Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lcd-uri obositoare

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

Poll: Lcd-uri obositoare (342 member(s) have cast votes)

Algeti sincer optiunea care va caracterizeaza

  1. Lcd-ul ma oboseste teribil ...mult mai rau ca crt-ul ..nu pot lucra noaptea la lcd (23 votes [6.73%])

    Percentage of vote: 6.73%

  2. Lcd-ul ma oboseste putin ai mult ca Crt-ul (26 votes [7.60%])

    Percentage of vote: 7.60%

  3. Lcd-ul ma oboseste la fel ca Crt-ul (24 votes [7.02%])

    Percentage of vote: 7.02%

  4. Lcd-ul ma oboseste mai putin dacat Crt-ul (60 votes [17.54%])

    Percentage of vote: 17.54%

  5. Lcd-ul ma oboseste mult mai putin ca Crt-ul (90 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  6. Lcd-ul este extraordinar..nu ma oboseste deloc...pot sa stau la el si noaptea si chair si 10 ore pe zi si nu simt nimic...crt-ul ma distrugea..la gunoi cu el (119 votes [34.80%])

    Percentage of vote: 34.80%

Vote Guests cannot vote

#1
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Va rog sa alegeti optiunea care va caracterizeaza cel mai bine.Nu votati cei ce ati trecut de la crt la lcd iar crt-ul avea refresh mai mic de 85 hz.De asemenea nu votati cei ce petreciti mai putin de 5 ore pe zi in fata monitorului(crt sau lcd).Am pus multe optiuni..votati cu atentie...Prin oboseala inteleg dureri de cap/lacrimari/stari de greata etc.Nu luati in considerare aspectele de tin de reproducerea culorilor sau de timpul de raspuns.
Astept si pareri personale...
Multumesc mult :)

#2
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Este incomparabil mai bine cu lcd! Dar evident este loc de mai bine. Astept alte tipuri de panouri mai performante.

#3
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
hmm, LCD-ul e obositor daca nu esti obisnuit cu el.
Am avut un CRT 3 ani si ma dureau ochii la 4 ore in fata lui, iar acum mi;am luat LCD si in primele 3 zile m'au durut ochii tare rau de la el , si apoi m'am obisnuit si nu ma dor deloc, si stau si 10 ore.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
O fi incomparabil mai bine fata de un CRT mai putin performant sau fata de unul la care nu e setat refreshul cum trebuie, altfel, daca facem comparatia cu un CRT bun, LCD-urile sunt infinit mai proaste !!! :puke:  :angry:

#5
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

View Postloock, on Jun 10 2006, 19:43, said:

O fi incomparabil mai bine fata de un CRT mai putin performant sau fata de unul la care nu e setat refreshul cum trebuie, altfel, daca facem comparatia cu un CRT bun, LCD-urile sunt infinit mai proaste !!! :puke:  :angry:
Vorbeam de protectia pe care o ofera pt ochi nu de calitatea imaginii.

#6
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Da...dupa cum am spus mai sus...ignorati aspectele de calitate ale imaginii... strict efectele fiziologice ma intereseaza...

#7
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Dacă aveţi probleme cu TFT-ul încercaţi să daţi luminozitatea mai jos (la primele TFT-uri luminozitatea era o problemă, aşa că acum producătorii se laudă cu jdemii de candele şi monitoarele ies de obicei din fabrică setate pe maxim). Şi noaptea încercaţi să daţi culorile pe „warm”.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ca sa lamurim scurt lucrurile, LCD-urile au iluminare fluorescenta !
De cand e asta buna pt. ochi, creier si ce mai vreti voi ?
Si pt. calitatea imaginii si a culorilor la fel.....

#9
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
:D

Bine că au CRT-urile iluminare fosforescentă. Big deal. La CRT-uri ai la un moment dat un singur puct pe ecran aprins. Şi punctul ăla luminează cu intensitate foarte mare. Dar pentru că baleiază foarte rapid, creierul percepe o intensitate medie a luminii şi deschide larg pupila. Lumina aia îţi prăjeşte practic retina. Asta ca să nu mai vorbim de radiaţiile emise.

#10
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
mult mai odihnitor..

#11
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Numai 29 de oameni au votat.. :confuzzled: am nevoie de vreo 500 de voturi ca sa scot un rezultat  valabil statistic :D .Oricum le multumesc mult celor ce isi exprima parerea :)

#12
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
protectie pt ochi e la refresh
daca lucrezi 10 12 ore pe zi nu cred ca mai conteaza chiar asa lcd sau crt (la >85 hz)

#13
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View Postdade, on Jun 13 2006, 14:21, said:

protectie pt ochi e la refresh
daca lucrezi 10 12 ore pe zi nu cred ca mai conteaza chiar asa lcd sau crt (la >85 hz)
Tocmai asta e problema...lucrez peste 8 ore si obosesc foarte tare.am dureri de cap,greturi...etc.. :deadtongue: ..oare un tft nu ma ajuta deloc????...la crt-ul curent am refresh 100 hz....

#14
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

View PostCPX, on Jun 13 2006, 16:14, said:

Tocmai asta e problema...lucrez peste 8 ore si obosesc foarte tare.am dureri de cap,greturi...etc.. :deadtongue: ..oare un tft nu ma ajuta deloc????...la crt-ul curent am refresh 100 hz....
Mergi pe TFT. Daca chiar ai simptomele respective ar trebui sa te uiti si la placa video. Si daca tot asa, mergi la medic. Chiar nu am auzit pe cineva sa reactioneze chiar asa violent.

#15
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

View PostCPX, on Jun 13 2006, 13:14, said:

Tocmai asta e problema...lucrez peste 8 ore si obosesc foarte tare.am dureri de cap,greturi...etc.. :deadtongue: ..oare un tft nu ma ajuta deloc????...la crt-ul curent am refresh 100 hz....
TFT-ul ar trebui sa devina obligatoriu pt tine.

#16
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am fost la medic...n-am primit solutie.... <_<  Am avut in iairna o perioada foarte rea cand daca stateam peste 30 de minute deja eram ametit si aveam greata puternica..acuma is mai bine.dar dupa 4 ore iara incepe oboseala..dupa 8 ore is pilaf  :death:  :confuzzled:
La placa video ce sa verific....caci si cu alta mai veche tot asa sta treaba... :death:
Nu stiu ce tft sa cumpar..am auzit ca sunt mai obositoare pentru unii oameni datorita neoanelor...si aici in pool 4 au votat ca crt-ul este mult mai bun ca tft-ul....eu cand am stat la altii deja dupa 10 minute am inceput sa lacrimez...nu stiu ce sa fac..trebuie sa astept ca apara tft-urile cu leduri ca sa numai obosesc ..voi ce ziceti?

Edited by CPX, 14 June 2006 - 23:32.


#17
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
crt-ul este mai bun doar la culori, daca nu te ocupi cu design mergi fara grija pe lcd.

#18
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006

View PostCPX, on Jun 15 2006, 00:27, said:

Am fost la medic...n-am primit solutie.... <_<  Am avut in iairna o perioada foarte rea cand daca stateam peste 30 de minute deja eram ametit si aveam greata puternica..acuma is mai bine.dar dupa 4 ore iara incepe oboseala..dupa 8 ore is pilaf  :death:  :confuzzled:
La placa video ce sa verific....caci si cu alta mai veche tot asa sta treaba... :death:
Nu stiu ce tft sa cumpar..am auzit ca sunt mai obositoare pentru unii oameni datorita neoanelor...si aici in pool 4 au votat ca crt-ul este mult mai bun ca tft-ul....eu cand am stat la altii deja dupa 10 minute am inceput sa lacrimez...nu stiu ce sa fac..trebuie sa astept ca apara tft-urile cu leduri ca sa numai obosesc ..voi ce ziceti?
Primele 2 zile o sa te doara ochii de la lcd pana te obisnuiesti.Cat despre cele 4 voturi..cred ca @loock si-a mai facut 3 usere si a votat  :naughty:  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate