Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#1009
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Alte mici nelamuriri, suntem oarecum in criza de timp, pe 21 o luam din loc.

1. Noi ajungem la aeroportul REUS, nu plecam din tara. Cea mai ieftina cale de transport spre centru, de unde ne vom descurca usor, suntem cazati perpendicular pe Rambla, care ar fi?

2. Se plateste parcarea pentru scootere? E sigur, se fura?

3. Un loc recomandat unde sa mergem la un spectacol flamenco?

4. Foarte important, sunt centre d-astea "media" in centru unde ma pot duce cu SD card-ul, sa-mi puna pozele pe-un DVD? Ma rog, sigur sunt dar as dori o recomandare, poate e ceva de evitat, nu vreau sa fac asta cu 50 de euro acolo ca 2 strazi mai jos sa fie cu 5, ca ne zgariem pe ochi.
Multumesc.

#1010
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View Postdigitalsin, on May 18 2008, 02:26, said:

Alte mici nelamuriri, suntem oarecum in criza de timp, pe 21 o luam din loc.

1. Noi ajungem la aeroportul REUS, nu plecam din tara. Cea mai ieftina cale de transport spre centru, de unde ne vom descurca usor, suntem cazati perpendicular pe Rambla, care ar fi?

2. Se plateste parcarea pentru scootere? E sigur, se fura?

3. Un loc recomandat unde sa mergem la un spectacol flamenco?

4. Foarte important, sunt centre d-astea "media" in centru unde ma pot duce cu SD card-ul, sa-mi puna pozele pe-un DVD? Ma rog, sigur sunt dar as dori o recomandare, poate e ceva de evitat, nu vreau sa fac asta cu 50 de euro acolo ca 2 strazi mai jos sa fie cu 5, ca ne zgariem pe ochi.
Multumesc.
Cel mai sigur din aeroport ai un autobuz diresct spre Barcelona,care gace conexiunea cu aeroportul.Nu se plateste parcarea pentru scooter,dar grija unde il lasi ca sint multe locuri unde e interzis sa il lasi.Cauta locuri marcate.
Poti incerca la centrele foto sa iti transferi datele,si intreaba cat te costa inainte.Pentru poze cel mai bine e sa iti iei alt card Sd pentru ca aici se gasesc cu 9 euro un card de 2 gb si cu 4,50 unul de 1 gb.In zona centrala,linga statia de metro Universitat sint magazine de electronice unde sint cardurile ieftine.


Pentru firstvision:Depinde la ce ora ajungi ,ca ai un tren direct din aeroport spre statia de tren din Barcelona si de acolo poti lua trenul direct spre Blanes.Statia centrala de tren din Barcelona se numeste Sants Estacio,iar de acolo ai legaturi cu Blanes,dar mai poti lua trenul si din Placa Catalunya.Cu trenul e mai ieftin decat cu autobuzele firmei Sagales,dar autobuzul te duce direct in Lloret.

Edited by Transilvania, 18 May 2008 - 12:13.


#1011
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Multumim frumos, daca nu s-a simtit nimeni cu vreo bere pana acum, ne-ar face cea mai mare placere s-o dam daca salasluiesti p-aproape de centru intre 21 si 25.

Intrebam de transport ca nu stiu unde am vazut un 20 de euro de persoana, deci 80 pt amandoi dus-intors si ne albisem la fata, ne asteptam la mai putin. Daca asa stau lucrurile, cautam pe cineva pt a imparti un taxiu si asta e.

Avem un card de 4GB dar ma gandesc ca-l umplem de cel putin 2-3 ori. Cu parcarea, sunt obisnuiti, unde stam se ia amenda si daca nu lasi rotile drepte, daramite sa nu fie exact in spatiul demarcat special. Bine ca stiu o chestie, macar.

#1012
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008
Buna tuturor!
Se apropie ziua de plecare si mai am cateva mici detalii referitoare la vacanta de pus la punct. Vreau sa fac o rezervare la un restaurant pentru una din seri.
Imi poate spune cineva, eventual din cei care locuiesc in Barcelona, daca alegerea mea este buna?
http://www.tablaocordobes.com/
Showul este asa cum il descriu pe net? Merita vazut?

#1013
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdigitalsin, on May 18 2008, 02:26, said:

Alte mici nelamuriri, suntem oarecum in criza de timp, pe 21 o luam din loc.

........................
3. Un loc recomandat unde sa mergem la un spectacol flamenco?

http://www.barcelona...lostarantos.htm

E ieftin, f. central (Placa Reial), destul de interesant si nu dureaza mult.

#1014
Jose-phine

Jose-phine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2007
Stie careva un hostel decent in Barcelona? Am gasit multe pe site-uri, insa as vrea ceva referinte de la cei care au fost acolo sau au mai auzit cate ceva.

#1015
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008
Revin cu rugamintea de a ma ajuta in alegerea unei locatii pentru o seara flamenco.
Imi puteti da cateva referinte despre Tablao Flamenco Cordobes? Vreau sa fac in seara asta rezervarea.
Multumesc!

#1016
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostJose-phine, on May 19 2008, 18:05, said:

Stie careva un hostel decent in Barcelona? Am gasit multe pe site-uri, insa as vrea ceva referinte de la cei care au fost acolo sau au mai auzit cate ceva.
http://www.tripadvis..._Catalonia.html
60E camera dubla langa las rambla... Sa precizezi la hotelurile ieftine ca vrei fara alte paturi in camera ca nu scrie explicit peste tot si ca vrei baie in camera.
2stele
Ai parerile pe site!
Eu am luat pt finalul lui august!

Edited by Lyvyoo, 19 May 2008 - 23:49.


#1017
tracerer

tracerer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.10.2003
Ce se poate face in Barcelona si imprejurimi daca ploua? Urmeaza sa plecam maine iar prognoza ne arata ploi si furtuni, nu e prea incurajator.

#1018
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008

View Posttracerer, on May 20 2008, 09:56, said:

Ce se poate face in Barcelona si imprejurimi daca ploua? Urmeaza sa plecam maine iar prognoza ne arata ploi si furtuni, nu e prea incurajator.

Noi plecam vineri si avem cam aceeasi problema. Cred ca o zi o poti petrece la Acvariu, prin muzee, restaurante. Nu lasa vremea rea sa-ti strice vacanta!
Distractie placuta!

#1019
amia

amia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.06.2007
Pentru cine pleaca la Barcelona.Va dau un sfat in legatura cu transportul de la aeroport catre oras.Trenul (renfe) e gratis de la aeroport.Capatul il are la gara Francia(pana la capat face 33 min.).Pentru cine sta in zona Barcelonetta,Francia e f. aproape.Mai are statii la Sants,la Passeig de Gracia(pana aici face 25 min.,iar de aici puteti lua metroul).Eu zic ca e o alternativa f. buna la Aerobus,care,in afara de costul de 4 euro si ceva,mai e si f. aglomerat.
Trenurile circula de la aeroport la fara un minut si la si 29 min,ultimul fiind la 22.29.
Eu am fost la Barcelona de 1 Mai,am stat 5 zile,am  avut cazare la un apartament in Barcelonetta.
Mi-a placut atat de mult,ca ne-am luat bilete de plecare si in iulie,de pe 21.Acum caut cazare,si vreau tot in Barcelonetta,ca e o atmosfera unica,e f. aproape de plaja,si are si niste restaurante,bombe, unde sa mananca foarte bine preparate de mare.

Daca vreti sa ma mai intrebati ceva,cu placere.Vacanta placuta tuturor.
Bafta!

Amia.

#1020
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu nu inteleg conceptul asta de tren gratuit! Poate pt ca sunt roman... Dar cum isi scot oamenii aia cheltuielile si cu ce scop l-au facut gratuit?

Edited by Lyvyoo, 20 May 2008 - 15:33.


#1021
doruhvb

doruhvb

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.07.2007
Poate cineva sa ne scrie o traducere(detaliere) de meniu ca sa stim ce sa cerem la restaurant? :huh:  Multam anticipat! :)

#1022
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
AMIA imi poti da mai multe amanunte in ceea ce priveste cazarea pe care ai avut-o la apartamentul din Barcelonetta? Cum au fost conditiile? Poti posta un link cu apartamentul? Si eu vreau sa inchiriez un apartament in Barceloneta de pe barcelonetasuites.com si de aceea iti adresez aceste intrebari.
De asemenea ai mentionat de un tren care merge de la aeroport direct la Francia. Imi poti spune un numar al trenului renfe care face acest traseu?

#1023
amia

amia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.06.2007

View Postgabilol, on May 20 2008, 16:51, said:

AMIA imi poti da mai multe amanunte in ceea ce priveste cazarea pe care ai avut-o la apartamentul din Barcelonetta? Cum au fost conditiile? Poti posta un link cu apartamentul? Si eu vreau sa inchiriez un apartament in Barceloneta de pe barcelonetasuites.com si de aceea iti adresez aceste intrebari.
De asemenea ai mentionat de un tren care merge de la aeroport direct la Francia. Imi poti spune un numar al trenului renfe care face acest traseu?
Buna!
In legatura cu cazarea,am facut-o prin www.homelidays.com. Apartamentul pe care l-am inchiriat nu-l mai vad in lista,oricum era ocupat pana prin octombrie(de 1 Mai,a fost 55euro/noapte/2 persoane),presupun,ca si datorita pretului rezonabil.Acum am mai trimis niste mail-uri tot la Homelidays.Inca n-am raspunsuri concrete.Te anunt cum reusesc sa inchiriez.
In ce priveste trenul,e unul singur din aeroport.Da pe Google:renfe cercanias barcelona.,si vezi si orarul.Francia e trecuta in lista:Barna-Estacio Franca(ca nici eu n-o gaseam).
Trenul e gratuit,datorita faptului ca se lucreaza la linia de metrou care leaga aeroportul de oras.

#1024
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View Postamia, on May 20 2008, 14:13, said:

Pentru cine pleaca la Barcelona.Va dau un sfat in legatura cu transportul de la aeroport catre oras.Trenul (renfe) e gratis de la aeroport.Capatul il are la gara Francia(pana la capat face 33 min.).Pentru cine sta in zona Barcelonetta,Francia e f. aproape.Mai are statii la Sants,la Passeig de Gracia(pana aici face 25 min.,iar de aici puteti lua metroul).Eu zic ca e o alternativa f. buna la Aerobus,care,in afara de costul de 4 euro si ceva,mai e si f. aglomerat.
Trenurile circula de la aeroport la fara un minut si la si 29 min,ultimul fiind la 22.29.
Eu am fost la Barcelona de 1 Mai,am stat 5 zile,am  avut cazare la un apartament in Barcelonetta.
Mi-a placut atat de mult,ca ne-am luat bilete de plecare si in iulie,de pe 21.Acum caut cazare,si vreau tot in Barcelonetta,ca e o atmosfera unica,e f. aproape de plaja,si are si niste restaurante,bombe, unde sa mananca foarte bine preparate de mare.

Daca vreti sa ma mai intrebati ceva,cu placere.Vacanta placuta tuturor.
Bafta!

Amia.
Trenul a fost gratuit,acum nu mai este.

#1025
masu

masu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2008
[quote name='doruhvb' post='4605680' date='May 20 2008, 17:23']Poate cineva sa ne scrie o traducere(detaliere) de meniu ca sa stim ce sa cerem la restaurant? :huh:  Multam anticipat! :)[/quote]

Gasesti aici cateva (in engleza) <http://gospain.about.com/od/fooddrink/qt/tapastranslatio.htm > si multe altele folositoare.
Dar mai toate restaurantele, chiar si carciumile/bodegile mai micute, au fie o lista tradusa in engleza, fie poze cu felurile de mancare, fie amandoua. Daca nici asa nu te descurci ( se mai intampla si asta) nu-ti ramane decat sa incerci sa-i spui (sau arati) individului cam ce-ai vrea sa mananci. In orice caz nu ramai flamand. Au multe feluri de mancare cu oua (chiar ochiuri), cartofi prajiti sau un fel de cartofi taranesti (patatas brava) cu maioneza sau ketchup. gasesti si cotlete de porc, de miel, vita la tava, pui  (asta daca nu esti amator de pescarie sau fructe de mare). Acolo e treaba mai complicata, noi, romanii, neavand obisnuinta sau nefiindu-ne la indemana o asa mare diversitate.

[QUOTE (tracerer @ May 20 2008, 09:56) ]
Ce se poate face in Barcelona si imprejurimi daca ploua? Urmeaza sa plecam maine iar prognoza ne arata ploi si furtuni, nu e prea incurajator.

In primul rand sa fii bine echipat de ploaie ca sa nu stai imobilizat in casa. Poti umple linistit cel putin 2 zile cu cateva muzee (Batlo, Mila, Gaudi, Picasso, palau de la Musica Catalana), catedrala, biserici (Sta Maria del Mar). Pentru vreme consulta si < www.spain.info>. Cat am stat noi acolo a dat cea mai apropiata de realitate prognoza.
Mai sunt Acvariul, IMAX si evident bantuitul magazinelor, cu sau fara scop precis.

#1026
tracerer

tracerer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.10.2003
Alta surpriza azi la aeroport - Wizz intarzie cu 2 ore decolarea din Baneasa. Nu ne-au anuntat inainte, in aeroport nici un reprezentant wizz....explicatia ar fi ca aeroportul din Barcelona e aglomerat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate