Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Acces denied" cand incerc sa dau join la un domeniu

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Mi se intampla ca unii useri de domeniu sa nu poata da join la un domeniu pe Windows 2003 server.
Cand incearca sa dea join cu user-ul si parola lor de domeniu, primesc "Access denied".Daca incerc de exemplu cu userul meu de domeniu,care are acelasi drepturi si face parte din acelasi Domain Group nu este nici o problema.
Stie cineva care poate fi cauza?
Stiu ca cineva a zis mai demult ca un Domain User poate sa dea join la domeniu de un numar limitat de ori.Stie cineva de o asemenea setare?

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
http://support.micro...b/314462/EN-US/ te ajută?

#3
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
De lucrul asta stiam eu ,dar din pacate mesajul nu este cel descris in KB.Poate s-a schimbat mesajul in Windows 2003.
Acolo spune ca acel numar se poate reseta in Active Directory.Stie cineva mai exact de unde?

Cred ca am gasit si eu cum sa modific numarul
http://support.micro...kb/243327/en-us

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postmuntos, on May 22 2006, 16:28, said:

De lucrul asta stiam eu ,dar din pacate mesajul nu este cel descris in KB.Poate s-a schimbat mesajul in Windows 2003.
Acolo spune ca acel numar se poate reseta in Active Directory.Stie cineva mai exact de unde?

Cred ca am gasit si eu cum sa modific numarul
http://support.micro...kb/243327/en-us

Ce permission ai pe domeniul respectiv? Daca esti domain administrator nu ai nici un fel de limita la join users to domain. Eu ca domain admin pe Windows 2003 R2 server am adugat cred ca peste 40 computere si servere la domain si nu am primit nici un fel de eroare. In schimb, cei din IT support care nu au domain administator rights s-au lovit intr-adevar de acesta problema si a trebuit ca eu sa adaug computerele noi la domeniu.

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMasterboy, on May 24 2006, 04:44, said:

Ce permission ai pe domeniul respectiv? Daca esti domain administrator nu ai nici un fel de limita la join users to domain. Eu ca domain admin pe Windows 2003 R2 server am adugat cred ca peste 40 computere si servere la domain si nu am primit nici un fel de eroare. In schimb, cei din IT support care nu au domain administator rights s-au lovit intr-adevar de acesta problema si a trebuit ca eu sa adaug computerele noi la domeniu.
Ai dreptate, limita nu există pentru admini și delegați, iar pentru restul mi se pare că e 10.

#6
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Eu sunt Domain Admin pe respectivul domeniu si n-am avut nici o problema la join.Problema era pe anumite computere sau anumiti domain users care atunci cand dadeau join le aparea "Access Denied".
Tind sa cred ca nu este legat de limita de join-uri pe care le are un domain user pentru ca:
1.Mesajul este "Access denied", nu mesajul "Your computer could not be joined to the domain. You have exceeded the maximum number of computer accounts you are allowed to create in this domain. Contact your system administrator to have this limit reset or increased. "
2.Incercat pe calculatorul respectiv cu un domain user nou nout (abia creat) si aceiasi eroare.
Ma rog,l-am pus in domeniu dar ma gandeam ca stie cineva de la ce ar putea fi.

#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postmuntos, on May 24 2006, 11:02, said:

Eu sunt Domain Admin pe respectivul domeniu si n-am avut nici o problema la join.Problema era pe anumite computere sau anumiti domain users care atunci cand dadeau join le aparea "Access Denied".
Tind sa cred ca nu este legat de limita de join-uri pe care le are un domain user pentru ca:
1.Mesajul este "Access denied", nu mesajul "Your computer could not be joined to the domain. You have exceeded the maximum number of computer accounts you are allowed to create in this domain. Contact your system administrator to have this limit reset or increased. "
2.Incercat pe calculatorul respectiv cu un domain user nou nout (abia creat) si aceiasi eroare.
Ma rog,l-am pus in domeniu dar ma gandeam ca stie cineva de la ce ar putea fi.

Data viitoare adauga-i mai bine tu direct din AD Users & Computers la domeniu.
'Acces denied' mai poti primi cind userul este fara sa stie pe o retea wireless vecina care are acoperire si in spatiul vostru. Atunci e clar ca nu poate join the domain.

#8
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

View Postmuntos, on May 24 2006, 12:02, said:

Eu sunt Domain Admin pe respectivul domeniu si n-am avut nici o problema la join.Problema era pe anumite computere sau anumiti domain users care atunci cand dadeau join le aparea "Access Denied".
Tind sa cred ca nu este legat de limita de join-uri pe care le are un domain user pentru ca:
1.Mesajul este "Access denied", nu mesajul "Your computer could not be joined to the domain. You have exceeded the maximum number of computer accounts you are allowed to create in this domain. Contact your system administrator to have this limit reset or increased. "
2.Incercat pe calculatorul respectiv cu un domain user nou nout (abia creat) si aceiasi eroare.
Ma rog,l-am pus in domeniu dar ma gandeam ca stie cineva de la ce ar putea fi.

pe viitor poti sa verifici daca nu cumva exista deja un computer object cu acelasi nume deja creat in Active Directory ... mi s-a intamplat de cateva ori.

#9
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002

View PostPreTXT, on Jun 16 2006, 16:47, said:

pe viitor poti sa verifici daca nu cumva exista deja un computer object cu acelasi nume deja creat in Active Directory ... mi s-a intamplat de cateva ori.

Dap, cred ca asta este problema, mi-a trecut prin cap la un moment dat sa verific dar am uitat :)

Off-topic: OMFG, nu-mi vine sa cred, credeam ca nu o sa te mai vad pe forum vreodata!Ce s-a intamplat,ai lipsit atata timp....

Si daca tot te-ai intors ai putea arunca o privire aici te rog : http://forum.softped...howtopic=133288

Edited by muntos, 16 June 2006 - 16:31.


#10
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

View Postmuntos, on Jun 16 2006, 17:26, said:

Dap, cred ca asta este problema, mi-a trecut prin cap la un moment dat sa verific dar am uitat :)

Off-topic: OMFG, nu-mi vine sa cred, credeam ca nu o sa te mai vad pe forum vreodata!Ce s-a intamplat,ai lipsit atata timp....

Si daca tot te-ai intors ai putea arunca o privire aici te rog : http://forum.softped...howtopic=133288

salve
din pacate lipsa de timp liber isi spune cuvantul :( ... ca sa fiu "fair" am cerut sa fiu scos de la moderare, dar o sa incerc din cand i ncand sa mai trec pe aici ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate