Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12763
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Am pus azi un anunț pe fb local din oraș și la nici 2 ore am primit mesaj că a fost găsit un motănel asemănător. Nu avea zgarda și era plouat și zgribulit.
Am mers, din prima nu l-am recunoscut. Era mai mare și mai gras. Eu am fost plecat 7 zile de acasă și motanul rămăsese în grija copilului. Mare grija a avut. ;)
El e, de acum îl fac motan de casa. Mâine ii 8au litiera. Până acum mergea în gradina


#12764
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Cadou de Mos Nicolae!!
Ma bucur ca l-ai gasit.La ce distanta de casa era?
Stai la bloc sau la curte?

#12765
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
A fost găsit miercuri plouat și zgribulit la 700 metri de casa. Era ajuns in centrul orașului. A fost luat și dus în alt capăt al orașului la 2 km de locul unde a fost găsit.
Însă ceva ciudat. El a fost găsit la o lună exact în același loc unde a plecat și acum.
Atunci a fost adoptat și crescut până la 3 luni până l-am primit eu cadou de 8 septembrie.
De atunci a stat la mine la curte.
Ce l-o apucat sa plece hai hui?
De 2 ore de când l-am adus, îl țin doar in casă și sta la mine in poale dar nu prea toarce. Înainte cum urca la mine, îl apuca și torsul.
A ieșit 3 minute afara și și-a făcut treburile intr-un butoi de lemn  plin cu pământ unde erau niște flori in trecut.
L-am băgat înapoi în casă și nus ce o sa fac la noapte. Să îl las in living sau sa stea in dormitor cu mine?
Ori fac noapte alba cu el?
Dar ce fac cu el când plec launca mâine?
Până acum stătea bine mersi pe terasa. Daca îl apucă iar plecatul?
Credeam că după 3 luni de locuit la mine s-a obișnuit și e motanul casei.
Și zgarda a pierdut-o.




#12766
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Da, e foarte interesant si ciudat in acelasi timp.
Probabil ca maica-sa e prin zona si i-a simtit mirosul, de aia s-s dus spre locul acela.
Asa era si Mitzi a mea:Am gasit-o in curte la Radauti, a stat vreo 3 luni, apoi cazata peste iarna la Bucuresti.
Cand am dus-o inapoi, dupa vreo doua saptamani de tatonat terenul, mers prin gradinile vecinilor si urcat prin copaci, a inceput sa treaca strada.
Desi am curte, strada o atragea ca un magnet.Vis-a vis de casa sunt blocuri unde sta o tanti care ingrijeste vreo 11 pisici.
Nu pot sa presupun decat ca ma-sa era pe acolo si mergea la ea.
Pana intr-o zi cand a sfarsit sub rotile unei masini.Merg nebunii pe acolo si cu suta la ora.Vezi pe maps Str. Mihai Viteazul.
Doua saptamani nu am mai fost bun de nimic....
Daca motanu tau s-a obisnuit sa vagabondeze, cred ca solutia e sa il tii in casa.Cu litiera si tot tacamul.
La Bucuresti am o pisica si un motan care stau de 6 ani in apartament.
I-am invatat si nu intra sub nicio forma in bucatarie, nu se suie la noi in pat.In rest toata casa e a lor.
La et.4....
P.S. Discuta cu un veterinar, cred ca poate fi castrat deja.Daca incepe sa isi marcheze terenul prin casa, e nasol...

Edited by rinaldoparaipan, 06 December 2022 - 07:36.


#12767
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Pe data de 1 decembrie (1 noaptea) am avut o experienta traumatizanta cu motanul. In final s-a transformat in ceva benefic si am zis sa impartasesc, poate e de ajutor cuiva, candva. Si am mai invatat ceva.

Deci motanul, 13 ani, aproape s-a sufocat cu o boaba. I-a ramas in gat si orice am incercat nu a ajutat, respira din ce in ce mai greu. Am fugit cu el la urgenta cu viteza luminii, 30 de masini ale politiei nu m-ar fi putut opri. Am ajuns la timp, deja nu se mai zbatea. Din fericire, s-a terminat cu bine pentru el, insa nu si pentru mine. Ei bine, se pare ca am suferit o trauma peste care nu am reusit sa trec, cand il auzeam la boabe incepeam sa ma hiperventilez. Sa-l gonesc nu ma lasa inima, erau preferatele lui.

El, diagnosticat cu pancreatita cronica, este pe mancare de regim, cu grasime sub 3%. Veterinarul a spus ca e musai sa slabeasca (nu e foarte gras, e un motan foarte mare, dar mereu avea o burta de ca si cum a inghitit o minge de fotbal, si foarte tare). Surorile lui, care din solidaritate mananca aceeasi hrana sunt suple si cat se poate de fit, el nimic nici dupa luni de zile de regim. plus ca vomita de cateva ori pe zi chiar si cu medicamente pentru greata. Ei bine, am inceput sa caut pe net despre boabe si asa am vazut ca Royal Canin Satiety (pe care o cumparam de la veterinar, la sfatul lui ca e ok pentru pancreatita) are grasime 9%. Aha, deci asa domnule veterinar? De Royal nu mi-ai zis ca are atata grasime, ca sa-ti faci vanzare in continuare, nu? Si am inceput sa caut, sa citesc pe site-urile clinicilor veterinare, sa sun la unele, sa merg la altele, inclusiv la veterinarul pe care il avem de 15 ani si cu care suntem destul de apropiati. L-am intrebat de ce nu mi-a spus. Plitica clinicii, fiecare clinica e sponsorizata de cate o marca scumpa de mancare si ei mereu recomanda ceea ce au. Am apreciat, urmatoarea intrebare a fost daca se poate fara boabe. Well, spre suprinderea mea, da!
Am fost reticenta, mi-am facut probleme ca ajuta la dinti, la scaun etc. Dar le-am scos de tot, brusc. Am cumparat niste supa pentru matze ca sa am de-o gustarica sa inlocuioasca boabele. Au tabarat toti trei pe ea de parca erau nemancati de zile. Acum le fac eu si le place mult de tot. Hrama umeda a ramas la fel, doar am mai comandat si alte sortimente ca sa nu devina boring.

Ce vreau sa spun in final? Matzele mele nu au mai mancat boabe de pe 3 decembrie. Motanul nu a vomitat nici macar o data, mingea din burta s-a imputinat vizibil, nu mai arata de ca si cand a inghitit un balon iar burta ii este iar supla in loc de foarte tare, i-a revenit energia de le-a socat pe madame fugarindu-le iar si nici nu mai pare a avea dureri cauzate de pancreatita. Acum, slabind, sper sa i se vindece si asta pentru totdeauna.

Za end, motan fericit, io si mai fericita. :) A, sevrajul la boabe a durat maxim o zi.

#12768
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Poate ca era balonat de la vegetalele din boabe.

Eu le-as tot trece pe raw, dar n-am chef de munca suplimentara.

#12769
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Da, exact asa cred si eu acum. Privind inapoi, fetele mancau foarte putine boabe in comparatie cu el. Dupa aceea bea si foarte multa apa, o fantana de 1,5 l apa se golea in doua zile. Sunt oricum foarte bucuroasa sa-l vad atat de vioi si ca se simte bine, nu mai vomita, bea cat are nevoie, are iar energie si nu-i mai trebuie medicamente zilnic.

La voi nu se gasesc de cumparat? Aici sunt produse congelate in magazinele pentru animele, tot felul de carnuri, inclusiv soareci. Costa cam 8 euro 1 kg.

#12770
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nah, la noi si diversitatea proteica de la raft e redusa, pui-porc-vita.
Mai am o problema cu raw, ca mi-ar trebui si o masina de tocat oase.

#12771
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Aș vrea să schimb cumva dieta motanului, pt că nu mi se pare ok.
Voi explica de ce nu cred că este ok.
De când este el, nu e interesat de nimic, absolut nimic în afară de mâncarea lui de pisici, care constă în hrană uscată Purizon și pliculețe Applaws.

Deci motanul ăsta s-a hrănit toată viața lui numai cu conserve și mă tem să nu ii facă rău.
Ce experiențe aveți cu alimentația pisicilor?
E ok doar cu crochete și pliculețe?

#12772
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 dorin_2k, on 05 decembrie 2022 - 23:14, said:

A fost găsit miercuri plouat și zgribulit la 700 metri de casa. Era ajuns in centrul orașului. A fost luat și dus în alt capăt al orașului la 2 km de locul unde a fost găsit.
Însă ceva ciudat. El a fost găsit la o lună exact în același loc unde a plecat și acum.
Atunci a fost adoptat și crescut până la 3 luni până l-am primit eu cadou de 8 septembrie.
De atunci a stat la mine la curte.
Ce l-o apucat sa plece hai hui?
De 2 ore de când l-am adus, îl țin doar in casă și sta la mine in poale dar nu prea toarce. Înainte cum urca la mine, îl apuca și torsul.
A ieșit 3 minute afara și și-a făcut treburile intr-un butoi de lemn  plin cu pământ unde erau niște flori in trecut.
L-am băgat înapoi în casă și nus ce o sa fac la noapte. Să îl las in living sau sa stea in dormitor cu mine?
Ori fac noapte alba cu el?
Dar ce fac cu el când plec launca mâine?
Până acum stătea bine mersi pe terasa. Daca îl apucă iar plecatul?
Credeam că după 3 luni de locuit la mine s-a obișnuit și e motanul casei.
Și zgarda a pierdut-o.
Daca vrei sa nu mai plece, trebuie sa-l castrezi. Altfel, va fugi imediat ce va simti miros de pisica in calduri si simte pana la distanta de 800 m. Plus ca va incepe sa marcheze prin casa si crede-ma ca mirosul urinei de motan necastrat e groaznic.

#12773
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

 Chayah, on 11 decembrie 2022 - 17:12, said:

E ok doar cu crochete și pliculețe?
Pai si cu ce vrei sa le inlocuiesti?
E mai ok cu amestec crud carne/organe/oase, dar implica un efort mult mai mare din partea proprietarului.

#12774
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Mizu, on 11 decembrie 2022 - 17:26, said:

Pai si cu ce vrei sa le inlocuiesti?
E mai ok cu amestec crud carne/organe/oase, dar implica un efort mult mai mare din partea proprietarului.


Aș face efortul ăsta, dar nu se atinge :ewwpu:. Am încercat cu carne.

Ce organe sunt indicate? Sa încerc cu organe, poate ii plac.

#12775
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Mergi pe grupul asta si la Files au fisiere multe de care vei avea nevoie, unul din ele se numeste TRANZIȚIA LA CRUD si o sa-ti fac copy paste aici ca exceptie.
https://www.facebook...549474928590825

Quote

În primul rând, FELICITĂRI că te-ai hotărât să faci pasul ăsta. E cea mai sănătoasă alegere pentru pisica ta.

În al doilea rând, dacă ai întrebări cărora nu le găsești răspunsul în fișiere, postează în grup și cineva cu siguranță își va face timp să îți răspundă. Ține minte, nu există întrebare tâmpă, dacă e ceva ce nu știi, întreabă cu încredere, nu o să facă nimeni mișto de tine. Și dacă o face, va sta cu fața la perete pe coji de nucă o vreme.

De ce nu se poate face tranziția cu paru’, să îi iei mâncarea obișnuită, să-i lași carne și s-o obligi să țină post până i se face suficient de foame încât s-o mănânce? Fiindcă dacă o pisică nu mănâncă, de la 24 de ore în sus începe să crească substanțial riscul de lipidoză hepatică, în special dacă pisica e supraponderală. Și să nu vă faceți iluzii: o pisică înțărcată și crescută cu hrană industrială NU va recunoaște carnea ca mâncare fiindcă habar nu are că e comestibilă.  Plus, pisicile sunt neofobe.  Ce înseamnă asta? Că se tem foarte tare de lucrurile noi. Se bazează pe ce au învățat în primele luni de viață și se țin cu dinții de lucrurile care știu ele că funcționează. De asta, pisicile adulte sau bătrâne necesită mult mai mult timp să fie convinse să încerce lucruri noi, precum o mâncare nouă sau un teritoriu nou, pe când pisoii ar gusta și pietre și s-ar avânta în toate bălăriile posibile.

Așadar, dacă ai pisoi, nu ai nevoie de tranziție, ia frumos rețete din fișierul de rețete și fă-ți de cap. O să mănânce negreșit. Ține minte că cu ce îi înveți acum, aia va trebui să le dai tot restul vieții lor, așa că DĂ-LE DE TOATE, tot ce găsești în magazine: pui, curcan, rață, gâscă, bibilică, prepeliță iepure, porc, vită, capră, oaie, cal, și organe, și oase. Da, poți să le dai gâturi, aripi, coaste de pasăre și iepure și în principiu orice nu e os tubular, așa cum sunt. E foarte sănătos să le dați întregi, astfel vor învăța de mici cum să le secționeze și la ce să nu se avânte astfel încât să nu se înece sau să își rupă dinții (de adult) cu ele. (și aici video la care să te topești ca untul la soare.) Și nu uitați, folosiți mașina de tocat cât mai puțin posibil.
Dacă ai sugari orfani, aici găsești rețetă specială pentru ei. Dacă ai sugari cu mămică, nu îți face griji, ea o să îi învețe tot ce trebuie, grija ta este să îi dai ei toate cele înșirate mai sus, ca să le poată prezenta puilor. De asemenea, mama trebuie să aibă mâncare din belșug, pentru că va consuma și pentru ea, și pentru alăptat, și pentru pui.

Aici ai pașii pentru tranziție. Firește, dacă pisica ta mănâncă deja carne sau nu mânca boabe oricum, poți tăia din pași.

Desigur, dacă pisica ta refuză să mai mănânce ceva anume, schimbă tipul de carne sau reia tranziția de la pasul 2, considerând drept „hrană umedă” ceea ce mănâncă în momentul ăsta.
[ https://i.imgur.com/yWqKqTT.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12776
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Mulțumesc frumos, Mizu! :)

#12777
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Problema mare la mine.
După ce l-am găsit pe motanul pierdut o săptămână, l-am ținut 3 nopți în living totul ok.
A patra noapte: ceva am auzit scandal și dimineață: o "baligă" mare pe covor.
Am avut un soc inițial. Curățat covorul și de acum sta motanul noaptea afara. Că inainte. Îl am de 3 luni. Acum are vârsta de 6 luni. Nus unde își caută culcuș că dimineață e plin de panza de păianjeni.
În copilărie am avut pisici dar nu făceau treburile in casa.
Dar acum: asta e ciudat.
După 30 de ani fara pisici, nu le mai știu tabieturile.

Îl văd că merge prin gradina și își face treburile, dar de ce naiba l-a apucat să facă treabă mare in living? Și nu a mieunat să iasa afara? Și a făcut chiar mare... M-am speriat când am văzut cât a făcut.
Deci: mult. Foarte mult a făcut. Cat un pumn de om.

Daca ii iau litiera, o umple in 2 zile la cat face la 6 luni cat are acum.
De acum intra in casa doar cat îl țin in brațe.




#12778
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

 Chayah, on 11 decembrie 2022 - 17:12, said:

E ok doar cu crochete și pliculețe?

Daca el nu are probleme, nu se simte rau, nu-i bolnav, cred ca e ok.

Eu le dau pui fiert, peste fiert sau pe grill, carne de vita. Fierb spinari de pui sau vita cu os in slowcooker si le fac supa cu carnea si morcov, uneori orez. De la colagenul din oase se formeaza un fel de jeleu pe care-l lipaie de-mi vine si mie sa mananc cu ei. Le fac pateu din ficat de pui, fierb inimi si ficat... poti face destule. :)

Carne cruda nu le dau, cu ani in urma le dadeam bucatele de pui crud, pana s-au pricopsit cu o bacterie de care tare greu am scapat.

 dorin_2k, on 11 decembrie 2022 - 18:49, said:

Daca ii iau litiera, o umple in 2 zile la cat face la 6 luni cat are acum.

Nu si daca o cureti zilnic. :)

#12779
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Am un motan castrat pe terasa. Da, stiu, l-as vrea in casa dar ii este frica de "printese". Azi noapta a fost ciudat. Terasa e inchisa, nu bate vantul, nu este frig. Totusi. Are o casuta cu perna electrica si pernuta 5 stele. Si cu toate astea a preferat sa doarma pe presul de la usa de la terasa, desi pana acum n-a avut retineri sa doarma in casuta. De ce zic ca e ciudat? Pentru ca dupa cem-am rugat tata noaptea sa intre in casuta si ma gandeam ce dreaq de miros sau altceva il impiedica, azi dimineata, dupa ce i-am dat mancare, s-a dus tacticos si s-a culcat in casuta.
Explicatii?

#12780
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poate pernuta electrica incalzea prea mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate