Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6158 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (67 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.59%])

    Percentage of vote: 20.59%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.59%])

    Percentage of vote: 20.59%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (40 votes [58.82%])

    Percentage of vote: 58.82%

Vote Guests cannot vote

#6103
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Pentru zona de nord poti combina Sidari cu Cape Drastis din apropiere (n-am fost dar am vazut ca e frumos) si Peritheia cu Kassiopi, un orasel cochet cu plaje mici dar frumose. Mai poti daca vrei sa urci pe varful Pantokrator, n-am fost insa am auzit ca nu e asa greu de ajuns si e o priveliste tare faina de sus.
Legat de masina de inchiriat si bus/taxi chiar n-as sti, eu am fost cu masina personala

#6104
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Incerc sa rezerv o masina de la aeroport => preturile sunt bombe atomice Posted Image
Nu imi aduc aminte sa fi platit mai mult de 30-35 EUR pe zi fara fransiza (in Grecia) => astazi fara 55 EUR/zi nu gasesc, pentru 7 zile. Si multe la acest pret inca mai au o fransiza de min. 100 EUR.
Cazarile scumpe, tavernele sigur au majorat preturile, combustibilul nu mai zic, probabil si sezlongurile.

E clar, suntem la vale in jos...Grecia incepe sa fie un mic lux.

#6105
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Benzina 95: 2,39 - 2,42 eur
Motorină: 2,12 - 2,14 eur
Șezlonguri - nu am văzut sub 8 eur perechea
În rest totul mai scump: cazare, papa la taverna, magazine.
Rent a car 🚗 bombă: dublu față de perioada antecovrig.
Soarele si apa marii par gratis.
Sunt turiști însă nu aglomerat.
O insulă 🏝️ cam haotică, însă nu ceva mult diferit față de altele.
Avionul cu un LF de max 60%.

#6106
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmetalactual, on 09 mai 2022 - 13:44, said:

Incerc sa rezerv o masina de la aeroport => preturile sunt bombe atomice Posted Image
Nu imi aduc aminte sa fi platit mai mult de 30-35 EUR pe zi fara fransiza (in Grecia) => astazi fara 55 EUR/zi nu gasesc, pentru 7 zile. Si multe la acest pret inca mai au o fransiza de min. 100 EUR.
Cazarile scumpe, tavernele sigur au majorat preturile, combustibilul nu mai zic, probabil si sezlongurile.

E clar, suntem la vale in jos...Grecia incepe sa fie un mic lux.

Doamne ajuta!poate nu mai e aglomeratie.

#6107
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Corfu - o insula care iti place sau nu.
Ce pot spune?
Nu intra deloc in primele trei din cele vizitate pana acum - de gustibus.
Are parti bune, parti mai putin bune, toate au fost discutate aici, nu mai insist.

Cost 2 sezlonguri + umbrela + masuta: min 7 eur - max 40 eur.
Media este 10 eur.
Unii iti ofera 2 bauturi in acest cost sau/si parcare, altii iti ofera marea si soarele gratuit Posted Image

Despre benzina/motorina am scris in postul anterior.
Drumurile carpite dar ok.
Am facut aprox 575 km, pe aproape toata insula, mai putin sud-estul extrem si capul sudic.
Nu mi s-a parut deloc aglomerat, mai putin drumul de intrare in Corfu Town, inainte de aeroport, cand veneam dimineata despre Agios Gordos, etc.

Papa la taverne: clar ma scumpa decat inainte de pandemie.
Bucatareala lor nu mi s-a parut ceva deosebit, as spune chiar banala.
O singura taverna mi-a placut: Meltemi de pe Gardenos Beach.

Achilleion - inchis la interior pentru renovari pana in 2024, cu schele la exterior.
Cost: 5 eur doar gradina.

Apa marii calda, pe toate plajele atinse dar fierbea aerul.
Plajele destul de pline, probabil in full sezon devin insuportabile.

Avantajul este ca insula este aproape, am facut fix 6 ore din casa pana la cazare, timp in care am preluat masina de la firma de rent si am facut mici cumparaturi de la SKLAVENITIS.

Interesanta destinatia, insa prea populata pentru gustul nostru.

#6108
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Revin cu feedback dupa prima experienta in Grecia.
Am fost in perioada 6 - 13 Iulie in Corfu zona Agios Georgios Pagon.
Zbor cu avionul iar acolo ne-am descurcat cu Green Bus catre exterior/Corfu Torwn iar Blue Bus pentru Corfu Town si am apelat de nevoie si la taxiuri de 2 ori.
Preturi normale, o cafea 2- 2.4 euro , aperol spritz 6-8 euro , bere 3-4 euro , salata 6-8 euro , peste 16 - 22 euro, pizza 10-13 euro
Sezlonguri intre 7 si 10 euro.
Langa plaja se gaseste si plajele de la Porto Timoni, recomand mancarea la restaurentele de sus si plimbarea pe carare pana jos pe plaje dar doar cu adidasi, nu in papuci.
Plaja Agios Georgios Pagon este una foarte linistita, nu are foarte multe zone de sezlonguri, cu o zona mare de plaja libera. Toate restaurantele sunt ok. Cateva supermarketuri in zona. Cine vrea aglomeratie si agitatie, ar trebuie sa mearga in Sidari.
O insula frumoasa dar e de preferat sa ai si masina sa explorezi mai multe intr-un timp mai scurt. Inchirierile auto sunt scumpe in Corfu, sub 60 euro pe zi nu am gasit.
Pot reveni cu alte detalii daca are cineva nevoie de informatii.
Pozele sunt in ordine:
AFIONAS
PALEOKASTRITSA
PORTO TIMONI
AGIOS GEORGIOS PAGON
PORTO TIMONI
PORTO TIMONI
PALEOKASTRITSA

Attached Files


Edited by valentino_xro, 19 July 2022 - 20:10.


#6109
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfoxbat, on 30 iunie 2022 - 22:40, said:



Doamne ajuta!poate nu mai e aglomeratie.
ce vorbim?

E mega uber ultra full.  Asa o aglomeratie nu am mai "păţit" in 10 ani de Corfu.  

In centrul orasului zici ca se golesc de undeva stadioane de oameni. Mii si mii de oameni.  La terasele cu recenzii bune, se sta la varice la coada pentru un loc la masa.  Dupa ce ca se pierd minim 15-35 de min in cautarea unui loc de parcare, sa mai stau 30-50 de minute dupa un loc la masa..

[ https://i.postimg.cc/T2Kh6rCB/20220814-211752.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  probabil aici este foarte buna mancarea la un pret abordabil.

[ https://i.postimg.cc/Zqq4LSQX/20220814-211646.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Liston si restu pe promenada un aperitiv "antipasti" incepe de la 17 euro.
Un cocktail sau ceva cam 8-10 euro.  Dar e plin stup, au inceput sa vina si vasele de croaziera.

[ https://i.postimg.cc/BvFNk8RF/20220814-212356.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/ZKy9rrN6/20220814-195803.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sezlongurile au ajuns 12 euro, la terase de fite costa si 50 baldachinul.
Ferry era candva 26 de euro, (cu 10 ani in urma) , acuma a ajuns 60 (2 adulti, un copil si auto). Desigur, cu rezervare online este mai ieftin, dar daca stai cu orele prin vami si ratezi imbarcarea ai pierdut banii.

Probabil ca unii analisti au dat statisticile alea ca "are lumea bani" au strans la ciorap in pandemie.  Sub 1000 de euro/persoana/saptamana nici nu are rost sa faci planuri de Grecia.

Edited by tfmercedez, 14 August 2022 - 21:06.


#6110
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Vor pati grecii la anul ce au patit ai nostri anul asta, dupa ce au marit prea mult preturile in 2021.

E frumos in Corfu pe ansamblu, dar nu merita banii ceruti anul asta. Eu am luat avion pe ideea ca e totusi Grecia si nu e scump (mai fusesem deja prin vreo 4 tari anul asta, inclusiv la mare in Croatia), dar anul asta au cerut preturi nesimtite (am rezervat si eu tarziu, recunosc). Acum 4 ani in Naxos am iesit aproape la jumate cu o cazare mai buna (fie ea si tripla, nu quadrupla, dar tot cu 2 camere), plaja, masa. Acum 3 ani in Peloponez la fel, semnificativ mai ieftin totul, masina inchiriata a fost chiar de 3 ori mai ieftina.

Glyfada, localitatea unde m-am cazat, are o plaja faina, unii zic ca printre cele mai ok din Corfu (desi pare ca a fost afectata de furtunile din iarna lui 2021, o parte din ea, mai departe de centrul plajei, pare ingustata prea abrupt), peisajul e si el grozav (stanci acoperite de pini), nisip fin in mare, apa calda si poti merge mult in apa pana sa fie peste cap (asta e bine pentru copii, rau pentru inotatorii mai seriosi). Serviciile insa lasa mult de dorit pentru ca sunt foarte putine restaurante (4-5) = concurenta mica = preturi mari (9.3 euro o salata greceasca, 13.5 euro un souvlaki de pui, 10 euro o portie de paste, 5 euro o bere Alfa, 5.5 euro un desert la un restaurant decent care altfel era ok ca servicii, dar deja astea sunt preturi de Austria, si nu, nu ofereau nimic din partea casei cum e obiceiul in Grecia), 15 euro doua sezlonguri in centrul plajei (erau si cu 50 la un club mai tineresc de plaja/distractie in primul rand de pe plaja, dar si sub 10 pe la marginea plajei unde era o zona cu pietre in apa, alea de 50 evident nu prea aveau clienti), cam 160 de euro pe noapte un mini-apartament de 4 persoane/2 camere mici intr-o vila dintr-un complex destul de fain de vile, cu plante mediteraneene faine si locuri de parcare suficiente, dar cu dotari de 3 stele low-cost (in mod normal nu l-as fi luat, dar ce luam noi in mod normal ca dotari/spatiu nu gaseam sub 250 de euro/noapte si cum mai era cineva cu noi am mers pe buget mai mic), iar o masina mica (Polo) 7 zile a fost 420 de euro, deci 60 pe zi, e drept, cu extra asigurare la Rentalcars (fara era vreo 55 parca). 15 euro sezlongurile e scump fata de ce era Grecia in vremurile bune, dar macar daca ar curata serios nisipul in banii astia, dar nu o fac (baiatul care se ocupa de sezlonguri era ok, facea curatenie, dar iti trebuie un sistem mecanizat ca sa faci curetenie serios, mai ales ca e plin de romani si pe-aici si gasesti nesimtiti care mananca seminte si le arunca in nisip - pe unde ajung multi romani, automat si calitatea plajei scade, in Naxos si Peloponez erau mai rari romanii totusi). Evident ca daca masina inchiriata e mult mai scumpa ca in alti ani nu inseamna ca are lichid de parbriz sau ca e mai curata, nu, e doar mai scumpa si atat.
Magazine sunt doar vreo doua, faleza pentru promenada seara nu exista, noroc ca am luat masina sa mai mergem pe ici pe colo (Corfu town, Paleokastritsa, etc). Deci da, ai plaja si peisaj, restaurantul unde am mancat era la malul marii si avea panorama faina, dar nu ai multe altele. Drumul pana aici prost pe unele portiuni, adica inclusiv drum de o banda dar cu sens dublu, portiuni cu gropi, etc.

Am facut si cateva "evadari" pe plaje mai greu accesibile si faine (Porto Timoni, Mirtiotissa), evident si spre ele "probleme" de infrastructura, dar pe ansamblu a fost fain si am scapat cu masina intreaga ceea ce e totusi bine (am avut emotii cu o oglinda zgariata in parcare in Corfu town, dar s-au dus urmele). Dar la banii astia mai bine merg in Italia/Croatia data viitoare, macar ei au infrastructura, in Corfu e o gluma proasta infrastructura, sunt si ei ca noi, tara faina, pacat ca e locuita (desi in judetul Cluj chiar si drumurile judetene sunt peste orice drum pe care am mers in Corfu, plus ca in Corfu logica e inexistenta - limita de 90 pe drum cu o banda dar doua sensuri de mers si curbe de 180 de grade, dar 50 pe drumuri late, care merg aproape drept prin camp).

Am facut filmari chiar reusite cu drona, sa cobori pe carare de munte spre Porto Timoni si apoi sa inoti acolo e clar o experienta faina (mai ales daca o faci devreme in zi, ca apoi navalesc "hoardele" si devine oricum prea cald ca sa iti mai faca placere sa urci inapoi vreo 1.5-2 km), Mirtiotissa e si ea o experienta relativ interesanta (desi mi se pare over-rated plaja, nici vorba sa fie cea mai faina din Corfu cum apare in unele topuri). Glyfada e o plaja foarte buna de mers cu familia, dar sa stai doar in Glyfada devine rapid plictisitor pentru ca nu prea ai ce face altceva dupa plaja. Totusi m-am felicitat ca nu am ales Paleokastritsa cum am vrut initial, ai obiective interesante si peisaje super, dar plajele sunt mici/aglomerate/subtirele pana la urma.

O sa revin cu filmari cu drona dupa ce le editez.

#6111
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
da, naspa rau in Gr anul asta. preturi de care zici / zi erau bugetul / saptamana pt noi.

Dar ca solutie - Tr  - preturile sunt jenante . Nu ma refer la all inclusive ci la zonele faine in care nu sunt "tarcuri".

cum ziceam pe topicul respectiv -  o masa full - 25 RON / persoana ( am convertit din lire). intrarile la obiective UNESCO - 1..2 Eur.
alimente/apa - cam jumatate din pretul de la noi. Combustibil - 7..8 ron.
cazare - off camping in zone minunate, izvor, plaja. munte - free.

tachindu-ne amicii din Thassos - bugetul lor de 6 nopti a fost la fel ca al meu(doar ca pe 18 ):))

#6112
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Alternative mai ieftine au existat tot timpul, Egipt, Turcia, Albania, Tunisia, dar ideea nu e sa merg in tari mai nesigure/subdezvoltate, momentan nu pot sa zic ca am vreo atractie catre vreo una dintre ele, ideea e ca Grecia nu isi permite preturi de Italia/Spania sau macar Croatia fara sa se simta asta in volumul de vanzari viitor (si nu e ok sa compari pretul de Grecia insulara cu Turcia continentala, are si Grecia locatii semnificativ mai ieftine decat Corfu). Eu oricum prefer Italia pe ansamblu (unde am fost mai des pana acum), asa ca probabil voi face cativa ani de pauza in Grecia. E frumos, dar la aceiasi bani Italia ofera mai mult pe ansamblu la aceeasi distanta cu avionul.

#6113
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Posibil sa fie alte preturi și în Italia. În Jermania snitelu' aproape ca s-a dublat vara asta (și chiar și asa e tot la jumate fata de Elveția, mai ales cu euroiul slab).
Eu am senzația ca toată lumea a stat închisă doi ani cu banii la ciorap și erau disperați după vacante iar ăștia din branșă au profitat sa crească peste tot preturile (hotel, mașini haleala tot).
Pana la anul cine știe situația poate se schimba iar...

#6114
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postutopium, on 02 septembrie 2022 - 09:53, said:

Alternative mai ieftine au existat tot timpul, Egipt, Turcia, Albania, Tunisia, dar ideea nu e sa merg in tari mai nesigure/subdezvoltate, momentan nu pot sa zic ca am vreo atractie catre vreo una dintre ele, ideea e ca Grecia nu isi permite preturi de Italia/Spania sau macar Croatia fara sa se simta asta in volumul de vanzari viitor (si nu e ok sa compari pretul de Grecia insulara cu Turcia continentala, are si Grecia locatii semnificativ mai ieftine decat Corfu). Eu oricum prefer Italia pe ansamblu (unde am fost mai des pana acum), asa ca probabil voi face cativa ani de pauza in Grecia. E frumos, dar la aceiasi bani Italia ofera mai mult pe ansamblu la aceeasi distanta cu avionul.

Comparatia se mentine  -am mers pe insule in Tr.
Ce e in Gr acum este aberant.si mai aiurea este ca lumea a acceptat.deci nu e nicio criza financiara,banii curg.

#6115
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Preturile au crescut peste tot pt ca a crescut pretul la combustibili si la energie si astea se vad imediat in pretul cazarii si al mancarii. A mai fost si criza masinilor de inchiriat, deci a crescut si pretul masinilor. Multi oameni nu au prea calatorit in 2021 si in 2020 asa ca anul asta cererea a crescut brusc.

Turcia are o situatia aparte cu inflatie galopanta, saracie mare a omului de rand. Preturile sunt mici pentru ca si salariile sunt mici. Practic oamenii aia presteaza o munca pe bani putini din care abia pot sa-si cumpere de mancare.

Daca turistul accepta sau nu situatia - e treaba lui. Si-a planificat concediul, si-a luat bilete de avion, s-a deplasat acolo pt o saptamana sau doua cu familia. Are doua optiuni: sa “accepte” preturile si sa plateasca 9 euro pe o salata greceasca sau sa nu le accepte si sa manance de la supermarket. Tine de bugetul si de decizia fiecaruia ce face si de modul in care fiecare se simte bine in concediu.

Mi se pare aiurea sa tot facem judecati de valoare pe aici: radem de cel care plateste 9 euro pe o salata greceasca pt ca e “fraier”, radem de cel care-si cara berea in portbagaj de acasa ca e “sarac”. Fiecare cu treaba lui, cu bugetul lui si cu modul lui de a se simti bine in vacanta.

Edited by mdt, 02 September 2022 - 12:46.


#6116
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Eu nu sunt sigura ca e asa aberant ce e acum in Grecia. Voi comparati cu celelalte tari, dar cred ca aveti in minte preturile din anii trecuti. S-ar putea sa aveti o surpriza la anul cand o sa mergeti in Croatia, italia, Austria etc. Pentru mine prima surpriza a fost anul asta de Paste in Muntenegru, cand am gasit preturile pe care le stiam in Grecia din anii trecuti. Apoi cand am ajuns in Grecia am dat de cu totul alte preturi...deja seamana cu Austria si Croatia din anii trecuti. Insa citind si vazand la altii ce preturi sunt in acele tari anul asta, continui sa cred ca Grecia a ramas una din cele mai accesibile tari din Europa. Mai ieftine au ramas doar cateva tari mai slab dezvoltate din Balcani si unele din fostul bloc estic. Iar acces la Mediterana au doar 2 din ele: Muntenegru si Albania. Daca in Muntenegru as mai calca, poate pt cateva zile in sezonul de vara, Albaniei ii zic pas, nu poate sa ne ofere ce vrem noi de la o vacanta si singurul lucru ce l-am obtine ar fi doar frustrare si deceptie, pentru o economie de cativa euro. So...Grecia ramane baza, Croatia un moft pe care ni-l mai facem cateodata si in rest...mai greu.

Edited by camelia19, 02 September 2022 - 13:00.


#6117
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
da da. am postat pentru ca se plangea lumea de preturi. fiecare stie ce isi permite si pe ce vreau sa dea banii. LA granita cu Tr erau trenulete de romani care veneau de la all inclusive, de exemplu.

Din pacate suntem prea putini cei care avem norocul sa putem alege, perspectiva larga venind cu un pret ( in cazul meu 7500 km).
Cu ajutorul lui Dumnezeu si cu informatiile de pe topicurile astea  + toate cele pe care le-am trait/vazut in ultimele saptamani, clar Grecia este in acest moment pentru "bogati". :)
Drumuri bune!

View Posttfmercedez, on 14 august 2022 - 21:09, said:

ce vorbim?

E mega uber ultra full.  Asa o aglomeratie nu am mai "păţit" in 10 ani de Corfu.  

In centrul orasului zici ca se golesc de undeva stadioane de oameni. Mii si mii de oameni.  La terasele cu recenzii bune, se sta la varice la coada pentru un loc la masa.  Dupa ce ca se pierd minim 15-35 de min in cautarea unui loc de parcare, sa mai stau 30-50 de minute dupa un loc la masa..

[ https://i.postimg.cc/T2Kh6rCB/20220814-211752.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  probabil aici este foarte buna mancarea la un pret abordabil.

[ https://i.postimg.cc/Zqq4LSQX/20220814-211646.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Liston si restu pe promenada un aperitiv "antipasti" incepe de la 17 euro.
Un cocktail sau ceva cam 8-10 euro.  Dar e plin stup, au inceput sa vina si vasele de croaziera.

[ https://i.postimg.cc/BvFNk8RF/20220814-212356.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/ZKy9rrN6/20220814-195803.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sezlongurile au ajuns 12 euro, la terase de fite costa si 50 baldachinul.
Ferry era candva 26 de euro, (cu 10 ani in urma) , acuma a ajuns 60 (2 adulti, un copil si auto). Desigur, cu rezervare online este mai ieftin, dar daca stai cu orele prin vami si ratezi imbarcarea ai pierdut banii.

Probabil ca unii analisti au dat statisticile alea ca "are lumea bani" au strans la ciorap in pandemie.  Sub 1000 de euro/persoana/saptamana nici nu are rost sa faci planuri de Grecia.

horor ce ai povestit! Doamne iarta-ne!

#6118
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Da, preturile au crescut peste tot, dar tocmai am fost in Croatia/Austria si in Viena mancam la restaurante normale la preturile de aici, dintr-o localitate cvasi-necunoscuta chiar si in Corfu. Sigur ca in centru in Viena la locatii mai de fitze e mai scump, dar la restaurante normale cam tot asa ieseam.

#6119
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmdt, on 02 septembrie 2022 - 12:42, said:

Are doua optiuni: sa “accepte” preturile si sa plateasca 9 euro pe o salata greceasca sau sa nu le accepte si sa manance de la supermarket. Tine de bugetul si de decizia fiecaruia ce face si de modul in care fiecare se simte bine in concediu.

Mi se pare aiurea sa tot facem judecati de valoare pe aici: radem de cel care plateste 9 euro pe o salata greceasca pt ca e “fraier”, radem de cel care-si cara berea in portbagaj de acasa ca e “sarac”. Fiecare cu treaba lui, cu bugetul lui si cu modul lui de a se simti bine in vacanta.
Corect, eu de exemplu nu am cheltuit bugetul alocat, am ramas pe Revolut cu 80% din banii schimbati in euro, nici macar cash-ul nu l-am cheltuit tot ca daca nu erau prea multe magazine, n-am avut pe ce (important) in afara de restaurant si sezlonguri. Si in Corfu town am vizitat, fara sa intram pe la magazine pana la urma. Nu mi se par scumpe restaurantele in Grecia fata de Austria, Italia, Germania, Slovenia, Croatia, dar nu au fost (cel putin aici in Corfu) nici mai ieftine cum erau de obicei in Grecia. In Budapesta de exemplu sunt mai ieftine (am fost acum 2 luni).

#6120
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfoxbat, on 02 septembrie 2022 - 13:08, said:

....clar Grecia este in acest moment pentru "bogati". Posted Image

La anul este posibil sa vedem Grecia...din poze.
Eu mi-am pregatit folder-ele, pe ani, insule, continent, etc.  
Fct de cat de ciufuliti iesim din iarna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate