Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Soft care sa faca ZOOM puternic pe imagini !

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Ziceti niste idei de soft care sa aiba un algoritm de zoom puternic, incat sa si prelucreze imaginea dupa zoom nu doar sa arate pixelii aia aiurea.

Vreau sa fac zoom pe niste poze cu rezolutii inalte gen (11000x16000) ., si toate programele care le folosesc fac un zoom aiurea.

Trebuie sa fie soft specializat in chestia asta si astept idei de la voi.

Mersi

#2
picsel

picsel

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 25.04.2002
eu nu inteleg mai precis ce vrei tu sa zici... vrei sa redimensionezi pozele la 11000x16000? de care zoom? in minus sau in plus?
spune-ne mai precis ce ai incercat si ce nu ti-a convenit de acolo, sa stim si noi ce sfaturi sa iti dam, daca avem ce. asa, toata lumea iti va zice: incearca photoshop, face tot :P

#3
maxim

maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.06.2003
photoshopul ar trebui sa-ti ajunga. dar fii atent ca si scula pe care lucrezi trebe sa fie la inaltimea asteptarilor tale. fara ea poti sa folosesti mama algoritmilor de zoom ca tot nu faci mare branza.
succes

#4
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002

Quote

Originally posted by picsel
eu nu inteleg mai precis ce vrei tu sa zici... vrei sa redimensionezi pozele la 11000x16000? de care zoom? in minus sau in plus?
spune-ne mai precis ce ai incercat si ce nu ti-a convenit de acolo, sa stim si noi ce sfaturi sa iti dam, daca avem ce. asa, toata lumea iti va zice: incearca photoshop, face tot :P


Concret: Se da o poza de rezolutie mare  (gen 11000x16000) si se cere sa se faca zoom plus fara sa se piarda din detaliu.

Mai concret : De exemplu ti se da o harta din satelit (sau o imagine de microscop electronic) si tu trebuie sa identifici numerele la masinile de pe harta ( sau in cazul 2 particulele elementare de ...) . Acum ai inteles.

Daca faci zoom normal te apuca dracii pt. ca pixelii se maresc si nu se mai intelege nimic.

Bafta

#5
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
era un programel, S-Spline PRO parca ii zicea ce facea treaba asta..la SOFTWARE e un thread despre el cu link-uri si detalii.. da un search si vei gasi

:cya:

#6
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Hehe, stiu eu cam ce ar vrea omu' dar din pacate nu pot sa-l ajut cu ceva concret. :( Marea majoritate a programelor de prelucrare imagini folosesc cel mult algoritmi de zoom prin interpolare 3x. Asta pentru ca in mod obisnuit nimeni nu are nevoie de facilitati deocheate ca cea cu hartile satelit. Aici e nevoie de un program dedicat pentru zoom, nu un program generic de prelucrare imagini (fie el si photoshop).
Era mai demult un program, Kai Power's Goo, care avea o functie de zoom utilizand fractali. A fost cel mai bun zoom digital pe care l-am vazut in viata mea. Din pacate nu mergea decat cu imagini perfect patrate si era chiar lent. Pe langa asta destinatia programului era mai mult catre zona "fun" (cunoscatorii stiu) si deci ma indoiesc ca daca o sa incarci o imagine 11000x11000 in el nu o sa "crape".

#7
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Il am eu daca il vretzi :) Din pacate nu merge pe XP :<

#8
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Mersi Aditzanu' pentru ca ai inteles ideea , daca mai aflazi ceva va rog sa ma anuntzati .

Nu uitati  ca programele mici sunt cele mai bune.

Bafta.

#9
picsel

picsel

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 25.04.2002
uite-te o clipa pe aici, poate gasesti ceva util:
http://www.reindeerg...s.com/foveapro/

#10
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
S-Spline pro rezolva problema f. bine.
www.s-spline.com
interpolari mai jmecheroase.

#11
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003
Raiiar, ai lucrat mai mult cu programasul asta? ai facut un test comparativ cu photoshop-ul ? Cat de bune sunt rezultatele ?

#12
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Interesanta ideea o sa ma apuc sa vad care e cel mai bun programel la zoom din cele pe care le am  .

Zoom-ul bazat pe fractali e cel mai bun dar ineficient fara filtre grafice.

Cautarile continua !!

Bafta.

#13
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
pai recomanda-ne si filtrele grafice.
progy, incearca programul si vei vedea ce face DIFERIT fata de photoshop.

#14
picsel

picsel

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 25.04.2002
tot ce face programelul poate face si photoshop. pe langa zoom-ul tot bicubic, are in componenta unsharp mask, despeckle, noise si inca ceva, cred :)
daca stii sa manuiesti photoshop-ul, poti face aceeasi treaba. doar ca s-spline o face mai repede, si poate mai intuitiv.

#15
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
ti-ai raspuns singur la intrebare.

#16
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
daca imaginea aia mare e fotografia bucurestiului luata din satelit (cca. 200 MB), nu cred ca e soft care sa-ti faca sa vezi nr. de la masini de ex. din cauza calitatii deja reduse a imaginii prin comprimare. Tu poti sa ai o imagine de 11000x16000 pixeli, dar daca nu ai un dpi mare, zoomul digital nu o sa te ajute prea mult (interpolarea are si ea limitele ei, si unde nu e info disponibila...softul nu prea are ce sa-ti bage in plus)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate