Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lcd-uri obositoare

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

Poll: Lcd-uri obositoare (342 member(s) have cast votes)

Algeti sincer optiunea care va caracterizeaza

  1. Lcd-ul ma oboseste teribil ...mult mai rau ca crt-ul ..nu pot lucra noaptea la lcd (23 votes [6.73%])

    Percentage of vote: 6.73%

  2. Lcd-ul ma oboseste putin ai mult ca Crt-ul (26 votes [7.60%])

    Percentage of vote: 7.60%

  3. Lcd-ul ma oboseste la fel ca Crt-ul (24 votes [7.02%])

    Percentage of vote: 7.02%

  4. Lcd-ul ma oboseste mai putin dacat Crt-ul (60 votes [17.54%])

    Percentage of vote: 17.54%

  5. Lcd-ul ma oboseste mult mai putin ca Crt-ul (90 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  6. Lcd-ul este extraordinar..nu ma oboseste deloc...pot sa stau la el si noaptea si chair si 10 ore pe zi si nu simt nimic...crt-ul ma distrugea..la gunoi cu el (119 votes [34.80%])

    Percentage of vote: 34.80%

Vote Guests cannot vote

#127
Viktor1985

Viktor1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 28.08.2007
Sincer si mie la inceput mi se parea "ciudat" LCDul meu (Phillips 190C7FS) fata de vechiul CRT (Sampo 15"). Ma obosea parca destul de repede... scrisul mi se parea mic si neclar la rezolutia nativa, chiar lam pus o perioada pe 1024x768  :D . Acum insa mam invatat cu el si numai resimt nimic... Cred ca a fost o chetie si de "adaptare"  :rolleyes:

#128
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Post13YTe, on Dec 26 2007, 14:47, said:

Reactia organismului poate fi diferita de la persoana la persoana, totusi lcd-ul da lumina "naturala" pe cand tubul catodic bombardeaza cu electroni partea vizibila sticla frontala a sa. Ca si persoana care munceste pe diferite tipuri de monitoare pot spune ca si LCD-ul oboseste daca este produs aiurea, sau specificatiile tehnice ale sale il recomanda pentru un anumit mediu. Incercati sa cumparati LCD-uri de calitate, inainte de a le cumpara verificati daca producatorul/vanzatorul va ofera "Declaratia de Conformitate", daca aceasta lipseste puteti refuza produsul sau ulterior va puteti adresa OPC.
LCD-ul da lumina de neon (aia e sursa lor de lumina) iar CRT-ul aprinde luminofori cu electroni in vid. Niciunul nu e natural dar totusi sa nu intram in povesti cu oboseala & stuff, fiecare reactioneaza intr-un fel si pune pe seama monitorului problemele medicale ascunse, eu de ex ma dau de 20 ani pe crt-uri si nu obosesc si nici probleme cu vederea nu am. Am inceput cu alea verde-negru si portocaliu-negru... In prezent tot pe crt raman ca pe lcd vad pozele aiurea la culori.
In rest de acord ca si la lcd poti obosi daca e prost reglat, contrast aiurea, lumina prea multa. Eu de ex ma simt foarte bine pe laptop dar pe monitorul de 19 al unui coleg ma enerveaza nivelul de alb.

Edited by andreic, 26 December 2007 - 17:52.


#129
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007
salut
am un LCD SAMSUNG 931BF. am trecut de la un CRT si pot spune ca  mai bine. insa cu lcd'ul  asta parca m'as uita la un neon de 19" :deadtongue:
am relgat contrastul si brightness pe la 20 fiecare. si tot luminos este. daca imi puteti spune ce alte reglarii sa'i mai fac?! de ex la gamma sau la magic color ce sa aleg full sau inteligent sau...   care mai aveti modelul meu sau cel putin asemanatoare spuneti'mi e setari ati facut

Edited by shadowgign, 26 December 2007 - 18:29.


#130
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Magic Color ala si ce alte imbunatatiri da-le pe OFF. Cand sunt activate, nu poti seta brighness-ul, il ajusteaza el automat, si din experienta mea, e mult prea mare.

#131
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006

View PostViktor1985, on Dec 26 2007, 17:34, said:

Sincer si mie la inceput mi se parea "ciudat" LCDul meu (Phillips 190C7FS) fata de vechiul CRT (Sampo 15"). Ma obosea parca destul de repede... scrisul mi se parea mic si neclar la rezolutia nativa, chiar lam pus o perioada pe 1024x768  :D . Acum insa mam invatat cu el si numai resimt nimic... Cred ca a fost o chetie si de "adaptare"  :rolleyes:
:coolspeak: Am avut si inca am un Sampo de 15'. Vreau sa il schimb cat mai repede, ins nu stiu ce sa imi iau....
M-am saturat cat mi-au afectat ochii Crt-urile si ma intreb daca LCD-ul nu dauneaza ochilor si daca merita sa fac acest sacrificiu si sa imi cumpar LCD (avand in vedere ca lucrez in grafica)

#132
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am un ASUS de 19inch de 2ms din mai .Inainte am avut un monitor Ultra CRT de 17inch.Jale cu el ,din cauza lui... ma dureau ochii ingrozitor si am facut si dioptrie la ochi:|.Cand il aveam am fost la un prieten cu mon LCD .Am ramas uluit nu ma dureau ochii deloc de parca ma uitam la un tablou.Monitorul actual e...splendid ce mai are si contrast cum trebuie si nici nu ma dor ochii.In mom de fata orice user cu CRT ar trebui sa schimbe monitorul cu unul LCD.Imaginea afisata de un lcd calumea(asus,samsung ,sony ,philips) este aproape la fel de buna ca un CRT.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate