Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lcd-uri obositoare

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

Poll: Lcd-uri obositoare (342 member(s) have cast votes)

Algeti sincer optiunea care va caracterizeaza

  1. Lcd-ul ma oboseste teribil ...mult mai rau ca crt-ul ..nu pot lucra noaptea la lcd (23 votes [6.73%])

    Percentage of vote: 6.73%

  2. Lcd-ul ma oboseste putin ai mult ca Crt-ul (26 votes [7.60%])

    Percentage of vote: 7.60%

  3. Lcd-ul ma oboseste la fel ca Crt-ul (24 votes [7.02%])

    Percentage of vote: 7.02%

  4. Lcd-ul ma oboseste mai putin dacat Crt-ul (60 votes [17.54%])

    Percentage of vote: 17.54%

  5. Lcd-ul ma oboseste mult mai putin ca Crt-ul (90 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  6. Lcd-ul este extraordinar..nu ma oboseste deloc...pot sa stau la el si noaptea si chair si 10 ore pe zi si nu simt nimic...crt-ul ma distrugea..la gunoi cu el (119 votes [34.80%])

    Percentage of vote: 34.80%

Vote Guests cannot vote

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
:) am un singur user !, stati linistiti, nu eu pacalesc oamenii ca sunt mai bune porcariile alea de LCD-uri.... :lol:

Legat de refresh, am mai spus, windows-ul nu arata mereu corect refreshul !!!!!!


Verificati in OSD-ul monitorului ( on screen display), meniul propriu al monitorului, care se controleaza din butoanele lui, cat este refreshul real.
In mod normal, trebuie sa arate f. aproape de realitate, atat in KHz, cat si in Hz.

Daca nu are OSD, se poate verifica folosind programul Power Strip.

Cu driverele bine instalate, atat pt. monitor cat si pt. placa video !!!, se poate seta din driver-ul placii grafice refresul cu forced in 100 Hz ( pana la rezolutia in care suporta monitorul asa ceva )

La Nvidia se seteaza fiecare rezolutie in parte cu refreshul ei, iar la ATI depinde de driver, am vazut ca astea mai noi, (nu am apucat sa verific chiar ultima versiune ), trebuie setat forced in doua locuri diferite pt. a avea efectul scontat.

Daca si OSD-ul sau powerStrip-ul arata 100 HZ si tot te doare capul, atunci fie :

- monitorul este prost , stricat, cu triful instabil, refresh instabil, si trebuie schimbat monitorul;
am vazut monitoare instabile, vechituri ADI, care la 100 Hz aratau mai rau decat unul bun la 85 Hz !!!

- fie monitorul este de 19 inch sau mai mult, si pt. ca esti sensibil ca si mine, are nevoie de 110 -120 Hz MAXIM pt. refresh ( atentie nu mai mult de 120 !)

Nu pot sa cred ca e cineva asa sensibil, incat sa-i fie rau la 100 Hz stabil, la un monitor de 17 inch, sau 110-120 Hz la unul de 19 inch !!!
Eu sunt extrem de sensibil la refresh, la 75 de Hz mi se face greata instant ! ( la unul stabil, daca este f. stabil, asa cu este 757 DFX-ul meu, suport 1600X1200@75HZ timp de 10 minute fara probleme )
La 85 Hz suport 1/2 ora maxim fara sa ma doara capul !
La 100 Hz pot sa stau toata ziua fericit  :D

Bafta !

#20
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
pe mine nu ma oboseste deloc LCd-ul

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am uitat sa precizez faptul ca, si la Nvidia trebuie setat forced la refresh, pt. ca unele programe si jocuri nu merg altfel in 100 Hz !

Legat de LCD-uri, am sa amintesc faptul ca cele mai putin obositoare monitoare, dar folosite doar pt. text, fara scroll !!!!! :), sunt/erau LCD-urile trans-reflective, cu oglinda in spate, cum erau modelele vechi, fara sursa aia de lumina fluorescenta nenorocita.....si care aveau latenta de 40-50 ms !, tocmai pt. a se suprapune latentei ochiului in asa fel incat sa nu se observe deloc refreshul !....sigur, la imagini in miscare, efectul era invers....dar partea cu oglina ramane oricum mai buna !
Exista monitoare super pro, care au sursa de lumina mult mai buna, nu fluorescenta, dar nu cred ca are rost sa va spun unde se gasesc si cat costa...
Speranta fanilor LCD, ramane sa apara surse de lumina LED, dar nu sunt nici astea garantat mai bune pana nu le vedem, imaginea o sa fie la fel de proasta la culori, contrast si rezolutie interpolata, si in plus, daca apar odata cu ecranele OLED, nu-si mai au rostul oricum LCD-urile... :)

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Votai si eu...
Parca eram mult mai odihnit la ochi cu CRT-ul... E adevarat era un Trinitron...
De 9 luni am un LCD si inca nu m-am obisnuit cu el. A trebuit sa pun o sursa de lumina direct pe ecran sa am un contrast suficient cat sa nu ma chiombesc la ce scrie pe el. Si cand l-am luat avea cel mai bun contrast din ce era pe piata...

#23
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
Acasa am un Dell P991 si il tzin in 1280X1024X90Hz. E ca si cum ai citi o carte...la servici, LG L1917S, dupa o luna inca ma rupe, parca oleaca mai putzin, dar tot nu ma intzeleg cu el...:| Inutil sa spun ca am pus gamma -50, contrast 50 si luminozitate 30, plus Clear Type si tot de belea e...

#24
raphy

raphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.02.2006
Am si eu o problema cu monitorul. Cam de fiecare data cand deschid un joc sau cand intra PC-ul in screensaver, imaginea devine foarte luminata (cred ca se modifica gama) si pt ca tin la ochii mei trebuie sa reglez valoarea de la gama cu natural color.
Pe moment se rezolva, dar problema persista; am apasat si pe butonul AUTO dar degeaba.
Presupun ca problema este legata de 'nivelul de gama' setat cu natural color.
Am luminozitatea la 8 si contrastul la 10, iar gama din natural color la 1.36.
Oare ce trebuie facut?
Mentionez ca detin un Samsung SyncMaster 913N.

#25
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
sunt rezolutii diferite, fiecare rezolutie are propriul profil.
regleaza contrastul pentru rezolutia aia si daca viitoare cand intra in ea o sa-si aminteasca setarile.

#26
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ceva mai stresant mi se pare lcd-ul (e drept ca-l folosesc mai mult cu luminozitate ridicata)... de lacrimat sau dureri de cap nici vorba indiferent ca e vorba de crt sau lcd desi am mai mult de 10 ani de cand petrec destul de mult timp in fata monitorului aproape zilnic...

nu vad de ce un crt cu un refresh bun ar fi stresant... probabil sensibilitatea difera de la om la om...

#27
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Sa mai zic si eu ceva :D .
Sunt intr-adevar foarte sensibil..mereu am avut probleme la ochi...
Monitorul meu este marca Hansol :confuzzled: ..si cam ii tremura scrisul ..depinde de rezolutie si refresh si de cat este da cald...probabil a fost prost reglat..inca nu l-am desfacut sa ma joc cu potentimetrele;geometria e varza..nu pot face imaginea dreapta....cand l-am cumpart a costat o gramada de bani(7 miloane)(2002)..atata are bun refresh mare..
Si mie imi zic toti ca lcd-urile is SUPEEEEER....dar dupa ce am mai citit nu mai sunt asa sigur...ieri a venit un prieten de la cineva care are lcd de 21 inch .. a fost sa-i instaleze un program si avea ochii rosi...l-am intrebat de ce si a zis ca a obosit tare rau....acasa are un crt pus la 85 hertz luat de la second si zis ca nu il oboseste deloc...

Edited by CPX, 15 June 2006 - 23:09.


#28
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Depinde de la o persoana la alta. Si eu folosesc alternativ LCD sau CRT.
Pot sa iti spun ca si eu am avut o perioada in iarna trecuta cand aveam dureri de cap, ameteli, stari de voma de la un CRT de 17" LG.Il aveam la firma si nu stateam mai mult de o ora la el ca imi facea rau. Erau zile cand nu puteam sa stau nici 15 minute in fata lui ca mi se facea rau. L-am schimbat cu un LCD 17" tot LG. Surpriza si asta ma supara la ochi dar stateam mult mai mult la el.
Nu mai stiam ce sa fac si am facut un consult oftalmologic. Imi sugerase tot un medic, plus ca eu port ochelari. Am facut consultul si rezultatul a fost ca s-au modificat unghiurile, dioptriile au ramas la fel.
Acum nu mai am nici o problema legata de monitor fie el CRT sau LCD.

Edited by Doru_Neo, 16 June 2006 - 09:19.


#29
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View PostDoru_Neo, on Jun 16 2006, 10:17, said:

Depinde de la o persoana la alta. Si eu folosesc alternativ LCD sau CRT.
Pot sa iti spun ca si eu am avut o perioada in iarna trecuta cand aveam dureri de cap, ameteli, stari de voma de la un CRT de 17" LG.Il aveam la firma si nu stateam mai mult de o ora la el ca imi facea rau. Erau zile cand nu puteam sa stau nici 15 minute in fata lui ca mi se facea rau. L-am schimbat cu un LCD 17" tot LG. Surpriza si asta ma supara la ochi dar stateam mult mai mult la el.
Nu mai stiam ce sa fac si am facut un consult oftalmologic. Imi sugerase tot un medic, plus ca eu port ochelari. Am facut consultul si rezultatul a fost ca s-au modificat unghiurile, dioptriile au ramas la fel.
Acum nu mai am nici o problema legata de monitor fie el CRT sau LCD.
Da si eu port ochelari...n-am mai fost de 2 ani la oftalmolog..oricum la calculator nu prea ii port..cand ii port obosesc si mai repede  :deadtongue: .O sa ajung si la oftalmolog dar doar peste 2 saptamani..pana atunci nu prea pot merge...

#30
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

View PostCPX, on Jun 16 2006, 11:16, said:

Da si eu port ochelari...n-am mai fost de 2 ani la oftalmolog..oricum la calculator nu prea ii port..cand ii port obosesc si mai repede  :deadtongue: .O sa ajung si la oftalmolog dar doar peste 2 saptamani..pana atunci nu prea pot merge...
Nu mai sta pe ganduri. LCD!

#31
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Pai din toamna trecuta astept sa apara un model bun...nu gasesc nimic sa-mi placa suficient :confuzzled: ...sper ca 971P de la Samsung sa fie decent in sfarsit...din pacate nu pot investi mai mult de 1700 Ron pentru el...

#32
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu mnai cautati monitorul perfect ... nu exista :)

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
ma enerveaza la culme crt-urile proaste. la refreshuri sub 75-80Hz ma simt total aiurea, am senzatia aia de flicker pe marginea ecranului si rau de mare si nu ma pot concentra orice as face, iar daca nu il opresc in timp util ma apuca durerea de cap.

cu laptopul respectiv lcd-urile n-am nici o problema, desi stau f mult in fata lor.

#34
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nustiu ce se intampla la laptopuri dar imaginea e mult mai buna ca la lcd-urile obisnuite..cel putin asta e impresia mea...voi ce ziceti?
Pai caut un monitor decent nu prfect..vreau sa fie ca samsung-ul 970P si sa aiba 8 biti..atat... :)

#35
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postsebulbus, on Jun 17 2006, 23:47, said:

ma enerveaza la culme crt-urile proaste. la refreshuri sub 75-80Hz ma simt total aiurea, am senzatia aia de flicker pe marginea ecranului si rau de mare si nu ma pot concentra orice as face, iar daca nu il opresc in timp util ma apuca durerea de cap.
eu deja mi-am nenorocit ochii si mai rau, daca vad un crt sub 85 imi lacrimeaza ochii instantaneu.
din fericire am numai lcd de 1 an, si la munca si acasa :)

#36
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
In mod cert din punctul de vedere al emisiilor de radiatii daunatoare lcd-urile au un mare avantaj. Daca nu ma insel, panourile prin care trece lumina fluorescenta filtraza aceasta radiatie. Cine sustine ca un CRT este mai putin daunator decat un LCD este cel putin slab informat : stiti ce se intampla cu cu o parte din fascicolul de electroni care nu intalnesc in partea frontala a tubului stratul de luminofor? ajung in mediul ambiant si in mod clar pe retina celui din fata display-ului. Nu poti compara un trinitron crt cu un lcd de 5 milioane ... cautati un lcd cu panou pva si va garantez ca la capitolul emisii daunatoare pva-ul castiga detasat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate