Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12007
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Și eu tot nisipul coshida din Lidl folosesc pentru litiera pisicii. Cel din Kaufland mi se pare ca e prea mărunt și se impute prea repede.
Când aleg sacul cu nisip, prind între degete ambalajul, în zona superioara, astfel încât sa prind și nisip între părțile de ambalaj. Dacă e prea fin, caut alt sac, cu granulatia nisipului mai pronunțată. Am nimerit o singura data un sac de coshida cu nisipul super ok, granulat complet, fără praf, avea și particule albastre prin el, cum are nisipul cu aroma de lavanda. Cred ca gresisera la linia de ambalare.

#12008
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

 Mizu, on 03 ianuarie 2022 - 10:36, said:

Ori din Lidl nisip Coshida, face bulgari dar nu ma omor dupa el din cauza ca e prea prafos. Ori din Kaufland, tot vreo 11 lei 10kg.

Pun spre 5cm grosime. Schimbat si igienizata litiera o data la saptamana.


se ia pe labute? il duce prin toata casa? Vad ca au si mancare din gama Coshida, asta e ceva de ea?

 corinadaniela, on 03 ianuarie 2022 - 11:21, said:

Și eu tot nisipul coshida din Lidl folosesc pentru litiera pisicii. Cel din Kaufland mi se pare ca e prea mărunt și se impute prea repede.
Când aleg sacul cu nisip, prind între degete ambalajul, în zona superioara, astfel încât sa prind și nisip între părțile de ambalaj. Dacă e prea fin, caut alt sac, cu granulatia nisipului mai pronunțată. Am nimerit o singura data un sac de coshida cu nisipul super ok, granulat complet, fără praf, avea și particule albastre prin el, cum are nisipul cu aroma de lavanda. Cred ca gresisera la linia de ambalare.


Depinde de lot, asa e la orice produs. Nu au calitate constanta.

Edited by cristian_e, 03 January 2022 - 13:59.


#12009
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Raman urme cand urca pe birou, dar nu asta ma deranjeaza ci faptul ca pisica se spala si inghite praful ala cu compozitie incerta.

Mancarea de la coshida daca nu are cereale e decenta, nu mai retin exact ce contine.

#12010
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Mizu, on 03 ianuarie 2022 - 10:36, said:

Ori din Lidl nisip Coshida, face bulgari dar nu ma omor dupa el din cauza ca e prea prafos. Ori din Kaufland, tot vreo 11 lei 10kg.

Pun spre 5cm grosime. Schimbat si igienizata litiera o data la saptamana.

Nu mai cumpara Coshida, este cam prafos. Cumpara pe cel din Kaufland (Kclassic cat litter sac 10kg 10 lei si ceva, sac albastru), este mai putin prafos, granulatia este mai mare.

Edited by MembruAnonim, 03 January 2022 - 15:05.


#12011
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Covorasele acelea de cauciuc asezate in fata litierei pentru scuturat piciorusele, ori fi bune de ceva? Intentionez sa trec pe nisip mai ieftin. Cel de acum tofu biodegradabil de il pot arunca in wc a sarit de 30 lei sacul. Pe mine ma irita ca e rosu la culoare si ii coloreaza pernutele in rosu, apoi se linge de chimicala aia. Altfel nu se ia deloc pe labute fiind din pelete ca niste bete de chibrit.

#12012
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Da, rămân pe covoraș granulele de nisip de pe lăbuțele pisicii . Am luat din Jumbo un astfel de covoraș (de la zona cu accesorii pentru animalele de companie), dar e cam mic și nici nu este antiderapant, aluneca pe gresie dacă nu îl pun cu un capăt sub litiera. Intenționez sa cumpăr unul mai mare, cum este acesta de exemplu.
https://www.zooplus....covorase/344645



#12013
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Ala crem e mai mic decat pare, dar e estetic.

Mai functional e insa asta https://www.zooplus....covorase/650520 dar eu l-am luat cu 15 lei la ceva reducere.

Edited by Mizu, 03 January 2022 - 19:12.


#12014
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
@mizu..catz finefood ai incercat?
dar cosma snacks?

Edited by cristian_e, 05 January 2022 - 17:45.


#12015
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Nu am incercat pentru ca-s mai noi pe zooplus si cam scumpe.

Cosma e singurul snack pe care li-l dau pisicilor. Dar am luat acum cutie din aia XXL pentru ca era la reducere, si una din pisici nu le prea mananca, doar le-a mirosit. Deci in mod inexplicabil exista ceva diferenta fata de tuburile de 21g. Dupa mine sunt identice, le-am gustat si sunt delicioase Posted Image

Edited by Mizu, 05 January 2022 - 18:09.


#12016
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Dupa snack-uri de pisica am trait sa vad ca exista si supe la plic. Sunt doar pentru pisici batrane? A incercat cineva?

#12017
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Supele sunt bune pentru hidratare.

Eu le mai dau cand nu vrea pisica sa manance hrana normala din diverse motive.

Dar sunt hrana complementara, nu au profil complet de nutrienti.

#12018
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009
Ale mele de la snaks-uri fac diaree.

#12019
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Snacksurile in mod normal sunt de cacat, niste pastile din cereale, unele baga si umplutura cu ingrediente incerte.

Dar astea de la Cosma sunt cubulete din 100% carne liofilizata, sunt uscate prin congelare rapida https://ro.wikipedia...iki/Liofilizare

#12020
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006

 Mizu, on 29 decembrie 2021 - 18:14, said:

Nu am avut, dar din ce citesc despre boala ai nevoie de un veterinar mai capabil si mai implicat decat actualul.

De mancat mananca pisica si fara dinti, dar nu hrana uscata. Vreo 80% din pisici au probleme dentare incepand cu varsta de 3 ani. In natura isi curata dintii natural sfasiind carnea si rozand oase, dar ale noastre mananca pateuri si crochete pe care mai mult le inghit decat sa le mestece.

 AlbastruIndigo, on 30 decembrie 2021 - 01:11, said:


Ba da, in timp gingiile se intaresc si pot manca orice. Una dintre pisicile mele are toate maselele scoase, de cand avea aproape un an. Acum merge spre 9 ani si inca rupe boabele uscate. Ceilalti in varsta de 12 ani la fel, motanului i-au extras recent un canin si vreo doi incisivi, pe langa alte masele scoase in timp, n-are treaba.

Eventual dupa extractie ii poate da boabe inmuiate in apa sau lapte fara lactoza, pisicile sunt mult mai puternice decat par.



Citeste aici, poate ii poti fi de ajutor si acasa. Tin pumnii sa treceti cu bine peste.
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Am mers cu el si la cabinetul Dr. Bercaru si intradevar,, problema lui dentara este una destul de grava. Are o gingivita acuta care a cedat putin  la antibiotic in decembrie dar din ianuarie revenise. Daca nu va raspunde nici la al doilea tratament (recomandat de la Bercaru) atunci se va ajunge la extractia totala a dintilor. Tratamentul i l-am schimbat de 3 zile si nu-i mai miroase gurita deloc, iar gingiile nu mai sunt atat de rosii. La Bercaru mi-au spus ca daca raspunde ok la tratament, sa continuam si sa incercam sa amanam extractiile cat de mult posibil (macar pana la 1-2 ani).
Mi-e tare mila de el, in ultima perioada daduse si in diaree/ voma la 2 zile... l-am trecut pe mancare gastro kitten si acum e ok. I-am facut toate testele virale (uau, cat costa!) si sunt negative toate.
Test de caliciviroaza nu-i facusera initial (am inteles ca exista doar test PCR si costa in jur de 600 lei) insa la cum se prezenta in decembrie, primul medic a banuit ca aceasta este cauza.
Deci, avem de tras
Am ramas foarte placut impresionata la Bercaru. Am juns la ei cu trimitere pentru radiografie dentara, si din prima mi-au zis ca nu este necesara deocamdata, sa mai incercam cateva variante si daca nu functioaneaza, luam calea radiografie+extractii totale.
Am fost impresionata nu atat pentru faptul ca nu au vrut sa-mi ia bani pe consultatie, cat mai mult pentru ca doamna dr. a avut o iiiiiimensa rabdare si mi-a explicat pe intelesul meu toate posibillele variante la care sa ma astept si ce putem face pe viitor. Jos palaria! Recomand.

#12021
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Asta pare a fi un vierme, nu?

Pisicul mananca, se ingrijeste, pare ok. Am incercat sa ii dau Dehinel, dar cum il simte, abandoneaza mancarea. Voi merge la veterinar maine, sper sa ii poate face vreo injectie anti paraziti

Attached Files


Edited by DarkEnemy, 19 January 2022 - 13:09.


#12022
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Gura mare si bagi pastila pe gat. Asa face si veterinarul.

#12023
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Roaga pe cineva sa-i tina labele ca sa nu te zgarie. Cel mai bine ar fi sa-l infasori intr-un prosop lasandu-i liber doar capul. E tenie, poti lua si tu. Se dau 2 doze la interval de 10-12 zile. La viermi rotunzi se da la interval de 14 zile.

Edited by Freddy12, 19 January 2022 - 19:16.


#12024
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WnikCuQtFOw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate