Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#19
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Virgule se mai pun la farmacie, din cand in cand?

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgamezcdr, on May 30 2006, 09:53, said:

Tulaio Veto io numa acuma vad ce prostii scrii tu acolo. O fi cazul la 5-10% din farmacii da nici chiar sa generalizezi in halul asta. Io de ex castig in mana 1050 lei si nu mi se pare ca salariul meu e umflat artificial. Sa fi farmacist e o munca grea e gresita ideea ca numa iei de pe raft medicamentul si-l dai bolnavului trebe sa compilezi tot timpul tot felul de chestii. De ex ieri imi vine Myolastan 50 mg 3x1 tb pe zi. Ma crucesc dau telefon la medic si aflu ca ea fiind distrata in loc de Mydocalm de 50 mg o scris Myolastan. Chestii de astea se intampla frecvent si daca n-o murit nimeni inca in tara asta ca i s-o dat medicamente gresite poate e si din cauza noastra a farmacistilor ca mai deschidem uneori ochii.

    Mi se pare normal sa te uiti daca diagnosticul corespunde cu indicatiile medicamentelor . Bataie de cap exista in orice domeniu de activitate .  Faptul ca ai un salariu care corespunde  cu pregatirea fara a fi umflat artificial mi se pare un lucru exceptional .  Inseamna ca ai un loc de munca stabil si un sef care stie sa aprecieze un salariat la adevarata valoare .  Poate chiar ai putea sa faci o renegociere de salariu .
Eu insa ma refeream la proaspetii absolventi care se reped sa prinda oferta asta promotionala cu salarii de 1000 de Euro si alte facilitati . O fi facultatea de farmacie grea ,dar cei care vin de acolo la inceput sunt niste amatori . Pur si simplu nu este vorba de teorie aplicata in practica . La farmacie nu se mai lucreaza cu eprubeta si cu mojaru . Majoriatea raman niste neadaptati .
    
  Si , apropo de pregatire , pot sa-ti arat absolventa blonda de farmacie care abia daca stie sa-si lege singura sireturile . Si-am sa-ti mai arat si vreo doua babe pensionare , adevarate relicve vii care chipurile inca profeseaza .

View Postgamezcdr, on May 30 2006, 09:53, said:

Oricum in momentul de fata meseria asta mi se pare ca e rau vazuta de multa lume din cauza plafoanelor la medicamente mai ales pensionarii nu pricep ca nu de noi depinde sa le dam retetele ci de altii. Vai de capu meu Joi ii 1 IUNIE !!!!


         Ba nu ! Nu e deloc rau vazuta . Numai ca farmacistii fac parte din sistem . Iar acest sistem nu permite sanse egale de supravietuire pentru toata lumea . Doar nu vrei sa fie multumiti ??!!

Edited by cspot, 30 May 2006 - 10:37.


#21
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

View PostAyame, on May 29 2006, 20:09, said:

incearca sa faci facultatea in afara romaniei pentru ca ai mai multe facilitati..


ce facilitati se ofera in strainatate?

#22
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
pt oricine care cunoaste Farmacia......student ori farmacist.....

cat de grea este Chimia Medicamentului care se face in anii 3 sau 4?

tb sa cunosti formula cu formula chimica complicata a oricarui medicament?
ca de pilda CH3-CH2-CH=O-...n.....CH3

ce examene sesiune se dau la chimia medicamentului?( in functie de facultate)
teoretic- formule chimice la medicamente?
practic-prepararea medicamentului?

#23
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Se face mare tapaj în facultate că Farmacistul nu vinde medicamente, ci le eliberează.
Este o răspundere foatre mare să alegi ca metodă de tratament un antibiotic pentru un sugar sau un medicament pentru un cardiac. Dacă nu i-ai spus doza cum trebuie pot să apară efecte neaşteptate (deces, complicaţii) etc. Dat fiind că ne aflăm într-o economie de consum marile lanţuri de farmacii au fixat un target farmaciştilor, adică un anumit cuantum de vânzări pe care angajatul trebuie să îl atingă în scopul obţinerii de profit.
Bineînţeles că nu se poate generaliza, dar există tendinţa de a înlocui nişte metode de tratatment mai ieftine cu altele scumpe dar riscante şi uneori ineficiente. De pildă sunt cazuri de infecţii la care în majoritate cazurilor cel care este la ghişeu oferă soluţia unui antibiotic TARE, în condiţiile în care eu am mi-am tratat panariţiul cu o cremă banală cu propolis sau dacă era o simplă răceală cu ceaiuri şi imunostimulente.
În acest fel farmacistul tinde să devină din healer-wannabe un simplu comerciant în goană după profit.
În sprijinul acestor idei sunt şi nişte mesaje de pe grupul de farmacie de pe yahoo.
Farmacie[at]yahoogroups.com
Mesajul este din 14.07. 2005

Quote

1.lanturile au deja n cereri care asteapta sa fie aprobate. efectiv, vor deschide 3-4 farmacii in fiecare oras pana se va ajunge iar la blocaj. nu neg faptul ca printre ei se vor strecura si cate 1-2 independenti
70000 euro fond pentru comert ?? nu inteleg... cand intr-un oras de 100 000 de locuitori vor fi deschise 40 de farmacii, cred ca 5000 de euro va fi suma corecta. nici o farmacie nu va fi profitabila, ajungandu-se fie la faliment, fie la "fentarea" profesiei de farmacist.
2.despre Bucuresti nu comentez, este cu totul alta situatie. dar at intuit bine faza cu scaderea profitului, care si-asa nu era imens. chestia nasoala este ca vor disparea discounturile acordate de depozite, din cauza ca volumul de achizitie nu va putea depasi un prag limita.
sa nu mai vorbesc de faptul ca din august se modifica grila de adaosuri, chestie care coroborata cu suprasaturarea pietei va duce la transformarea meseriei de farmacista intr-un hobby.
si nu inteleg de ce se tot bate placa pe Bucuresti sau orase...nu exista sate ? sau pentru lanturi reprezinta un pas inapoi.....
cat despre numarul de farmacisti, unele depozite au gasit rezolvarea : trec acelasi farmacist in 2 farmacii : unu la Bucuresti si una la Alba iulia etc. castiga si la puncte pentru casa. ce mai, baieti destepti.
3.consider ca notiunea de target nu are nimic in comun cu aceea de farmacist. ati studiat dumneavostra la facultate acesta notiune ?? ca eu nu-mi amintesc...
chestia cea mai nasola privind lanturile sint 2, ca sa zic asa
    a. nu apartin farmacistilor
    b. au un depozit in spate, fapt care face lupta extrem de inegala, ca sa zic asa. lucru inca aproape fara urmari, dar asteptati lunile de iarna si-mi veti da dreptate.
4. nu procentajul reprezinta un pericol, ci lanturile ca atare. si inca nu ne putem pronunta , deoarece prevad deschiderea de extrem de multe farmacii ale lanturilor.
5. si 6.intereseaza colegii care au vandut lanturilor. eu unul nu am sa o fac, dar fiecare e liber. vorba dvs., ce procent si-au vandut farmacia ?? reprezinta procentul un pericol >>
problema e ca daca legea interzicea aceste lantisoare, nu se mai punea problema.
7.eu consider ca la fel ca si medicii, farmacistii tre sa aiba un anumit statut social si de ce nu, o liniste materiala. fie ei angajati sau patroni.
exista inca suficiente locuri la sate, banuiesc ca pentru toti tinerii absolventi.
aglomerarea asta de farmacii va duce la transformare farmacistului intr-un vanzator, cu simtul mercantil dezvoltat la maxim, in detrimentul profesionalismului si a compasiuni de care ar trebui sa dea dovada.
dupa cum bine stim, majoritatea detinatorilor de farmacii sint doamne si domni care se indreapta vertiginos de varsta pensionarii. asa ca nu vad ce problema ar avea tinerii absolventi sa preia o farmacie. tinem cont ca in ziua de azi majoritatea absolventilor sint fii acelor farmacisti, asa ca problema ar avea rezolvare.

8.se pare ca de data asta chiar se va face. dar chestia e ca nu s-a stiut nimic de acest ordin, nici macar la nivel inalt. si stiu asta din surse demne de incredere.
se parte ca a fost o "lovitura de palat", care s-a folosit de zilele mai ocupate ale guvernului, pentru a trece acesta lege. insa cineva tot a stiut ce face, si sint convins ca a fost si ajutat sa o faca.cine ar avea puterea sa o faca ?? lanturile.

Edited by Mirovaia_Scorb, 31 May 2006 - 03:24.


#24
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

View Postcspot, on May 30 2006, 11:30, said:

Mi se pare normal sa te uiti daca diagnosticul corespunde cu indicatiile medicamentelor .
Amandoua medicamentele se dau pe acelasi diagnostic dar Myolastan nu se de 3 ori pe zi decat daca o tratezi pe soacra.  B)


View Postdave, on May 30 2006, 19:13, said:

pt oricine care cunoaste Farmacia......student ori farmacist.....

cat de grea este Chimia Medicamentului care se face in anii 3 sau 4?

tb sa cunosti formula cu formula chimica complicata a oricarui medicament?
ca de pilda CH3-CH2-CH=O-...n.....CH3

ce examene sesiune se dau la chimia medicamentului?( in functie de facultate)
teoretic- formule chimice la medicamente?
practic-prepararea medicamentului?
Asta cu formulele este o mare tampenie cu care ne-au indoctrinat unii profesori fara simt pedagogic. In anul 3 la Farmacognozie la H Popescu la Cluj a trebuit sa invatam toate formulele pe de rost (mi-am facut un caiet separat de zeci de pagini in care le-am scris) si daca nu le scriai cum trebe te pica nenorocitu. Inclusiv formula la curara am invatat-o, durere mare. Si mi-a folosit la ceva ca stiam formulele ? No way. Asta se intampla la Cluj.

View PostMirovaia_Scorb, on May 31 2006, 04:12, said:

Este o răspundere foatre mare să alegi ca metodă de tratament un antibiotic pentru un sugar sau un medicament pentru un cardiac. Dacă nu i-ai spus doza cum trebuie pot să apară efecte neașteptate (deces, complicații) etc. Dat fiind că ne aflăm într-o economie de consum marile lanțuri de farmacii au fixat un target farmaciștilor, adică un anumit cuantum de vânzări pe care angajatul trebuie să îl atingă în scopul obținerii de profit.
Pai nu tu alegi tratamentul ptr sugari sau ptr un cardiac ptr ca prin lege nu poti elibera fara rreteta decat OTC restul le scrie medicul pe reteta.
Asa e cu targetul la marile lanturi ti se fixeaza o suma care trebuie s-o dai gata si atunci trebe sa dai tepe bolnavilor si in loc de Clafen supoz sa le recomanzi Tratul ptr ca este muuuuult mai bun. Si de aia n-o sa ma angajez niciodata la SexyBlue (sensiblue pardon).

#25
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postdave, on May 30 2006, 19:13, said:

tb sa cunosti formula cu formula chimica complicata a oricarui medicament?
ca de pilda CH3-CH2-CH=O-...n.....CH3
Formula cu formula, profanii cu profanii, iar un medicament poate avea mai multe substante active, si atunci sa vezi formula doctoriei...
Chiar ma intreb daca fara un background/interes minimal, poti face cu succes aceasta facultate. Probabil ca - liniuta- ca mai peste tot, merge si-asa.

Edited by LoveDemon, 31 May 2006 - 07:52.


#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@Mirovaia_scorb :

    Asa cum am zis si eu , lanturile de farmacii vor acapara 90-95 % din piata farmaceutica . Motivele invocate de cei care simt ca le fuge "afacerea " de sub picioare sunt puerile . Este clar ca nu vor mai fi profitabile decat farmaciile din lanturi din pricina ca se elimina intermediarii si o firma care se ocupa atat cu importul cat si cu vinzarea detail isi permite are costuri mai mici .
   Vor disparea de asemenea avantajele farmacistilor din partea distribuitorilor : banii la plic care fenteaza Finantele , excursiile in strainatate , facturile de rabat natural la care nu fac NIR ,masinile in leasing , samd .
E normal ca patronii de farmacii sa fie disperati .
   Cel care va fi avantajat , va fi omul de rand .
   Farmacistii nu vor mai fi patroni cu ochii la slana ci se vor intoarce la profesia pe care "o iubesc atat de mult ".
   Colegiul farmacistilor se va ocupa de latura profesionala in loc de institurirea monopolului si de mentinerea proturilor la nivel de pret de amanunt . Adica o sa inceapa sa semene cu Colegiul medicilor .
In consecinta , libera concurenta va duce la scaderea preturilor care in momentul de fata sunt maxime , la pret de amanunt .
    Nu mai vorbim de faptul ca farmaciile din lanturi , care arata de pe acum asa cum ar trebui sa arate o farmacie adevarata . Spatii mari , bine luminate , unde esti servit cu amabilitate si poate primesti si un card de fidelitate cu care poti cumpara mai ieftin , spre deosebire de farmaciile independente care sunt inghesuite si unde  esti luat la rost de patroana-farmacist stresata ca vrei de 5000 aspirina si ea nu a platit CAS-ul .

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgamezcdr, on May 31 2006, 06:51, said:

Asa e cu targetul la marile lanturi ti se fixeaza o suma care trebuie s-o dai gata si atunci trebe sa dai tepe bolnavilor si in loc de Clafen supoz sa le recomanzi Tratul ptr ca este muuuuult mai bun. Si de aia n-o sa ma angajez niciodata la SexyBlue (sensiblue pardon).


      Targeturile sunt reale , si normale intr-o economie de piata .  Gangureala asta a voastra nu poate sa fie decat o reminiscenta din perioada comunista cand toata lumea avea salariu egal in functie de diploma , de categorie si de vechimea carnetului de partid .
    Targeturile ajuta la o mai buna evaluare a meritelor unui angajat . In aceste farmacii , un asistent vrednic poate sa ia mai multi bani decat un farmacist bine pregatit care sta si se scarpina in nas toata ziua .
Sotia mea lucreaza la farmacie . Are clienti care vin la farmacie si o cauta special . Daca se intampla sa nu fie in tura , intreaba de ea , si revin dupa cateva ore sau a doua zi . Si asta pentru ca a facut din meseria ei o pasiune si pentru ca stie sa trateze cu pacientii .
      Targeturile vor duce la disparitia angajatilor de tip : turnator, ruda cu patronu , simpatici cu sefu , samd .   Sau daca nu vor disparea , vor fi platiti nu dupa cat de simpatici sunt , ci dupa cata treaba fac .

     Daca recomanzi medicamente mai scumpe sau mai ieftine este problema de bun simt . Oricum omul are mai multa incredere in produsul de import decat in cele autohtone , dar va cumpara tot de cati bani are in buzunar . Daca se simte inselat , nu-l opreste nimeni sa se intereseze la farmacia alaturata . Daca l-ai pacalit nu mai calca niciodata pe acolo . Ai facut pe moment 100.000 in plus si ai pierdut un client . Daca o tii tot asa faci un bine concurentei . Sau , si mai si , data viitoare o sa cumpere de la colega Clafen si ea o sa faca targetu si tu o sa te uiti pe pereti .
   Hai sa terminam cu prostiile astea ....

Edited by cspot, 31 May 2006 - 10:54.


#28
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postcspot, on May 31 2006, 11:18, said:

Motivele invocate de cei care simt ca le fuge "afacerea " de sub picioare sunt puerile .    
............................
E normal ca patronii de farmacii sa fie disperati .
   Cel care va fi avantajat , va fi omul de rand .
   Farmacistii nu vor mai fi patroni cu ochii la slana ci se vor intoarce la profesia pe care "o iubesc atat de mult ".
Adică ce este pueril, dreptul la o viață decentă ?Iar disperarea cumva o stare trecătoare ?Deci tu cultivi dulcea iluzie că farmacistul având mereu target-ul în obiectiv, își va face treaba mai bine. OK ! Ne imaginăm următoarea situație. O tînără neexperimentată în arta protecției contraceptive vine în farmacie cu următoarea poveste :
A trecut o oră de la ultimul contact dați-mi vă rog un Postinor, căci am auzit că are efect garantat.
Farmacistul are două variante :
Este un medicament cu efecte secundare multiple, mai bine te gândești înainte dacă ești în perioada fertilă sau ia în calcul opțiunea de a avea un copil.
ori cu totul altă soluționare în cazul în care farmacistul nu și-a făcut target-ul și este pe punctul de a fi înlocuit :
O singură dată nu este nici o problemă.  
Nu știu până la ce nivel este permis să amesteci economia de piață cu domeniul sănătății, fiindcă atât teoretic cât și practic există posibilitatea fentării profesiei de farmacist în detrimentul profesionalismului. Lucru dealtfel observat de mine din spatele ghișeului, ani de-a rândul din postura de simplu spectator. Nu este un fenomen generalizat, dar este ceva care se întâmplă cu precădere în lanțurile de farmacii.
Ca un aspect secundar patronii marilor companii sunt niște internaționali ce își fac vacanțele pe Coasta de Azur sau niște insule exotice.
În acest fel, țin să vă asigur că cel care ajunge să lucreze ca simplu farmacist va fi doar elementul de bază într-un sistem profesionist de export al capitalului în afara țării. Peste asta mai trebuie pus la socoteală și faptul că nu oricine poate să obțină 18-22 milioane lunar ci doar cei care se simt atât de tari încât să ceară 14 mil parte fixă și să reziste la ritmul de lucru alert pentru un procent din vânzare cât mai mare ( --->picioare varicoase).
EDITARE

View Postcspot, on May 31 2006, 11:42, said:

Daca recomanzi medicamente mai scumpe sau mai ieftine este problema de bun simt . Oricum omul are mai multa incredere in produsul de import decat in cele autohtone , dar va cumpara tot de cati bani are in buzunar . Daca se simte inselat , nu-l opreste nimeni sa se intereseze la farmacia alaturata . Daca l-ai pacalit nu mai calca niciodata pe acolo . Ai facut pe moment 100.000 in plus si ai pierdut un client . Daca o tii tot asa faci un bine concurentei . Sau , si mai si , data viitoare o sa cumpere de la colega Clafen si ea o sa faca targetu si tu o sa te uiti pe pereti .
   Hai sa terminam cu prostiile astea ....
Treaba asta nu funcționează nicăieri în lume într-un procent semnificativ.

Edited by Mirovaia_Scorb, 31 May 2006 - 12:15.


#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Povestea asta cu Postinoru' nu mi se pare relevanta .
   Cu ce se deosebeste un farmacist caruia ii sufla patroana in ceafa de un farmacist target-at de la un lantz ?
Din punct de vedere profesional , datoria ta este sa-i aduci la cunostinta care sunt consecintele consumului  produsului in cauza  . Ce se intampla in realitate depinde de constiinta fiecaruia .   Sa stii ca eu am vazut si medici care nu iau spaga . Deci , daca esti un om cu moralitate nu pui profitul inaintea profesiei , indiferent de conditii .
   Si daca tot ai deschis discutia , abia s-a stins scandalul legat de faptul ca s-au umplut cabinetele medicale cu pacienti din pricina faptului ca farmacistii refuzau sa mai elibereze medicamente cu prescriptie , fara prescriptie .   Deci , daca nu aparea controlul  Ministerului , farmacistii ar fi incalcat in continuare legea si codul deontologic . Ii doare pe ei undeva de faptul ca omul de rand trebuie sa viziteze un medic inainte de a inghiti buline . Daca au bani sa cumpere , le vand si otrava .

   Si , daca vine unu la tine cu o durere de genunchi ce faci ? Pai daca zice ca a vazut el o reclama cu Fastum la TV sa vezi fericire ... Normal ca ii vinzi . Omu se duce acasa si daca poate sa mai vina si peste doua saptamani sa mai ia .    Dar , daca omul respectiv are o entorsa sau durerea aceea sunt semnele incipiente ale unei boli mai grave ?

#30
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cspot tu ai dreptate cu targeturile dar nu in domeniul farmaceutic. Sa-ti spun si de ce: la farmacie in general nu prea vii de voie vii mai mult la nevoie cand te imbolnavesti cand ai nevoie de un medicament prescris de medic. Eu ca farmacist iti eliberez ceea ce scrie pe reteta dar avand un target (foarte mare si imposibil de atins) eu vrand nevrand te voi FENTA (ia asta ca e cel mai bun, acum a aparut etc...) si TU vei pierde. Iti dau un produs la un pret x desi tie ti-ar fi bun si produsul y care insa costa de 3 ori mai putin. Ce sa mai spun ca se incurajeaza vinderea produselor care se dau doar pe RX (nu ca acuma nu s-ar da).
Farmacia nu e comert gen Metro unde mergem luam 1 sampon, 1 sticla de bere si 1 pachet de Malboro. De acord cu mine ? Lanturile nu exista decat in putine tari si la noi s-au intins ca raia din cauza guvernatilor care de 16 ani nu prea stiu cum si ce sa faca in domeniul sanitar. Cei 16 ministri ai sanatatii sunt cel mai bun argument.
PS. Care poate sa-mi spuna e adevarat ca la SexyBlue si Mediplus nu-ti pun in cartea de munca decat minimul pe economie ?

Edited by gamezcdr, 31 May 2006 - 17:26.


#31
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

View Postcspot, on May 31 2006, 14:29, said:

P
   Si daca tot ai deschis discutia , abia s-a stins scandalul legat de faptul ca s-au umplut cabinetele medicale cu pacienti din pricina faptului ca farmacistii refuzau sa mai elibereze medicamente cu prescriptie , fara prescriptie .   Deci , daca nu aparea controlul  Ministerului , farmacistii ar fi incalcat in continuare legea si codul deontologic . Ii doare pe ei undeva de faptul ca omul de rand trebuie sa viziteze un medic inainte de a inghiti buline . Daca au bani sa cumpere , le vand si otrava .
Eu cred ca tu esti de foarte rea credinta daca poti sustine asa ceva. Arata-mi 1 singur caz de pacient decedat sau bagat in spital din cauza ca eu i-am dat fara reteta medicamente RX. Sa stii ca "alea tari" ;)  s-au dat intotdeauna pe reteta. Cand vad 1 nenorocit ca vai de el cu ditamai maseaua umflata ii dau Ampicilina ptr ca stiu ca nu va merge la stomatolog ca se vede pe el ca abia are bani de paine. Eu ca farmacist am pregatirea sa vad daca pot sau nu da medicamentul in anumite cazuri. Algocalmin fiole se da de ex numai pe reteta. A murit careva cumva ? Nu ! Dar daca eu te refuz incepi sa-mi faci scandal:  Cum domle acuma si la Algocalmin trebe reteta ??? Ti-ar conveni ca ptr orice flesculet sa te trimit la medicul de familie sa stai 3 ore la coada ? Cand nu dam fara reteta nu-i bine cand nu dam iara nu-i bine. Avand in vedere ca tu esti sot de farmacista ma mira cum gandesti si nu mai mira acum cum gandesc altii. Lasa ca o sa fie pe viitor la Alimentara pe raft mdicamentele ssa fie toata lumea multumita  :w00t: .
Have A Nice Day :kisstogether:

#32
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Apropo sa nu uit: targetul nu se face vanzand Clafen de doi lei si treizeci. :nonobad:

#33
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005

Quote

PS. Care poate sa-mi spuna e adevarat ca la SexyBlue si Mediplus nu-ti pun in cartea de munca decat minimul pe economie ?

Depinde cat de bine sti sa negociezi. Contractele standard de la SexyBlue prevad minimul pe economie  :death:

on topic

Daca termini facultatea de farmacie nu esti obligat sa profesezi in farmacia de circuit deschis/inchis mai ai si alte variante :

- reprezentant medical
- industrie farmaceutica
- depozit farmaceutic
- partea de legislatie (regulatory affairs) in special pentru firmele de medicamete care trebuie sa conceapa dosarele pentru autorizatia de punere pe piata

#34
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ce negociere ca nu-ti spune nimic te trezesti cand vrei sa pleci in alta parte ca ai minimum minimorum de la inceputul serviciului. Ce sa zic ca-ti mai trage si un inventar inainte cu 1-2 saptamani iti gasesc ei o gaura neagra si apoi sa te tii. Si de ce le este rusine sa puna preturile pe medicamente ? Ce ascund ? Faptul ca reducerea aia de x% e tot de la tine ? (In farmacia normala produsul costa 120.000 de lei la ei este 125.000 dar iti da x% reducere- te fenteaza cum vor muschii lor). Acuma 2 ani cand s-au scos retele magistrale (alea preparate in farmacie) de pe lista de gratuitati eu le spuneam oamenilor ca nu le mai pot onora retele gratuit si ei mereau la SexyBlue unde tampitii ziceau ca nici poveste se pot da retete magistrale gratuit dar ei NU PREPARA  :puke: Normal ca nu prepara ei sunt vanzatori de medicamente cu target.  :naughty:

Edited by gamezcdr, 31 May 2006 - 20:04.


#35
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
:P
ce pricepe copilul din discutiile noastre despre sensiblu nu stiu. o fi bine, n-o fi bine sa faca farmacia?  :)

sincer vorbind acum, atmosfera asa civilizata ca in sensiblu n-am intalnit in nici o farmacie.  si-am vazut cel putin jumate din farmaciile din bucuresti, cam odata pe saptamana.

si targetul ala - nu si-l fac ei chiar pe seama oricui. da, incearca sa si-l faca pe seama mea, cand cer Rigevidon sa-mi sugereze dulce si un Liv 52. gresesc? aici nu mi se pare. nu vorbim de mine, ca eu stiu ce e liv-ul, dar cate femei pot spune ca le-a explicat ginecologul cam ce face contraceptivul prin ficatul lor? nu-i rau sa le-o sugereze farmacista. si nu s-au strambat vreodata la mine ca de fiecare data zic "nu" (acum s-au plictisit sa mi-l mai recomande  :)  )

fii sigur ca pacientul cu banutii numarati nu accepta sugestia de a lua produsul cu pret triplu. daca diferenta de pret nu-i semnificativa, il accepta conform principiului "tot ce nu-i romanesc e mai bun", nu datorita farmaicistei. daca nu poate, intreaba "da' asta nu-i bun?". nici un targetist n-o sa-i spuna "nu, asta nu-i bun, luati ce va zic eu ca stiu mai bine".


stiind un pic de matematica, stiu si eu sa socotesc ca pe Revalid dau in alta farmacie vreo 206 mii, si la ei dau 214 (fir-ar sa fie, acum cand mi se termina tratamentul au bagat si ei promotie 2+1 gratuit  :angry: ). si mai stiu ca punctul ala de la bonus valoreaza 200 de lei vechi (ma-ncurc in virgule daca-i scriu in RON). nu acopera diferenta de pret. dar in alta farmacie cer doua cutii si-mi zice "am una si o folie, reveniti peste 3 zile ca fac comanda". hmm, da, as putea reveni peste 3 zile, as economisi marea suma de 16.000 lei (nici atata, ca n-am adunat punctele), dar la fel de bine pot uita si sa ma trezesc ca mi s-a terminat revalidul.

si cand le zic "azi mai scadem din puncte" - e faina senzatia sa pleci cu produse de 600.000 si sa platesi numa' 200.

mai zic?  :D  ca m-a sunat sa-mi spuna ca mi-au adus ciorapii compresivi pentru mama - in alte farmacii am avut senzatia ca ceream asa ceva intr-o alimentara, nu intr-o farmacie.

da, inteleg si eu ce inseamna sa fii o farmacie mica, cu alt gen de cumparatori - nu-ti bagi banii in revaliduri sau in scholl cand vinzi 1/an. dar si cand am stat juma de ora la coada (compensate, alea-alea) sa-mi spuna doar ca nu are revalid....


n-am facut reclama la sensiblu, zau ca nu. daca pentru voi conteaza 5% diferenta, nu mergeti la ei - oriunde in alta parte e mai ieftin. daca stiti ca sunteti usor influentabili, nu mergeti la ei - mergeti in alta parte unde, daca n-aveti noroc, se merge pe principiul "n-avem. urmatorul!"

dar daca vreti o farmacie civilizata si personalul intotdeauna amabil...   :P

#36
Tom Waits

Tom Waits

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2006
Sfat: Urmeaza Facultatea de Farmacie! Merita!
Replici colegilor mei:
1. Salariile unice nu sunt o reminescenta a sistemului comunist. Japonia are grila de salarii pe economie si, din cunostintele mele, Japonia nu a trecut prin comunism si are o economie performanta! Pentru date suplimentare, solicita si iti voi pune la dispozitie grilele lor de salarii.
2. In facultate am invatat ca farmacistul elibereaza medicamente si nu vinde medicamente. Farmacistul ar putea fi platit pentru serviciile medicale, vezi Olanda, Germania, etc, si nu ar trebui sa traiasca din adaosul comercial, fapt care il transforma in vanzator cu facultate.
3. In cate farmacii ati vazut incaperi pentru discutii cu pacientii, asa cum solicita Regulile de Buna Practica de Farmacie? Legea ne solicita dar noi preferam sa activam ca si vanzatori ...
4. Medicamentele romanesti sunt la fel de bune ca si cele din strainatate. Vezi hotararile ANM, legiferate ulterior, care cer ca medicamentele comercializate pe piata romana sa aiba studii de bioechivalenta. De ce medicamentele romanesti nu sunt la fel de bine comercializate? Citat din patronul/directorul general al unei mari firme de distributie din Romania: "Cate TIR-uri din medicamentele tale trebuie sa cumpar ca sa castig cat dintr-un portbagaj de produse Pfizer?" Acesta a fost raspunsul pe care l-am primit la o oferta pe vremea cand lucram pentru un important producator roman de medicamente. La fel gandeste si marea majoritate a farmacistilor!
5. Tot in Japonia nu am reusit sa obtin nicio urma de antibiotic desi aveam maseaua umflata evident. Profesorul Dobrescu ne spunea la curs ca medicamentul nu se elibereaza in lipsa retetei (deci, nu se vinde!) nu pentru ca noi nu avem cunostinte ci pentru ca noi nu facem anamneza bolnavului si, pe de alta parte, imprastierea cu medicamente "la liber" (automedicatia) este un risc pentru sanatatea populatiei (vezi rezistenta la antibiotice) pe termen lung. Fuga dupa profit face sa solicitam si sa vindem medicamente, nu sa eliberam!
6. Oferta farmacistilor de a asocia un medicament (OTC?) unui meidcamnet prescris face cinste colegilor nostri. Acest lucru confirma faptul ca mai avem si colegi care au grija de sanatatea populatiei. Anecdota: In urma cu mai mult de 10 ani am autorizat produsul Paracetamol pentru o firma romaneasca. Am scris pe cutie mai multe lucruri (indicatii, contraindicatii, etc, citate din prospect). Produsul nostru nu s-a vandut deoarece pacientii spuneau ca nu e bun ca are efecte adverse si preferau sa cumpere folia clasica de Paracetamol, neinsotita de prospect... Farmacitul nu a explicat care sunt reactiile adverse ale paracetamolului nici nu a propus o asociere, a ridicat din umeri si a vandut un alt produs continand Paracetmaol...
S-auzim numai de bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate