Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#11917
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
A postat orizontala ca ai facut poza cu telefonul rasucit. Poza se face cu telefonul cu butoanele laterale sa fie deasupra. Telefonul se tine cu laturile mai lungi in pozitie orizontala.

#11918
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 05.11.2009
Așa am făcut poza,iar în cloud îmi apare cum trebuie, numai pe forum îmi apare întoarsă. E prima dată când pățesc așa ceva.

#11919
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Lasa ca o rotim noi.Subiectul conteaza.

#11920
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Eu tin nisipul 2 saptamani. Folosesc nisip din pelete de tofu Miau-Miau cu miros de lavanda ce se dizolva in wc si nu infunda tevile si wc-ul. E destul de scump...6l-2,5kg costa 34-38 lei prin supermarket. Mai e unul la 5l-2kg la 22 lei prin carefour, mai slab calitativ. Gasisem 6 bucati la oferta cu 25 lei bucata, dar acum l-au facut 29 leix6 bucati-174 lei. Ca sa-l tin peste o saptamana foloseam o pudra odorizanta de litiera, dar si aia e cam 30 de lei-750 grame si tine o luna, dar nu toate tipurile se dizolva in wc. Am vazut la americani ca folosesc Bicarbonat de sodiu....E super! Nu mai miroase litiera si ce e mai important, bicarbonatul se dizolva in apa si poate fi aruncat la wc. Nu e daunator pisicii si costa 4,5 lei - 500grame prin supermarket, eu am gasit la mega si e import bosnia sau turcia. Eu stau la curte si nu arunc nisipul clasic si ieftin (argila, bentonita, silicat) in wc cum am vazut la bloc pe unii inconstienti. Pai saracul cel de la parter ii va refula wc-ul in casa de la prostia vecinilor ce arunca in wc nisip ce nu se dizolva in apa. Cel care merge aruncat la wc este cel din pelete de Tofu, cel organic din vegetale si cel din celuloza ca niste boabe de hartie ce parca e fasole. Bulgarii imbibati cu urina si treaba mare in wc, iar restul de nisip cand il schimb, la gunoi!....si o poza cu bicarbonatul, ieftin, super absorbant de miros si se dizolva in apa, nu afecteaza sanatatea pisicii. Se pune la cate doua zile, 50-100 grame in functie de cat de mare e pisica.

Attached Files


Edited by cristian_e, 05 December 2021 - 11:08.


#11921
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
si prezentarea video, aici

#11922
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu afecteaza sanatatea pisicii daca inspira praful de copt?

Praful de copt trebuie amestecat cu nisipul (omogenizare) sau doar imprastii praful si il las asa?

#11923
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Prea mult sodiu duce la hipernatremie.

Praful ala se agata de blana, intra intre gheare, pisica se spala.

#11924
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 MembruAnonim, on 05 decembrie 2021 - 12:04, said:

Nu afecteaza sanatatea pisicii daca inspira praful de copt?

Praful de copt trebuie amestecat cu nisipul (omogenizare) sau doar imprastii praful si il las asa?

Nu confunda praful de copt cu bicarbonatul de sodiu....Sunt doua chestii diferite....Eu doar pudrez la suprafata. Pisici apoi da cu labutele si il amesteca ea....Nu e greu sa-l amestec eu, dar nu m-am gandit la asta...Torni exact cum ai turna sare in farfurie...ca in acel video.

Edited by cristian_e, 05 December 2021 - 15:43.


#11925
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vrut sa spun bicarbonat de sodiu.

#11926
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 Mizu, on 05 decembrie 2021 - 14:46, said:

Prea mult sodiu duce la hipernatremie.

Praful ala se agata de blana, intra intre gheare, pisica se spala.


Si eu m-am gandit la asta, dar cica nu le face rau. Sunt doua ”sari” diferite. Sarea de bucatarie este clorura de sodiu/natriu  -NaCl ce duce la retentie salina si cresterea presiunii sanguine, de accee hipertensivii nu au voie decat cu masura. Formula Bicarbonatului de sodiu este NAHCO3. Bicarbonatul de sodiu nu e nociv pentru om, copii si animale...
Odorizante de litiera pe baza de bicarbonat de sodiu se gasesc si la noi...practic e bicarbonat cu parfum, dar la alt pret, aici
O poza sugestiva cu odorizant de litiera cu bicarbonat de sodiu...

Attached Files



#11927
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Eu pulverizez în litiera, pe nisip, un pic de odorizant asevi (2 pufuri, l-am pus într-un recipient cu pulverizator) , apoi amestec nisipul. În felul acesta nu miroase deloc a urina sau rahatel.
https://asevi.ro/pro...wc-24h-elegant/

#11928
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Il stiu, miroase bine, dar e de pardoseala. Nu o fi toxic pentru mita? Eu folosind nisip lavanda, foloseam tot odorizant pudra lavanda de la Versele Laga cu Lavanda desi cel mai bine miroase cel cu ceai verde, dar se amesteca cu aroma de lavanda a nisipului si nu e ok.
https://www.zooplus....ngrijire pisici

#11929
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 MembruAnonim, on 05 decembrie 2021 - 12:04, said:

Nu afecteaza sanatatea pisicii daca inspira praful de copt?
Nu e praf de copt, e bicarbonat de sodiu.
https://www.gustos.r...ul-de-copt.html

#11930
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 cristian_e, on 05 decembrie 2021 - 17:41, said:

Il stiu, miroase bine, dar e de pardoseala. Nu o fi toxic pentru mita? Eu folosind nisip lavanda, foloseam tot odorizant pudra lavanda de la Versele Laga cu Lavanda desi cel mai bine miroase cel cu ceai verde, dar se amesteca cu aroma de lavanda a nisipului si nu e ok.
https://www.zooplus....ngrijire pisici

Din câte am observat, pisica mea își linge/curata foarte rar lăbuțele. Având în vedere faptul ca pulverizez o cantitate foarte mica și apoi amestec bine tot nisipul, nu cred ca pe lăbuțe ajunge atâta odorizant încât sa ii dăuneze. Și nu dau cu acel odorizant zilnic, pe nisip, ci la 2-3 zile, iar stratul de nisip este gros, are cam 5-6 cm. Chiar dacă ii mai rămâne ceva praf pe lăbuțe, i se șterge pe covoras când merge prin baie, după ce folosește litiera.
O sa încerc și varianta cu bicarbonat. Am observat și eu ca acesta e ingredientul principal din odorizantul pentru litiera, care se găsește în petshop.

#11931
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
De mult vroiam o lopata mai mare pentru litiera. Cele mici sunt incomode, trebuie sa te lasi pe vine, neigienice,  asa ca am luat alta. Un Savic Megaloo, suprafata mare, gauri mari pentru peleti, maneri cauciucat , asigura o distanta mare intre litiera si mana, igienica,  faci curat fara sa te mai lasi pe vine daca ai litiera cu acces si orizontal. E facuta in Belgia, nu china sau turcia. Merita!

Attached Files



#11932
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
E vreo 30 de lei una, dar merita, am luat si eu dupa ce am rupt cateva cu 5 lei. E indestructibila, dar eu ma crezusem smecher cand am luat la inceput cos de gunoi rotund de 3 litri, si asta Mega-Loo e prea lata pentru el si pana am schimbat cosul imi tot cadea nisip pe jos.

#11933
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Intrebare: voi taiati regulat gherutele pisicii? eu da, dar nu stiu daca fac bine pisicii. Obiceiul de gherairea mobilei nu dispare, dar se limiteaza ff mult distrugerile. Am cleste special, si am citit ca unii recomanda la 2 saptamani labele din fata si la o luna cele din spate.

Argumente contra taierii gherutelor: ”Pisicile isi folosesc ghearele pentru a se intinde, a-si relaxa muschii, a face exercitii fizice si a se juca. Ele contribuie la sanatatea lor. Taierea ghearelor ii impiedica sa faca activitati esentiale pentru bunastarea lor si vor avea un risc mai mare de a dezvolta probleme legate de lipsa miscarii (de exemplu, artrita).:”
Fara gheare, pisica ta isi da seama ca este vulnerabila si isi pierd increderea in sine. Chiar daca traiesc in interior, simt ca nu mai pot vana sau apara. Unele pisici dezvolta probleme de comportament si devin mai agresive pentru a compensa lipsa mecanismelor lor naturale de aparare..Pisicile fara gheare pot incepe sa muste in autoaparare si acesta este un comportament nefiresc.

Argumente pro taierea gherutelor: ”Pisica isi poate prinde vreo gheruta in covor, in jucarii sau prin vreun locsor prin care ea cotrobaie cu spor. Ceea ce inseamna ca exista mari sanse sa se accidenteze. Un astfel de accident, aparent banal, poate avea ca rezultat ruptura sau fisura uneia sau mai multor gherute. Desi este posibil ca acest lucru sa nu fie neaparat vizibil pentru noi, este in mod cert extrem de dureros pentru ea. Intr-adevar, se poate intampla destul de rar, iar urmarea sa nu fie atat de grava..

Gherutele pisicii cresc in straturi. Atunci cand ea isi ascute ghearele, de fapt indeparteaza primul strat de la suprafata, cel vechi, pentru a face loc stratului cel nou. Nu de putine ori insa, pisica nu reuseste sa duca la bun sfarsit aceasta operatiune, ceea ce conduce la cresterea gherutelor pe sub piele. Iar acest lucru este extrem de dureros pentru ele, mai ales daca ajunge sa se infecteze.

Acum eu i-am luat un stalp de sisal si nici nu-l baga in seama. Am luat niste cartoane ondulate de la petshop dedicate de zgariere si le foloseste cam 20-25%, dar la greu isi ascute gherutele pe usile din lemn masiv facute pe comanda la tamplar. Nu spun cat costa o usa din lemn natural, caci si din mdf/carton e scumpa. Deocamdata cu gherutele taiate nu provoaca nici o paguba.
Am comandat totusi o banda dubluadeziva transparenta antizgarieturi de pisica. Banda si cartonul arata ca in poze...

Attached Files


Edited by cristian_e, 07 December 2021 - 21:00.


#11934
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Pai lipeste pe usa un covor de sisal daca acolo ii place mai mult. Dupa cum iti vad casa s-ar asorta oarecum.

Nu stiu de pe unde ai luat textele alea, cred ca e un articol prost tradus din engleza.

Argumentele acelea contra taierii ghearelor sunt de fapt argumente contra amputarii ghearelor, din engleza declawing.

Ghearele se taie cum fac astia din poza, dar gasesti destule tutoriale pe net.

Pisica pur si simplu o sa si le ascuta din nou, ea oricum face operatiuni de manichiura zilnic. Eu la doua pisici nu am observat nicio diferenta de comportament. Nu le tai chiar saptamanal, ci cand simt ca e necesar, pentru ca uneia ii place sa sara pe mine si nu e ok daca nu ii tai varfurile.

[ https://bengalcatcare.com/wp-content/uploads/2016/06/b29-1024x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate