Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Starea drumurilor actualizata zilnic

- - - - -
  • Please log in to reply
2003 replies to this topic

#37
iepurici

iepurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.07.2007
Izvorul Muntelui - Durau stiti cum e?

#38
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 iepurici, on Jul 26 2007, 13:01, said:

Izvorul Muntelui - Durau stiti cum e?
Izvorul Muntelui -Durau ...in principiu e inchis circulatiei publice  ;)

#39
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005
Da este inchis.
La durau se ajunge pe la Poiana Largului (coada lacului Bicaz) -Grinties - Ceahlau - Durau

#40
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
A fost cineva recent pe Transfagarasan?Care e straea drumului?Intentionez sa merg din Curtea de Arges catre Sibiu....Am vazut ceva poze cu drumul,mie mi se pare ok,insa multi povestesc ca nu e prea bun.....Multam'! :)

#41
ionutflorina

ionutflorina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2007
Ocoliti judetul Dambovita E facut praf

#42
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 dintimisoara, on Aug 1 2007, 16:02, said:

A fost cineva recent pe Transfagarasan?Care e straea drumului?Intentionez sa merg din Curtea de Arges catre Sibiu....Am vazut ceva poze cu drumul,mie mi se pare ok,insa multi povestesc ca nu e prea bun.....Multam'! :)
Duminica am fost eu exact pe drumul pe care vrei sa-l faci tu, am urcat Transfagarasaniul pe la Vidraru si m-am intors pe Sibiu.
Deci :
S-a reparat drumul cit de cit si pe partea cu Argesul, coborirea pe partea cu Sibiul este perfecta, dar se lucreaza pe drumul catre Sibiu ( numai semafoare )
Daca nu esti nervos din fire si nu le bagi in seama este bine.

#43
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
MAK,multumesc de informatie,mi-a mai venit inima la loc!In iunie am mers pe traseul Campulung-Curtea de Arges-Rm.Valcea si mi-am blestemat zilele...insa ma bucur mult sa citesc ca s-a mai lucrat putin la drumuri in Arges...
Si am facut si drumul Sibiu-Brasov....pfui!... stresant sa tot astepti la coada,dar n-am avut incotro....asa ca m-am resemnat si cum deja stiu ce ma asteapta...nu-i bai!
Multumesc inca o data!

#44
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Uite colea poze recente.
Ma enerveaza la drumul spre Sibiu denivelarile alea transversale (te prinzi daca e unul in fata ta la 100m si-l vezi cum o ia) si mai mult ma enerveaza ca au tras un marcaj pe mijloc rezultand o banda jumate pe fiecare sens de mers, astfel incat intotdeauna e unul in fundul tau incercand sa te depaseasca fara sa incalce axul drumului... numai ca nu e foarte mult loc nici daca te dai pe margine de tot. Ori mai lateau drumul cu 1 m si rezultau cate doua benzi pe fiecare sens, ori mai trageau cate o jumatate de banda pe margine (pentru biciclisti :) ) ori faceau 3 benzi, ca in strainatate, aia din mijloc pentru depasiri. Si cum noi suntem in Romania si nu in strainatate, sa vezi distractie pe banda asta cu aia obisnuiti sa o tina numai intr-o depasire.

#45
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

 akeem, on Aug 2 2007, 12:57, said:

Uite colea poze recente.
Ma enerveaza la drumul spre Sibiu denivelarile alea transversale (te prinzi daca e unul in fata ta la 100m si-l vezi cum o ia) si mai mult ma enerveaza ca au tras un marcaj pe mijloc rezultand o banda jumate pe fiecare sens de mers, astfel incat intotdeauna e unul in fundul tau incercand sa te depaseasca fara sa incalce axul drumului... numai ca nu e foarte mult loc nici daca te dai pe margine de tot. Ori mai lateau drumul cu 1 m si rezultau cate doua benzi pe fiecare sens, ori mai trageau cate o jumatate de banda pe margine (pentru biciclisti :) ) ori faceau 3 benzi, ca in strainatate, aia din mijloc pentru depasiri. Si cum noi suntem in Romania si nu in strainatate, sa vezi distractie pe banda asta cu aia obisnuiti sa o tina numai intr-o depasire.


:arigato: akeem.....studiat poze cu amanuntu' si fug in topingul de travelin!Multam' fain!

#46
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

 xlex, on Jun 28 2006, 13:00, said:

Stie cineva ceva informatii de traseul asta?
Targu Mures - Sovata - Praid - Gheorgheni - Cheile Bicazului - Lacul Rosu - Bicaz - Poiana Largului - Targu Neamt - Falticeni - Suceava - Radauti
Sau alternativ Reghin - Toplita - Borsec - Poiana Largului si continuarea...

Anul trecut intre Toplita si Reghin am mers cu cel mult a treia si asta cand am zis ca-mi bag picioarele in ea masina mersonala numai sa ajung odata.

 ionutflorina, on Aug 1 2007, 22:29, said:

Ocoliti judetul Dambovita E facut praf

Ocoliti jud Dambovita si masinila la al caror numar sta inscris DB. Serios!

Cine merge de la Poiana Teiului spre Tg Neamt sa-si puna suspensia off-road la masina. Drumul e super bun pana incepi sa urci Petru Voda si tine asa pana termini de coborat.

#47
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 jay333, on Aug 2 2007, 14:51, said:

Cine merge de la Poiana Teiului spre Tg Neamt sa-si puna suspensia off-road la masina. Drumul e super bun pana incepi sa urci Petru Voda si tine asa pana termini de coborat.
exagerezi...nu e chiar asa de rau...si e doar cativa km  :P  ( bine daca tii samergi cu 90 - 100 o sa ai probleme cu suspensiadar si curbele alea o sa te cam incurce  :)

#48
y3d

y3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.04.2004
Astazi am facut un drum Cluj-Tg Mures- Bistrita- Cluj.
Despre portiunea Cluj- Tg Mures nu pot sa zic decat ca a fost foarte aglomerat, plin de TIR-uri si Dacii incarcate ochi, in rest drumul drept ca in palma(se mai lucreaza pe portiuni mici, dar nimic grav)
La Targu Mures am vrut sa o iau pe centura spre Reghin, dar surpriza, la iesirea spre Reghin era inchis drumul(nu puteau sa anunte de la intrarea pe centura????), asa ca am facut cale intoarsa si am luat-o prin centru.
Drumul Tg Mures-Reghin(DN15) este in stare acceptabila, la fel si Reghin -Bistrita(15A), doar ca are multe serpentine si daca nimeresti in spatele vreunui camion ramai intepenit acolo o vreme.
In schimb drumul Bistrita- Cluj(DN17) este dezastru.De atatia ani il stiu ca e varza, chiar nu sunt in stare sa traga un strat de asfalt? De la Bistrita la Dej sunt placi de beton, cu rosturile dilatate si gropile aferente de imi venea sa o iau mai degraba pe campie decat pe drum in unele zone. Oricum, dupa asa un drum cred ca o sa fac un mic control la suspensii si directie. Intre Dej si Cluj totusi este un mic mai acceptabil, dar destul de valurit, pe unele portiuni chiar periculos. De la Gherla se lucreaza si pe portiunile unde au terminat se poate merge binisor, si e destul de lat. Pacat ca mai au inca mult de lucru si mai sunt multe semafoare.
Era sa uit: pe o portiune cu asfalt proaspat statea si radarul(Logan albastru- EJE parca) la pomana(intrare Jucu cum vii dinspre Gherla).
In concluzie propun o retrogradare a DN 17 la grad de drum judetean cel mult(desi am vazut si de-alea mult mai bune).
Numai bine.

#49
adyzah

adyzah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2007
Salut,

Ma intereseaza daca s-au reparat gaurile din drumul Tg Neamt - Reghin din regiunea localitatii Toplita. Am fost pe acolo acum fix un an si era dezastru. Gauri imense si pe toata latimea drumului, 5km/h, un infern, sincer cel mai prost drum pe care am mers vreodata. Stie cineva daca au peticit ceva pe acolo? Ca acum daca o sa si ploua si nu o sa poti vedea cat de mari sunt gaurile e moarte curata.

Mersi,

Adrian

#50
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
si eu sunt interesat de aceeasi chestie.

daca stie cineva si poate da detalii... multumesc anticipat.

#51
dan.v

dan.v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 16.01.2006
De ce nu mergeti voi pe varianta Piatra Neamt-Lacu Rosu-Gheorghieni-Praid-Sovata-Tg Mures? Probleme pe drumul asta sunt intre Lacu Rosu si Gheorghieni. Dupa ce ai trecut de Gheorghieni se merge foarte bine.

#52
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 dan.v, on Aug 16 2007, 21:35, said:

De ce nu mergeti voi pe varianta Piatra Neamt-Lacu Rosu-Gheorghieni-Praid-Sovata-Tg Mures? Probleme pe drumul asta sunt intre Lacu Rosu si Gheorghieni. Dupa ce ai trecut de Gheorghieni se merge foarte bine.
asta e cel mai bun drum....iar drumul Lacul rosu  - Gheorghieni s-a mai peticit  :)
in rest Iasi -Tg. Frumos- Roman-Piatra Neamt-Bicaz- Lacul Rosu e bun spre foarte bun
iar Gheorghieni-Praid-Sovata-Tg Mures  e iarasi  e bun spre foarte bun  B)

#53
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Unde mai pui ca pe traseul cu lacu rosu treci prin cheile bicazului... Pe celalalt traseu nu ai asa frumusete turistica de vazut. Aleg oricind sa merg prin lacu rosu decit prin toplita.

#54
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

 kliviu, on Aug 17 2007, 11:39, said:

Unde mai pui ca pe traseul cu lacu rosu treci prin cheile bicazului... Pe celalalt traseu nu ai asa frumusete turistica de vazut. Aleg oricind sa merg prin lacu rosu decit prin toplita.


De acord cu tine... dar cand vii de la 2000km departare nu prea iti mai arde de frumusetile turistice din romania... prefer sa ajung cat mai repede acasa :) pe un drum bun si simplu..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate