Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferaži: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Centrale analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#37
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Cunoasteti aceste contoare de impulsuri ? Acesta din imagini a functionat la o centrala din Bucuresti, in anii 80. Imi puteti da mai multe detalii - erau fabricate in Romania, unde anume, cand, etc ?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   85K   23 downloads
  • Attached File  2.jpg   87.69K   18 downloads
  • Attached File  3.jpg   75.22K   17 downloads
  • Attached File  5.jpg   86.27K   17 downloads


#38
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos, când s-au introdus acest tip de contoare în locul celor cu tahometru?

#39
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Ha. A fost la un moment dat ceva. Eu lucram la test. Am avut şi noi probleme, cei care trebuia să găsim deranjamentele. Reglorii însă erau în pragul sinuciderii. Au schimbat, un impostor cu iniţiativă,  compoziţia aliajului la pastilele de contact. Iar într-o Pentaconta erau miliarde. Au introdus nici mai mulrt nici mai puţin decăt aluminiu. Trebuiau să aibe molibden şi alte metale rare. La fel la multiselectori dar acolo parca mai puţin. La multiselectori contacte speciale, trebuia să fie foarte fiabile şi să nu se oxideze rapid. Alea cu compoziţia schimbată se îmbrînzeau. Nici celelalte "bune" nu erau chiar aşa bune. Cele belgiene originale cum erau la Sud 2,erau perfecte. Nu mai zic să fi văzut cablajul intern într-un cadru belgian original. Deci aşa este au vrut să scoată metalele rare dar n-a mers. Se uyau  rapid. Trebuia să schimbi empilajul. Nu erau enfişabile. Îţi cam blestemai zilele cînd trebuia să faci asta iar cablahjul după aceea arăta cam varză. Ai înţeles ceva din explicaţia cu bara orizontală?

Da, tipul ăsta de contori au fost de la început. De regulă erau fabricate la Electromagnetica. Erau pentru contorizarea convorbirilor. Nu ştiu să fi fost alt tip de contori pentru convorbiri înainte în Pentaconta. Cele tahometrice. Ai şi unul din ăla? De curiozitate ce mai ai în colecţie. DIn păcate nu am mai păstreat nimic, ţi le dădeam cu plăcere, dacă mai dau peste ceva te anunţ

#40
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
O să mai studiez aia cu barele. Am văzut într-un filmuleţ cum funcţionează  :)
Eu nu am nimic fizic legate de centrale în colecţia mea. dardalat are acel contor.
Poate vă faceţi timp să vă uitaţi şi pe aici: http://forum.softped...pre-romtelecom/

#41
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010

View PostChivu-Constantin, on 20 mai 2014 - 22:19, said:

Ha. A fost la un moment dat ceva. Eu lucram la test. Am avut şi noi probleme, cei care trebuia să găsim deranjamentele. Reglorii însă erau în pragul sinuciderii. Au schimbat, un impostor cu iniţiativă,  compoziţia aliajului la pastilele de contact. Iar într-o Pentaconta erau miliarde. Au introdus nici mai mulrt nici mai puţin decăt aluminiu. Trebuiau să aibe molibden şi alte metale rare. La fel la multiselectori dar acolo parca mai puţin. La multiselectori contacte speciale, trebuia să fie foarte fiabile şi să nu se oxideze rapid. Alea cu compoziţia schimbată se îmbrînzeau. Nici celelalte "bune" nu erau chiar aşa bune. Cele belgiene originale cum erau la Sud 2,erau perfecte. Nu mai zic să fi văzut cablajul intern într-un cadru belgian original. Deci aşa este au vrut să scoată metalele rare dar n-a mers. Se uyau  rapid. Trebuia să schimbi empilajul. Nu erau enfişabile. Îţi cam blestemai zilele cînd trebuia să faci asta iar cablahjul după aceea arăta cam varză. Ai înţeles ceva din explicaţia cu bara orizontală?

Da, tipul ăsta de contori au fost de la început. De regulă erau fabricate la Electromagnetica. Erau pentru contorizarea convorbirilor. Nu ştiu să fi fost alt tip de contori pentru convorbiri înainte în Pentaconta. Cele tahometrice. Ai şi unul din ăla? De curiozitate ce mai ai în colecţie. DIn păcate nu am mai păstreat nimic, ţi le dădeam cu plăcere, dacă mai dau peste ceva te anunţ


Va multumesc pentru aceste infoirmatii, deci edrau fabricate la Electromagnetica. Eu nu mai am altceva de la centralele automate, mai am un fel de disc dar cred ca de la centrale manuale era acesta. va pun doua poze. aici. Dar contorul este tot ce am de la centralele automate. Functionau astfel de contori si la Pentacross si la Rotary ? Aveti ide de cand au inceput sa se fabrice, si pana cand ? Eu pe acesta l-am cumparat de la cineva care mi-a spus ca a functionat pe o centrala candva in Bucuresti (contorul) dar nu mai retin unde si cand, si ce fel de centrala era, doar ca era automata,. si mi-a spus ca acesti contori erau cumva separati de centrala propriu-zisa. Ne puteti spune mai multe ? Daca mai aveti ceva legat de vechile centrale, sigur mi-ar placea sa am.

(Tahometriuce nu am vazut niciodata, nu stiu cum erau. Deci dvs spuneti ca acestib contori, ca cel din imagine, au fost de la inceput ?)

Attached Files


Edited by dadarlat, 20 May 2014 - 22:46.


#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
În ce perioadă s-a întâmplat "minunea" cu metalele de la contacte? Centralele alea cât au mers aşa, cu contacele proaste?

#43
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Prin anii 70 cand am ajuns în Pentaconta am prins direct acel tip de contori. Altul nu a mai apărut ulterior pînă la desfiinţarea lor şi înlocuirea cu un sistem de calcul printr-o lucrare de mare amploare. Din păcate nu mai stiu momentele, oricum asta a fost înainte de 2000. Dacă au fost făcute centrale întregi cu contacte proaste erau greu de întreţinut. Înainte de lovituras de stat din 89. După aia au renunţat. De exemplu una era Piaţa Sudului prefix 34, 36. Berceni. Eu am lucrat multă vreme în Giurgiului. Mai veche. Dar cu contacte mai bune. Mai ajungeau pe la noi şi empilaje din acelea. Care de multe ori rămîneu neutilizate ne feream de ele. Cu datele stau prost, îţi dai seama nu ne interesa pe noi cînd a-nceput perioada cu aluminiul. O data construite au rămas aşa pînă la sfârşit. În sfera noastră de preocupări intra să întreţinem Pentaconta. În a mea să găsesc soluţii pentru îmbunătăţirea funcţionării pentru diverse organe. În a altora, iar ei erau majoritari, să plece mai repede acasă, în afară de ziua de salariu desigur.

#44
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Despre contori ce să spun, erau rame cu toţi cei 20.000 de contori, din aceia ca în poză. Unele centrale mai vechi ca de ex. Sud-2 (doar 8000 de abonaţi) avcea contorii la Repartitor. Du-te vino pe scări. După care s-au pus în centrală. Corupţia funcţiona însă şi acolo. Corupţia e un bun naţional. Naţiunea e de corupţi iar din ea se nasc elitele ccorupţiei mai ales din cei 70%. E din totdeauna,e peste tot, e la orice nivel, e-n cele ce maine vor rîde la soare. De ce spun asta. Erau rari electromecanicii care nu "ţineau" nişte contori. Am avut şi eu o vreme după care m-am lăsat, uitam, n-aveam timp, eram cu gândul la inovaţiile mele.  La unii cunoscuţi le ţineai contorul pe 0 convorbiri. Înainte de perioada de fotografiere îi dădeai căteva impulsuri pe firul c sa nu vină pe listele de trafic 0, iar ei vorbeau în draci. La asta primeai cîte ceva , poate era un medic, profesoara de la şcoala copilului, vecina de la 3, vînzătoarea de la carne sau  alimentară, mătuşa, vărul, prietenul strungar şi multe altele. Unii aveau liste întregi. Mie cînd şi cînd clientul îmi aducea acetonă pură. După care m-am lăsat iar apoi s-au desfiinţat contorii şi n-a mai mers. Ne-au luat şi numerele de verificări cele cu 49 şi 99 şi gata.

#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Ce erau numerele de verificări?  :huh:

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Se pare că aţi fost unul dintre puţinii care chiar îşi făcea treaba.
Deci unul dintre motivele pentru care în anumite zone serviciile telefonice mergeau "bine" era calitatea centralelor telefonice făcute cu ieconomie.
Centrala Pentacross de la Est (Dimitrov) 1 (numerele cu 642) şi cea de la Titan, care avea numere cu 643, ce producţie erau?

#47
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Cadrul de abonaţi, secţiunea terminală din unitatea de line (USL=Unitate Selec'ie de Linie) era şi ea un multiselector cu 52 de nivele. Din ele, evident, fiind sistem zecimal doar 50 numrotabile, de la 0 la 49. Cel cu 49 nu era alocat niciodată pentru abonaţi. Toate rămîneau pentru verificări, pentru uz intern sau pentru cazul special şi extrem de rar în care multiselectorul era iremediabil defect pe acel nivel Celelalte 2 care mai rămîneau erau "numerotat" cu W şi X şi erau totdeauna alocate pentru publice. Puteau lua ton de disc dar nu puteau fi apelate, nu aveau numerotaţie.
Cei cărora ne plăcea, ne pasiona PentaConta, eram un fel de sectă. Comunicam între noi, mai mult sau mai puşin ne dezvăluiam ideile, vorbeam o altă limbă pe care mulţi dintre ceilalţi nu prea o înţelegeau. Ceea ce faceam nu pproducea însă şi bani. Din păcate printre habarnaşti se aflau indivizi cu salarii mari, şefi de centrală, "ingineri" şefi de tură, care mulţi dintre ei se treziseră deodată cu funcţii şi salarii. Impostorii, o mulţime. Peste tot. Colcăiau şi viermuiau. Desigur cu nasuri în vânt, imfatuaţi, obraznici neruşinaţi şi plini de pretenţii. CA şi acum, că sistermul s-a perpetuat. Am fost la un moment dat, o scurtă perioadă, şef de centrală. Le-am negociat salariile după criteriile care trebuiau.Ca să nu mai lungim vorba, cînd a fost chestiunea cu numirea efectivă l-au numit pe altul care HABAR NU AVEA, de Pentaconta. El a făcut salariul mare eu am făcut diabet... C-aşa e-n tenis. Corect nu? Corect pentru că eu mă bazam pe faptul că directorii ştiu că eu ştiu meserie iar celălalt nu. Fals, că doar nu se schimbase nimic. Conducerea politică de atunci umflase doar schema cu un număr uriaş de posturi la care aveau acces doar cunştinţele. Pentru oamenii obişnuiţi "nu avem posturi s]nt blocate" Deci eu ]n naivitatea şi credulitatea mea mă bazam pe cunoştinţe, el, pe "sinergia faptelor" Ori posturile de conducere din Romtelecom aveau şi ele un preţ, nu? Ori respectivul ştia asta eu habar nu aveam în naivitatea mea că mai e posibil aşa ceva.Hai că v-am împuiat capul cu probleme personale. Deci erau colective mai slabe desigur, destule.dar eru trase de păr acele centrale şi funcţionau la parametri. Exista şi un serviciu CTC după care se putea lăsa cu sancţiuni dacă nu corespundeai.  Centralele de care ai pomenit erau mai vechi, aveau echipament bun. Cele cu echipament mai prost erau cele mai noi de exemplu 29 Giurgiu-2, 34-36, Piaţa Sudului, cam de astea ştiu că am lucrat în zona de sud

#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Ca să studiem istoria "RomTelecom" trebuie să înţelgem şi alte chestii, pe lângă cele tehnice.
De ce în România, faţă de alte ţări, nu puteai să suni la posturile publice (la cele semipublice puteai). Se temea Partidul că nu erai supravegheat aşa cum trebuie?  :huh:

#49
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
De piesa cu disc pe care am postat-o, stiti ceva / Ea functiona numai pe centralele manuale ? aceasta este Tesla, noi nu fabricam ?

#50
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
În legătură cu deconectarea contoarului: totuşi, tarifele interurbane pe vremea aia erau enorm de mari (mă refer la perioada comunistă), aşa că virgulă cam era o invitaţie la furt. Totuşi:
1) De ce erau tarifele interurbane aşa de mari? (mai ales la ore de vârf);
2) De ce erau 5 zone de taxare, nu 2 sau 3?
Avea de-aface numai cu tâmpenia unora de la conducere sau era de vină şi capacitatea scăzută a reţelei telefonice?

#51
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Nu nu avea legătură cu partidul. Ei te puteau supraveghea oricum dacă-şi puneau mintea. Publicele nu puteau fi sunate pentru că nu aveau numerotaţie. Ce cifre formezi ca să apelezi un număr care W sau X ultima cifră?. Dar po'i să iei ton şi sî lansezi un apel de pe un asfel  de număr.Iar în acel moment poţi fi şi supravegheat. Supravegherea se făcea oricum rudimentar şi mîrleneşte. Exista camera de supraveghere, jos lîngă repartitor. LA un moment dsat într-o noapte am găsit o cheie de yala care se potrivea la acea cameră. Aveam un kg de chei de la cineva. Bine că n-am intrat. Am aflat că aveau un microcontact la uşă şi se teleporta imediat o echipă. Deci camera cu magnetofoane era lîngă repartitor. De regulă şeful de repartitor cu care puneai ei numere la înregistrat era şi ciripitor. Omul lor. Noi habar nu aveam care sînt cei urmăriţi. Cîteodată ne suna "cheia 77" Ăsta era omul lor din Victoria. e punea să urmreşti cîte un număr să-i spui pe cine a sunat.Destul de rar. Mi s-a întâmplat şi mie " ...sînt locotenent cutare de la ...L-ai urmărit?
-DA.
-Ştii cu ce număr vorbeşte
-DA
-Spuneti-mi numărul.
-Nu va spun nimic. ..
-O sa ai probleme.Ştii cine sînt eu?
-Tocmai că nu ştiu cine sînteţi deci nu vi-l spun, îl trec în PV de predare şi vi-l dă mâine şeful de centrală" şi nu l-am dat.BUn . Puteau fi posturi publice şi cu numerotaţie normală s-ar fi putu suna. Erau însă facute din marker să nu poată fi sunate şi pe urmă nu aveau nici sonerie.

Piesa cu disc era la operatoare, n-am avut de-a face cu asta, nu stiu mare lucru.

La începuturi era OK. Centralele automate din diverse oraşe cu timpul s-au înmulţit. La noi joncţiunile spre CTA Interurban automat erau foarte ocupate trafic destul de mare dpre direcţia aia. Mă întreb, nu am fost niciodată, cum era la interuban la Victoria unde se concentrau toate centralele din Bucureşti spre toate oraşele din ţară. Cred că era un balamuc mai rău ca-n 7A Nu cunosc amănunte despre zonele de taxare, preţurile erau într-adevvăr mari, mană cerească pentru preamult-vorbitori să cunoască pe cineva într-o centrală. Şi nu era singurul comerţ, cei din Pentaconta mai făceau comerţ şi cu comenzi la casele de comenzi pentru alimente. Cum am mai spus corupţia, şpaga şi delaţiunea le avem în sînge, adînc în codul genetic. Dintre noi cei proşti dar mulţi ies elitele corupţiei. DNA se luptă cu morile de vînt acum şi pururea şi-n vecii vecilor. Cum spunea şi femeia cu barbă dar despre altceva: Sîntem de neoprit

#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Prima centrală interurbană din Bucureşti nu a fost cea de la 11 Iunie?  :huh:
Centrala interurbană Victoria era cea din clădirea abandonată acuma, nu?
A mai făcut rost de un exemplar din cartea aceea cu Centrale Pentacross. Dacă vrea cineva cartea, să-mi spună. Nu daţi mesaj privat (p.m.) că am căsuţa plină şi nu merge să primesc mesaje.
Care era faza cu centraliştii şi casele de comenzi?  :huh:

#53
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
As vrea eu cartea cu centrale Pentacross, dar ma intreb daca voi intelege ceva din ea. Se poate citi sau e foarte foarte tehnica ?



"Unele centrale mai vechi ca de ex. Sud-2 (doar 8000 de abonaţi) avcea contorii la Repartitor. Du-te vino pe scări. După care s-au pus în centrală."
- ce era repartitorul, cum si unde era ?


Stiti ce ar fi interesant de facut ? De fotografiat (daca nu toate) macar cateva centrale mai importante din Bucuresti. Incepand cu cea de la Dacia.
Cea de pe 11 iunie nu era practic pe 11 iunie ci p[e o strada perpemndiculara, cu liceul de muzica, nu ? Acum este inchisa. Numerele acolo incepeau cu 335 nu ?

Edited by dadarlat, 21 May 2014 - 20:24.


#54
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Este foarte tehnică. Nu prea e chiar pt. începători. Mai am una din anii '50 cu centrale automate (dar doar într-un exemplar). Am de gând să le scanez pe ambele (asta pe viitor).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate