Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12817
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 15.09.2009

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2023 - 08:33, said:

Are 7 luni acum. Nu as vrea sa îl sterilizez. Asta e singura soluție să nu plece hai-hui?

Exact asta este varsta la care incepe sa caute fetePosted Image .
Daca nu il tineti exclusiv in casa (ceea ce nu e cazul, mai ales pentru un motan nesterilizat), va pleca permanent si va lipsi cel putin cateva zile o data. Plus ca se va bate cu alti motani, deci îi va scădea speranţa de viaţă....

#12818
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Stam acum cu el cat putem de mult. Daca ne simte acasă, totul e ok.
Daca nu e nimeni acasă, atunci îl apucă plecatul. Daca as știi că se întoarce singur e bine.
Dar nu cred că în cele 4 luni de când îl am a început să cunoască zona foarte bine.
De la 100 metri vine singur acasă. Ar trebui sa merg cu el în pelerinaj pe toată strada sa o cunoască bine.
Alte 5 mâțe vin zilnic pe la noi in curte. Că în trecut stătea bolul cu mâncare la discreție. Acum îl acopăr.

#12819
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Cand incepe perioada de calduri n-o sa-l mai vezi doua saptamani sau deloc. Nu-i ca si cum se poate controla, nu e vina lui.

#12820
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2023 - 08:33, said:

Are 7 luni acum. Nu as vrea sa îl sterilizez. Asta e singura soluție să nu plece hai-hui?


De ce nu ai vrea să faci asta?

#12821
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Dorin SI eu iti recomand sterilizarea.Altfel il pierzi Definitiv,

#12822
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 minam, on 18 ianuarie 2023 - 10:21, said:

Plus ca se va bate cu alti motani, deci îi va scădea speranţa de viaţă....
Vreau sa il antrenez sa fie castigator tot timpul. Oare e posibil?
Vad ca in fiecare zi asta al meu fugarese un motan portocaliu ce tot vine la noi la mancare.
Si ala a vecinilor fuge tot timpul. Al meu ii tot sare in spinare si de cateva ori s-au rostogolit prin iarba. Nus daca doar in joaca sau chiar se lupta. Ca isi chiar trag cateva scatoalce destul de zgomotoase.

#12823
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Cea mai eficienta metoda e sa iei mai multi motani, ii inchizi intr-o camera si arunci un pumn de iarba matei intre ei, supravietuitorul o sa pazeasca curtea si de ursi.
Dar ca merge prin vecini si fute pisici neserilizate nu te intereseaza? Pui de pisica morti calcati de masini in fiecare sezon, si mai multi omorati de oameni cu intentie.

#12824
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuie sa iau o decizie zilele astea. Nu stiu ce sa fac.

#12825
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Pui niste plasa din asta si cand vin motanii la bataie n-o sa mai poata iesi din curte, ii prinzi si ii sterilizezi si pe aia.

[ https://plase-pisici.ro/wp-content/uploads/elementor/thumbs/20210821_142547-scaled-pj9cje43a6rzbsdn7qas6y7514rbozyv4o03y4enbk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 18 January 2023 - 18:51.


#12826
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pericolul nu il prezinta alti motani ci cainii, traficul si oamenii rai. Pe motanul meu l-am gasit intr-o curte cu santier, era lovit la spinare, semiparalizat or asta nu era de la motani sau caini. Avea atunci vreo 10-11 luni, din fericire si-a revenit dar dupa recuperare l-am dus la cabinet la castrat si acum are 13 ani.

#12827
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Și crezi că dacă era sterilizat, era ferit de lovituri?

#12828
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Hai man, ca deja trolezi, nu e evident ca daca e castrat nu mai umbla de nebun dupa femele? O se plimbe putin prin zona si sta mai aproape de casa, teritoriul lui fiind mai redus. Oricum poate da masina peste el si in fata portii.

#12829
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2023 - 18:21, said:

Trebuie sa iau o decizie zilele astea. Nu stiu ce sa fac.

   Tu de ce stai pe ganduri? Probabil s-a mai discutat pe acest topic despre sterilizarea motanilor. Am inteles ca unii sunt de parere ca nu este o idee buna pentru ca este posibil sa dezvolte o anumita afectiune sau ceva de genul asta. Nu mai stiu exact detaliile.
  Chiar m-a intrebat vecina de vis a vis daca i-am vazut motanul caci nu stie pe unde este de ceva timp. Cand am intrebat-o daca e castrat a zis ca nu, caci nu este de acord fiul ei care este veterinar. Si am mai auzit un veterinar care nu era de acord cu castrarea motanilor.
   Tu din ce motiv nu vrei sa-l castrezi?

Edited by mrsme21, 20 January 2023 - 23:15.


#12830
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cred ca exista veterinar care sa nu recomande sterilizarea. Poate aia de animale mari, la tara, sa mai aiba idei invechite?
In rest singura situatie in care o sa zica ca e ok sa ramana necastrat e daca il tii permanent in casa si nu exista pisici prin zona ce sa intre in calduri. Pentru asa ceva trebuie sa locuiesti intr-o zona mai izolata, ca pisica miroase la cativa km distanta.

 mrsme21, on 20 ianuarie 2023 - 23:14, said:

Cand am intrebat-o daca e castrat a zis ca nu, caci nu este de acord fiul ei care este veterinar.
Vecina cred ca abureste.
Eu ii intreb pe toti daca nu le pasa de puii morti din vina lor. Chiar si numai 1 din 10 daca se simte rusinat si isi castreaza motanul e un lucru bun, am salvat cine stie cati pui, avand in vedere ca masculul se poate imperechea de 6 ori in primele doua ore, doar gagici sa aiba.

Eram cu o pisi asteptand la vet cand a venit si sor-mea cu o pisi gasita pe bulevard intre benzile de circulatie. La doctor in cabinet auzeam ca povestea cuiva despre avantajele de a-si castra motanul, proprietara fiind neconvinsa. Am inceput sa discut cu sor-mea fix despre asta, pui calcati de masini, morti inghetati, mancati de caini, etc. Sor-mea era la propriu cu un pui plin de paduchi in brate, salvat dintre masini, rezultat al unor proprietari nepasatori ce nu si-au castrat animalele.
A iesit femeia aia cu motanul in brate si privirea in pamant dupa ce a auzit. Cred ca sansele sunt mari sa il fi castrat pana la urma :)

#12831
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 dorin_2k, on 20 ianuarie 2023 - 20:43, said:

Și crezi că dacă era sterilizat, era ferit de lovituri?
Da, fiindcă nu ar mai fi plecat de nebun sa golaneasca pe coclauri. Si dovada e ca a ajuns la 13 ani și singurele rani sunt zgarieturile capatate in luptele cu motanii. E foarte teritorial si se bate cu intrusii.

#12832
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Paduchiosul.

Attached Files



#12833
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Eu am terminat anul trecut cu matzele relativ bine, am inceput anul nou si mai bine... not.

Miercuri a fost operata matza cea mai tanara (9 ani). Pentru ca atunci cand inca era mica de tot si boschetarea pe strada in Romania, cineva i-a rupt spatele cu suturi. :angry: Ma rog, atunci a fost gasita de o prietena, operata, totul a fost ok, am adus-o in Olanda si am facut-o mare. Ei bine, din cauza acelei rupturi la spate, in timp i-a daunat femurului, iar miercuri i-au scos tot capul femurului - nu stiu cum sa traduc mai bine termenii. Un os rotund si niste alte fragmente mai mici de oase care erau si ele pe acolo - probabil de la prima operatie ramase.

Acum ii fac tratament, fizioterapie de 2 ori pe saptamana, control la veterinar etc. Iar azi mi-a venit factura pentru toata tarasenia. Noroc ca sedeam pe canapea, altfel ajungeam si io la urgenta. :lol:
1824 euro, doar atat. Gizaz, si mi-am amintit ca operatia ei din Romania a costat 90 euro!
Asa, deci ori vand pisica, ori ma mut inapoi in Romania. Deci, cumpara cineva pisica?

O sa fac infarct cu matzele astea intr-o zi, god help me! :priest:

#12834
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 AlbastruIndigo, on 20 ianuarie 2023 - 23:57, said:

Deci, cumpara cineva pisica?


Livrare gratuită în România? :lol:

De curiozitate, cât e o sterilizare la voi?

Edited by george_alexandru, 21 January 2023 - 09:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate