Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12799
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Să mai luați o căsuță :D

Am glumit, dar nu văd altă soluție ținând cont de cât de mult iubiți pisicile, că altfel poate ar fi metode, însă-s ”invazive”.

#12800
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Si eu m-am gandit sa-i fac un adapost intrusei undeva in curte sa-l lase in pace pe motan. Dar

1. daca ii propun asta doamnei iladi cred ca voi sfarsi eu in adapostul din curte
2. nu cred ca e o solutie de lunga durata, deoarece am senzatia ca nu voi face altceva decat sa incurajez migratia. Incep sa-i inteleg pe austrieci :D

#12801
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D
Așa e, nu ajută pe termen lung.

Adăpostul lui mutat în casă ar însemna tot adăpostul tău mutat în curte, așa-i?

#12802
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 althea, on 21 decembrie 2022 - 09:52, said:

Adăpostul lui mutat în casă ar însemna tot adăpostul tău mutat în curte, așa-i?

Am zis ca incepem sa-l lasam progresiv in casa. Dar aici avem cateva probleme:

1. cele 2 printese pensionare care sunt, una teritoriala si cealalta sensibila (dar, hai sa zicem ca se vor acomoda)
2. blana. Cele doua din casa sunt cu blana scurta. Motanul de afara (sta pe terasa, terasa e inchisa cu folie, nu am avut sub +5 grade, are casuta incalzita, asa ca nu ma condamnati) are o frumusete de blanita zici ca e o oita in miniatura. Nu am fi foarte incantati ca acea blanita sa se regaseasca peste tot prin casa
3. orarul. Si asa avem un du-te - vino cu cele 2 care ba vor in casa, ba afara. De ala 5 dimineata la 23 seara o fac pe-a portarul. Stiu ca s-ar rezolva cu usita de pisica insa pana acum nu am reusit s-o conving pe doamna.


Probabil ca va trebui sa dam dovada de rabdare si tact si sa-l strecuram pe motan in cartea de imobil, macar pe timpul noptii iarna. Sa vedem ce va iesi.

#12803
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Iarna pisica nu prea naparleste, lasa foarte putina blana, eu nu mi le-am mai periat de cateva luni.

Prinde invadatoarea si sterilizeaz-o daca nu e deja, poate o face mai prietenoasa. E de urmarit ce iti face motanul cand e cu adevarat frig afara, atenteaza la cusca sau indura. Daca sta acum afara din cusca nu inseamna ca se simte fortat de acea pisica, poate asa vrea el sa stea.

#12804
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 Mizu, on 21 decembrie 2022 - 10:24, said:

Prinde invadatoarea si sterilizeaz-o daca nu e deja,

Nu cred ca e sterilizata. Din cate stim e pisica vecinilor de peste drum si cate ne-am dat seama nu e tratata asa cum le tratam noi pe ale noastre (ca sa ma exprim finut). Nu degeaba vine asa des pe la noi. Ne e si frica sa nu o calce vreo masina cand traverseaza.

#12805
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Poate dacă ar avea în ce dormi la ei n-ar mai veni peste al tău... N-ai vreun locșor de dormit rămas de la ale tale?

#12806
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Culmea e ca am pe terasa o perna de aia de ghemuit in ea, blanoasa, pufoasa, nou nouta. Nici motanul, nici intrusa nu sunt absolut deloc interesati.

#12807
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Și la mine vine motanul unei vecine, iar a mea înnebunește când îl vede, se incaiera de zici că-i sfârșitul lumii. Iar ala e dublu fata de ea.  Mai vin și alte matze, de obicei le amenință, iar dacă alea fac un pas înapoi se calmează însă asta e impertinent (intra și în casa dacă are ocazia) și o scoate din minți.
Pana acum n-am găsit soluție să le calmez, cât de cât au găsit singure, ala patrulează pe la 9 seara și a mea iese mai târziu. Și știu ca se duce și ea în curtea aluia... Dacă de bat și acolo naiba stie.

#12808
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Am un motan de aproape 6kg care tot si-a facut aparitia pe la noi prin curte prin primavara si apoi nu a mai venit vreo 3 luni. De vreo doua luni iar a inceput sa vina. De obicei manca ceva, mai statea vreo ora si pleca. Eu am presupus ca e al cuiva caci totusi sa ai 6kg inseamna ca cineva te hraneste. Si este si destul de curat. De aceea ma gandeam ca are si unde sa doarma la caldura. De vreo 2 saptamani l-am bagat si in casa iar acum aproape ca nu mai vrea sa plece. S-a obisnuit si cu litiera. La viata lui posibil sa fi fost al strazii pentru ca are o ureche taiata putin la varf. Auzisem ca veterinarii fac acest semn pisicilor vagaboande ca sa se stie ca a fost sterilizat.
  Problema e ca am gasit un purice in blana lui si i-am pus niste picaturi Frontline Combo pentru purici din pipeta pe ceafa. Incercam sa aflu cat de bune pot fi aceste picaturi si daca exista solutii pentru toata blana.

#12809
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Inca n-am prezentat personajul. Iata-l pe Dl. Aurica, zis Rica, zis si Richie

Attached File  IMG_20221222_194013.jpg   100.22K   50 downloads

In spate, sub brad e sefa casei, sta cu ochii pe el. Cea mica e pe dulap.

#12810
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Eu zic ca daca nu se incaiera si nici nu il vrea doamna in casa, lasa-i impreuna pe amandoi.Nu o sa moara de frig daca doarme pe pres in loc de saltea incalzita.
Ale mele trei (din sapte pe care le am prin curte) in vizita la bazinul cu pesti.

Attached Files



#12811
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
În copilăria mea am avut o pisica cu multe generații de pui. Dar niciodată nu am avut grija lor. Erau mare de curte și nu plecau de acasă.
Acum am primit în septembrie un motănel de 3 luni.
Sta ziua prin casa dar noaptea e motan de curte. Nu am litiera că îl vreau motan de curte.
L-am pierdut pe la 5 luni și l-am găsit după o săptămână. I-am pus apoi o zgarda cu medalion cu numărul meu de telefon și ieri iar a fost găsit la vreo 200 metri de casa mieunând pe drum. M-am sunat cel ce l-am găsit și l-a adus înapoi în curte.
In ambele situații eu eram plecat din localitate. O fi din cauza că nu stau cu el?
Ziua doarme câteva ore cu mine pe pat.
Știam că motanii sunt atașați de casa. Asta al meu de ce îl apucă să tot plece?


#12812
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 15.09.2009
Dacă îl sterilizați nu mai pleacă.

#12813
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Pleaca probabil din plictiseala.
Pisicii ii place rutina, deci daca la ora 14 are program de somn cu tine, iar tu nu esti nicaieri, trebuie sa-si gaseasca alta activitate.
Dar sunt si sociabile, poate daca ar mai avea un animal prin curte ar fi mai linistita si obosita de la joaca.

200m nu e mult, ar trebui sa stie sa se intoarca singur.
In mod normal ar trebui castrat la 1 an, dar poate ar trebui sa o faci sezonul asta inainte sa intre pisicile in calduri, motanii o iau razna si ajung pe sub masini sau se indeparteaza prea mult de casa si nu se mai stiu intoarce. Vezi ce zice veterinarul.

#12814
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdorin_2k, on 17 ianuarie 2023 - 14:04, said:

În copilăria mea am avut o pisica cu multe generații de pui. Dar niciodată nu am avut grija lor. Erau mare de curte și nu plecau de acasă.
Acum am primit în septembrie un motănel de 3 luni.
Sta ziua prin casa dar noaptea e motan de curte. Nu am litiera că îl vreau motan de curte.
L-am pierdut pe la 5 luni și l-am găsit după o săptămână. I-am pus apoi o zgarda cu medalion cu numărul meu de telefon și ieri iar a fost găsit la vreo 200 metri de casa mieunând pe drum. M-am sunat cel ce l-am găsit și l-a adus înapoi în curte.
In ambele situații eu eram plecat din localitate. O fi din cauza că nu stau cu el?
Ziua doarme câteva ore cu mine pe pat.
Știam că motanii sunt atașați de casa. Asta al meu de ce îl apucă să tot plece?
Nu sunt atasati de casa. Sunt niste haimanale. Pisicile stau in curtea lor. Al meu s-a potolit doar dupa castrare.

#12815
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Are 7 luni acum. Nu as vrea sa îl sterilizez. Asta e singura soluție să nu plece hai-hui?

#12816
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002
Cam da.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate