Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Centrale analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#235
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 22 octombrie 2014 - 00:13, said:

Pot sa-mi dau cu parerea, telefonul e posibil sa nu mai aibe impedanţa corectă. Trebuie să verifici toatte componentele care se înseriaza ca să dea o anumită impedanţă în bucla. Dacă ai şi schema electrică, cu atât mai bine.
Aaa, şeful de repartitor. Toţi erau informatori. Şi membri cotizanţi. Tabu. Sigur, cum dracu să dispară un exemplar aşa de preţios. Şefii de centrală erau rulaţi mult mai uşor dar cei de repartitor sau de reţea erau cam inamovibili.
Sa vezi ce balamuc a fost dupa . Sa vezi trafic fals la mine in centrala ,aveam "Mii" in care doar 2-3 abonati mai functionau.
Cablurile s-au schimbat repede ,dar arzand mai mult de jumatate din fisele de abonat ,conexiunile s-au facut aiurea si s-au trezit abonatii ca au alte numere de telefon.
De exemplu :unul care avea 6203725 la mine in centrala lua ton pe 6205534 (asta e un exemplu) ,iar 6205534 putea sa ia ton din Alcatel sau 7A de exemplu.
Gandestete ca acolo erau trei repartitoare ,Penta ,7A ,si Alcatel.
Dar ma mir ca nu ai auzit ,daca zici ca l-ai cunoscut pe Danu cand era la Militari ,incidentul a avut loc inainte ,cand inca el era sef de centrala in Piscului.

#236
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Păi ce, puteai să scoţi de la Danu mare lucru. Cred că totuşi, nu ştiu cum, dar nu a ajuns nici la nivel de zvon. Dacă eu să zicem că ignoram chestiile de genul ăsta, erau destule femei în Militari care nu s-ar fi abţinut să nu întrebe. DAr DAnu din proprie iniţiativă ? Exclus.

#237
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
De telefoanele EM 72 ce parere aveti ?

Edited by dadarlat, 24 October 2014 - 02:50.


#238
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Erau cele mai moderne ca şi concepţie, dar fiind după 1972 nu mai erau aşa de bune d.p.d.v. calitativ. Primele o fi fost, dar să nu uităm că spre sfârşitul regimului s-a băgat "faceţi ieconomie, tovarăşi!". Nu erau foarte proaste, dar nici strălucite nu erau. R.S.-70.533 erau mai bune d.p.v.d. calitativ.
Vrea cineva un EM-72 moca?

#239
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View Postdjl, on 24 octombrie 2014 - 09:53, said:

Erau cele mai moderne ca şi concepţie, dar fiind după 1972 nu mai erau aşa de bune d.p.d.v. calitativ. Primele o fi fost, dar să nu uităm că spre sfârşitul regimului s-a băgat "faceţi ieconomie, tovarăşi!". Nu erau foarte proaste, dar nici strălucite nu erau. R.S.-70.533 erau mai bune d.p.v.d. calitativ.
Vrea cineva un EM-72 moca?
Erau un stift fata de RFT-urile DDR-iste.
Da R.S.-70.533 erau mai solide.
EM-72 aveau discurile proaste ,tin minte ca prin 86-87 au inceput sa le puna discuri poloneze.

#240
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Au fost doua modele, unele mai vechi cu colturile rotunjite si unele (cred ca aparute in anii 80) patratoase. Mie imi plac mai mult cele rotunjite, dar cred ca in interior erau identice.

E drept ca erau un stift, dar macar erau produse si concepute in Romania, acum nu nmia fabricam niciun tip de telefon. Electromagnetica s-a profilat pe alte chestii. De ce de exemplu telefoanele publice (si ele pe caloe de disparitie) sunt coreene (asa am auzit) si nu romanesti ? O comanda asa maree, de mii de telefoane publice, nu ar fi ajutat indiustria romaneasca ? Productie, locuri de munca, etc etc ? Asta e doar un exempl;u. Nu neg ca niste chinezaarii ar putea fi mai ieftine decat ce am produce noi, dar ar trebui facut in asa fel incat si industria autohtona sa fie incurajata.

Pe celallat topic am pus o poza facuta ieri - inca dainuieste in gara Constanta acest veteran... Posted Image

Attached Files


Edited by dadarlat, 24 October 2014 - 14:32.


#241
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View Postdadarlat, on 24 octombrie 2014 - 14:20, said:

Au fost doua modele, unele mai vechi cu colturile rotunjite si unele (cred ca aparute in anii 80) patratoase. Mie imi plac mai mult cele rotunjite, dar cred ca in interior erau identice.

E drept ca erau un stift, dar macar erau produse si concepute in Romania, acum nu nmia fabricam niciun tip de telefon. Electromagnetica s-a profilat pe alte chestii. De ce de exemplu telefoanele publice (si ele pe caloe de disparitie) sunt coreene (asa am auzit) si nu romanesti ? O comanda asa maree, de mii de telefoane publice, nu ar fi ajutat indiustria romaneasca ? Productie, locuri de munca, etc etc ? Asta e doar un exempl;u. Nu neg ca niste chinezaarii ar putea fi mai ieftine decat ce am produce noi, dar ar trebui facut in asa fel incat si industria autohtona sa fie incurajata.

Pe celallat topic am pus o poza facuta ieri - inca dainuieste in gara Constanta acest veteran... Posted Image
Produse da ,dar nu cocepute in Romania .Era patent furat sau cumparat .Primele erau cele cu colturile rotunjite ,si da erau mai rezistente.

#242
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Iar Rs 70533 erau facute dupa tesla mi se pare, oricum seamana..... Hm, noi am conceput ceva sau totul era copiat ?

A propos, centralele puteau fi fabricate de oricine voia  ? Nu avea nimeni patentul ? Pentaconta erau fabricate la noi ? Si daca da, unde anumel ? la electromagnetica ?

#243
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Da, la "Electromagnetica". Cred că se puteau produce sub licenţă. Am produs şi Rotary - 7D cred.

Edited by djl, 24 October 2014 - 18:39.


#244
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postdadarlat, on 24 octombrie 2014 - 14:20, said:

E drept ca erau un stift, dar macar erau produse si concepute in Romania, acum nu nmia fabricam niciun tip de telefon.
Vad ca ai cazut in paradigma lui Ceasca, hai sa producem ca sa producem. Nu conteaza ca sunt proaste, aproape inutilizabile, ca sunt execrabile ca si calitate, ca in receptorul ala se aude ca un cour, sa le producem pentru ca sunt ale noastre, dintre noi, pentru noi. Sa producem pe stoc, pentru ca produsele alea alta sansa nu au.
O industrie si in final o tara intreaga a fost obligata sa gandeasca asa, iar rezultatele se vad si acum.

#245
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View Postbiogood, on 24 octombrie 2014 - 19:56, said:

Vad ca ai cazut in paradigma lui Ceasca, hai sa producem ca sa producem. Nu conteaza ca sunt proaste, aproape inutilizabile, ca sunt execrabile ca si calitate, ca in receptorul ala se aude ca un cour, sa le producem pentru ca sunt ale noastre, dintre noi, pentru noi. Sa producem pe stoc, pentru ca produsele alea alta sansa nu au.
O industrie si in final o tara intreaga a fost obligata sa gandeasca asa, iar rezultatele se vad si acum.
Erau proaste pentru ca romanul a mers pe ideea asta "lasa ma ca merge si asa"
Pe stoc nu prea erau .

#246
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Partea proastă e că mentalitatea asta a continuat şi în anii '90, când apăruse piaţa concurenţială. Am donat Muzeului Politehnicii (U.P.B.) unul cu taste (era ceva mai modern, nu EM-72) produs de ei în anii '90 şi telefonul era tare prost   :disgust:

#247
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
RS 70533 erau bune, dovada ca in unele case au servit zeci de ani....
EM 72 erau ceva mai proaste, dar am senzatia ca a scazut calitatea mai ales la cele patratoase produse spre finele anilor 80. Primul model, cel rotunjiot, erau acceptabile, nu se auzea prost, discul e dept, era prost, dar in rest telefonul a fost folosit si el multi ani, unii chiar si azi mai au cate un Em 72 conectat pe Romtelecom.
Nu zic sa producem de dragul de a produce, dar nici ca acum, o dezindustrializare totala, tara bananiera si piata de desfacere pentru tot ce e strain, de la computere pana la patlagele rosii.

#248
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90?
1) La centralele analogice se mai practica chestia cu scosul unui fir de la contor ca să nu mai înregistreze?;
2) Cum se descurcau centralele de sărbători?

#249
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View Postdjl, on 26 octombrie 2014 - 00:50, said:

În anii '90?
1) La centralele analogice se mai practica chestia cu scosul unui fir de la contor ca să nu mai înregistreze?;
2) Cum se descurcau centralele de sărbători?
1. Nu se scotea nici un fir de la contor. Erau zeci de metode pentru a face un abonat sa nu contorizeze ,doar un ageamiu putea face asta.
Dupa 96-97 s-au scos contorii mecanici ,contorizarea se facea printr-un sistem digital numit Call Collection.
2. De serbatori se descurcau foarte bine ,de multe ori mai bine decat digitalele.

#250
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am auzit doar de metoda cu firul  :)   Care mai erau? Alea digitale bănuiesc că nu se puteau păcăli.

#251
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View Postdjl, on 26 octombrie 2014 - 11:54, said:

Eu am auzit doar de metoda cu firul  Posted Image   Care mai erau? Alea digitale bănuiesc că nu se puteau păcăli.
Orice echipament se poate pacali.

#252
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Tin minte ca in anii 80 formam "0000", inchideam telefonul, si incepea sa sune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate