Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Router LinkSys WRT54GS

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Rippo

Rippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.12.2003
Salut, tocmai au venit baietzi de la RDS si mi-au luat modemul si mi-au instalat net prin PPPOE.
Acuma nu mai merge netu prin ROUTER prin PPPOE. Imi da o eroare cand incearca sa se conecteze (am setat la el pppoe...). Cei de la Support mi-au zis ca switch-urile i-au automat mac-ul de la router.

Ce as putea face? Eu le-am dat mac-ul sperand ca il poate baga manual sau ceva.

Ps: Acuma nici sa dau net share nu mai pot. Imi zice ca ip 192.168.0.1 este luat deja....wtf deadtongue.gif

Ce as putea sa fac?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
1. trebuie sa le dai macu-ul routerului.
De obicei e pe spatele aparatului.
2. Acum o saptamana Monitox dadea de paman cu un router Zyxel ce nu dorea sa merga sub nici o forma cu PPPoE de la RDS in ciuda oricarei logici...
Remediul a fost un reset la factory defaults, apoi inexplicabil.. a mers !

#3
Rippo

Rippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.12.2003

View PostCourage, on May 30 2006, 00:31, said:

1. trebuie sa le dai macu-ul routerului.
De obicei e pe spatele aparatului.
2. Acum o saptamana Monitox dadea de paman cu un router Zyxel ce nu dorea sa merga sub nici o forma cu PPPoE de la RDS in ciuda oricarei logici...
Remediul a fost un reset la factory defaults, apoi inexplicabil.. a mers !



Am dat mac-ul routerului celor de la rds dar degeaba. Au venit la mine niste tipi de la RDS, sau uitat ei si zic....pai nu aveam ce face.  :death:

Routerul are optiunea pt PPPOE dar nu stiu cum sa-l fac sa mearga. Am instalat cu wizardul si tot degeaba zice ca nu se poate conecta (nu "vede" internetul)

Chiar nu exista niste setari prin win sau asa?

#4
bestialba

bestialba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.04.2004
ai putea sa incerci sa clonezi MAC-ul pe care l-ai dat tu la RDS pe router. Si apoi ca sa nu existe conflicte si pe cel al placii tale de retea. Asta ca o ultima solutie de compromis...

Edited by bestialba, 06 June 2006 - 19:16.


#5
Rippo

Rippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.12.2003
Asta e eroarea care imi da.

Am intrat si am setat sa cloneze macul. (adica a pus macul placi de retea) dar degeaba tot nu merge.

Chiar nu stiu ce sa-i mai fac  :angry:

[ http://img207.imageshack.us/img207/6369/error8ul.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mufă, 08 June 2006 - 07:45.


#6
jony_pas

jony_pas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2004
Conform mesaului de eroare routerul nu detecteaza coneziunea la internet.
Nu ai treaba cu adresa MAC deci nu te mai juca cu ia.
Verifica daca porturile sunt active. In special portul de WAN.
Din cate stiu RDS nu foloseste filtrarea pachetelor pe baza de MAC.

Sunt nedumerit in legatura cu reteau ta, nu am reusit sa inteleg schema retelei din ce ai postat.
Te rog sa postezi o schema cu reteau si ce tip de router ai .

#7
calin2k

calin2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.01.2004

View Postjony_pas, on Jun 8 2006, 11:31, said:

Conform mesaului de eroare routerul nu detecteaza coneziunea la internet.
Nu ai treaba cu adresa MAC deci nu te mai juca cu ia.
Verifica daca porturile sunt active. In special portul de WAN.
Din cate stiu RDS nu foloseste filtrarea pachetelor pe baza de MAC.

Sunt nedumerit in legatura cu reteau ta, nu am reusit sa inteleg schema retelei din ce ai postat.
Te rog sa postezi o schema cu reteau si ce tip de router ai .

ai citit subiectul post-ului?

lol  :D

#8
radu.antohi

radu.antohi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.09.2006

View PostRippo, on Jun 8 2006, 01:28, said:

Asta e eroarea care imi da.

Am intrat si am setat sa cloneze macul. (adica a pus macul placi de retea) dar degeaba tot nu merge.

Chiar nu stiu ce sa-i mai fac  :angry:

[ http://img207.imageshack.us/img207/6369/error8ul.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salut,

Azi vroiam sa dau comanda pentru acelasi tip de router... si tot Fiberlink am si eu acasa. As vrea sa stiu daca ai rezolvat problema... si daca da, cum...

Merci!

#9
lucian75

lucian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.08.2005
sal.acum cateva zile mi s-a bulit PCMCIA de retea si cum nu mai avea am zis sa iau un PCMCIA wireless ca tot aveam u router care freca menta...imi faceam probleme ca mai citisem ca avea lumea probleme de a se conecta cu routerul la net prin PPOE la RDS da eu am bagat user si parola si a mers din prima...am un  router D-link f mic...si nu am probleme cu el
(pana la urma am schimbat PCMCIA wireless pe unul usb..ala se incalzeaf tare si nu mai mergea dupa ceva timp)

#10
ercsaba

ercsaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2007
Am si eu o problema cu noul router linksys wrt54g2 - am RDS PPPoE. Nu am gasit nicaieri la instalare faza unde sa configurez user si pass dat de rds... :(

#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
http://ui.linksys.co.../index.asp.html - v2.02.2
http://ui.linksys.co...G/v1-v4/2.02.7/ -v2.02.7

Amandoua par sa aiba pppoe...

Bafta!

Later Edit: Vad totusi ca linkurile nu functioneaza corespunzator cand alegi anumite optiuni... Dar din lista selectezi PPPoE si dup-aia o sa-ti apara campuri special pentru user si parola...

Edited by Ravy, 04 July 2008 - 22:14.


#12
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007

View PostRavy, on Jul 4 2008, 23:08, said:

http://ui.linksys.co.../index.asp.html - v2.02.2
http://ui.linksys.co...G/v1-v4/2.02.7/ -v2.02.7

Amandoua par sa aiba pppoe...

Bafta!

Later Edit: Vad totusi ca linkurile nu functioneaza corespunzator cand alegi anumite optiuni... Dar din lista selectezi PPPoE si dup-aia o sa-ti apara campuri special pentru user si parola...
Ok...Eu am aceeasi problema cu un router wireless Linksys WUSB54GC  "legat" la un modem speedtouch de la romtelecom. Am setat routerul pe PPPOE si i-am bagat acolo userul si parola care mi-au dat-o cei de la romtelecom. Am procedat corect?

#13
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Da, ai procedat corect... (Ar mai fi de mentionat ca mai trebuia sa setezi modem-ul in mod bridge cu VPI/VCI 0,35)
Dar cel mai usor aflai vazand daca merge sau nu...

Bafta!

Edited by Ravy, 16 July 2008 - 15:17.


#14
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007

View PostRavy, on Jul 16 2008, 16:17, said:

Da, ai procedat corect... (Ar mai fi de mentionat ca mai trebuia sa setezi modem-ul in mod bridge cu VPI/VCI 0,35)
Dar cel mai usor aflai vazand daca merge sau nu...

Bafta!
    De mers... merge. Multumesc Ravy! Am si securizat reteaua..insa nedumerirea care o am: trebuie de fiecare data casnd deschid calculatorul sa ma conectez la reteaua wireless pe care am redenumit-o si i-am pus si parola,  pt a avea acces la net?

#15
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Detaliile date de tine ma fac sa zic:
Da, asa trebuie sa faci...

Daca doresti alte explicatii vin-o si tu cu mai multe detalii!

Bafta!

#16
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

View Postpifa, on Jul 17 2008, 09:26, said:

De mers... merge. Multumesc Ravy! Am si securizat reteaua..insa nedumerirea care o am: trebuie de fiecare data casnd deschid calculatorul sa ma conectez la reteaua wireless pe care am redenumit-o si i-am pus si parola,  pt a avea acces la net?
Sau poti bifa la proprietatile retelei optiunea "auto connect when this network is in range" sau asa ceva. Atunci conexiunea la net se face automat cand deschizi calculatorul

#17
ReD_GL

ReD_GL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2008
Am si eu aceeasi problema ca si Rippo. Ieri mi-am cumparat un router Linksys WRT54G2.
M-am chinuit juma de noapte incercand sa-l fac sa mearga.
Am conexiune la RDS prin PPPoE. Pe PC merge fara probleme se conecteaza.
Pe router nu vrea sa se conecteze prin PPPoE sub nici o forma.
Daca las WAN-ul doar pe DHCP atunci imi merge ca un soi de bridge. Adica pot initia conexiunea PPPoE de pe PC.
Insa nu e ceea ce imi doream sa faca.
Daca cineva a gasit vreo rezolvare il rog sa anunte. Oricum o sa mai incerc sa-l mai butonez poate gasesc ceva.

In rest despre performantele wireless nu pot sa spun decat ca e multumitor (pentru casa mea si pt. nevoile mele). La vreo 8 metri de el am semnal full. Daca mai fac 2 pasi am semnal "poor".
Destul de ciudat. Adica e o cadere brusca in aceeasi camera la diferenta de 2m. Deci nu poti sa zici ca mai e un perete sau ceva.
Am facut proba cu un laptop. Poate ca folosind o placa wireless dedicata si cu antena obtii alte performante.
Ma asteptam la mai multa acoperire.

Despre stabilitate nu pot sa spun nimic deocamdata. Nu l-am testat extensiv sa vad cum se comporta.

#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
1. sper ca ai tinut cont ca nu se scrie nimica la "Service Name"
2. daca tot nu merge si ai olecuta de pricepere in asa ceva incearca un firmware dd-wrt (.com)...

Bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate