Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre poporul evreu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1170 replies to this topic

#1
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Fiindca am zis ca eram off-topic in cadrul discutiei despre Holocaust, am cazut de acord cu denied ca e mai bine sa discutam in continuare pe alt topic.
Mi-ar face placere sa participe la discutie si evrei, care sa-si asume aceasta identitate, ca nu vad de ce s-ar ascunde.

Mi-a explicat denied de ce s-au crezut poporul ales, si am inteles. Ce nu inteleg io, pentru inceput, este:
1. De ce ei se considera in continuare poporul ales?
2. De ce considera ei ca poporul ales ar trebui sa conduca celelalte popoare? Ce legatura are Dumnezeu (de care se leaga notiunea de "popor ales") cu conducerea celorlalte popoare?

Mai multe intrebari voi pune cand vor apare evrei care sa doreasca sa discute.
Multumesc.

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
a fost vreun referendum printre evrei de ai ajuns la concluziile din punctele 1 si 2? :o ceva de genul:

credeti ca sintem poporul ales si daca da, credeti ca trebuie sa-i conducem pe toti ceilalti?

da - 99,97%
nu - 0,2%
nu stiu - 0,1%

:lol:

tie in pozele si filmele alea de la holocaust ti se pare ca aia se considerau popor ales care vrea sa conduca lumea? poate ai strabism si i-ai confundat cu germanii :rolleyes: si la germani li s-a acrit de condusul lumii. acuma conduce lumea cine are putere economica. si romania ar putea sa conduca o bucatica din lume, daca romanii in loc sa frece menta pe terase ar :lol: munci :lol:

#3
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Bine, poate o sa vina aici un evreu sa-mi explice ce e cu religia lor.
Cam care e proportia in care evreii sunt de religie mozaica? Cat la suta dintre evrei sunt mahomedani, crestini, buddhisti? :)

#4
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Buna intrebare. Se mai considera poporul ales? Ma refer la marea lor majoritate, nu la nationalistii evrei.

#5
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Sper sa nu deranjeze pe cineva, voi da copy-paste la explicatia data in alt topic despre felul in care poporul evreu a fost poporul ales si cum s-a pierdut aceasta "alegere".

Cei care nu cred in Biblie sa nu ma ia la palme, pentru ca toata argumentatia e bazata pe Biblie.
Evreii se cred poporul ales pentru ca odata asa au fost. Dumnezeu le-a spus asta. Gasesti in Deuteronomul 7,6: Că ești poporul sfânt al Domnului Dumnezeului tău și te-a ales Domnul Dumnezeul tău ca să-I fii poporul Lui ales din toate popoarele de pe pământ.
Texte similare: Deuteronomul 14,2; III Regi 3,8; Psalmi 135,4; Iezechiel 20,5. Acesta este motivul pentru care evreii cred ca sunt poporul ales.
Evreii nu au mai fost poporul ales de Dumnezeu dupa ce l-au respins pe Iisus ca Mesia. De ce l-au respins? In perioada lui Iisus, evreii erau sub ocupatie romana, iar ei asteptau un viteaz care sa ii elibereze de sub romani. Sunt cunoscute revoltele evreilor, in care, numai in primii 30 ani de stapanire romana (incepand cu 63 i.Hr.), au murit aprox. 150.000 de insurgenti evrei in rascoale. Nord-estul tarii, Galilea, era pepiniera revolutionarilor. Iuda Galileanul, unul dintre capii revoltatilor, a infiintat confreria Zilotilor, un fel de "miscare Hamas" a vremurilor respective. Mesia era asteptat ca un mare lider politic, care va elibera Palestina de sub romani. De ce nu a facut Iisus asta pentru a dovedi ca e Mesia, intra in alta discutie, pe care putem sa o abordam, dar nu in acest topic, care are alt subiect. Ideea e ca Iisus nu a fost recunoscut ca Mesia de catre cei mai multi dintre liderii politici si pirituali ai vremii respective, cu toate ca a existat o minoritate care L-a recunoscut de atunci ca fiind Mesia.
De fapt, evreii au renuntat de buna voie la statutul de popor ales prin nerecunoasterea lui Mesia (pe care ei il asteapta si acum). Cateva argumente: Faptele Apostolilor 3,13-14: 13. Dumnezeul lui Avraam și al lui Isaac și al lui Iacov, Dumnezeul părinților noștri a slăvit pe Fiul Său Iisus, pe Care voi L-ați predat și L-ați tăgăduit în fața lui Pilat, care găsise cu cale să-L elibereze.
14. Dar voi v-ați lepădat de Cel sfânt și drept și ați cerut să vă dăruiască un bărbat ucigaș.
Dupa acest eveniment, "poporul ales", daca putem spune asa, sunt considerati cei care l-au acceptat pe Mesia (si care il accepta si acum). Puteti citi in Epistola catre Romani 11,1-7 (nu mai dau paste aici pentru ca e cam lung).
De ce evreii au dus-o bine tot timpul din punct de vedere material? Pentru ca Dumnezeu le-a facut niste promisiuni, pe care le respecta, chiar daca ei au respins pe Mesia (care, conform Bibliei, este una dintre persoanele Dumnezeirii, intrupata in om).
Toate citatele pe care le-am folosit sunt luate din Biblia ortodoxa

Astept si eu cativa evrei care sa isi exprime parerea. Eu nu sunt antisemit, chiar ii admir pe evrei in foarte multe privinte.

#6
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 11:14, said:

Bine, poate o sa vina aici un evreu sa-mi explice ce e cu religia lor.
Cam care e proportia in care evreii sunt de religie mozaica? Cat la suta dintre evrei sunt mahomedani, crestini, buddhisti? :)

Offff Aurel!...
Cate topice inflamante!
Esti un om extrem de cultivat, de ce deschizi asemenea threaduri? Ce naiba, nu cunosti raspunsurile?!
Grosso modo un evreu este tot una cu un om de religie mozaica. Au fost, candva Khazarii care nu erau ETNIC evrei, dar aveau religia Mozaica. Insa azi Khazarii nu mai sunt... ( urmasi ai lor ( genetic) traisc insa si azi in Israel, Ungaria, Ardeal......chiar daca unii sunt acum Mozaici ori Catolici).
In rest?
Peace. :peacefingers:
( poporul isi zice ALES in acceptiunea biblica, adica ales de Dzeu pentru ca lor li s-a aratat prima data ca UN DUMNEZEU UNIC YHWH, - Eu Sunt Cel ce Sunt) , - dar stiai asta! Deci? Care e rostul topicului?

#7
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 11:14, said:

Cat la suta dintre evrei sunt mahomedani, crestini, buddhisti? :)
Io plec de pe forum dacă aud de un singur evreu mahomedan.

#8
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostRákóczi II, on Jun 12 2006, 11:20, said:

Grosso modo un evreu este tot una cu un om de religie mozaica.
Pai si de ce un evreu nu poate fi crestin de exemplu?

#9
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006

View PostMosotti, on Jun 12 2006, 11:11, said:

tie in pozele si filmele alea de la holocaust ti se pare ca aia se considerau popor ales care vrea sa conduca lumea?

"Revizionism" iti suna cunoscut?

#10
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 11:23, said:

Pai si de ce un evreu nu poate fi crestin de exemplu?

Aurel, te rog sa nu ma dezamagesti. La ei Etnia e sinonima cu Religia. Prin asta au rezistat ca neam. In evul mediu vorbeau mai multe limbi in Europa. Idisch ( germanic), Iudeo-Spaniola, Rusa, Maghiara, etc. Insa Religia ii facea un "club exclusivist", autarhic as zice. Evreu era ( si este) numai un om de religie Mosaica.
Schalom Alehem! :peacefingers:

#11
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostRákóczi II, on Jun 12 2006, 11:34, said:

Evreu era ( si este) numai un om de religie Mosaica.
Serios? Si daca un evreu s-ar converti la crestinism, el nu ar mai fi evreu? Permite-mi sa nu te cred. Astept mai degraba opinia unui evreu in aceasta chestiune.

Edited by aurel.ion, 12 June 2006 - 10:36.


#12
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 11:03, said:

Fiindca am zis ca eram off-topic in cadrul discutiei despre Holocaust, am cazut de acord cu denied ca e mai bine sa discutam in continuare pe alt topic.
Mi-ar face placere sa participe la discutie si evrei, care sa-si asume aceasta identitate, ca nu vad de ce s-ar ascunde.

Mi-a explicat denied de ce s-au crezut poporul ales, si am inteles. Ce nu inteleg io, pentru inceput, este:
1. De ce ei se considera in continuare poporul ales?
2. De ce considera ei ca poporul ales ar trebui sa conduca celelalte popoare? Ce legatura are Dumnezeu (de care se leaga notiunea de "popor ales") cu conducerea celorlalte popoare?

Mai multe intrebari voi pune cand vor apare evrei care sa doreasca sa discute.
Multumesc.

E foarte simplu. Ei se consideră poporul ales pentru că asta li s-a băgat în cap de mici, că ei sunt unici, ei nu sunt ca alți oameni, ei sunt cei mai, cei mai. Un fel de ubermensch.
Religia lor îi învață de mii de ani că ei sunt poporul ales. Dacă citești Biblia, ai fi văzut că atunci când au invadat Canaanul (țara făgăduinței) erau justificați deoarece ei erau poporul ales iar Canaanul le era promis de Dumnezeu. Dacă citești Biblia, poți să vezi că în orice război la care participau, aveau dreptate, ei fiind poporul ales. De ce crezi tu că evreii nu sunt creștini? Pentru că Noul Testament nu spune că ei sunt poporul ales. Ia să fi susținut Noul Testament că ei sunt poporul ales și că ei au întotdeauna dreptate, că marea majoritate a evreilor erau creștini.

De asemenea mania persecuției la ei nu este nouă, nu apare o dată cu holocaustul ci începe din cele mai vechi timpuri de când au fost sclavi la asirieni, babilonieni și egipteni.

S-ar putea ca religia lor, care susține că sunt poporul ales, să fi apărut ca o modalitate de apărare a unui popor chinuit, popor care era sclav la alții. E o posibilitate destul de mare.

#13
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMosotti, on Jun 12 2006, 11:11, said:

a fost vreun referendum printre evrei de ai ajuns la concluziile din punctele 1 si 2? :o ceva de genul:

credeti ca sintem poporul ales si daca da, credeti ca trebuie sa-i conducem pe toti ceilalti?

da - 99,97%
nu - 0,2%
nu stiu - 0,1%

:lol:

tie in pozele si filmele alea de la holocaust ti se pare ca aia se considerau popor ales care vrea sa conduca lumea? poate ai strabism si i-ai confundat cu germanii :rolleyes: si la germani li s-a acrit de condusul lumii. acuma conduce lumea cine are putere economica. si romania ar putea sa conduca o bucatica din lume, daca romanii in loc sa frece menta pe terase ar :lol: munci :lol:

Nu văd legătura cu holocaustul.

Cât despre români, poți să vezi că sunt la fle ca grecii sau ca italienii, deși sunt ceva mai departe de Marea Mediterană. Își beau bericioica în liniște la terasă (grecii cafeaua, italienii vinul), discută despre politică, problemele globale ale omenirii, discută despre cine și de ce conduce lumea, își halesc micii (grecii salatele, italienii pizza), își babardesc gagicile și în general nu se complică dacă le e comod așa cum sunt.

Se fac șî se desfac imperii, apar și dispar țări și popoare, dar probabil că peste două mii de ani doi români vor discuta la o terasă de ce și cum.

#14
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

View Postdixy, on Jun 12 2006, 11:48, said:

E foarte simplu. Ei se consideră poporul ales pentru că asta li s-a băgat în cap de mici, că ei sunt unici, ei nu sunt ca alți oameni, ei sunt cei mai, cei mai. Un fel de ubermensch.
Religia lor îi învață de mii de ani că ei sunt poporul ales. Dacă citești Biblia, ai fi văzut că atunci când au invadat Canaanul (țara făgăduinței) erau justificați deoarece ei erau poporul ales iar Canaanul le era promis de Dumnezeu. Dacă citești Biblia, poți să vezi că în orice război la care participau, aveau dreptate, ei fiind poporul ales. De ce crezi tu că evreii nu sunt creștini? Pentru că Noul Testament nu spune că ei sunt poporul ales. Ia să fi susținut Noul Testament că ei sunt poporul ales și că ei au întotdeauna dreptate, că marea majoritate a evreilor erau creștini.

De asemenea mania persecuției la ei nu este nouă, nu apare o dată cu holocaustul ci începe din cele mai vechi timpuri de când au fost sclavi la asirieni, babilonieni și egipteni.

S-ar putea ca religia lor, care susține că sunt poporul ales, să fi apărut ca o modalitate de apărare a unui popor chinuit, popor care era sclav la alții. E o posibilitate destul de mare.

Se considera poporul ales pentru ca AU FOST poporul ales. Cat despre mania persecutiei, daca citesti Biblia, poti vedea ca perioadele in care erau sclavi erau precedate de perioade de timp de apostazie foarte grava (calcarea flagranta a Decalogului). Sclavia era o forma in care Dumnezeu incerca sa ii trezeasca la realitate. Perioadele in care au dus-o cel mai bine au fost perioadele in care au avut lideri foarte credinciosi. A se vedea deosebirea din perioada conducerii lui David, Solomon (care au avut scaparile lor, dar per ansamblu au fost oameni credinciosi), versus Ieroboam, Ahab si altii. Si daca citesti atent Biblia si vezi ce a vrut Dumnezeu sa faca din evrei si ce au ajuns ei, intelegi foarte bine de ce se cred ei poporul ales. Sunt o serie de profetii conditionate (Isaia, Hagai, etc) in care le sunt promise multe lucruri bune, cu conditia ca ei sa ramana fideli lui Dumnezeu (YHWH, Elohim, El, sau cum il mai numeau ei pe Dumnezeu).

#15
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdenied, on Jun 12 2006, 12:03, said:

Se considera poporul ales pentru ca AU FOST poporul ales.
Am inteles asta, dar acum in anno domini 2006 ei inca se mai considera "poporul ales"?

Acum ce sa inteleg, ca nimeni din marii fani evrei de pe aici nu e evreu? Nu e niciun evreu pe aici care sa-si asume aceasta identitate si care sa fie dornic sa raspunda la niste nelamuriri?

Edited by aurel.ion, 12 June 2006 - 11:10.


#16
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View PostRákóczi II, on Jun 12 2006, 11:20, said:

Grosso modo un evreu este tot una cu un om de religie mozaica. Au fost, candva Khazarii care nu erau ETNIC evrei, dar aveau religia Mozaica. Insa azi Khazarii nu mai sunt... ( urmasi ai lor ( genetic) traisc insa si azi in Israel, Ungaria, Ardeal......chiar daca unii sunt acum Mozaici ori Catolici).

Io-te că îi dau dreptate lui Rakoczi. Într-adevăr accepția religioasă și legală în Israel este că evreu este cel care s-a născut din mamă evreică sau s-a convertit la iudaism.
Într-adevăr, evreu = mozaic.

Poate nu știi dar o grămadă de negri din Etiopia au emigrat în Israel deoarece erau evrei.

Și matale, dragă Aurel, dacă te tai împrejur și treci la mozaism, poți să te duci bine mersi în Israel și o să-ți dea ăia cetățenia pe loc.

Dragă Rakoczi, despre kazari ai și nu ai dreptate. Majoritatea evreilor askenazi (majoritatea celor care nu sunt sefarzi, i.e. provin din Estul Europei, Polonia, Germania, etc.) sunt de fapt kazari. De altfel sefarzii îi cam consideră pe askenazi de "categorie inferioară".

PS. Nu mă contraziceți, deoarece am studiat destul de mult iudaismul & stuff.

Dacă este cineva interesat de originea kazarilor și cum au ajuns ei la iudaism, sunt disponibil cu lămuriri.

#17
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 12:08, said:

Am inteles asta, dar acum in anno domini 2006 ei inca se mai considera "poporul ales"?

Asteptam parerea lor, care e cea mai obiectiva.
Eu pot spune doar din auzite. Prieteni si rude care au fost in Israel au vizitat Zidul plangerii din Ierusalim si au vazut evrei fundamentalisti, urmasii fariseilor, care se roaga acolo pentru venirea lui Mesia. In rest, din cate stiu eu, ei inca se mai cred poporul ales, dar e o credinta pasiva, nu incearca sa se impuna din acest motiv. Din alte motive or incerca ei sa se impuna, dar nu pentru ca sunt poporul ales. Dar asta e o parere personala, as vrea sa intre macar un evreu sa vedem cum gandeste.
Cat despre faptul ca evreu = mozaic, vreau sa va spun ca am vazut multi evrei convertiti la crestinism, in foarte multe confesiuni. E adevarat, nu se convertesc usor, trebuie sa fie extrem de convinsi ca fac ceea ce trebuie. Am citit carti ale unor evrei crestinizati, si, cu toata sinceritatea, sunt mai crestini decat multi care au toata linia genealogica crestina. Dar asta intra in alta discutie, am vrut sa spun doar ca sunt evrei care renunta la religia mozaica, fara a pierde statutul de evreu.

#18
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 11:36, said:

Serios? Si daca un evreu s-ar converti la crestinism, el nu ar mai fi evreu? Permite-mi sa nu te cred. Astept mai degraba opinia unui evreu in aceasta chestiune.

Citește ce am scris. Un evreu care s-ar converti la creștinism (de genul Steinhard) este pentru evrei un meșumat (care nu mai este evreu). El poate fi considerat evreu doar de goimi (cei care nu sunt evrei).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate