Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12061
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
La asta mă gândeam și eu. Mai ales că seara trece un motan prin fața casei, am surprins-o stând pe prag și cu ochii țintă în stradă unde … un cavaler bicolor (alb și portocaliu) mieuna trist o serenadă.

Mi-am zis că e îndrăgostită :P

#12062
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Si pisica mea se tavaleste in fata mea. Practic imi blocheaza trecerea intinzandu-se cat e de lunga iar daca nu ii dau atentie imi ataca manseta de la pantaloni. Eu cred ca vrea atentie, vrea sa va jucati cu ea.

#12063
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFreddy12, on 29 ianuarie 2022 - 15:33, said:

Si pisica mea se tavaleste in fata mea. Practic imi blocheaza trecerea intinzandu-se cat e de lunga iar daca nu ii dau atentie imi ataca manseta de la pantaloni. Eu cred ca vrea atentie, vrea sa va jucati cu ea.


Nu despre asta e vorba, știu ce face o pisică de plăcere, inclusiv tăvălitul pe-o parte și pe alta ori întinsul pe toată lungimea :lol:

Când iese din casă și se duce în grădină, atunci se trântește la pământ și începe să se frece de țărână. O văd pe geam, deci nu îmi face mie grații, ci e doar ”plezirul” ei.

Plus neliniștea asta, când în casă, când afară. Eu îi zic ”Marea Fâțâială”. Are vreun sens?

#12064
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Pisicile cand se tavalesc marcheaza teritoriul.

#12065
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Aha!

Teritoriul ei era încă de când se construia casa, că de atunci o vedeam.

Pe bucata de teren unde va fi grădină (în primăvara asta, sper) e doar țărână, presărată cu pietre și ceva resturi de buruieni. Acolo e ”domeniu de vânătoare”, am văzut-o cu ochii mei cum se tupilează să prindă șoareci.

Ieri am văzut resturile unuia, după ce îl rosese de tot.

#12066
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cainii de vanatoare se tavalesc in iarba sau chiar prin mizerii si mi s-a spus ca o fac pentru a-si masca mirosul ca sa nu-i simta prada. O fi ceva identic si la pisici, mai ales ca e activa in a prinde soareci. Sa-l fi vazut pe foxterrierul meu pe plaja cu ce satisfactie se freca de un pescarus mort…

#12067
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFreddy12, on 29 ianuarie 2022 - 19:52, said:

Cainii de vanatoare se tavalesc in iarba sau chiar prin mizerii si mi s-a spus ca o fac pentru a-si masca mirosul ca sa nu-i simta prada. O fi ceva identic si la pisici, mai ales ca e activa in a prinde soareci. Sa-l fi vazut pe foxterrierul meu pe plaja cu ce satisfactie se freca de un pescarus mort…

Am vazut si eu caini care se frecau de mortaciuni/fecale sau alte chestii care puteau ingrozitor.  Sunt atrasi de mirosurile puternice.

https://www.taramula...ri-mirositoare/

Edited by MembruAnonim, 29 January 2022 - 19:57.


#12068
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View PostNaoto, on 29 ianuarie 2022 - 14:23, said:

Și pentru asta am venit aici, ca să întreb dacă e cazul să mă îngrijorez că vrea mai tot timpul să stea pe afară. E soare, știu, e normal să mai și iasă, dar vine-pleacă, nu înțeleg ce-i cu ea. Se tăvălește prin pământ … o fi de la purici? nu-i văd, i-am pus și picături, are și zgărdiță la gât.

E normal sa vrea sa stea afara. Asa sunt unele pisici stau mult pe afara. Altele nu vor deloc afara. Cum le place lor mai mult. Ies, dau o tura, se intorc, verifica sa fie totul OK acasa si din nou afara. Asa fac si ale mele.

S etavaleste pentru a-si insemna locul. Imprima in pamant/pe terasa mirosul propriu. Aia negra a mea, cand iese pe terasa zici ca e un vierme, asa se agita.

#12069
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Am început să citesc topicul ăsta … ca pe sfintele scripturi :lol:

E o pisică sănătoasă, tânără (are aproape 3 ani), e într-o formă fizică excelentă și … o iubesc! Posted Image

E mai puțin dependent-afectuoasă decât fosta mea iubire motănească, dar e de înțeles. Nu am crescut-o de când era pui, e obișnuită să cutreiere pe câmp, prin curți, și-a schimbat domiciliul după cum a avut chef Posted Image

Acum mă interesează în mod special ce fel de hrană să-i dau. Mi s-a recomandat ”hrană umedă”. Dar îi mai strecor și bobițe, pe la prânz. :)

Păreri, sfaturi, sugestii? Posted Image

#12070
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNaoto, on 31 ianuarie 2022 - 22:54, said:

Acum mă interesează în mod special ce fel de hrană să-i dau. Mi s-a recomandat ”hrană umedă”. Dar îi mai strecor și bobițe, pe la prânz. Posted Image
Păreri, sfaturi, sugestii? Posted Image


Neaparat sa ii dai si bobite. Doar asa isi curata dintii de tartru.

#12071
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Veterinarul pensionarelor mele mi-a recomandat mereu un raport de 60% hrana umeda si 40% boabe pe zi.

Sa te stapaneasca sanatoasa!  :)

#12072
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Mulțumeeeesc!

Asta e de nota 10! :first:

View PostAlbastruIndigo, on 31 ianuarie 2022 - 23:00, said:

Veterinarul pensionarelor mele mi-a recomandat mereu un raport de 60% hrana umeda si 40% boabe pe zi.

Sa te stapaneasca sanatoasa!  Posted Image


Mă domină. Nici măcar nu încerc să mai ascund adevărul. I-am devenit umila ei supusă :D

Mă topesc de dragul ei… are sens să mă prefac? :P

#12073
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNaoto, on 31 ianuarie 2022 - 23:04, said:


Pune niste poze sa ne bucure si noua ochiul :)

#12074
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Yes, sir! Posted Image

acuș-acuș! Posted Image


LE: e și studioasã, eheheeeee

S-a pus cu burta pe carte! Posted Image

(când nu vorbește la telefon)

Attached Files


Edited by Naoto, 31 January 2022 - 23:29.


#12075
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Jumate de mustata! :)))

Sa-ti traiasca!

#12076
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Mulțumesc :heart:

Chiar mă face FERICITĂ! :)

#12077
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Cand am adus acum aproape doi ani motanul in casa (avea doar 2 luni), sotia era puternic impotriva, a acceptat doar la insistentele mele si a jurat ca nu se ocupa de el. Dupa doar o luna era innebunita dupa el si ea are mai mult grija de el si ii da de mancare. Acum duc munca de convingere sa mai luam o pisica Posted Image

Edited by george_alexandru, 31 January 2022 - 23:26.


#12078
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am mai povestit în altă parte cum a fost cu prima mea iubire pisicească. Posted Image

Dau link pentru cine vrea s-o cunoască.

A fost demult :)

https://forum.softpe...4#entry20089794

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate