Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12961
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Am o pisica la tara care sta afara sau in podul casei cat suntem noi plecati. In weekend cand mai trec rudele pe la tara doarme si in casa. Dar in rest doar afara. Are o problema la urechi inca din prima iarna pe care a trait-o. Ne-am trezit ca a aparut o eczema sau cum naiba s-o numi la ambele urechi. Initial avea doar pe varfurile urechilor dar cu timpul a inceput sa se extinda. Unii au zis ca i-a aparut din cauza gerului din prima iarna pe care a apucat-o. Eu nu stiu ce sa zic. Seamana cu o rana care aparent se vindeca (are si ca un fel de coaja) dar de fapt se tot extinde, iar partile de sus a urechilor dispar de parca are ciuma. De batut nu prea are cu cine sa se bata. Nu prea pleaca din curte. Deci nu cred ca e din cauza batailor. Trebuia dusa la veterinar din timp dar acolo nu avem veterinar. Trebuie adusa la Bucuresti. Sper sa fac rost de o masina in perioada urmatoare sa o aduc la un cabinet sa vedem ce parere au doctorii.
  Nu stiu din ce cauza ar putea fi si ce solutie ar avea doctorii. Cineva zicea ca eventual, ca o solutie mai drastica ar putea fi decuparea urechilor astfel incat portiunile afectate sa fie eliminate. In felul asta nu s-ar mai intinde acea eczema sau ce naiba o fi.
  Stiu ca nu aici se rezolva problemele dar pana o duc la veterinar eram curios daca cunoaste cineva de pe forum cazuri asemanatoare si ce solutie ar putea exista in astfel de situatii.
    A mai incercat cineva anul trecut sa o dea cu un unguent care se pare ca inmuiau ranile, dar in acelasi timp se pare ca o durea reactia alifiei. Se inmuiau cojitele si se vedea cum pisica cauta sa dea cu labuta peste urechi. In rest nu am observat sa se atinga acolo. Posibil sa o doara si daca incercam sa o mangaiem pe cap. Se cam fereste.

Attached Files



#12962
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Urgent la medic. Sa nu fie cumva vorba de Carcinomul scuamocelular

https://www.medichub...d-1979-cmsid-69

#12963
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ced ca orice om intreg la minte ar duce pisica aia urgent la veterinar cand vede asa ceva.

#12964
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMizu, on 11 februarie 2023 - 16:59, said:

Ced ca orice om intreg la minte ar duce pisica aia urgent la veterinar cand vede asa ceva.

  Asta am vrut sa fac de anul trecut dar nu am avut masina. Locatia este la 25 km de Bucuresti si trebuie gasit si cineva care sa aiba grija de ea dupa o eventuala operatie sau in cazul administrarii unui tratament. Eu nu am cum sa fac treaba asta. Mai am inca doua pisici acasa si cunoscand temperamentul lor, sigur nu se vor intelege toate trei. Nu vreau sa mai fie si batuta dupa ce ca are si afectiunea asta.
  O sa fac o programare la veterinar dar cel mai important este cine va avea grija de ea in perioada de recuperare. Probabil va trebui sa poarte si un con (guler) ca sa nu se scarpine la urechi.
  De dus la veterinar o sa o duc eu si voi suporta eu cheltuielile. Problema este cine va avea grija de ea in perioada de recuperare. Sper sa gasesc intelegere la celelalte rude care se mai duc la tara

#12965
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Pisica aia e mancata de cancer. Vai de ea amarata, cum s-o lasi atata timp asa? O caram in rucsac in spate pana in Bucuresti, pe jos. Gizaz!

#12966
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostAlbastruIndigo, on 11 februarie 2023 - 17:08, said:

Pisica aia e mancata de cancer. Vai de ea amarata, cum s-o lasi atata timp asa? O caram in rucsac in spate pana in Bucuresti, pe jos. Gizaz!

   De adus o pot aduce. Pana la urma iau un taxi. Problema e in grija cui sta dupa ce o duc la veterinar...

#12967
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Poti s-o tii inchisa intr-o camera pana se face bine.

#12968
mihaela_stancu84

mihaela_stancu84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2023
Am 2 portocale de 2 ani jumătate și 3 ani, tare mofturoase la hrană uscată în ultimele luni. Am încercat mai multe branduri de pe maxi-pet și zooplus, toate fără cereale, fără zahăr și cu prim ingredient carne însă mănâncă 1-2 săptămâni din ele după care le refuză

Pentru cei care aveți mofturosi, ce brand de boabe folosiți? Nu contează dacă ar avea cereale sau altele în ele, am renunțat la ideea de etichetă curată din păcate. Aș fi încercat Royal Canin deja, știu că sunt tare atrăgătoare însă la 45-50 lei pe kg cu porumb prim ingredient mi se pare totuși prea mult

#12969
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Eu le-am trecut săptămână trecută de Royal pe Real Nature (zice că nu au deloc cereale) la bobite cu succes. Sper.

Însă am incercat ieri și cu hrana umeda. Am una care 90% mănâncă doar conserve de alea mici de la Gourmet. Doar cu sos, nu poate, jigodia. Ex, trecerea la Real Nature nu pare a fi ușoară, in cazul ei. Să văd ce-o ieși: ori trece pe boabe, ori pe rețetă nouă, nu mă las după dânsa.

#12970
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
La Petshop nu am găsit nimic din ce am mai citit pe aici.

I-am cumpărat pliculețe Applaws, Canagan și Nuevo, și conserve Calibra.

Asta după ce m-am chinuit să citesc conținutul, scris cu litere microscopice :lol:

Niciuna nu conține cereale.

#12971
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Salutare! Revin cu niste poze, mai mult doar ca sa va intreb daca ati mai intampinat si voi sau vazut asa ceva, ideea este ca noi il tundem destul de des, dar lately de vreo luna si jumatate am tot zis ca-l ducem sa-i faca si vaccinul si chiar l-a tuns destul de bine, aproape pana la piele, sa fie frumusel golanasul Posted Image

Doar ca uitati ce am descoperit, a mea cica o "bobita" de la ceafa o avea mai de demult (ca ea il mai si spala), insa am mai descoperit inca doua !!! Deci 3 in total, iar la raspunsul veterinarei cica sa stam linistiti, ca este oarecum normal si ca apar cu "VARSTA" . Si chiar nu mi se pare batran, baietelul lui tata la 8 ani de zile Posted Image

Si vreau sa va mai intreb, daca ati folosit hrana ADVANCED pana acum, as vrea totusi sa mai schimb Royal Canine, are si un fel de matreata de la el, insa nu uitati ca ne trebuie neaparat URINARY.

Ar mai fi recomandat si HILLS, insa am o prietena foarte iubitoare care este deja "experta" cu multe mata si mi-a zis din toata inima ca ADVANCED o sa ii si placa foarte mult. Macar ca sa mai schimbe si el gustul de atatia ani si parca tot as schimba....insa mi-e teama ca tot Royal Canine este cel mai bun pentru URINARY si sa nu fac naibii vreo traznaie sa-l bag in mormant Posted Image

Attached Files


Edited by Al3xandrus, 13 February 2023 - 16:44.


#12972
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am incetat de 2 ani sa ii mai dau pisoiului meu Royal Canin si Purina, de cand am aflat ce contin: o gramada de nenorociri, carne din animale moarte, cereale, carne din surse neverificate, etc.
Veterinarii recomanda Purina si Royal Canin, Hills, etc deoarece sunt sponsorizati de aceste companii, inclusiv cursurile de nutritie pe care le fac sunt cu reprezentanti ai acestor companii
Google it !
Recomand Bozita si Purizon, mancare umeda, hrana uscata doar in caz de urgenta.

Edited by puiutu73, 13 February 2023 - 21:06.


#12973
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostNaoto, on 12 februarie 2023 - 17:26, said:

Asta după ce m-am chinuit să citesc conținutul, scris cu litere microscopice

De ce crezi ca sunt scrise cu litere atat de mici? :lol:

Inainte sa cumperi cauta pe internet, spre exemplu pe zooplus poti vedea toate ingredientele din mancare. Scrise cu litere mari. :D

#12974
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Asta nu înseamnă că nu le-am descifrat, ca să mă asigur că citesc bine conținutul.

Nu am cumpărat decât ce avea min. 70% carne. Dar măcar acum știu ce pot cumpăra de la magazin.

Ce mă îngrijorează acum e că nu mai bea apă ca înainte.

#12975
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Nu te ingrijora pentru asta, in hrana umeda este destula umiditate pentru a-i fi de ajuns. Pisicile nu sunt mari amatoare de apa, beau fortat din cauza boabelor uscate.

#12976
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postpuiutu73, on 13 februarie 2023 - 21:03, said:

Eu am incetat de 2 ani sa ii mai dau pisoiului meu Royal Canin si Purina, de cand am aflat ce contin: o gramada de nenorociri, carne din animale moarte, cereale, carne din surse neverificate, etc.
Veterinarii recomanda Purina si Royal Canin, Hills, etc deoarece sunt sponsorizati de aceste companii, inclusiv cursurile de nutritie pe care le fac sunt cu reprezentanti ai acestor companii
Google it !
Recomand Bozita si Purizon, mancare umeda, hrana uscata doar in caz de urgenta.


Sunt 100% de acord cu tine, insa inca o data, caci multa lume uita, de bine de rau, cred ca sunt un fel de rau necesar, cerc vicios sau cum vreti sa ii mai spuneti...din 2018 daca nu il tineam pe URINARY formula asta de la Royal Canin crapa. Acum chiar as vrea sa schimb, dar imi poata garanta careva ca daca iau ADVANCED, tot URINARY...nu va mai face struviti? pe orice site si oriunde citesc la astea de URINARY ei clar zic alb pe negru ca ajuta la asta 100%, in schimb ce la alte marci doar URINARY, dar mai putin catre Urinary si mai mult catre greutate, bla bla.

La cat il iubim si cat de pofticios este, credeti ca nu i-as da numai hrana umeda, clar uscata este o mizerie, dar un rau necesar, am mai avut discutiile astea si acum 2-3 ani din ce imi aduc aminte (nu aici, dar in grupuri de prieteni) si parca tot asa nu am ajuns la nicio concluzie si am mers inainte cu RC dar acum chiar mi se pare ca s-a umflat de tot (e tuns si nu se vede burtoiul, insa este HUGE, toata lumea se sperie de el si are 10 kg :D :D :D), anyway, exista RC Urinary Moderate calories...sunt si mai scumpe, dar o sa le incercam si pe astea. Mai intreb si pe aici, ca poate e cineva mai rasarit...

Iarasi tipa veterinara la care mergem acasa, nu mi-a vandut nimic, dar probabil daca o fi fost sponsorizata de-a lungul timpul i-o fi ramas ca produs SIGUR (nu neaparat cel mai bun...) si decat sa aiba pe constiinta altceva, de asta si mai intreb pe aici, orice parere intotdeauna ajuta pentru o informare mai buna...si clar si problemele cu blana si eventual si "alunitele" astea i-au aparut poate si ca probleme de genul...
Plus multi va plangeti de "pancreatita" , tot ce este posibil, dar  acum se pune in vedere faptul ca pot sa-l tin pe ce vrea gustos dar cu mai putine calorii sau sa-l tin in viata cu URINARY probabil mai multi ani, insa sa imi asum ca la un moment dat va crapa, inevitabil cu totii murim. Stiu ca sunt putin negativist, dar am probleme si cu maica-mea, posibil sa aiba un cancer, eu oricum nu prea mananc prea sanatos in general (desi eu nu sunt gras dar ma astept sa apara la un moment dat probleme) asa ca nu stii cum este mai bine. Dar o sa mai studiez si pana acum parca as merge pe alea de la HILLS Urinary dar as vrea sa mai investighez, de ADVANCED nu prea sunt asa de sigur momentan...

#12977
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Tu fa asa cum simti, la urma urmei esti singurul care-ti cunosti cel mai bine domnul motan. :) Lasa-l pe RC atata timp cat lui ii merge bine, mai ales ca e obisnuit cu ele si le mananca. Nu o avea RC prea multa carne dar daca lui ii merge bine lasa-l asa. Poti alterna si cu altele, observa-l.

Alunitele alea sunt probabil puncte de grasime sau negi.

Pncreatita se face de la grasime, nu de la boabe. Tu ii dai boabe pe zi atatea cat scrie pe ambalaj? Cumpara un castron din acela puzzle, sa munceasca pentru mancare, imparte-i gramajul in mai multe portii pe zi in acel puzzle. Dureaza pana se obisnuieste dar daca esti consecvent invata foarte repede.

#12978
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View PostNaoto, on 14 februarie 2023 - 01:04, said:

Asta nu înseamnă că nu le-am descifrat, ca să mă asigur că citesc bine conținutul.

Nu am cumpărat decât ce avea min. 70% carne. Dar măcar acum știu ce pot cumpăra de la magazin.

Ce mă îngrijorează acum e că nu mai bea apă ca înainte.
Daca are hrana umeda, pisica mea poate bea jumate de bol de apa pe zi, sub 200 ml. In unele zile aproape deloc, baga limba de cateva ori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate