Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Microsoft cumpara tehnologia antivirus GeCAD !!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Kitul

Kitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.05.2003
Imi vine sa rad cand imi amintesc ca in urma cu ceva vreme FOARTE MULTI chiar si de aici de pe forum.. foarte foarte multi se ca*au pe produsele antivirus romanesti in special cele de la GeCad. Ca nu-s bune in sus , ca nu-s bune in jos... Si uite de aia spuneam eu ca romanii prefera sa "plece" afara.....

Cei de la GeCad produc programe atat de proaste incat .. iata Microsoft, cea mai puternica corporatie software s-a decis sa  cumpere firma cu totul.  Ii intreb eu pe unii acum...   mai sunt produsele GeCad proaste acum? Ca intotdeauna altii trebuie sa observe potentialul pe care il avem, noi nu suntem in stare. Dar oricum de acum incolo nu mai putem vorbi de un produs romanesc pentru ca apartie de Microsoft...  Gata s-a dus si asta.... Vocile care candva bagau produsele GeCad printre cele mai proaste.. si nici nu puteau vorbi macar de o existenta a unui antivirus romanesc, acum sunt cele care raman pe fundal si aclama.....   :"bravo.. bravoo..  sunt tari..   avem produse tari.. romanii is cei mai tari..."...
Noapte buna... si.. somn usor.
Traiasca cei destepti .. in cazul de fata Microsoft. :)
P.s.
Cu adevarat Romania e o Tara Moarta....   dar..  de fapt in curand nici nu va ma fi a noastra...

#20
Bogdan123

Bogdan123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.06.2003
Tot NAV-ul ramane cel mai bun.

#21
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003

Quote

Originally posted by Xtreme_
windoze xp are firewall built-in. dar nu te opreste nimeni sa nu il activezi sa sa  instalezi alte firewall-uri. probabil la fel va fi si cu rav, in cazul in care va fi integrat in windoze.
Te referi la TCP/IP Filtering? nu stiu cum e in XP, dar in 2000 cere restart daca umbli acolo :)

#22
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
nu stiu sa itzi spun prea multe, ca nu l-am folosit never :) nu am incredere prea mare in nea' Bilica a lu' Poarta. Stiu decat ca atunci cand faci o conexiune la retea, ai o optiune, ceva de genul "protect this connection with firewall"..

#23
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Mi se pare mie sau MicroMoale vrea sa faca monopol si pe piata antivirusilor la fel cum a facut si cu Internet Explorer-ul?
Am impresia ca spre deosebire de procesul cu ie , la antivirusi nu poate sa-i dea nimeni in judecata...

#24

  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Micromoale cumpara Rav. De ce ??? Cititi aici:
http://www.rav.ro/pa...wnews.php?i=152
http://zdnet.com.com..._2-1015096.html

#25
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
mie unu nu mi se pare o veste ata de fericita ca ii cumpara microsoftul. parca gecadul ar fi cumparat microsoftul, asa fericiti sunteti. ma intreb daca nu cumva s-au cam grabit cei de la gecad. recunoastere valoare... bla bla... s-au vandut cand aveau totusi un nume si ar fi fost in stare sa se descurce si singuri mai departe. s-ar putea sa regrete mai tarziu.

oricum, noi am pierdut un antivirus bunicel romanesc, si in castig tot microsoftu o sa iasa, garantat. asta e.

#26
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
parca ii vad pe cei de la Norton Antivirus aruncand calculatoarele pe geam... Ce sansa vor mai avea daca windows-ul va veni cu antivir incorporat? Cati oameni vor mai fi atat de disponibil sa plateasca in plus, cand windows-ul le va da o protectie f. buna impotriva virusilor?

#27
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Cititi fratilor si articolele de pe paginile indicate de auro...

#28

  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Microsoft a cumparat Gecad pt. a bloca initiativa IBM de-a vinde servere Linux cu Rav integrat. Pentru Bill Gates 10 mil de $ e o nimica toata. Pentru a bloca miscarea Open Source Microsoft a cumparat si SCO Unix. Eu nu le doresc succes :drac: .

#29
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost coleg de liceu cu fiul patronului de la Gecad.
Acum o luna l-am intrebat de ce rav 4 desktop suck.

Mi-a zis ca intr-un produs de desktop cheltuielile sunt prea mari fata de profit.
Ei se axeaza pe produsele de servere (mai precis mailservere) pentru care au versiuni pentru orice OS.

Rav4desktop nu mai e dezvoltat de.. 2 ani !

#30
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
apropos de cat de "bun" e RAV, acu o saptamana am primit un worm in mail de la un prieten care s-a ales cu toata reteaua infectata cu I-worm.Tanatos.dam desi avea RAV pe mailserver... ce sa zic halal protectie.
btw: KAV l-a detectat fara probleme :P

#31
aliviu

aliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2002
Daca l-a ales Microsoft, nu inseamna neaparat ca e cel mai bun, ci ca are cel mai bun raport pret/performante :yeah:. Probabil ca NAV si KAV erau mult mai scumpe si, in plus, cu ocazia asta, au mai impuscat si iepurele "Linux".
Vad ca Softwin deja da din coada, dar s-ar putea sa aiba o surpriza odata cu urmatoarea generatie de Windows :cya:.

#32
trexx

trexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2001
ce nu se spune...

doar 5 oameni au plecat la Microsoft
restul pana la 100 - someri

#33
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
si eu sunt de parere ca s-au grabit. ma gandesc, stiind cate ceva din istoria gecad (ce s-a scris in presa), ca cei care au creat firma au avut destul de mult tupeu si au crezut in sansa lor. ma gandesc ca ar fi putut continua, mai ales ca erau in plina dezvoltare. calitatea rav e data de piata, iar aceasta zice ca e bun. restu' nu conteaza. ma gandesc ca puteau continua. independent. pt billica 10 mil usd sunt bani de buzunar. sa se fi uitat intr-adevar numa' la bani sau mai sunt si alte motive? pacat. se pierde o marca romaneasca.

#34
trexx

trexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2001
Compania Gecad va continua sa produca soft, prin celelalte departamente. Au vandut doar solutia antivirus (de departe cea mai cunoscuta). Nu mai au voie sa produca antivirus. Cel putin asta reiese si din comunicate, si din declaratiile patronului Gecad.
Cat despre Softwin, e posibil ca Microsoft sa mai achizitioneze niste tehnologie antivirus. Poate nu neaparat Bitdefender, desi motoarele de scanare BD au fost premiate de mai multe institutii internationale.
Oricum Microsoft va cumpara tehnologie buna si ieftina.
Iar daca va cumpara Bitdefender, se pot bucura doar patronii si aprox. 5 programatori; restul - someri, ca la Gecad.

#35
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
nu e nimeni somer la gecad. gecad isi vede de treaba ca si pana acum
cativa de la divizia RAV au plecat la Redmond, alti cativa au plecat la alte companii de software.

gecad continua cu ceva mai putin de 100 de oameni, dar in nici un caz nu e vorba de inchidere, ci dimpotriva.

de altfel, vanzarile de RAV erau doar 30% din cifra de afaceri a firmei.

iar acum gecad vinde in Romania produsele Trend Micro. stiti voi - PcCillin si altele.

sal'tare! :cool:

#36
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.07.2002
am auzit de la cineva din cadrul Gecad ca Microsoft  a studiat si posibilitatea achizitionarii ori a Rav ori a Kav.

Acum, nu stiu exact daca este adevarat sau este bullshit

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate