Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#1
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Am și eu o curiozitate: De ce majoritatea nu folosesc diacritice? Am auzit argumente gen: mi-e lene, dar nu prea ține. Eu m-am obișnuit cu diacritice în mai puțin de o lună și mi se pare stresant să citesc o groază de posturi fără, deoarece sună.. "sec"
Eu propun măcar pe această parte a forumului să se folosească diacritice. Nu e deloc greu. La xp trebuie doar să te duci la control panel/regional &language options/languages/details. Pentru a vă apărea bara de limbi vă duceți pe language bar.
Dacă nu aveți xp, folosiți programe gen unicode keyboard. Chiar nu e așa de greu.
Ziceți că vă e lene.. Dar nici măcar nu ați încercat. Măcar atâta, dacă greșeli tot "se face"..

Edit: nu am mai găsit un topic de genul, dacă moderatorii știu de un alt topic sau găsesc o arie mai bună să îl mute pe acesta.. Oricum, consider informațiile despre activarea language bar/utilizarea unui program de diacritice utile, poate nu toată lumea știa și cred că ar trebui făcut un thread sticky pentru așa ceva să nu se mai vaite lumea, că deja e prea de tot cu scuzele..

Edited by matthew, 19 June 2006 - 02:46.


#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postmatthew, on Jun 19 2006, 01:41, said:

Am și eu o curiozitate: De ce majoritatea nu folosesc diacritice? Am auzit argumente gen: mi-e lene, dar nu prea ține. Eu m-am obișnuit cu diacritice în mai puțin de o lună și mi se pare stresant să citesc o groază de posturi fără, deoarece sună.. "sec"
Eu propun măcar pe această parte a forumului să se folosească diacritice. Nu e deloc greu. La xp trebuie doar să te duci la control panel/regional &language options/languages/details. Pentru a vă apărea bara de limbi vă duceți pe language bar.
Dacă nu aveți xp, folosiți programe gen unicode keyboard. Chiar nu e așa de greu.
Ziceți că vă e lene.. Dar nici măcar nu ați încercat. Măcar atâta, dacă greșeli tot "se face"..

Edit: nu am mai găsit un topic de genul, dacă moderatorii știu de un alt topic sau găsesc o arie mai bună să îl mute pe acesta.. Oricum, consider informațiile despre activarea language bar/utilizarea unui program de diacritice utile, poate nu toată lumea știa și cred că ar trebui făcut un thread sticky pentru așa ceva să nu se mai vaite lumea, că deja e prea de tot cu scuzele..
Daca folosesti pre multe diacritice prea mult poti sa fi dat afara de aici ca si pe mirc.Trebuie lucrat la asta.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postwhitewizard, on Jun 19 2006, 05:26, said:

Daca folosesti pre multe diacritice prea mult poti sa fi dat afara de aici ca si pe mirc.Trebuie lucrat la asta.
Pe asta de unde-ai mai scos-o?

#4
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
hmm, cred că era la figurat...
Edit: Și fără diacritice  :cursing:

Edited by matthew, 19 June 2006 - 11:50.


#5
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005
Hahaha, lumea are ce are şi când i se aduc „critice“, apăi diacritice.

#6
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
fiindca e stresant...  :cursing: z si y sunt inversate iar anumite semne de punctuatie au alte combinatii... e enervant sa tot schimbi cu alt+shift

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postgtk, on Jun 19 2006, 15:06, said:

fiindca e stresant...  :cursing: z si y sunt inversate iar anumite semne de punctuatie au alte combinatii... e enervant sa tot schimbi cu alt+shift
http://www.secarica....o_keyboard.html

#8
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006
Recomand tuturor folosirea diacriticelor deoarece este foarte simplu din punct de vedere tehnic. De asemenea, este o atitudine de respect pentru cei care ne citesc mesajele. Acest text a fost scris integral folosind diacritice. Deci se poate.

#9
error

error

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2006
eu nu le folosesc pentru ca mi-e lene.

#10
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Sunt curios ce ar fi dacă de mâine TOŢI ar fi obligaţi să scrie cu diacritice.. Scandal mare peste tot, peste vreo 2-3 zile se obişnuiesc şi pace.

#11
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
În Germania dacă scrii adresa fără Umlaute pe o scrisoare ţi-o aduc înapoi. În Franţa dacă te văd fără accente te iau drept oligofren..

#12
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005
in Romania daca postezi 2 mesaje consecutive si nu'l editezi pe primu', lumea te considera n00b

pese: curiozitatea omoara mate, ai grija ...

Edited by Maurice, 19 June 2006 - 21:19.


#13
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Din 'păcate' unii sunt obişnuiţi cu pagini de cărţi sau ziare. Şi mie îmi ia mult timp să traduc o frază în genul: ''dak t vd d 3 ori m-i sa aprins hardu''. Cel ce are timp pentru a posta, măcar s-o facă elegant... nu cred că răspunde sau creează un topic, pe WAP GPRS, cu un telefon din prima generaţie.

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcostaan, on Jun 20 2006, 00:03, said:

Din 'păcate' unii sunt obișnuiți cu pagini de cărți sau ziare. Și mie îmi ia mult timp să traduc o frază în genul: ''dak t vd d 3 ori m-i sa aprins hardu''. Cel ce are timp pentru a posta, măcar s-o facă elegant... nu cred că răspunde sau creează un topic, pe WAP GPRS, cu un telefon din prima generație.
Discuția e despre diacritice, nu despre scris ca pe irc. Scrisul ca pe "mirc" e interzis de regulament.

#15
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

View Postmatthew, on Jun 19 2006, 21:33, said:

Sunt curios ce ar fi dacă de mâine TOȚI ar fi obligați să scrie cu diacritice.. Scandal mare peste tot, peste vreo 2-3 zile se obișnuiesc și pace.

Daca voi fi obligat fac ce a facut tata.

#16
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005

View Postvrajitoarea666, on Jun 20 2006, 00:29, said:

Daca voi fi obligat fac ce a facut tata.


mi'e frica sa intreb, dar ce a facut  ?

#17
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
A apăsat Alt+Shift.

#18
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Bună mişcare! :coolspeak:
Din păcate apar pe forum tot mai multe personaje ce sfidează atât regulamentul cât şi bunul simţ, folosind tot felul de abrevieri şi combinaţii gen tz, sh, etc. Eu încurajez moderatorii să nu tolereze aşa ceva doar din spirit de toleranţă. Totuşi trebuie să menţinem un anumit nivel de bun simţ pe forum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate