Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#11953
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Anuntul ala cu hrana pisici 93% carne...Ai incercat, mananca? Poti cumpara si ceva scump si sa vezi ca se da in vant dupa niste conserve de 2 lei din lidl

#11954
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Prostiile alea de 2 lei nu au nici 5% carne. Miros urat de tot. Abia Kitekat-urile de 4 lei incep sa miroasa a carne. Astea sunt minimul calitativ.

 Mizu, on 13 decembrie 2021 - 12:27, said:

Sardinã în sos tomat - 50-70 g (cu cât mai puțini aditivi posibil) per kg de amestec carne-organe-oase
Ori iei niste macrou si il fierbi, ori peste in suc propriu sau ulei. Nici într-un caz cu suc de rosii!!! Contine zahar si alte prostii.

#11955
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu pui sosul, doar sardinele. Si-s 5% din total, deci zaharul ala nu se simte. Eventual le poti spala daca esti ingrijorat, dar eu zic ca tipele alea de pe PisiciConCarne stiu ce vorbesc.

 cristian_e, on 13 decembrie 2021 - 13:53, said:

Anuntul ala cu hrana pisici 93% carne...Ai incercat, mananca? Poti cumpara si ceva scump si sa vezi ca se da in vant dupa niste conserve de 2 lei din lidl
Trebuie mai mult sa te gandesti ce e bine sa manance pisica, nu ce vrea sa manance. Unele mananca doar whiskas, dar ele sunt niste animale proaste si mananca pentru ca naiba stie ce baga aia whiskas in amestec, cum e monoglutamatul de sodiu in produsele pentru oameni. Noi suntem responsabili de sanatatea lor.

Daca plicul e scump nu inseamna ca e neaparat si bun, spre exemplu uite cat e kg de Royal Canin https://www.zooplus....in/adult/243531 si eu v-am aratat hrana ultrapremium cu 11 lei/kg.

Bozita aia cu 93% de cand am pus linkul nu mai exista in magazin, era o conserva cu eticheta albastra. Dar au alte produse, exemplu asta cu 97% carne https://www.zooplus....a_pisici/291948

Cand zice carne nu va imaginati ca e o fleica de muschi tocata, e un amestec de carne si organe asa cum ar trebui sa manance sanatos o pisica.

Eu pisicilor le dau in fiecare zi altceva de mancare, deocamdata mi-a mai ramas doar ce am poza, am epuizat conservele de 400g. Saptamana asta imi vine comanda din a doua imagine.

Pisicile mele mananca orice le dau, asa le-am invatat cu dieta diversificata. Mananca si whiskas sau felix sau alte cacaturi, dar nu vreau eu sa le dau asa ceva. Si la hrana uscata amestec 2-3 feluri de boabe ca sa nu creez obisnuinta.

Attached Files



#11956
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Ce faci de ex vara cand e cald, iar mancarea umeda se cam strica si pute. Ii desfaci un plic, haleste jumate si apoi vezi ca se inegreste si se usuca...
Legat ca amesteci 2-3 tipuri de bobite, cum mai calculezi ratia? Fiecare tip are cantitatea lui ideala per zi la o pisica, tiparita pe ambalaj...

Edited by cristian_e, 13 December 2021 - 16:23.


#11957
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Eu nu calculez nicio ratie in momentul de fata pentru ca pisicile mele nu au probleme de greutate. Si una din ele e in crestere, are doar 6 luni, in perioada asta e bine sa aiba mancare la discretie.

Stiu orientativ ca pisica trebuie sa manance 200g umed pe zi, dar unele plicuri au 80g si altele 100g. Dimineata ii las echivalentul unui plic intreg, ce ramane dupa 2-3 ore arunc la gunoi. Dupamasa ii pun niste boabe ochiometric. Seara de obicei o jumatate de plic, am observat ca un plic intreg e prea mult.
Dar astea le reglezi dupa nivelul de activitate a pisicii tale.

Hrana umeda o dau mai mult din frigider, ca din considerente de pret iau la gramaj mai mare cum e acel bozita din imagine la 370g sau conserve de 400g si dupa ce le deschizi trebuie tinute la rece. Pretul pe kg al hranei creste invers proportional cu gramajul, poti verifica pe zooplus asta. Faptul ca pun hrana rece in bol ajuta mancarea sa reziste mai mult vara. Astia ce dau raw au hrana portionata tinuta in congelator si unii o servesc direct congelata daca pisica nu face mofturi.

Deci daca cumva se inegreste arunc fara greata la gunoi, ca daca pisica mananca 200g pe zi si kg costa 11 lei nu arunc decat vreo 20 de bani la gunoi si nu simt ca ma afecteaza cu ceva.

#11958
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Eu zic ca sa dai un atestat de arbitru la expoziti de feline, chiar te pricepi!
Hrana umeda, al meu a inceput sa o devoreze de unde nici nu vroia sa auda de ea. In principal Hills Kiten Peste oceanic...scump ca naiba , in cartier 6,5 lei. Pe zoo ajunge la 3,5, dar de la 12 plicuri in sus. Mai merge si royal canin kiten pui, dar nu asa ca pestele. Nu stiu ce sa cred ca se zice ca pisicii ii place pestele, cel crud nu-i face bine, exeme uscate la piele si altele...
Pentru prevenirea urolitiazei e bine hrana umeda, dar in sos lichid, nu pateu sau gelatina, cica...
Cea de la frigider, o incalzesti nu? astfel cica pisica da in laringita am citit...

[ https://pentruanimale.ro/beta/files/product/350x350/hill-s-sp-feline-kitten-plic-ocean-fish-85-g6615.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian_e, 13 December 2021 - 19:54.


#11959
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
La inceput o incalzeam, ori o scoteam din frigider mai repede ori la cuptorul cu microunde, dar apoi am renuntat cand am vazut ca nu o deranjeaza ca e mai rece. O sa mai studiez, dar nu am vazut sa fie probleme, si cum ziceam ca aia cu raw le dau direct din congelator uneori. Am vazut recomandarea asta cand e plecat proprietarul toata ziua de acasa, pui hrana inghetata si rezista mai mult in bol pana se altereaza. Aici nah, in conditiile in care pisica nu e batrana sau cu probleme de sanatate.

Problema cu Hill's si RoyalCanin e sesizabila cand compari lista de ingrediente cu ceva ca Animonda, pret similar la kg:

carne și subproduse animale, extracte de proteine vegetale, cereale, subproduse vegetale, minerale, pește și produse din pește, diverse zaharuri, ouă și produse din ouă, uleiuri și grăsimi

vs

Cocktail de pasăre: vită (39%, plămân, inimă, carne, rinichi, uger), ficat de pui (14%), inimi de curcan (6%), inimi de rață (6%), carbonat de calciu, clorură de sodiu.

#11960
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
De la hrana umeda zilnic poate sa dea in diaree?
Eu am vazut ca de la cea umeda excrementele miros mai nasol...

#11961
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 05.11.2009
Da, poate da în diaree. Motanul meu din curte face diaree și are gaze de la mâncarea umedă.

#11962
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
O sa va redau rezumatul unei discutii cu veterinarul.

Cand am luat-o pe Indi de pe garaje am mers sa o vaccinez dupa cateva zile. Dar cand i-am zis veterinarului ca are diaree mi-a zis ca nu se poate face vaccinul pe diaree si trebui sa ii treaca mai intai. M-a intrebat ce mananca, erau doi medici in cabinet.

Si nah, eu ii dadusem cam ce ii dau celeilalte pisici. Aveam si plicuri de RC Kitten, dar tot uitandu-ma pe ingrediente nu am crezut ca o ajuta mai mult ca ceva cu 93% carne Posted Image. Era flamanda si deshidratata, avea 2,5 luni.

Le-am zis ca pe langa umed ii dau un mix de boabe, si ma tot chinuiam sa-mi amintesc ce boabe am amestecat, ca nu-mi aminteam decat de Porta21. Pana la urma am renuntat si le-am zis ca ii dau calitate cat de cat buna, de pe zooplus.

"Aaaaah, deci nu whiskas si alte chestii din supermarket!" a zis unul din ei.

Odata eliminata mancarea ca cauza a zis ca probabil ii dau prea multa. Si asa si era, ca tomberoneza asta manca oricat ii puneai in farfurie, mai fura si de la cealalta, mai fura si cate un snitel de pe masa. Noroc ca n-am omorat-o de prost ce is, mi-am zis sa-i dau un plic intreg sa vad cand se opreste din mancat. L-a mancat pe tot si s-a dus la litiera direct sa faca loc.

Alte pisici ar vomita, dar asta nu. A fost foarte mare riscul sa faca o ocluzie si sa moara. Apoi mi-a zis veterinarul sa ii dau cateva zile doar boabe pentru ca luand instructiunile de pe punga ii pot doza mancarea, si asa in cateva zile a scapat de diaree, dar s-a si obisnuit putin ca nu mai face foamea ca pe strazi ca sa trebuiasca sa fure snitelul si sa-l manance undeva ascunsa.

In al doilea rand, schimbarile alimentare la pisica se fac gradat. Daca ea a a mancat doar uscat si acum o treci pe umed e probabil sa aiba diaree. Dar daca ii introduci zilnic cate 5% umed intre boabe o sa fie ok in 2 saptamani.

De miros nu stiu exact sa va zic, eu am observat ca lui Sofi ii miroase mai rau scaunul dupa ce mananca vita. Dar n-am stat sa urmaresc daca e vreun anumit tip de conserva sau la toate care contin vita, poate are ceva dificultati in a digera tipul ala de proteina. Din punct de vedere al sanatatii au a calitatii hranei nu vad o problema in miros, pana la urma discutam de fecale.

Azi mi-a venit coletul, asa livreaza intotdeauna zooplus in cutii dreptunghiulare.

Attached Files



#11963
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Bag seama ca acel colet a fost cu verificare la livrare. Au fost mulțumite cele 2 cliente? 😁

#11964
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Sa stii ca aia mica a strambat din nas la snaksuri, desi teoretic sunt identice cu astea la tub https://www.zooplus....i/cosma/1025005

E prima oara cand iau cutia XXL, nu stiu de ce ar fi diferit continutul.

#11965
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Ce curioase sunt?!..vad ca ai luat si o jucarie din aceea cu iarba pisicii in ea ..cica o adora pisicile. Eu am luat un carton de zgariat si mi-au dat si un pliculet cu  niste seminte cu iarba pisicii cica. Am zis ca o fi vreun rahat de marketing. Acum cateva zile desfac pliculetul si presar pe carton...Nu spun cum a venit, a mirosit, ce miorlaieli, s-a tavalit pe carton, se rasucea sa se dea si in spatele gatului cu semintele alea, gheraia la greu cartonul...Cica se mai cheama si menta pisicii-Catusnica in limbaj popular. Le invioreaza, are efect mental, nu e otravitoare. Am vrut sa cumpar din Brico, dar nu mai aveau...
Se gaseste la borcan, aici sau la plic, aici

[ https://www.bricodepot.ro/media/catalog/product/3/6/3663602566328-seminte-de-catusnica-menta-pisicii-646.jpg?optimize=high&fit=bounds&height=560&width=700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian_e, 15 December 2021 - 09:30.


#11966
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
@mizu...Boabele sunt pentru pisici castrate sau le dai normale avand in vedere ca nu se ingrasa. Daca le dai hrana umeda, speli castronul zilnic avand in vedere ca ramane sos si altele?
Am vazut ca iei conserve si le tii la frigider. De la Cosma, vezi ca au niste capace de conserve super...eu am luat 4 ca mai mananc si niste compot de ananas ce nu il termin tot si il tin la frigider cu capac..Este pe interior stantat de vreo 4 dimensiuni de conserve...Vezi, aici
Am facut o poza cu capacul la o conserva pe stalpul de sisal..In final o poza de umor...sa vedeti ce poate face industria food pentru animale...

Attached Files


Edited by cristian_e, 15 December 2021 - 09:44.


#11967
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Jucaria e cu iarba matei japoneza, matatabi, uite aici un articol mai bine bine documentat https://soficats.ro/iarba-matei/

Catusnica eu am in ghiveci pe balcon, e un fel de buruiana, deci creste fara a cere multa ingrijire. In Carefour gasesti seminte.

Am vazut ca exista capace, dar eu trag o punga peste conserva si gata :)

Nu dau mancare de sterilizate, ca nu vad vreo diferenta in afara de marketing.
Producatorii fac chestii din astea pe care nu le inteleg, spre exemplu PURINA PRO PLAN Light Adult bogată în curcan contine chestii care metabolic nu inteleg cum slabesc: Curcan (16%), orez, proteină de pasăre deshidratată, grâu, făină de soia, făină din gluten de porumb, făină din gluten de grâu, pulpă de sfeclă uscată, porumb, minerale, ulei de pește, grăsime animală, celuloză, hidrolizat, drojdii, ou uscat.

#11968
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Ieri am facut si eu prima comanda pe zooplus, inspirata de aici, conserve de 200 g Animonda Carny, boabe Applaws, pachet de testare, 2 x 400 g, Cosma snackies, sper sa placa lui Miti, recunosc ca am hranit-o din supermarket pana acum, nu cu cele mai ieftine variante, totusi.

#11969
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
A sosit banda antizgariere pisici, latime 6,35 cm, lungime 5m....vad ca e din hong kong. Este foarte ok pana acum. Are dublu adeziv, iar daca pisica incearca sa zgarie usa se lipesc labutele si o deranjeaza. Deocamdata la mine 90% zgarie un carton luat de pe zooplus. Azi dimineta doar a pus laba sa se intinda pe usa apoi a retras-o rapid si se scutura la labuta. Este invizibila total, chiar in poza m-am chinuit sa se desluseasca ceva. Am facut si proba si nu dezlipseste lacul sau vopseaua daca incerci sa o dai jos.

Attached Files


Edited by cristian_e, 16 December 2021 - 12:02.


#11970
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Un articol interesant, contra castrarii motanilor. "Despre corporatistele isterice care isi castreaza cu drag motanii.."
https://www.google.c...ag-motanii/amp/

Edited by cristian_e, 16 December 2021 - 20:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate