Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Starea drumurilor actualizata zilnic

- - - - -
  • Please log in to reply
2003 replies to this topic

#1963
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Atentie intre Brezoi si Obarsia Lotrului, multe pietre cazute de pe versanti in drum, noaptea devin periculoase daca nu le vezi...

#1964
Radyosu

Radyosu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 16.10.2019

View PostRadyosu, on 08 decembrie 2019 - 23:56, said:

Pe DN7 între Râmnicu-Vâlcea și Dedulești la curbele periculoase au pus separatoare între benzi.
La fel au pus și la Bujoreni tot pe DN7.

#1965
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Intucat in viitorul foarte apropiat trebuie sa fac un drum pana la Podu Dambovitei (AG) cu plecare din Bucuresti, aveti idee in ce stare se mai afla DN72A si DN73?
Care dintre cele 2 rute ar fi mai abordabile d.p.d.v. al calitatii drumului, durata drumului fiind pe locul 2 (exclud insa varianta Buc - Predeal - Paraul Rece - Bran...):
1. Buc - Pitesti (A1) - Campulung (DN73) - Rucar (DN73) - Podu Dambovitei
sau
2. Buc. - Targoviste (DN71) - Stoenesti - Valea Mare Pravat (DN72A) - Rucar (DN73) - Podu Dambovitei

N-am mai fost de ani buni (5-7ani) pe drumurile astea, in perioada respectiva era cam rupt DN72A si DN73 - culoarul Rucar Bran.

Merci!

Edited by aka_razvan, 13 January 2020 - 23:56.


#1966
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
DJ113 Darmanesti-Sanmartin?

#1967
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006
E DJ123 acolo.

Dinspre Sânmartin, nu știu. Dinspre Dărmănești până la Sălătruc e așa și-așa, plăci de beton nici prea-prea, nici foarte-foarte. Practicabil. Din Sălătruc spre baraj e asfalt destul de ok, apoi e drum pietruit. Până la coada lacului e în modernizare, momentan de lucrează la poduri. Nu știu exact unde se vor opri cu reabilitarea, dar pe panou erau trecuți doar câțiva km, sub 10. Deci ori până la coada lacului, ori până la limita de județ. Mai departe nu am fost, nu știu în ce stare e.

Ultima oară am fost acolo pe 30 mai.

P.S.: Tot pe 30 mai lacul era aproape gol, presupun că se lucrează și la baraj. Peisajul e destul de sumbru. Dacă cauți lacul plin, ți-aș sugera să mai aștepți. Dacă cauți peisaj apocaliptic, șansa ta. Nu știu când revine la normal sau dacă n-a revenit deja. :)

Edited by alexcrist, 16 June 2020 - 19:25.


#1968
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Eu voiam doar sa trec spre Tusnad pe un drum mai scurt, nu ma intereseaza neaparat lacul acela.

Dar inteleg ca e destul de lunga portiunea neasfaltata, deci nu merita.
Atunci as lua-o  pe DN12A (Comanesti M Ciuc), asta vad pe o harta a starii drumurilor mai veche ca e cu rosu aproape tot, dar am gasit pe net ca se asfalta prin 2018...

#1969
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006
Și eu știam că e prost drumul ăla, dar n-am fost niciodată. Dacă îl încerci, aș aprecia impresiile. :)

#1970
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
DN12A este bun si foarte bun. Peisaje misto pe la Ghimes Palanca si barajul Frumoasa.

#1971
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
vine vacanta . Va rog, care mai e starea drumurilor prin traseele urmatoare -
  Cum ajung din Bucuresti la Cetate ( Dinescu ) , apoi Dubova ( Cazane ) si de acolo la Curtea de Arges ?
1. Merg prin Alexandria , Caracal , Craiova sau prin Pitesti , Craiova ?
2. De la Cetate pe malul Dunarii , prin Vanju Mare  pana la Dubova ?
3. de la Dubova , un drum bun pana la Curtea de Arges ?
Drumurile sunt bune , ambuteiaje frecvente ? Gropi , drumuri , neaparat , de evitat ?
Masina e una compacta .
Orice sugestie e binevenita , Multumesc

#1972
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 04.11.2016
Un traseu de vacanta pe gustul meu:
Bucuresti- Curtea de Arges - Transfagarasan (daca se poate urca pana in varf) - Sambata de Sus (cazare o noapte)
Sambata de Sus - Sebes - Transalpina (cazare o noapte sau doua undeva pe langa lacul Oasa sau la Ranca. Exemplu cabana Tartarau sau orice altceva este deschis.)
Apoi se ajunge la Novaci - Tg Jiu - Drobeta - Orsova - Baile Herculane (cazare una doua nopti unde pare a fi mai pitoresc).
La intoarcere as evita complet sudul Olteniei si ar fi doua variante: una scurta si una lunga.
Cea scurta: Horezu - Pitesti - Bucuresti.
Cea lunga: Caransebes - Hateg - Deva - Alba Iulia - Medias -Sighisoara - Rupea -Baile Tusnad - Tg Secuiesc -Lepsa - Focsani -Bucuresti. (traseu cam de trei, patru zile).
Exista si una de mijloc cu ceva timp petrecut in Tara Hategului si intoarcere prin Horezu sau Sibiu - Brasov -Bucuresti.

#1973
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postchiriac_marius_antonio, on 08 iulie 2020 - 21:11, said:

vine vacanta . Va rog, care mai e starea drumurilor prin traseele urmatoare -
  Cum ajung din Bucuresti la Cetate ( Dinescu ) , apoi Dubova ( Cazane ) si de acolo la Curtea de Arges ?
1. Merg prin Alexandria , Caracal , Craiova sau prin Pitesti , Craiova ?
2. De la Cetate pe malul Dunarii , prin Vanju Mare  pana la Dubova ?
3. de la Dubova , un drum bun pana la Curtea de Arges ?
Drumurile sunt bune , ambuteiaje frecvente ? Gropi , drumuri , neaparat , de evitat ?
Masina e una compacta .
Orice sugestie e binevenita , Multumesc
de la bucuresti mergi la alexandria-turnu magurele si apoi pe malul dunarii pana la poiana mare. de la poiana mare faci dreapta la maglavit si de acolo la cetate.
am scris asa, poate e de folos si altcuiva.

#1974
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Cum se prezinta drumul dintre Buzau si Covasna?
Am cateva zile de vacanta si vreau sa plec din Bucuresti prin Buzau spre Covasna; sunt satul de Valea Prahovei sau de drumul prin Cheia.
As incerca ceva nou, nu am mai trecut pe acolo, dar mi-e teama de starea drumului.
Multumesc anticipat pentru orice informatie utila.

#1975
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Strict de la iesirea din orasul Buzau pana in zona Siriu drumul este bun, cu ceva portiuni scurte cu denivelari/foste lucrari la carosabil. De la Siriu , de la baza barajului, din DN 10 , poti sa te abati dreapta 6km (din care 1,5km asfalt) si te duci la Cascada Pruncea. Apoi revii in dn 10 si incepi si urci sus pe baraj , unde drumul este tot  bun (parca o idee mai prost pe unele portiunidecat cel pe care ai venit, dar asta soar pe zona barajului) dupa care bun spre Intorsura Buzaului .  Peisaje foarte faine sus pe baraj. In Teliu o sa iesi dreapta spre Sf. Gheorghe , drumul tot bun. Insa nu stiu cum e spre Covasna . Benzinarii Petrom la iesire din Buzau, Partener Rompetrol Cislau, Petrom Patarlagele, Partener Rompetrol Paltineni, Petrom Intorsura Buzaului.
De la Siriu in sus este slaba oferta daca vreti sa mancati ceva, chiar lipseste. O puteti face in Magura (vreo 25km dupa ce iesiti din buzau) la Restaurant Magura (sus la statuie)-mancaruri bune diversificate, timp de asteptare mare/aglomerat; Apoi urcand putin mai sus pe lunca Cislaului este Restaurant 2D (aici este mai ok).Apoi  si mai sus pana in Paltineni -restaurant Green Garden; in Siriu , in localitatea Lunca Jaristei-Restaurant La mama

Edited by ascu, 16 August 2020 - 16:20.


#1976
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Multumesc de info.
Banuiam ca drumul din Buzau pana la Intorsura Buzaului este acceptabil, dar de portiunea Intorsura Buzaului-Covasna imi este teama.
Am citit niste articole din 2017 in care era specificata o stare deplorabila a acestei portiuni de drum.
Este posibil ca de atunci sa se fi imbunatatit calitatea drumului?

#1977
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
intr-adevar. din Intorsura poti face dreapta catre Covasna  si mergi cca 5km pe asfalt bun, apoi traversezi padurea pe drum de piatra ca sa ajungi in Covasna.Am plecat vara trecuta cu gand sa vad Covasna, intr-o diminereta dupa ce ne-am baut cafeaua... de la ora 10; ne-am hotarat asa din doua vorbe, fiind cat de cat aproape nu a fost un impediment dar am nimerit pe drumul asta, "deplorabil"-partea de pietris, de padure...; asa ca am facut cale intoarsa si am re-re-re vazut gradina zoo Bv...  DAR, din Intorsura mergi inainte catre Brasov, vreo 20km,pana la iesire din Teliu, unde faci dreapta(este scurtatura catre Sf. Gheorghe)  si mergi catre Ozun (pana aici drum ok). Din Ozun vad ca ar trebui sa faci dreapta catre Covasna, 31km, portinune pe care nu o cunosc....dar nu cred ca ar fi probleme. PS:in Introsura (Vama Buzaului ) poti vizita Rezervatia de zimbri si Cascada Urlatoarea

Edited by ascu, 16 August 2020 - 19:59.


#1978
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,417
  • Înscris: 16.05.2007
cum e drumul Dej-Tg.Lapus- Cavnic-Sighet ?
Multumesc

#1979
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Mai, eu am fost acum cativa ani pe drumul de piatra intre Intorsura si Covasna. Un drum mai pitoresc rar mi-a fost dat sa vad. In afara de putin praf, n-au fost probleme.
Asta era acum a10 ani...

#1980
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Sunt convins ca zona este foarte frumoasa, dar drumul este ok?
Acum 3 ani era excrecabil conf unui articol publicat de DIGI - link: https://www.digi24.r...de-ulita-721679
Alt articol din 30 ian 2019 zice ca sunt sanse sa fie deja reabilitat - link: http://www.radiomure...a-buzaului.html

Stie cineva daca s-au finalizat lucrarile?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate