp.

Iata si o analiza analitica


Pierzi vremea  :lol:

#540
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostAgeamiu, on 8th January 2010, 13:51, said:

Pamfil, prezentarea ta e lipsită de 2 poze. Ale taskbar-ului indicând, respectic, RO - EN.

Ei, mă gîndeam că aia e de la sine înțeles, nu trebuie să fii chiombaliu ca să vezi, în timp ce scrii, că literele alea micuțe din dreapta jos se schimbă, la fiecare apăsare, între ro-en-de-fr-ru-cz-sl-hu-mt-tk și orice alte mapări ai dori să adaugi.

  

View PostColtAlb, on 8th January 2010, 14:05, said:

A încercat cineva să scrie o simplă pagină în HTML cu tastatura pusă pe RO?
  
  Da, eu, cînd am făcut cursul scurt de html, pentru cultura mea  generală. Nu pretind că am devenit expert (programarea o las pe seama  celor care fac asta zilnic), dar nu mi s-a părut mare scofală. În definitiv o lași pe engleză, doar pentru anumite taguri (de pildă denumiri de secțiuni sau titluri de poze care să se afișeze la trecerea cu mausul peste ele) treci scurt pe română.
  
  

View PostColtAlb, on 8th January 2010, 14:05, said:

Apoi, problema cretină este inversarea lui "Z" cu "Y".
Eu tastez pe RO și EN. Nu e simplu deloc, pentru că trebuie să dau Alt + Shift de 50 de ori într-o oră.
  
  Acum oi fi eu vreun virtuoz sau nevrotic al tastelor și nu știam, dar  nici aia nu mi se pare tragică. Pe sistemul de acasă am tastatură  nemțească, la care problema inversării lui "z" cu "y" nu există (poate  doar cînd trec pe engleză, că atunci chiar se inversează, din punctul  meu de vedere :lol: ),  pe laptopul cu tastatură englezească și pe la alte calculatoare unde  mai umblu m-am obișnuit și cu inversarea asta, iar la Alt + Shift eu  unul butonez uneori chiar de 100 de ori pe oră, din simplul motiv că  printre altele chiar mă ocup și de punerea unor texte pe un sit unde se  folosesc caractere din vreo 2-3 limbi.
  
  Dar astea sînt situații neobișnuite, pentru utilizatorul obișnuit, care  scrie doar texte, nu văd de ce ar trebui să tot treacă de la una la  alta. Iar pentru un profesionist al calculatoarelor (cum intuiesc că  ești, dacă tot ai sugerat suav treaba cu html) ar fi chiar rușinos să  se plîngă de atîta lucru. Adicătelea eu am văzut meseriași care scriu  pagini întregi în html (fără context sau alte wyswyguri) cu o viteză  incredibilă (respect!), dar îi încurcă niște amărîte de taste  inversate, pe alocuri, de parcă ar fi imposibil să-ți mai intre în  reflex încă niscaiva (destul de puține) combinații.

Nemaivorbind că maparea Secară, după cum zice lumea, se pare că rezolvă problema asta. Și am toate motivele să cred pe cuvînt ce spun MihaiCro și alții. Că eu nu o folosesc, e treaba mea, printre altele pentru că am tastatură nemțească la calculatorul unde petrec cel mai mult timp și scriu mai des în germană decît în română. Prin urmare nu ar avea sens să dau peste cap tastatura actuală, cîtă vreme am găsit soluția mea personală. E-adevărat că ghilimelele incorecte (adică cele englezești în loc de cele românești, ba chiar și cele nemțești), plus treaba cu sedilă în loc de virguliță sub ș și ț, nu mă satisfac 100%. Dar momentan mă împiedică diverse motive să trec de la XP la Vista sau Win 7. E oricum mai bine decît deloc.

View Poststifflerr, on 8th January 2010, 20:00, said:

Eu scriu cu diacritice și e așa simplu:
alt dr + a =ă
alt dr + q =â
alt dr + s =ș
alt dr + t =ț

O, da, cu astea mă distrez perfect pe netbookul cu ubuntu, cu tastaură englezească, deci mai am în degete încă o combinație, ce-i drept aici mai am de lucrat la viteză, repectiv de găsit o tehnică de poziționare rapidă și optimă a degetelor pentru combinațiile respective. Cînd trec tastaura pe germană, nu mai merge cu alt dr, umlautele apar exact în zona unde sînt pe tastatura nemțească. Dar cum pe asta o aveam deja în reflex...

Știți ce nasol era în anii 1995-1998, ba chiar pînă spre 2000? Atunci, din lipsă de experiență cu mapările, creasem niște scurtături către diversele caractere dorite, care presupuneau tot apăsarea simultană a cîte două taste aflate la distanțe relativ mari pentru o singură mînă (gen ctrl a, o, u, b pentru germană, apoi alt a, i, s, t, q pentru română și alt+ ctrl + aceleași pentru majuscule). Era mai anevoios, dar dacă scrii zilnic, îți intră în reflex orice. Mai cunosc și acum oameni care practică sistemul ăsta. Și chiar nu cred că în ziua de azi mai sîntem plătiți ca secretarele, la număr de cuvinte pe minut, iar orice greșeli făcute din repezeală se pot corecta ulterior, necum că nu ne mai taie nimeni capul pentru scăpări veniale.

Mai fac eu cîteodată tămbălău pe aici, dar sînt bine intenționat. Pur și simplu sînt descumpănit și mi-e chiar jenă să văd oameni inteligenți venind cu scuze ridicole pentru lenea sau dezinteresul lor.

  

View Postmihaicro, on 8th January 2010, 19:50, said:


Jos pălăria pentru preocupare și pentru toate amănuntele tehnice și încă o dată rușine academiei și chiar și unor lingviști la fel de nepăsători.

A, și apropo de cehul ăsta: păi el are probleme mult mai ațoase de semnalat, ba că cerculețul de pe "u" e prea subțire, ba că liniuța de pe "a" e prea jos sau prea sus, ba că semnul de palatalizare de după cutare consoane nu e ăla care trebuie.

Noi n-avem nici jumătate din problemele astea (ia căutați un pic pe gagăl, să vedeți ce diacritice au malteza sau limbile baltice), dar le zeflemisim nevoie mare și pe alea puține.

Și poate ar fi util ca cine știe să le spună celor interesați unde se găsesc de cumpărat tastaturi românești. Pentru cei mai mulți ar rezolva problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate