Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

De ce mai preferati litoralul romanesc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
603 replies to this topic

#55
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Un articol interesant.

#56
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
Pai sa dau cateva exemple legat de Spania:
Eu am zburat cu Ryanair cu plecare de la Frankfurt Hahn (pret dus-intors 45 euro, bilet cumparat din timp) pana la Girona (langa Barcelona). Am avut masina inchiriata din timp tot de la Ryanair care lucreaza cu Hertz si e mai ieftin daca inchiriezi direct o data cu biletul de avion. (100euro/6zile). De la Girona am plecat la Tossa del Mar (o superba localitate situata pe Costa Brava, cu iz medieval). Aici am gasit hotel cu 40euro/noapte+mic dejun in buza plajei cu vedere spre mare.
Preturi foarte bune la restaurante, de exemplu fiecare restaurant are un meniu al zilei care inseamna 3 feluri de mancare la alegere (fiecare din 3-4 variante) + pahar de vin sau sangria = 10 euro Eu gasesc mai mult decat convenabil.
Exista curse cu vapoare care opresc chiar pe plaja. Cu 10 euro poti face un drum dus intors de cateva ore spre o alta plaja sau alta localitate. Functioneaza foarte bine, curse dese cam o data la 30 min.
In rest drumuri de vis, peisaje superbe. Eu am ales varianta asta pentru ca am gasit mai interesant sa merg asa decat cu o agentie de turism. In final am iesit la 750euro/2persoane.
Intorcandu-ma in Romania, am avut un schimb de experienta cu parintii care se intorsesera dintr-un concediu plin de nervi si extrem de scump de la Mamaia si m-am felicitat pentru alegerea facuta.

Multe imagini gasiti aici:

http://community.web...472050718UcUDRB

#57
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postdjadi21, on Jun 25 2006, 05:56, said:

Eu unul nu accept ideea de vacanta in strainatate. De ce ? Pai de ce sa fiu renegat, cand pot fii intre semenii mei. De ce sa merg undeva unde nu cunosc limba ? Din cauza ca nu stiu limba sa nu pot pleca de unul singur pe la magazine, prin imprejurimi, sau prin statiune (inca nu mi-am luat GPS, ca sa pot fii sigur ca mai stiu sa ma intorc). Unde mai pui ca doar la noi ascult posturi de radio romanesti, am net cu trafic nelimitat pe telefon, pot merge la spectacole, e veselie prin statiuni, multa muzica.

Pentru mine strainatatea sux, in tara e cel mai fain, strainatatea e un calvar.
:D

trebuia sa ne spui intai daca ai vizitat si alta tara.. eu cred ca inca nu.
nu inteleg de ce se mai mira oamenii cum exista turisti care sa accepte preturile si conditiile din ro... cateva mii ca tine si totul e rezolvat pe litoral ;)

PS: poate va faceti o asociatie si dati telefoane la hoteluri prin mamaia, eforie etc sa le spuneti hotelierilor ca voi veniti oricum, indiferent de preturi...  poate ii mai calmati putin  :photo:

Edited by Mar, 25 June 2006 - 19:53.


#58
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
djadi21, tu vorbesti serios, sau faci misto de lume pe forum ?!
Daca vorbesti serios, ai fost vreodata in afara granitelor tzarii asteia frumoase, dar locuita ?
Renegat ? Tu ai citit in DEX definitia acestui cuvant ?

#59
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
Eu sunt tare curios ce se va intampla anul viitor cu litoralul romanesc. Incepand din 15 ianuarie 2007 wizz air a lansat o gramada de rute cu plecare din Romania de la Bucuresti, Targu Mures si Arad.
http://wizzair.com/index.shtml
Cred ca o sa mai mearga pe litoral la noi doar celebrii hotelieri romani. :coolspeak:
Pe de o parte imi pare rau de ei, ca doar sunt de-ai nostrii din popor insa cata vreme nesimtirea primeaza nu cred ca le voi plange de mila. La anul: Barcelona, low-cost  :rolleyes:

#60
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View PostRoVal1972, on Jun 27 2006, 18:06, said:

djadi21, tu vorbesti serios, sau faci misto de lume pe forum ?!
Daca vorbesti serios, ai fost vreodata in afara granitelor tzarii asteia frumoase, dar locuita ?
Renegat ? Tu ai citit in DEX definitia acestui cuvant ?


Vorbesc cat se poate de serios, si da am fost in alte tari, mi-a placut ca nu exista tiganie in toate domeniile ca aici (tepe), dar toate degeaba atata timp cat nu stiu limba. La ce mi-a folosit/imi foloseseste ca e ieftina cazarea, ca e mancare la discretie si foarte buna, atata timp cat nu stiu limba si sunt restrictionat rau din punctul asta de vedere ? :)

Si da voi merge in Romania, indiferent cat ar fii pretul, daca e foarte scump iau corul, dar tot nu merg in strainatate, desii inca nu am fost niciodata cu cortul, mi-ar place sa merg.  :coolspeak:

Edited by djadi21, 27 June 2006 - 19:39.


#61
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Sadica viziune... :lol: adica preferi sa-ti mananci nervii si sanatatea cu turismul romanesc, in loc sa inveti engleza, care ar fi suficienta sa te duci oriunde  :lol:

#62
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View PostDana_H, on Jun 27 2006, 20:44, said:

Sadica viziune... :lol: adica preferi sa-ti mananci nervii si sanatatea cu turismul romanesc, in loc sa inveti engleza, care ar fi suficienta sa te duci oriunde  :lol:


Sa invat minim 5 ani de zile,  ca sa stiu engleza pentru a putea merge in alte tari ? Nici intr-un caz nu se merita. Si nervii nu e musai sa ii mananc, sunt si alte solutii, in primul rand cand merg pe litoral nu ma astept si nu m-am asteptat niciodata ca totul sa fie ok in cea ce priveste serviciile, o oarecare solutie ar fii sa merg cu cortul.  :coolspeak:

#63
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006

View Postdjadi21, on Jun 27 2006, 23:20, said:

Sa invat minim 5 ani de zile,  ca sa stiu engleza pentru a putea merge in alte tari ? Nici intr-un caz nu se merita.

Ma rog...  :D

Suntem cam in afara subiectului cu discutia asta, daca omului ii place pe litoralul romanesc, asta e! Mi-ar place si mie insa nesimtirea celor ce se ocupa de servicii acolo, calitatea si preturile ma fac sa ocolesc zona pana la remedii vizibile.
In rest numai de bine... si succes cu engleza :coolspeak:

#64
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postsirbumihai, on Jun 28 2006, 00:31, said:

Ma rog...  :D

Suntem cam in afara subiectului cu discutia asta, daca omului ii place pe litoralul romanesc, asta e! Mi-ar place si mie insa nesimtirea celor ce se ocupa de servicii acolo, calitatea si preturile ma fac sa ocolesc zona pana la remedii vizibile.
In rest numai de bine... si succes cu engleza :coolspeak:


Tu mergi undeva in concediu/vacanta ca sa te distrezi sau doar pentru servicii ? Eu merg sa ma distrez, sa vad locuri noi si alte cele, nicidecum pentru servicii. Ms de succes, desii nu ma apuc de invatat engleza si nici nu o voi face vreodata.

Edited by djadi21, 27 June 2006 - 23:53.


#65
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
Traim intr-o tara libera  :peacefingers:

#66
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

View Postdjadi21, on Jun 28 2006, 00:51, said:

Tu mergi undeva in concediu/vacanta ca sa te distrezi sau doar pentru servicii ? Eu merg sa ma distrez, sa vad locuri noi si alte cele, nicidecum pentru servicii.


Ca sa te poti distra ai nevoie si de un minimum de conditii decente si sa nu simti ca esti bataia de joc a vreunui analfabet de chelner. Chestia cu distractia oriunde si oricum tine doar pe timpul liceului si poate putin in timpul vietii de student, dar la un moment dat nu prea iti mai vine sa dai multi bani sa stai in conditii deplorabile, sa bei un amarat de suc etc.
Asta e, romanii incep sa afle ca aceiasi bani valoreaza mai mult in strainatate (ma refer la raportul pret - calitate).

#67
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

View PostDana_H, on Jun 27 2006, 20:44, said:

Sadica viziune... :lol: adica preferi sa-ti mananci nervii si sanatatea cu turismul romanesc, in loc sa inveti engleza, care ar fi suficienta sa te duci oriunde  :lol:
Corect!Eu ma bucur de ceea ce se intampla pe litoral,poate asa se va ajunge la normalitate in turismul estival romanesc.
In strainatate ai ce sa vezi nu zic nu dar exista un farmec aparte atunci cand mergi in Romania,asa cum si in strainatate exista un farmec aparte,exoticul dupa care tanjim.
Depinde ce doresti in momenutl respectiv :D

#68
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu prefer litoralul romanesc pentru ca e doar la doua statii de autobuz de mine.
eu fiind constantean mi se pare penibil in mijlocul verii sa ma duc sa fac plaja in bulgaria sau grecia. inca nu am fost in afara din tara pentru ca deocamdata nu mi-am permis...dar in curand o sa merg. in schimb in fiecare iarna am fost la munte.
am multi prieteni constanteni care in mijlocul verii isi iau concedii si pleca in turcia / bulgaria / grecia etc. sincer eu nu inteleg chestia asta....ca cineva din c-ta sa plece in concediua sa faca plaja in strainate. Sunt pentru concedii afara sa te duci sa vizitezi...dar pentru plaja mi se pare un moft (pt cvei din cta). Mai mult ca sigur anul viitor o sa merg in strainate...dar as merge ...prin aprilie/mai...sau octombrie...


View PostMonitox, on Jun 17 2006, 20:08, said:

Iata ce se poate vedea MARE in centrul statiunii MAMAIA  :D
In rest, "nisipul" este ca un ciment neinchegat iar restul neschimbat. Oribil, murdar...naspa. Am fost la niste terase.. nu mi-a venit sa cred cand am vazut nota. La una a costat doar felul 2 si O bere +O apa (2 persoane) ... 1,2 MILIOANE !!!! La alta "doar" 1 milion si in sfarsit la "Terasa Romaneasca" (un jeg de terasa dar cu mancare relativ OK) o masa cu O bere si O apa .. doar 600.000 LEI  (totul pt 2 persoane)
La un hotel decent (3-4 stele care oricum nu sunt chiar atatea) costa camera intre 115 Euro si 200 Euro in aceasta perioada...  :w00t:
Asta e litoralul nostru.. plin de mizerie, foarte multi badarani, oameni in slip la restaurante (doar in slip), mancare SLABA calitativ si preturi colosale pentru camere si servicii. (proaste oricum)
Funny e ca s-au gasit unii sa-si faca nunta taman la Rex (unde stau 3 zile)  :D O sa pun niste poze si cu ei  (zoom la max de pe balcon)

Completare:

Alte preturi:

Terasa Florilor (o chestie de pe aleea "centrala")

- 2 portii de papanasi + O bere (Bud 33 ml) si O apa plata = 500.000 cu bacsis  :w00t:

O inghetata MICA (cea mai mica) = 40.000 - pe strada

O bere buna sare de 100.000 la orice terasa. E in jur de 140k o amarata de Bud la 33 ml .. exact ca in Planter's  :D Si vorbim de niste jeguri de terase...

Daca au clienti mai ca esti dat afara de pe terasa sa eliberezi mai REPEDE masa sa stea si altii... (s-a intamplat cam peste tot unde erau clienti)

Peste tot aceleasi meniuri idioate de acum 4-5 ani. DOAR preturile au sarit in sus. Aceiasi chelneri apatici si murdari.. aceiasi tarani dezbracati la mese. Cum dracu vii sa halesti DOAR in slip si-ti arati coaiele si parul abundent la toti clientii unui restaurant ???? Gretos...

A... muzica URLA de peste tot. Numai boxe de la 1000 de WATI in sus. Dementi ! Noaptea auzi 5 melodii simultan daca treci pe langa terase.

TOATA plaja e plina de constructii impunatoare ce se ridica zi si noapte  :w00t:  In stilul asta or sa ramana cativa metri de plaja. Si vorbesc de chestii facute din fier-beton nu baraci de lemn plantate acolo. Apa ? Infecta si rece.

E uluitor  :worthy: Scandalos de tiganeste !

da...ca si constntea iti dau dreptate in totalitate...eu vara daca merg de 4-5 ori in mamaia .... sunt preturi nesimtie. trebuie insa sa-ti spun ca preturile pe care tu le-ai mentionat sunt la terasele din zona Cazino. Intradevar sunt terase dragute, si f aglomerate....dar si exagerat de scumpe. Dar in Mamaia poti gasi si alte terase si restaurnate mai ieftine decat atat. Trebuie sa cauti. Acolo, sa zic asa e centrul statiunii.


View Postmituthebest, on Jun 22 2006, 00:37, said:

salutare tuturor,nu deschid un nou topic pt intrebarea asta dar incersc sa ma integerez in discutie si sa imi rezolv si dilema.
Eu trec prin bucuresti peste vreo doua saptamani si as vrea sa trag o fuga pina la mare,ca tot e aproape,si nu stau numa citeva zile cu cortul.Nu ma duc in alta tara ca nu am timp,am o vara foarte incarcata si abia imi gasesc o fereastra de 3-4 zile.Faza e ca nu am fost niciodata cu cortul dar cred ca e de preferat fata de ceva bomba de hotel,si intreb catre voi:CAM CE CONDITII SI TARIFE SUNT LA CAMPINGURI,SI DOI CARE E FAZA CU CAMPINGUL,UNDE AI VOIE SA ITI PUI SI UNDE NU AI VOIE SA ITI PUI CORTUL pe litoral?IN VAMA VECHE E PLIN DE CORTURI PE PLAJA,DAR IN ALTE STATIUNI NU AM INTALNIT OAMENI CU CORTURI,SI NU STIU CE SA CRED ,OARE IN STATIUNI AI VOIE SA ITI PUI CORTUL INTR-O ZONA MAI LIBERA?ORICE INFO E BINEVENITA
scuze pt ortografie dar e tarziu si dorm aici cautaind raspunsuri pe net.....

daca vrei sa te duci la camping iti recomand Camping GPM, este primul pe stanga imediat dupa mamaia cand te duci spre navodari. cam la 1 km dupa bariera de iesire din stiune. Tot acolo mai sunt camping Pescaresc, Camping MAmaia, Camping Hanul Piratilor.
Eu am fost acum cateva zile la Camping GPM la o intrunire si mi s-a parut f  dragut. Nu stiu cat e camparea cu cortul, dar o casuta e 60-70 lei sau 70-80 lei cu aer conditionat, iar pentru cort...cred ca in pana in 200..dar nush sigur. acolo au si o alimentara, si o terasa draguta cu bere ieftina 3 lei  / bergenbier, si am am mancat un snitel (100g) cu cartofi prajiti si salata de rosii cu 8 lei. ciorab de burta 6 lei.


View Postucinrov, on Jun 24 2006, 14:30, said:

Trecand peste faptul ca este destul de scump si in multe cazuri serviciile sunt execrabile,treaba ar fi in regula daca hotelierii n-ar mai exploata fara noima resursele oferite de natura,daca n-ar mai fi manelele alea jegose si pline de sex de doi lei,daca curatenia ar fi un numitor comun pentru toata lumea(prestator de servicii si turist).
Cred ca in rest e totul ok la mare,ma rog,daca a mai ramas ceva de reamrcat ....
P.S.
Sunt constantean si efectiv fug de perioada iulie-august din cauza dezgustului ce-mi provoaca locul de bastina.Am locurile mele retrase,cu plaje mici si neamenajate unde nu te bate nimeni la cap,nu auzi manele...numai eu,pescarusii,valurile marii si cativa concitadini pe plaja(caci turistii nu stiu de plajele cu pricina).

si eu la fel. prefer plaja din constanta

#69
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Desii, nici studiul limbii romane nu ar fii de neglijat ...

... scuze de off topic, nu m-am putut abtine :-).

Desi fara sa vreau trebuie sa merg destul de des pe litoralul romanesc, desi sint constantean la origine, sper din tot sufletul sa ajunga toate japitele astea de sezon in halul ala de infometare in care sa priceapa odata pentru totdeauna ca nu cresterea de preturi pentru a obtine de la tot mai putini turisti aceleasi venituri estimate e solutia.

Later edit: primul paragraf este destinat cuiva dintre antepostatori...

Edited by Greuceanu, 28 June 2006 - 14:11.


#70
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View PostGreuceanu, on Jun 28 2006, 15:10, said:

Desii,nici studiul limbii romane nu ar fii de neglijat ...

View PostGreuceanu, on Jun 28 2006, 15:10, said:

... scuze de off topic, nu m-am putut abtine :-).

Nici io  :D

#71
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
1. Sunt convins ca cei din Constanta care merg la mare la bulgari/turci/greci n-o fac doar pentru plaja. Sper ca realizati chestia asta. Tocmai ca sunt de acolo, vor si ei o data sa mearga la un hotel sa se simta tratati regeste, sa nu se care cu sucu in plasa sau la pranz sa fuga acasa sa manance o ciorba. Vor sa vada alte peisaje, alti oameni.
2. Daca nu cunosti o limba straina, asta nu e neaparat un motiv sa nu mergi afara. Dar scuza-ma, nu merita sa inveti o limba straina ?!?! :death:  This is the dumbest thing I ever heard !
3. Astept cu incredere falimentul multora pe litoralul romanesc. Daca se continua asa, credeti-ma, in 5 ani de zile o sa fie liniste pe litoral...
4. De la o varsta incolo, un criteriu determinant e calitatea serviciilor platite. Am carat cortul in spate prin munti ani de zile. Am facut autostopul deasemenea... Am dormit la priciuri. A fost excelent. Dar sunt atatea lucruri de vazut/facut pe lumea asta.

#72
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Last but not least...

5. Da' nu mai bine va fac eu un platouash ?! :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate