Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Java pe telefoanele mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Salut,am si eu o intrebare:ce face java pe telefoanele mobile?
Poate fi considerat ca un sistem de operare pe calculator,cum ar fi windows?Bine-nteles ca tine si de cata memorie are telefonul,adica ma refer sa-ti ajunga sa si bagi ceva aplicatii,nu?
Dar mai intai de toate,ce e java si ce face ea?

#2
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
java e o tehnologie care permite instalarea de noi jocuri si aplicatii pe telefon in limita memoriei disponibile! Problema cu aceasta tehnologie este ca deocamdata cam toate soft-urile sunt proprietar (adica nu merg decat pe modelele unei anumite companii) si nu prea gasesti aplicatii free pe net!

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Din cate stiu eu telefoanele au un fel de sistem de operare (Symbian OS sau ceva de genul asta) si partea frumoasa este ca se gasesc SDK-uri la Nokia (de exemplu) pentru dezvoltarea de aplicatii pentru fiecare terminal.
Dar Dragos20 are dreptate, jocurile se incarca percum pe AT-uri :), se mai blocheaza telefonu' :) si aplicatiile de obicei nu sunt compatibile cu toate terminalele (nici macar de la aceiasi firma).
E ceva la inceput, dar sunt sigur ca din asta o sa iasa o mare chestie.

#4
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
Sigur dar ca au sisteme de operare dar sunt de asemenea in mare majoritate proprietar.Symbian OS si Nokia 60 sunt folosite insa de mai multe brand-uri de mobile! Se pare ca viitoarul telefoniei mobile se va baza pe aceste platforme + java pentru descarcat aplicatii!

#5
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Am luat SDK-ul de java pt. Nokia.
Ma bate gandu' sa ma apuc de asa ceva. Va spun saptamana viitoare :P

bye

#6
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
SDK?Ce e aia?

#7
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Software Development Kitt... sper sa nu o dau in bara, dar sunt aproape sigur ca asta inseamna :) Oricum asta face... Este un kitt care contine toate instrumentele necesare dezvoltarii de aplicatii pentru respectivu' (Nokia in cazu' nostru)

#8
sphiller

sphiller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2003
salutare!

Java este un limbaj de programare si este asemanator cu limbajul de programare C (de fapt este un limbaj "derivat din C" ).
Ceea ce ti-a zis Ares este corect .
In legatura cu telefoanele si Java, este vorba de programele scrise in limbajul de programare Java adica jocuri sau aplicatii care ruleaza pe telefoane mobile .
In mare cam asta este de spus...in caz ca te intereseaza sa intri mai in detaliu ...aici ma gasesti!

#9
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Am inteles ca sunt mai multe tipuri:J2EE,J2SE si J2ME,cel implementat cel mai des,sau poate singurul implementat fiind ultimul.As vrea sa stiu cat de limitat e acest "sistem de operare" si cata libertate poate oferi el.S-ar putea face un emulator de browser html,daca telefonul ar avea wap 2.0,sau poate mai vechi,si nu ar cunoaste acest standard?Cam ce fel de aplicatii s-ar pute concepe,pe langa deja cunoscutele jocuri.
Am inteles ca unele telefoane,mai au si browser java.La ce ajuta acesta din urma si daca o fi tare de ceva ar putea fi si acesta emulat cumva?
Multumesc

#10
sphiller

sphiller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2003
Salut!
Am inteles in mare ce vrei tu ...lasa-ma un pic sa umblu prin cursurile mele de Java si am sa incerc sa-ti dau niste cod(a chiar ...tu stii Java?).
Avantajele Java sunt in mare :este un limbaj de proramare care ruleaza indiferent de platforma (Win 98/2000/XP,Unix,Linux, etc.) ;
este un limbaj sigur(nu poti sa te joci cu pointeri cum se poate in C);
este un limbaj mai usor de invatat decat C, dupa parerea mea.
Eu am facut un fel de aplicatie gen wap -yahoo dar mult mai simpla(adica de pe un tel virtual accesam o pagina de internet care cuprindea niste informatii)care era scrisa in JSP(Java Server Page).JSP-ul asta este de fapt o combinatie de cod java si HTML....
Te salut acum ca .....timpul scurt...!
Mai discutam~
Ceao

#11
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Mare lucru nu prea stiu.Aveam idee de ceva instructiuni in c dar nimic mai mult.Deci daca s-ar putea niste tutoriale mai simplute.As avea de gand sa invat ceva.Deocamdata nu am telefon cu java,dar as vrea sa iau un t610,sau un alt telefon,desi sunt fan ericsson,dar care sa suporte java,si pentru aplicatii,nu numai pentru jocuri.M-ar interesa sa fac un fel de browser htmal,daca e posibil ;)

#12
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
O adresa cu " Top telefoane cu JAVA "
http://www.jbenchmark.com/?F=D&D=26

#13
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
motorola c333 are java?? pe site-ul www.connex.ro am citit ca suporta java.

===W=O=R=M=======

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Orange a introdus deja in meniul wap sectiunea: Joc Nokia 3410 (telefon existent in oferta Orange la 59$)
In perioada 15.06-15.07 descarcarea lui nu a implicat costuri suplimentare traficului wap (e vorba de jocul Highway)
Vor mai fi oferte de acest gen!

#15
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
cu cablu de date sa poate sa updatez aplciatii java

#16
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
se pot pune jocuri/aplicatii java pe un nokia printr-un cablu de date? daca da, gasesc pe undeva pe net de downloadat?

#17
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Sa le spunem si unor romanasi,care se plang pe forumuri de afara (Esato-dealtfel un site si forum f.f.f.bun) ca a incercat sa navigheze pe ceva care-i cerea javascript si el s-a apucat sa downloadeze java,si tot nu i-a mers ;)
Javascript nu e acelasi lucru cu java,desi seamana oarecum dar sunt lucruri diferite.Javascript din cate stiu eu a fost facut de Netscape,iar Java de Sun.
Bye ;)

#18
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Pe 3410 sigur nu se poate pune soft Java cu cablu de date. Cel putin nu momentan. Am sapat si eu pe net... am vrut sa ma apuc sa fac soft pt. 3410 dar cum pt. teste trebuia sa pun softul pe un WAP Gateway si dupa aia sa-l i-au pe telefon => ceva $$ de cheltuit numai pt. trafic , m-am lasat.

bye

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate