Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Yoga, filozofie și spiritualitate orientală,

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Am deschis acest topic pentru a discuta despre credințele și doctrinele orientale, fie ele religioase, filozofice sau de altă natură.

Am deschis un topic nou, pentru că mi se pare că nu se pot discuta aceste lucruri într-un mod corect și coerent pe topicul MISA.

Am deschis un nou topic pentru a putea discuta corect, coerent și constructiv despre spiritualitatea orientală, despre care eu personal îmi doresc să aflu lucruri noi și interesante. Dar asat nu se poate face cu adepți MISA care amestecă tot într-o oală, mai presară cu puțin budism, hinduism și creștinism și ciorba e gata.

Topicul se adresează oamenilor interesați de subiect. Dacă există. Dacă nu există, peste ceva timp îl închid.

Eu ca background, am citit doar câteva cărți de orientalistică, despre budism, hinduism, ezoterism oriental, dar nu lucrări de specialitate, ci doar lucruri mai ușurele, gen Eliade, Paul Brunton, Alexandra David-Neel.

Nu am foarte multe cunoștințe înb domeniu, așa că nu dați cu parul.

Ca să începem topicul, ce-ar fi să discutăm bunăoară despre yoga Maha Mudra și despre descendența spirituală Tilopa, Naropa, Marpa și Milarepa?

#2
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Sunt interesat de partea initiala a yoga, cea cu respiratia. M-a ajutat f. mult dar nu mai am cartea...
As aprecia foarte mult un ajutor in acest sens.

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Eu unu n-am auzit decat de Maha Mudra si Milarepa, dar nu stiu sa spun ce sunt ele.  O problema cu spiritualitatea asiatica este ca-i straina, de import. Adesea e mai atractiva pentru un cosmopolit decat pentru  insetatul de spirit  Nu vreau sa-i contest valoarea ci eficienta in societatea noastra moderna, occidentala.

#4
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 blimpyway, on Jun 13 2006, 19:00, said:

Eu unu n-am auzit decat de Maha Mudra si Milarepa, dar nu stiu sa spun ce sunt ele.  O problema cu spiritualitatea asiatica este ca-i straina, de import. Adesea e mai atractiva pentru un cosmopolit decat pentru  insetatul de spirit  Nu vreau sa-i contest valoarea ci eficienta in societatea noastra moderna, occidentala.

Pe mine mă interesează aspectele pur teoretice, de istorie a religiilor și filozofiilor orientale. Nu am intenționat nici să devin budist, zen, hinduist, etc. și nici yoghin. Și nici nu intenționez.

Spiritualitatea orientală este destul de interesantă întrucât nu prea este cunoscută, aduce o noutate.

Edited by dixy, 13 June 2006 - 20:58.


#5
angellove

angellove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.06.2006
Ai citit "Secretul doctorului Honogberger" de Eliade??

#6
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

 Klasse, on Jun 11 2006, 21:36, said:

Sunt interesat de partea initiala a yoga, cea cu respiratia. M-a ajutat f. mult dar nu mai am cartea...
As aprecia foarte mult un ajutor in acest sens.


poti fi mai precis ?

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 dixy, on Jun 13 2006, 21:57, said:

Pe mine mă interesează aspectele pur teoretice, de istorie a religiilor și filozofiilor orientale. Nu am intenționat nici să devin budist, zen, hinduist, etc. și nici yoghin. Și nici nu intenționez.

Spiritualitatea orientală este destul de interesantă întrucât nu prea este cunoscută, aduce o noutate.

A incerca sa le intelegi prin aspectele istorice sau filosofice e ca si cand ai incerca sa studiezi anatomia prin ce poti vedea in niste poze facute pe plaja, iarna  la Mamaia.

#8
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 blimpyway, on Jun 18 2006, 14:52, said:

A incerca sa le intelegi prin aspectele istorice sau filosofice e ca si cand ai incerca sa studiezi anatomia prin ce poti vedea in niste poze facute pe plaja, iarna  la Mamaia.
:lol:
I-am zis si eu, e drept ca nu asa frumos, dar n-a vrut sa ma creada.
Ma rog, e mai usor sa rontai niste chipsuri si sa dai pe gat o cutie de bere, in timp ce te inchipui ca intelegi Yoga schimband doar cateva replici superficiale, fara insa sa practici nimic.

#9
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

 blimpyway, on Jun 18 2006, 14:52, said:

A incerca sa le intelegi prin aspectele istorice sau filosofice e ca si cand ai incerca sa studiezi anatomia prin ce poti vedea in niste poze facute pe plaja, iarna  la Mamaia.
Ia uite dom`le ce noutate. Nu poti intelege rational tesatura de concepte asociate pana nu respiri complet.

Quote

I-am zis si eu, e drept ca nu asa frumos, dar n-a vrut sa ma creada.
Ma rog, e mai usor sa rontai niste chipsuri si sa dai pe gat o cutie de bere, in timp ce te inchipui ca intelegi Yoga schimband doar cateva replici superficiale, fara insa sa practici nimic.

Aurele spune-ne ceva despre filosofia yoga pe intelesul nostru al profanilor.

#10
rast

rast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 18.10.2005
Eliade zicea:
"Yoga incerca sa obtina nemurirea prin moartea a tot ce este uman in om".
De exemplu:
1. "In natura umana" este miscarea. Iti vine foarte greu sa stai multa vreme nemiscat. "Iti vine" sa te misti (unii oameni doar simt asta, fara a o pune in practica - ii opreste lenea). Yoga promoveaza ne-miscarea. Chiar si prin acele "posturi corporale" numite asane.
2. Yoga promoveaza non-dorinta, adica sa ajungi acolo incat sa nu-ti mai doresti nimic.
3. Yoga promoveaza non-atasamentul, adica sa nu te atasezi de nimeni si de nimic; nici de parinti, nici de sotie, nici de job-ul care-l ai, nici de masina, etc....

rast

Edited by rast, 19 June 2006 - 07:17.


#11
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

 rast, on Jun 19 2006, 08:16, said:

Eliade zicea:
"Yoga incerca sa obtina nemurirea prin moartea a tot ce este uman in om".

Cum poti obtine nemurirea murind? Cine o obtine?

Quote

1. "In natura umana" este miscarea. Iti vine foarte greu sa stai multa vreme nemiscat. "Iti vine" sa te misti (unii oameni doar simt asta, fara a o pune in practica - ii opreste lenea). Yoga promoveaza ne-miscarea. Chiar si prin acele "posturi corporale" numite asane.

La ce buna nemiscarea? De ce nemiscare in anumite pozitii?

Quote

2. Yoga promoveaza non-dorinta, adica sa ajungi acolo incat sa nu-ti mai doresti nimic.

Poti sa nu-ti mai doresti nimic? Ce e dorinta? Pana si ideea de a nu dori nimic e tot dorinta. Iti doresti sa practici yoga?

Quote

3. Yoga promoveaza non-atasamentul, adica sa nu te atasezi de nimeni si de nimic; nici de parinti, nici de sotie, nici de job-ul care-l ai, nici de masina, etc....
Nici de yoga?

P.S. Yoga e violenta? Poti practica yoga si iubi maresali? Daca promoveaza non-dorinta poti dori dictatura?  :lol:

Edited by vrajitoarea666, 19 June 2006 - 07:42.


#12
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 vrajitoarea666, on Jun 19 2006, 07:58, said:

Ia uite dom`le ce noutate. Nu poti intelege rational tesatura de concepte asociate pana nu respiri complet.
Pai tocmai asta-i pericolul, ca poti intelege rational orice, inclusiv iubirea sau existenta lui Dumnezeu, si poti crede ca prin asta ai rezolvat si cu iubirea si cu Dumnezeu, ca le-ai inteles. :)
Degeaba intelegi iubirea, daca n-o traiesti. Degeaba intelegi mancarea, daca n-o mananci efectiv. Degeaba intelegi ca Dumnezeu exista, daca nu urmaresti sa traiesti in comuniune cu el.
Yoga e, daca vrei, un medicament. Degeaba intelegi ca medicamentul este eficient, daca, bolnav fiind, nu-l iei ca sa te vindeci.
E ca si cu sexul. Poti intelege sexul si faptul ca exista placerea sexuala. Nu inseamna insa ca pana sa faci macar o singura data sex chiar stii ce se petrece, desi poti sa citesti inainte 15.000 de carti despre sex.
E o diferenta intre a trai viata(sau anumite aspecte ale ei), si a gandi despre viata(sau anumite aspecte ale ei). Anumite aspecte sunt fade, si oricat ai incerca sa le descrii in cuvinte, acele cuvinte pot avea noima doar pentru cineva care si traieste cat de cat acele realitati.
Cuvintele pot fi un fel de harta pentru un cautator, dar nu pot suplini realitatea.
E absurd ca un om privind o harta cu un munte, sa-si inchipuie ca privind acea harta, chiar stie cum e sa urci acel munte, ce senzatii traiesti, cum e privelistea, aerul samd.

 vrajitoarea666, on Jun 19 2006, 07:58, said:

Aurele spune-ne ceva despre filosofia yoga pe intelesul nostru al profanilor.
Simplist vorbind as zice asa.
Sunt multe feluri de Yoga. Oricum ai da-o, Yoga este ceva practic. Yoga nu isi propune sa explice coerent Universul, ci isi propune sa ajute omul in rezolvarea unor probleme si sa-l ajute sa-si indeplineasca aspiratiile benefice, prin maximizarea si punerea in valoare a ceea ce exista potential in fiecare om.

Ceea ce am probat io din Yoga, asadar sunt pe un teren familiar ar fi:
1. Yoga clasica, sintetizata de Patanjali in Yoga Sutra. Se bazeaza printre altele pe posturi corporale, exercitii de respiratie, tehnici de meditatie.
Intermediar ajuta din plin la imbunatatirea starii de sanatate. Partea superioara a practicii se bazeaza pe calmarea agitatiei mentale, si pe constientizarea a ceea ce exista in om dincolo de minte.

2. Karma Yoga, sau Yoga faptei. Se bazeaza pe a face fapte bune dezinteresate celorlalti. Actionand conform cu cele mai inalte idealuri ale tale, cauti sa faci bine celor din jur fiind in acelasi timp detasat de rezultatele actiunii tale, indiferent ca iese sau nu ceea ce ti-ai inchipuit (rezultatele depinzand de foarte multi factori independenti de tine, sau, daca vrei, poti considera ca rezultatul este in mana lui Dumnezeu). Actionand astfel yoghinul isi transcende egoismul, si are astfel la acces la Realitati superioare imposibil de atins cu un egoism exacerbat.

3. Tantra. Aici e mai complicat de descris pe scurt, fiindca domeniul e vast. In principiu merge zis si asa: totul e divin, decat sa fugi de realitate, mai degraba cauti sa o constientizezi cu luciditate, atentie si detasare, si folosindu-te chiar de energia ei poti trece dincolo de ea. Sa zicem ca esti furios. In loc sa faci tehnici Yoga clasice care vor avea ca efect faptul ca furia va trece, Tantra zice sa constientizezi cum am zis mai sus furia, fiindca astfel o vei si stapani si vei trece si dincolo de ea.

Mai sunt multe, dar ar fi postul prea lung si nu vreau sa plictisesc.

 rast, on Jun 19 2006, 08:16, said:

2. Yoga promoveaza non-dorinta, adica sa ajungi acolo incat sa nu-ti mai doresti nimic.
Nu e adevarat. Nu poti trai in afara dorintei. Pana si dorinta de a scapa de dorinta, e tot dorinta. :)
Poti sa nu mai fii identificat cu dorinta, asta e altceva.

Edited by aurel.ion, 19 June 2006 - 08:31.


#13
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

 aurel.ion, on Jun 19 2006, 09:26, said:

Pai tocmai asta-i pericolul, ca poti intelege rational orice, inclusiv iubirea sau existenta lui Dumnezeu, si poti crede ca prin asta ai rezolvat si cu iubirea si cu Dumnezeu, ca le-ai inteles.
Degeaba intelegi iubirea, daca n-o traiesti. Degeaba intelegi mancarea, daca n-o mananci efectiv. Degeaba intelegi ca Dumnezeu exista, daca nu urmaresti sa traiesti in comuniune cu el.

Eu vreau doar sa inteleg nu sa rezolv. Atat am cerut. Poti intelege irational? laugh.gif

Quote

Yoga e, daca vrei, un medicament. Degeaba intelegi ca medicamentul este eficient, daca, bolnav fiind, nu-l iei ca sa te vindeci.
E ca si cu sexul. Poti intelege sexul si faptul ca exista placerea sexuala. Nu inseamna insa ca pana sa faci macar o singura data sex chiar stii ce se petrece, desi poti sa citesti inainte 15.000 de carti despre sex.

Nu doresc sa ma "vindec", important e sa traiesti cu bolile pe care le ai.( Camus ) Nu despre traire e vorba ci despre descriere. Ce te face sa crezi ca ne-yoghinii sunt bolnavi?

Quote

E o diferenta intre a trai viata(sau anumite aspecte ale ei), si a gandi despre viata(sau anumite aspecte ale ei). Anumite aspecte sunt fade, si oricat ai incerca sa le descrii in cuvinte, acele cuvinte pot avea noima doar pentru cineva care si traieste cat de cat acele realitati.

Incearca. Lasa-ti trairile sa vibreze in cuvinte, bucura-ne cu profunzimea starilor obtinute, ...poate vom vibra prin vorbele tale, o data cu tine. Cine stie...



Quote

Cuvintele pot fi un fel de harta pentru un cautator, dar nu pot suplini realitatea.

Cuvintele fac parte din realitate. Realitatea insasi e un semnificat.


Quote

E absurd ca un om privind o harta cu un munte, sa-si inchipuie ca privind acea harta, chiar stie cum e sa urci acel munte, ce senzatii traiesti, cum e privelistea, aerul samd.

Daca citesti un jurnal de calatorie bine scris, te poti transpune. Ghideaza-ne!

Quote

Simplist vorbind as zice asa.
Sunt multe feluri de Yoga. Oricum ai da-o, Yoga este ceva practic. Yoga nu isi propune sa explice coerent Universul, ci isi propune sa ajute omul in rezolvarea unor probleme si sa-l ajute sa-si indeplineasca aspiratiile benefice, prin maximizarea si punerea in valoare a ceea ce exista potential in fiecare om.

Cunosti "aspiratiile benefice" ale omului, stii ce se ascunde in nemarginitul si inaccesibilul potential? Cum ai aflat in afara explicatiei coerente a universului? Ce te face sa crezi ca esti pe calea cea buna, ca detii adevarul fara sa-l poti prezenta?

Quote

Ceea ce am probat io din Yoga, asadar sunt pe un teren familiar ar fi:
1. Yoga clasica, sintetizata de Patanjali in Yoga Sutra. Se bazeaza printre altele pe posturi corporale, exercitii de respiratie, tehnici de meditatie.
Intermediar ajuta din plin la imbunatatirea starii de sanatate. Partea superioara a practicii se bazeaza pe calmarea agitatiei mentale, si pe constientizarea a ceea ce exista in om dincolo de minte.

Ce exista in om dincolo de minte?


Quote

2. Karma Yoga, sau Yoga faptei. Se bazeaza pe a face fapte bune dezinteresate celorlalti. Actionand conform cu cele mai inalte idealuri ale tale, cauti sa faci bine celor din jur fiind in acelasi timp detasat de rezultatele actiunii tale, indiferent ca iese sau nu ceea ce ti-ai inchipuit (rezultatele depinzand de foarte multi factori independenti de tine, sau, daca vrei, poti considera ca rezultatul este in mana lui Dumnezeu). Actionand astfel yoghinul isi transcende egoismul, si are astfel la acces la Realitati superioare imposibil de atins cu un egoism exacerbat.

Daca urmaresti accesul la Realitati superioare mai este dezinteresata fapta?

Quote

3. Tantra. Aici e mai complicat de descris pe scurt, fiindca domeniul e vast. In principiu merge zis si asa: totul e divin, decat sa fugi de realitate, mai degraba cauti sa o constientizezi cu luciditate, atentie si detasare, si folosindu-te chiar de energia ei poti trece dincolo de ea. Sa zicem ca esti furios. In loc sa faci tehnici Yoga clasice care vor avea ca efect faptul ca furia va trece, Tantra zice sa constientizezi cum am zis mai sus furia, fiindca astfel o vei si stapani si vei trece si dincolo de ea.

Ce inseamna a constientiza? Poti fi furios inconstient?

Quote

Mai sunt multe, dar ar fi postul prea lung si nu vreau sa plictisesc.

Deloc. Nici macar n-ai ajuns la partea interesanta, e doar o prezentare simpluta, scolareasca. Asteptam dezvoltarea.

Quote

Nu e adevarat. Nu poti trai in afara dorintei. Pana si dorinta de a scapa de dorinta, e tot dorinta. smile.gif
Poti sa nu mai fii identificat cu dorinta, asta e altceva.
Plagiat. biggrin.gif Pare-se ca nu va intelegeti. Hotarati-va!

P.S. Spune-ne ceva despre yoga si violenta.

Edited by vrajitoarea666, 19 June 2006 - 09:13.


#14
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
vrăjitoare mică shapeshifter are ochii tulburi de nesomn..
ce interesant e.. gândurile se estompează.. nu se mai focalizează.. de unde vine ,,puterea"  de a focaliza gândurile?

văd numai solitonii ăia din piscină, vălurindu-se ușor.. ușor.. uusor. u.. ș.. o. r.. u..........................

Edited by shapeshifter, 19 June 2006 - 09:41.


#15
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 vrajitoarea666, on Jun 19 2006, 07:58, said:

Ia uite dom`le ce noutate. Nu poti intelege rational ...
Vrajitoareo, ti-am folosit expresia, ai probleme cu memoria?  :lol:  Nu mi-ai zis sa-ti vorbesc pre limba ta? :)

Quote

Ce te face sa crezi ca ne-yoghinii sunt bolnavi?
Cine a zis ca ne-yoghinii sunt bolnavi? :) Evident ca cei care au obtinut deja ceea ce poate ajuta Yoga prin practicarea ei, n-au nevoie de Yoga.

Quote

Incearca. Lasa-ti trairile sa vibreze in cuvinte, bucura-ne cu profunzimea starilor obtinute, ...poate vom vibra prin vorbele tale, o data cu tine. Cine stie...
Nu ma intereseaza sa descriu stari, nici sa conving pe cineva. Dar sunt dispus sa ajut cu experienta mea oamenii care au niste probleme, si care sunt dispusi sa incerce sa le rezolve si prin Yoga.

Quote

Cuvintele fac parte din realitate. Realitatea insasi e un semnificat.
Realizezi ca e o diferenta intre cuvantul "paine" si painea insasi? Te-ai putea satura doar cu cuvantul paine?  :lol:

Quote

Cunosti "aspiratiile benefice" ale omului, stii ce se ascunde in nemarginitul si inaccesibilul potential?
Nu cunosc toti oamenii, dar imi cunosc aspiratiile si nevoile mele. Plec de la premiza ca daca mai exista vreun om cu vreuna dintre problemele si aspiratiile mele, il pot ajuta cu experienta mea.
Nu stiu ce se ascunde in nemarginitul potential, dar stiu la ce anume din potentialul meu am acces, si poate fi valabil si la altul.

Quote

Cum ai aflat in afara explicatiei coerente a universului?
Nu am inteles ce ai vrut sa zici. Am aflat experimentand, oricum.

Quote

Ce te face sa crezi ca esti pe calea cea buna, ca detii adevarul fara sa-l poti prezenta?
Sunt pe calea mea cea buna, fiindca mi-am indeplinit ceea ce am dorit. Daca un mijloc ti-a permis sa-ti atingi scopul, inseamna ca acel mijloc e bun pentru scopul propus.
Pot prezenta unele adevaruri, dupa cum vezi vorbesc. Altele nu le pot prezenta, fiindca as face rau in loc sa ajut.

Quote

Ce exista in om dincolo de minte?
Cuvintele sunt palide, si nu sunt de niciun folos in aceasta privinta. Mai bine fiecare sa verifice ce e. Oricum scrie deja in cartile spirituale. Dar nu cred ca a ajutat vreodata pe cineva doar citirea lor.  :lol:  

Quote

Daca urmaresti accesul la Realitati superioare mai este dezinteresata fapta?
In raport cu atingerea scopului propus, evident nu.
In raport cu ceilalti pe care ii ajuti, da.

Quote

Ce inseamna a constientiza? Poti fi furios inconstient?
Da, poti fi furios inconstient, si dupa ce omori sau bati pe cineva intr-un acces de furie, sa zici: "Vai, ce-am putut sa fac?".
Am sa-ti zic ce inseamna a constientiza printr-un exemplu simplu: poti manca ca habaucul infulecand ca un porc, sau poti fi un adevarat gurmand savurand cat mai atent si lucid fiecare senzatie.

Spune-ne ceva despre yoga si violenta.
Nu trebuie sa faci rau altor fiinte. Trebuie sa respecti acest precept conform cu cele mai inalte idealuri ale tale.
Sunt insa cazuri in care oricum ai face, vei face rau cuiva si bine altcuiva, si atunci trebuie sa actionezi conform cu cele mai inalte precepte pe care le ai.
De exemplu asisti la o tentativa de omor. E criminal sa asisti nepasator, nu care cumva sa-i faci rau atacatorului. Un yoghin va ataca atacatorul, si va face uz de violenta in acest caz.

Edited by mufă, 19 June 2006 - 11:20.


#16
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
eu sunt The Cheshire Cat.. fără dinți.. ia să-i pun puțin np2 să-i revină zâmbetul..

Edited by shapeshifter, 19 June 2006 - 09:46.


#17
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006
[quote name='aurel.ion' post='1597763' date='Jun 19 2006, 10:42']
Vrajitoareo, ti-am folosit expresia, ai probleme cu memoria? Nu mi-ai zis sa-ti vorbesc pre limba ta? [/quote]

Aurele asta-i nu-i limba mea...

[quote]
Cine a zis ca ne-yoghinii sunt bolnavi?  Evident ca cei care au obtinut deja ceea ce poate ajuta Yoga prin practicarea ei, n-au nevoie de Yoga.[/quote]

Asa care vasazica. Da` nu ne lamurisi ce se obtine prin yoga.  :lol:

[quote]
Nu ma intereseaza sa descriu stari, nici sa conving pe cineva. Dar sunt dispus sa ajut cu experienta mea oamenii care au niste probleme, si care sunt dispusi sa incerce sa le rezolve si prin Yoga.[/quote]

Banuiam ca nu esti interesat de discutii. Raspunsurile tale: arta de a nu spune nimic despre subiect. :D

[quote]
Realizezi ca e o diferenta intre cuvantul "paine" si painea insasi? Te-ai putea satura doar cu cuvantul paine?  [/quote]

Cine spuse ca mi-e foame? Io doar voi sa palavragesc despre pita.

[quote]
Nu cunosc toti oamenii, dar imi cunosc aspiratiile si nevoile mele. Plec de la premiza ca daca mai exista vreun om cu vreuna dintre problemele si aspiratiile mele, il pot ajuta cu experienta mea.[/quote]

Care-s problemele si aspiratiile tale?

[quote]
Nu stiu ce se ascunde in nemarginitul potential, dar stiu la ce anume din potentialul meu am acces, si poate fi valabil si la altul.[/quote]

La ce anume ai acces?


quote]
Nu am inteles ce ai vrut sa zici. Am aflat experimentand, oricum.[/quote]

Ce-ai aflat?

[quote]
Sunt pe calea mea cea buna, fiindca mi-am indeplinit ceea ce am dorit. Daca un mijloc ti-a permis sa-ti atingi scopul, inseamna ca acel mijloc e bun pentru scopul propus.[/quote]

Ce cale, care e scopul tau?

[quote]
Pot prezenta unele adevaruri, dupa cum vezi vorbesc. Altele nu le pot prezenta, fiindca as face rau in loc sa ajut.[/quote]

Yoga secreta.  :lol:

[quote]
Cuvintele sunt palide, si nu sunt de niciun folos in aceasta privinta. Mai bine fiecare sa verifice ce e. Oricum scrie deja in cartile spirituale. Dar nu cred ca a ajutat vreodata pe cineva doar citirea lor. [/quote]

  :lol:

[quote]  
In raport cu atingerea scopului propus, evident nu.
In raport cu ceilalti pe care ii ajuti, da. [/quote]

Cu alte cuvinte esti dezinteresat in raport cu ceilalti fara sa fii in raport cu tine.  :lol:



[quote]
Da, poti fi furios inconstient, si dupa ce omori sau bati pe cineva intr-un acces de furie, sa zici: "Vai, ce-am putut sa fac?".[/quote]

Iti poti pune aceeasi intrebare cu referire la fapte constiente.

[quote]
Am sa-ti zic ce inseamna a constientiza printr-un exemplu simplu: poti manca ca habaucul infulecand ca un porc, sau poti fi un adevarat gurmand savurand cat mai atent si lucid fiecare senzatie.[/quote]

Poti hali in graba savurand infometat fiecare inghititura. Pe de alta parte analogia e prea simpla pentru bogatia de nuante a conceptului.

[quote]
Nu trebuie sa faci rau altor fiinte. Trebuie sa respecti acest precept conform cu cele mai inalte idealuri ale tale.
Sunt insa cazuri in care oricum ai face, vei face rau, si atunci trebuie sa actionezi conform cu cele mai inalte precepte pe care le ai.[/quote]

Aurica din ce yoga scosesi neputinta de a te sustrage raului, bre? Daca e non-actiune, de unde raul? Care sunt cele mai inalte precepte yoghine? Dictatura si antisemitismul?  :lol:

[quote]
De exemplu asisti la o tentativa de omor. E criminal sa asisti nepasator, nu care cumva sa-i faci rau atacatorului. Un yoghin va ataca atacatorul, si va face uz de violenta in acest caz.[/quote]

Asta-i tantra?  :lol:

[quote]
P.S. ce am gresit de nu-mi merge treaba cu  ?
[/quote]

Nu se potriveste yoga cu maresalul Antonescu. :lol:  Gata las si altora placerea sa se exerseze pe topic.  :D

#18
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Aurele, iti atrag atentia prieteneste ca vrajitoarea666, aka indestr e un troll care nu face altceva decat sa tachineze userii contrazicandu-i. Nu o scoti la capat cu el indiferent cat de bine intentionat ai fi. Ori il ignori, ori o tii pe misto :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate