Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12907
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008
Cea mai tare faza o vad la veterinara noastra: Mitzi (Mitzi e pisica, veterinara)

Bre, e ca un balon. Nu am fazut in viata mea o pisica asa de rotunda.

Si culmea e ca veterinara nu-i da de capat, nu stie ce are. Pisica e sanatoasa, vioaie, sare, fuge, toate analizele sunt perfecte, insa ea e ca un dop. Si asta de ani si ani de zile.

#12908
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 iladi, on 02 februarie 2023 - 14:26, said:

Cea mai tare faza o vad la veterinara noastra: Mitzi (Mitzi e pisica, veterinara)

Bre, e ca un balon. Nu am fazut in viata mea o pisica asa de rotunda.

Si culmea e ca veterinara nu-i da de capat, nu stie ce are. Pisica e sanatoasa, vioaie, sare, fuge, toate analizele sunt perfecte, insa ea e ca un dop. Si asta de ani si ani de zile.

La fel orice veterinar si la noi cand il vede - BALON/PEPENE :)

#12909
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 iladi, on 02 februarie 2023 - 14:26, said:

Cea mai tare faza o vad la veterinara noastra: Mitzi (Mitzi e pisica, veterinara)

Bre, e ca un balon. Nu am fazut in viata mea o pisica asa de rotunda.

Si culmea e ca veterinara nu-i da de capat, nu stie ce are. Pisica e sanatoasa, vioaie, sare, fuge, toate analizele sunt perfecte, insa ea e ca un dop. Si asta de ani si ani de zile.

Astăzi am schimbat câteva cuvinte cu un vecin. Pe când vorbeam, iat-o și pe ‘mneai în stradă, țanțoșă nevoie mare, de parcă nu mă vedea.
Amabil, vecinul întreabă: e gata să fete, ce-i cu ea?

Mă înroșesc. Da’ de unde, mănâncă de rupe.

Dânsa agale trecea … :D

#12910
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Freddy12, on 01 februarie 2023 - 22:56, said:

Exista hrana speciala (de exemplu, Royal Canin Hairball sau RC Persian si mai e o pasta din care se da cam 1-2 cm pe zi.
https://www.zooplus....emotoace_de_par


Mulțumesc frumos!

Pt deparazitare interna ce recomanzi?

#12911
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Purina e Nestle.
PURINA

#12912
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Chayah, on 02 februarie 2023 - 18:48, said:

Pt deparazitare interna ce recomanzi?

Eu recomand o fiola de pus in ceafa, Stronghold. Daca sta doar in casa eu zic ca maxim doua fiole pe an. Se cumpara la pachet, 3 fiole. ~120 lei. Deci 40 lei fiola.
Sau selehold, pachetul costa ~110 lei.


https://www.petmart....-x-0-75-ml.html

Edited by MembruAnonim, 02 February 2023 - 20:07.


#12913
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Intern poti sa-i dai orice, primul meu veterinar avea obiceiul sa le alterneze in caz ca vor unii paraziti sa se adapteze.
Orice, daca e ieftin nu inseamna ca nu e eficient. Urmatoarea o sa o fac cu Cestal https://www.petmax.r...comprimate.html
Trebuie doar sa stii cum sa-i dai pisicii o pastila :)

#12914
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Mulțumesc frumos!

Ca să nu mă chinui, ii dizolv pastila în jumate de pliculeț cu o zeamă cu probiotice care ii place foarte mult.

#12915
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 caiuscorneliu, on 02 februarie 2023 - 08:13, said:

Royal Canin Urinary are 15% grăsime

Ceea ce e imens daca le lasi boabe la dispozitie dupa cum vor matzele.

Eu l-am hranit ani intregi cu RC Satiety care are 9% grasime. Cand a facut pancreatita veterinarul mi-a recomandat hrana umeda cu maxim 4% grasime, ceea ce pisicile mele aveau deja. Dar nu mi-a spus absolut deloc sa opresc si Satiety pentru ca are prea multa grasime, mergeau bani in cont. Cum motanul nu se facea bine, vomita toate boabele mancate si doar zacea, m-am apucat singura sa caut si sa ma informez. A durat saptamani intregi, dar apoi am pus punct boabelor.
A inviat dupa cateva zile, efectiv a inviat. Alearga ca un manz la aproape 14 ani ai lui, se joaca, doarme linistit ca nu mai are grija de-a se trezi sa mearga la boabe si a slabit. Acum are hrana umeda completa, cu minim 70% carne si 0% cereale, carbohidrati si alte balarii ce sunt in boabe.

E mai greu sa le dai doar hrana umeda, fireste. Pentru ca cere timp si programare atenta. El primeste acum 200 g hrana umeda pe zi. Nu deodata, i-o impart atent pe tot parcursul zilei. Nu poti lasa hrana umeda sa stea in castron mai mult de cateva ore, risc de bacterii plus ca nu mai mananca daca se invecheste. Asa mananca atat cat ii trebuie, nu se mai umfla cu boabe care nici macar nu-i tin de foame.

Din experienta mea, eu zic ca boabele mi-au nenorocit motanul. Matzele nu mancau aproape niciodata boabe, sora motanului e cat un sfert din el, iar cea vitrega chiar mai mica. Normale, fit, fericite. Cum a inceput sa fie si el acum.

#12916
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Ca să nu te mai chinui cu împărțirea atentă pe tot parcursul zilei, dă-i de doar două ori pe zi câte 100 de grame, la de preferat 12 ore distanță între ele. Eu la motan dau de doar două ori pe zi mâncare, și când vine porția e destul de flămând cât să nu rămână nimic în bol, fie uscată fie umedă. Nu-i las nimic la discreție, cât e rația atât îi dau. Dacă i-aș da doar umedă i-aș da două plicuri de 85g pe zi, la același interval. Încă îi dau și uscată pentru probleme urinare dar nu e exclus să-l trec doar pe umedă la un moment dat. De când e pe Sanabelle Urinary care are 21% grăsime parcă a început să se transforme în zeppelin :D

Edited by caiuscorneliu, 03 February 2023 - 01:36.


#12917
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 AlbastruIndigo, on 03 februarie 2023 - 00:49, said:


Din experienta mea, eu zic ca boabele mi-au nenorocit motanul. Matzele nu mancau aproape niciodata boabe, sora motanului e cat un sfert din el, iar cea vitrega chiar mai mica. Normale, fit, fericite. Cum a inceput sa fie si el acum.

La mâncarea umedă apa reprezintă cam 80%. Evident că valorile nutriționale sunt diminuate în consecință, dar nu doar grăsimile ci și proteinele. Aia uscată conține cam de trei ori mai multă grăsime/proteină. E doar mai concentrată, fie îi dai 300g umedă fie 100g uscată e cam același lucru din punct de vedere nutrițional. De aia sunt înșelătoare boabele, riști să-i dai mâncare în exces pentru că par puține 60-80g pe zi pentru o pisică dar pe-aici ar trebui să se învârtă cantitățile de uscată, fără a-i mai da altceva.

Edited by caiuscorneliu, 03 February 2023 - 02:06.


#12918
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Dar nu ma chinui deloc. Pe langa motivele expuse mai sus, pisicilor le place enorm sa manance portii mici pe tot parcursul zilei.

Si nu, nu e deloc acelasi lucru din punct de vedere nutritional, atata timp cat boabele contin doar grasime, cereale, carbohidrati si vagi urme de carne. Pisica e animal carnivor, n-o s-o vezi in natura vanand si mancand porumb sau zahar. Nici grasime, poate doar daca-s soarecii obezi.

Edited by AlbastruIndigo, 03 February 2023 - 02:09.


#12919
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Asta cu calitatea și proveniența ingredientelor, cereale sau zahăr nu ține de tipul hranei uscată/umedă. Există și hrană uscată care nu conține cereale așa cum există și umedă care conține cereale (de fapt majoritatea). Totul ține de raporturile nutriționale care sunt de 3:1 în favoarea uscatei la aceeași cantitate cu cea umedă.

#12920
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 AlbastruIndigo, on 03 februarie 2023 - 02:05, said:

Dar nu ma chinui deloc. Pe langa motivele expuse mai sus, pisicilor le place enorm sa manance portii mici pe tot parcursul zilei.

Si nu, nu e deloc acelasi lucru din punct de vedere nutritional, atata timp cat boabele contin doar grasime, cereale, carbohidrati si vagi urme de carne. Pisica e animal carnivor, n-o s-o vezi in natura vanand si mancand porumb sau zahar. Nici grasime, poate doar daca-s soarecii obezi.


Deci înțeleg că e preferabil să tai boabele și să revin la hrana umedă. Porționată în doze mititele, de câteva ori pe zi. Maxim 200 g?

Vă rog mult să mă ajutați să scap de gândul că din vina mea se îngrașă excesiv și în timp se va îmbolnăvi.

Acum are 4 ani (așa e trecut în carnețelul de sănătate pe care l-am primit de la ”fostul”)

#12921
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Cred că al meu motan de 8 luni (de 5 luni îl am eu) a început să cunoască împrejurimile.
Aseară la ora 19 m-am dus la un vecin la 4 case distanta și după 2 minute: hop după mine. M-a găsit acolo pe terasa.
L-am luat în brațe și l-am dus înapoi și l-am băgat în casă la mine chiar.
Am mai stat la discuții la vecin și la ora 22 iar mă trezesc cu el că vine. Țanțoș, tacticos fara nicio teama a intrat iar acolo pe terasa.
Pe ce teritoriu bântuie motanii așa tineri?
Am citit undeva că motanii simt feromonii mâțelor în călduri de la 14 km. Așa o fi? Poate mă trezesc că îmi pleacă peste granita chiar. ;) (sta motanul acum la 3,7 km de granita).

#12922
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008

 dorin_2k, on 03 februarie 2023 - 14:15, said:

(sta motanul acum la 3,7 km de granita).

Nu-ti fa griji, nu cred ca vorbeste limbi straine.

#12923
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur se înțelege cu mâțele de peste granița.
Poate se face traficant că acum o oră a plecat cu o mâță blonda iar în pelerinaj.

Edited by dorin_2k, 03 February 2023 - 16:06.


#12924
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 Naoto, on 03 februarie 2023 - 11:17, said:

Deci înțeleg că e preferabil să tai boabele și să revin la hrana umedă. Porționată în doze mititele, de câteva ori pe zi. Maxim 200 g?

O pisica ce locuieste la tara, libera, vaneaza in jur de 15 soareci pe zi. Nu-i mananca pe toti deodata, ii imparte pe tot parcursul zilei. Dupa ce mananca un soarec, doarme. Iar soarec, iar somn. Deci asa trebuie sa-i dam si mancarea, portii mici. Mai ales ca hrana umeda se strica in cateva ore daca o lasi toata in castron o zi intreaga, atunci e mare pericol de bacterii.

Uite un tabel, primul sir sunt kilogramele pisicii iar al doilea cantitatea pe zi.

Attached File  pisici.PNG   16.87K   15 downloads

La inceput trebuie sa tii putin cont daca mananca tot din cat ii dai, daca ramane in farfurie, de cate ori etc. In tabel cantitatea de hrana pentru motanul meu este mult mai mare decat ii dau eu. Am inceput cu ea, dar am observat in cateva saptamani ca 200 g ii sunt de ajuns. Uneori ii mai dau cate un snaks. Depinde si de mancare, fireste.
Dupa cum am spus, le dau hrana umeda completa  - cu peste 70% carne si fara cereale si alte balarii. Cautat si informat, spre exemplu Felix, Gourrmet & co contin urme de carne - doar 4%.

Deci e un fel de puzzle pe care trebuie sa-l descifrezi. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate