Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12979
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 AlbastruIndigo, on 14 februarie 2023 - 01:45, said:

Tu fa asa cum simti, la urma urmei esti singurul care-ti cunosti cel mai bine domnul motan. Posted Image Lasa-l pe RC atata timp cat lui ii merge bine, mai ales ca e obisnuit cu ele si le mananca. Nu o avea RC prea multa carne dar daca lui ii merge bine lasa-l asa. Poti alterna si cu altele, observa-l.

Alunitele alea sunt probabil puncte de grasime sau negi.

Pncreatita se face de la grasime, nu de la boabe. Tu ii dai boabe pe zi atatea cat scrie pe ambalaj? Cumpara un castron din acela puzzle, sa munceasca pentru mancare, imparte-i gramajul in mai multe portii pe zi in acel puzzle. Dureaza pana se obisnuieste dar daca esti consecvent invata foarte repede.


Asa este, dar mi-e teama sa nu faca iar blocaj renal :)

Deci sa inteleg ca bobitele astea nu au prea multa grasime (si nici carne?) :) As fi vrut sa le alternez mai mult pentru el saracutul...

#12980
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Pancreatita se face cand exista pietre la vezica biliara...O astfel de piatra pleaca si blocheaza un canal pancreatic. Enzimele pancreatice odata eliberate se activeaza sa digere, dar sunt blocate in canal de aceea piatra. Atunci ele refuleaza inapoi in pancreas si incep sa-l digere. Practic pancreasul se autodigera. E urgenta medicala, provoaca noartea .

#12981
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

 Al3xandrus, on 14 februarie 2023 - 21:00, said:

Deci sa inteleg ca bobitele astea nu au prea multa grasime (si nici carne?)

Nu stiu cat are grasime, trebuie sa scrie pe pachet. Ba are si carne, piele de pui. :)))

 cristian_e, on 14 februarie 2023 - 21:11, said:

E urgenta medicala, provoaca noartea .

E urgenta, adevarat. Daca e pancreatita acuta. Motanul meu nu a murit, traieste si la aproape doi ani de atunci.

#12982
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006

 Mizu, on 02 mai 2022 - 15:08, said:

E vrajeala ca boabele curata dintii, pisica nu are dantura de mestecat, ci de sfasiat carne.
Salut, am o nedumerire legată de treaba asta cu dinții. Trebuie curățați? Trebuie prevenit tartrul? Am un link: https://www.facebook...34035111487663/
Cred că pisica mea are cam 6 luni( am găsit-o acum 4 luni pe stradă). A început să prefere tot mai mult hrana umedă. Nu se mai atinge de boabele obișnuite din kaufland, de whiskas...  Am încercat cu boabele Purina One Junior, pe aste le mai tolerează. Ea preferă Coshida Pure Taste de la Lidl, hrană umedă. Strâmbă din nas la orice altă hrană umedă comercială cu cereale de prin magazine(adică ieftină).
Am încercat să văd cum e cu carnea crudă. Să văd dacă o pot trece pe raw. Pulpă, inimi, pipote, ficat, gât(os)...bagă fără probleme.

Vreau să-i dau o combinație intre purizon(uscată) și bozita(umedă). Să văd dacă o acceptă, Sau să o trec pe  raw. Nici nu știu. Ce ziceți?

Edited by alnick, 14 February 2023 - 22:35.


#12983
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Din experienta voastra, cu ce ati "rezonat" si v-ati inteles bine: motan sau pisica?
Legat de costuri cica un motan mananca mai mult ca o pisica, e si mai mare. In schimb sterilizarea la motan e mai ieftina ca la pisica.

#12984
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Daca mananca carne ii poti da de doua ori pe saptamana o pulpa cruda si o sa-si curete dintii cu ea. Daca nu, trebuie spalata pe dinti :)
De la 2-3 ani incep problemele.

Din experienta mea e greu sa diferentiezi intre sexe daca sunt ambele sterilizate de mici, personalitatea nu depinde de asta.

#12985
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Dar bobite ce au procentaj mare de carne, fara cereale...Bozita, Actana, Orijel, etc...

Edited by cristian_e, 15 February 2023 - 09:11.


#12986
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Voi ati sesizat variatii de greutate la pisica iarna vs vara...adica iarna e mai grasa si vara mai slaba?

#12987
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Daca e crescuta predominant in casa, nu prea apar.

#12988
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 Al3xandrus, on 14 februarie 2023 - 21:00, said:

Încearcă Concept for life Urinary. A mea care este extrem de mofturoasa le prefera pe acestea în loc de R.C. Urinary. Grăsimea este 16% deci nu e mult.
https://www.zooplus....eMaAhryEALw_wcB

#12989
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 Freddy12, on 15 februarie 2023 - 12:38, said:

Încearcă Concept for life Urinary. A mea care este extrem de mofturoasa le prefera pe acestea în loc de R.C. Urinary. Grăsimea este 16% deci nu e mult.
https://www.zooplus....eMaAhryEALw_wcB

Chiar cred ca sunt ce trebuie, o sa mai investighez, dar multumesc mult de tot! :)

#12990
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
"Daca mananca carne ii poti da de doua ori pe saptamana o pulpa cruda si o sa-si curete dintii cu ea. Daca nu, trebuie spalata pe dinti :)"

Pulpa se da cu tot cu os ca sa roada?

#12991
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Se da cu os ca sa isi curete dintii cand sfasie carnea de pe el. Sa fie crud, altfel osul aschiaza.
Si sub supraveghere, dar nah... una din pisici imi roade osul ca un caine si la un moment dat i-l iau sa nu-l manance pe tot, inca n-a avut probleme, dar in principiu prea mult os constipa. Cealalta pisica e o diva si nu se atinge de carne cruda, o sa trebuiasca sa incep la un moment dat sa o spal pe dinti :)

#12992
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001
Motanul meu dimineața e foarte afectuos. Se împinge cu capul spre mine, se freacă cu obrajii de mâinile mele. Mă "marchează"?
Seara nici nu mă bagă în seamă. Sta tolănit, nici nu mișcă.


#12993
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Ii este foame.Si ale mele dimineata cer de mancare, fiecare in felul ei.
Apropos de motan, cum a trecut de gerul de acum doua saptamani?
Si inca ceva:Zgarda aia de la gat poate fi periculoasa daca zici ca sta si pe afara.
Poate sa se agate intr-o creanga de pom si se sugruma.

#12994
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002

 dorin_2k, on 20 februarie 2023 - 07:56, said:

Motanul meu dimineața e foarte afectuos. Se împinge cu capul spre mine, se freacă cu obrajii de mâinile mele. Mă "marchează"?
Seara nici nu mă bagă în seamă. Sta tolănit, nici nu mișcă.
Iti atrage atentia pentru a fi hranit. Pisicile sunt niste animale egocentrice. In cele mai multe cazuri cand e extrem de prietenos cu stapanul e pentru ca vrea ceva de la el: mancare, sa fie scarpinat etc.

#12995
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Pisicuța mea a dispărut joi seara. Nu credeam că o să mai apară. Azi pe la 5 am auzit o grămadă de miorlăituri. Nu se mai dă jos din brațe de atunci.

#12996
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Wotan, on 20 februarie 2023 - 08:53, said:


Iti atrage atentia pentru a fi hranit. Pisicile sunt niste animale egocentrice. In cele mai multe cazuri cand e extrem de prietenos cu stapanul e pentru ca vrea ceva de la el: mancare, sa fie scarpinat etc.

Ce înțelegi prin animal egocentric?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate