Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Visual Basic - Probleme cu DLL-urile ...

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
La un program(facut de altii) mi-a dat eroare- vbrun300.dll not found;Am copiat fisierul respectiv in windowssystem dar imi apare alata eroare -cmdialog.vbx, file not found.
Mentionez ca programul nu functioneaza chiar daca am instalat runtime-ul vbrun60sp5 chiar si Visual basic5. Aveti vro idee ?
Multumesc

#2
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
vbrun300 e runtime-ul de la visual basic 3, incearca sa il instalezi pe acela

#3
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Daca ai si codul sursa compileaza-l in vb6

#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Compilarea, cade,nu am codul sursa.Deci, initial programul a cerut vbrun300.dll, l-am gasit in kitul de w98se sub forma fisierului vbrun300.dll pe care l-am copiat in windowssystem dupa care programul a afisat erroarea' cmdialog.vbx file not found'Separe ca problema este in alta parte...

#5
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Ai incercat sa cauti pe net fisierul?

#6
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
CMDIALOG.VBX tine tot de runtime-ul de VB3.0. Il poti lua de la http://www.dpa.ca.go...it/Cmdialog.vbx

#7
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Multumesc pt.raspunsuri
1.Exista  vreo distributie vb3 inclusa intru-un singur fisier gen vbrun6.exe(pt varianta 6)
2.De ce nu se pastreaza compatiilitatea de la 3 la6 ?
3.Unde copiez fisierul mdialog.vbx ?
4. De fapt cite fisiere are runtime-ul 3 ?

#8
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
You're welcome. Si acum raspunsul la intrebarile tale:

1. Nu stiu sa existe un singur fisier... VBRUN300.DLL il gasesti ca arhiva self-extract, sub numele de VBRUN300.EXE, iar CMDIALOG.VBX la fel sub numele de CMDIALOG.EXE. Le poti gasi pe net foarte usor.
2. Se fac modificari majore de la o veriune la alta, modificari inclusiv de arhitectura / interfete, si nu se poate pastra o compatibilitate in jos. Iar intre versiunea 3 si 6 a VB-ului, modificarile sunt imense... Runtime-ul de VB nu e singurul care se comporta asa - vezi si MFC-ul, etc. In general dll-urile al caror nume contine si numarul de versiune nu pastreaza compatibilitatea cu alte versiuni.
3. Se copiaza de obicei in windowssystem. Arhivele self-extract de care iti spuneam la pct. 1 se dezarhiveaza ele singure in directorul de sistem.
4. Hmmm... who knows? :) Poti incerca sa rulezi un Dependency Walker pe programul respectiv si sa vezi ce DLL-uri necesita, dar daca le incarca dinamic (cu LoadLibrary) nu prea le poti vedea.. Eventual sa cauti cu un hex editor nume de .dll-uri in executabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate