Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#217
itchyyy

itchyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.08.2008

View Postmufa, on Aug 23 2008, 19:40, said:

Postez de pe un telefon care inca nu are suport pentru caractere romanesti :(

aham, deci cand presupun oarecare efort (topicul roz iti spune ceva?  ;) le ai, dar e nitel mai complicat - mai presupune cate-un copy/paste din cand in cand) se poate renunta la ele. multumim  :kisstogether: pentru mine e efort sa instalez caracterele romanesti si sa renunt la cele pe care ele le inlocuiesc.

Edited by itchyyy, 23 August 2008 - 19:54.


#218
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Degeaba. Iphonele nu stie copy-paste inca.

#219
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Conteaza mesajul transmis si sa fii inteles de ceilalti. Orice discutie referitoare la diacritice pe langa acest subiect este egala cu zero.

#220
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008
Itchyyy, dacă ai fi citit discuția de pînă acum ai fi aflat că nu renunți la nici un caracter de pe tastatură, în plus toate sînt la locurile lor de pe tastatura US. Singura diferență față de tastatura US este faptul că unele caractere care sînt disponibile pe aceasta cu o singură apăsare de tastă (adică \ [ ] ; ' ) vor fi disponibile pe tastatura RO cu două (adică pentru a obține punct-și-virgulă se apasă AltGr+ ; ), unde AltGR este tasta Alt din dreapta. Asta pentru ca diacriticile să fie disponibile ele la o singură apăsare de tastă (de ex. ș e pe tasta lui ; ), ceea ce face scrierea mai ușoară în română. Dar poți să folosești maparea RO Programmers, și atunci chiar că ai toate caracterele la fel ca pe US, iar diacriticele se obțin din AltGr+A = Ă, AltGr+I=Î, etc. După cum vezi există diverse posibilități și fiecare o poate alege pe cea care-i convine cel mai mult.

Sinekt, lupți pentru o cauză pierdută, degeaba încerci să vii cu argumente legate de înțelegerea mesajului. După cum poți să vezi și singur francezii, suedezii, polonezii, ungurii, spaniolii, etc. își folosesc pe internet diacriticele lor și nu caută scuze pentru a nu le folosi, pe principiul că de fapt contează dacă celălalt îți înțelege mesajul. Asta cu diacriticele facultative (neobligatorii) pe internet e un fel de "merge și așa", o meteahnă tipic românească izvorîtă din lene și lipsa de dorință de a face un lucru așa cum trebuie. În definitiv chestia cu diacriticele e legată de scrisul corect, cine vrea să scrie corect le folosește.

Că la unele telefoane nu există suport pentru diacriticele românești nu înseamnă că acest suport nu va apare în cîteva luni, la fel cum este foarte posibil să apară și interfața tradusă în română.

Edited by mihaicro, 01 September 2008 - 15:24.


#221
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
iote ce am io cu ele:


Attached File  forum.JPG   128.54K   47 downloads

decat asa, mai bine lipsa.

#222
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postcharme, on Oct 17 2008, 11:46, said:

iote ce am io cu ele:


Attachment forum.JPG

decat asa, mai bine lipsa.
asta e din cauza browserului tău

#223
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
Attached File  forum_2.JPG   214.05K   18 downloads



View PostMr.Jinx, on Oct 17 2008, 13:19, said:

asta e din cauza browserului tău

al naibii browser, are ceva cu CBV  :D

#224
nickxyzt

nickxyzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.09.2008
Despre o alternativă de scriere cu diacritice, mai există thread-ul

http://forum.softped...howtopic=453203 (o tastatură optimizată pentru limba română).

#225
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Spunea  Eminescu în Doina:

Vai de biet Român săracul!
Îndărăt tot dă ca racul,
Nici îi merge, nici se 'ndeamnă,
Nici îi este toamna, toamnă,
Nici e vară vara lui,
Și-i străin în țara lui.


Să nu folosiți diacriticele că e mai de folos să ne plecăm străinilor!
Toți europenii își respectă ortografia, dar noi avem peri de draci pe noi și n-o respectăm.

#226
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postcharme, on Oct 17 2008, 11:46, said:

iote ce am io cu ele:


Attachment forum.JPG

decat asa, mai bine lipsa.

Pătrățelele alea sînt din cauză că nu ai instalate pe sistem fonturile cu diacriticele corecte. Toată lumea a învățat la școală că Ș și Ț se scriu cu virgulă dedesubt Ș/Ț și nu cu sedilă dedesubt Ș/Ț. Virgula de sub Ș și Ț nu e legată de literă, dar sedila de sub Ș și Ț e lipită de partea de jos a literei. Microsoft a băgat Ș/Ț cu virgulă (diacriticele corecte) numai începînd cu Vista, cei care au XP trebuie să instaleze un PETIC ("patch") pentru a le putea vedea și folosi. Dacă nu îl au instalat vor vedea pătrățele în loc de Ș/Ț/ș/ț.

După cum se poate vedea eu scriu cu diacriticele cu sedilă, deși folosind Vista pot să scriu și cu cele cu virgulă. Aș prefera să le folosesc pe cele corecte, însă din cauză că majoritatea românilor au Windows XP fără peticul cu actualizarea de fonturi, prefer să scriu în așa fel încît textul să fie văzut bine de toată lumea. Atunci cînd Vista sau Windows 7 vor fi folosite de majoritatea românilor se va putea în sfîrșit scrie cu diacriticele corecte.

Edited by mihaicro, 17 October 2008 - 15:37.


#227
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008

View PostCBV, on Oct 17 2008, 15:35, said:

Spunea  Eminescu în Doina:

Vai de biet Român săracul!
Îndărăt tot dă ca racul,
Nici îi merge, nici se 'ndeamnă,
Nici îi este toamna, toamnă,
Nici e vară vara lui,
Și-i străin în țara lui.


Să nu folosiți diacriticele că e mai de folos să ne plecăm străinilor!
Toți europenii își respectă ortografia, dar noi avem peri de draci pe noi și n-o respectăm.
Mare lucru n-am de zis pe forumul asta asa ca imi permit sa mai dau si pe langa din cand in cand. Am observat ca lipsa activitatii forumistice nu-mi afecteaza creierul si de asta chiar mi-era frica.

Băi, CEBEVEULE, ești puțin dus cu pluta!

#228
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Băi, CEBEVEULE, ești puțin dus cu pluta!” – (aton)

Cu derbedeii nu dialoghez!

#229
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
Tocmai ai făcut-o. ^_^

@aton: Ia-o puțin mai moale cu expresiile și scrie-n pu... puținul tău post cu diacritice.

#230
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmihaicro, on Oct 17 2008, 16:33, said:

Pătrățelele alea sînt din cauză că nu ai instalate pe sistem fonturile cu diacriticele corecte. Toată lumea a învățat la școală că Ș și Ț se scriu cu virgulă dedesubt Ș/Ț și nu cu sedilă dedesubt Ș/Ț. Virgula de sub Ș și Ț nu e legată de literă, dar sedila de sub Ș și Ț e lipită de partea de jos a literei. Microsoft a băgat Ș/Ț cu virgulă (diacriticele corecte) numai începînd cu Vista, cei care au XP trebuie să instaleze un PETIC ("patch") pentru a le putea vedea și folosi. Dacă nu îl au instalat vor vedea pătrățele în loc de Ș/Ț/ș/ț.

După cum se poate vedea eu scriu cu diacriticele cu sedilă, deși folosind Vista pot să scriu și cu cele cu virgulă. Aș prefera să le folosesc pe cele corecte, însă din cauză că majoritatea românilor au Windows XP fără peticul cu actualizarea de fonturi, prefer să scriu în așa fel încît textul să fie văzut bine de toată lumea. Atunci cînd Vista sau Windows 7 vor fi folosite de majoritatea românilor se va putea în sfîrșit scrie cu diacriticele corecte.

imi folosesc acuitatea vizuala pentru ceva mai constructiv, asa ca te las pe tine sa-mi spui in care post era sedila si-n care virgula. oricum, peticu'. daca se va dovedi o explicatie coerenta, e doar un argument in plus sa stau departe de diacritice in continuare. oricum, e halucinanta explicatia conform careia folositi caractere incorecte pentru a scrie asa-zis corect  ;)

Attached File  virgula.jpg   81.92K   20 downloads

(daca ai si explicatia pentru variantele literelor i si a, as fi curioasa daca-i tot peticul sau nu, fiindca una din aceste litere a determinat schimbarea semnaturii unui supermoderator, pe vremuri mare fan al diacriticelor si-al ciocanelor  :P ).

#231
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcharme, on Oct 19 2008, 18:18, said:

(daca ai si explicatia pentru variantele literelor i si a, as fi curioasa daca-i tot peticul sau nu, fiindca una din aceste litere a determinat schimbarea semnaturii unui supermoderator, pe vremuri mare fan al diacriticelor si-al ciocanelor  :P ).
Și acum tot mare fan sunt. Pur și simplu a fost o problemă tehnică cu unul din deviceurile de pe care postam. Între timp s-a rezolvat :D

#232
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmufa, on Oct 19 2008, 20:46, said:

Și acum tot mare fan sunt. Pur și simplu a fost o problemă tehnică cu unul din deviceurile de pe care postam. Între timp s-a rezolvat :D

nu asa sec! detalii, detalii: sacu', peticu', ceva? nu c-as avea de gand sa suport vreodata capriciile device-urilor (cred c-o sa fim trasi de urechi la faza asta, ia sa cautam iute-un sinonim - dispozitiv o merge? sau nu-ti place sa spui ca dispozitivul are probleme tehnice din cand in cand?  :P ), dar nu strica la cultura generala.

#233
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postcharme, on Oct 19 2008, 18:18, said:

imi folosesc acuitatea vizuala pentru ceva mai constructiv, asa ca te las pe tine sa-mi spui in care post era sedila si-n care virgula. oricum, peticu'. daca se va dovedi o explicatie coerenta, e doar un argument in plus sa stau departe de diacritice in continuare. oricum, e halucinanta explicatia conform careia folositi caractere incorecte pentru a scrie asa-zis corect

(daca ai si explicatia pentru variantele literelor i si a, as fi curioasa daca-i tot peticul sau nu, fiindca una din aceste litere a determinat schimbarea semnaturii unui supermoderator, pe vremuri mare fan al diacriticelor si-al ciocanelor  :P ).

Păi este simplu. În postul în care se văd pătrățele erau folosite Ș / Ț , literele cu virgulă dedesubt, cele corecte. În postul în care nu se văd pătrățele erau folosite Ș / Ț , literele cu sedilă dedesubt, cele incorecte. Nu văd ce este halucinant în explicație, fiecare literă are o anumită conformație definită printr-un cod. Din cauză că mulți nu au peticul care adaugă la Windows XP literele cu virgulă pentru fonturile Arial, Verdana și Times New Roman, cei care scriu cu diacritice folosesc pe moment variantele cu sedilă. E un compromis pentru ca scrisul cu diacritice să fie văzut de toată lumea. Cînd se va trece în masă la Vista sau Windows 7 acest compromis nu va mai fi necesar.

http://en.wikipedia....a_(punctuation)
http://en.wikipedia.org/wiki/Cedilla

========
For each character defined in Unicode you will find an assigned code point: a hexadecimal number that is used to represent that character in computer data.
http://www.unicode.o...s/PDF/U0180.pdf (tabel în format PDF cu codurile unor litere, printre care și Ș/Ț)
========

Cu literele Ă, Â și Î nu e nici o problemă, ele sînt mereu afișate corect.

Edited by mihaicro, 19 October 2008 - 20:24.


#234
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmihaicro, on Oct 19 2008, 21:22, said:

Cu literele Ă, Â și Î nu e nici o problemă, ele sînt mereu afișate corect.

nu zau?


(sper ca de data asta sa conduca spre postul corect, daca nu, derulezi vreo 2 pagini sa vezi despre ce era vorba in propozitie. iar ca sa aiba un sens, precizez ca initial postul lui mufa se-ncheia cu "?", ceea ce azi nu se mai intampla, de unde deduc ca diacriticele astea-s mult mai schimbatoare decat femeile  :D  )

halucinanta e, asa cum ziceam si mai sus, ca formulare mai clara n-am gasit inca, partea cu "folosesc caractere incorecte sa para ca scriu corect". n-am zis-o eu, tu ai zis-o, sincer nu mi-am pus problema pana acum daca-i virgula sau sedila - . ei bine, mie-mi suna a "am o copie dupa Picasso in sufragerie ca sa arat ca investesc in arta". ei bine, eu n-am, dar nici nu pretind ca am.

tot ce-am priceput din discutia asta e ca CBV foloseste cel putin doua calculatoare :) din care cel putin unul n-are vista  :P sau mai bine spus, din care unul are vista - de putin timp ;) restul cititorilor au priceput ce sistem de operare am io. uite-asa, scrierea cu diacritice furnizeaza nebanuite informatii  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate