Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Retea wireless intre PC si MAC cu Internet Sharing…Se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006
Salutare...Stie cineva cum pot sa realizez o retea wireless intre PC si un Ibook G3?
La PC am bagat un wireless card Asus pe usb (dongle usb). USB-ul poate fi folosit ca router wireless, insa numai cu PC-ul deschis. NU reusesc sa dau net pentru Ibook...:(
Cateodata imi gaseste conexiunea de PC dar cand ii dau sa se conecteze imi spune (dupa ce incearca sa se conecteze) ca “There was an error when trying to connect to Acasa” (reteaua).
Am configurat si IP-urile corespunzator pentru fiecare...Pe PC am 192.168.0.1, iar pe MAC i-am dat 192.168.0.2 (desi prin DHCP automat gaseste sg. IP-ul corespunzator).
Are cineva idee daca mai sunt si alte protocoale de bagat, securitati sau alte treburi???
Banuiesc ca problema este undeva la PC pentru ca la serviciu mi-a gasit fara sa ii fac nimic la Airport vreo 3 Notebook-uri si o miniretea wireless…
Pls help…

#2
next_level

next_level

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.08.2005
Încearcă să te joci puţin cu setăriile de securitate (vezi cum se comportă cu WEP disabled, etc.) pentru că am avut o problemă asemănătoare cu mac-uriile mele şi routerul.

Nu am înţeles foarte clar problema ta, iBook-ul tău efectuează sau nu conexiunea la „router” ?
Şi daca da, pur şi simplu nu merge internetul pe iBook sau mai sunt alte probleme?

#3
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006

View Postnext_level, on Jun 9 2006, 02:38, said:

Încearcă să te joci puțin cu setăriile de securitate (vezi cum se comportă cu WEP disabled, etc.) pentru că am avut o problemă asemănătoare cu mac-uriile mele și routerul.

Nu am înțeles foarte clar problema ta, iBook-ul tău efectuează sau nu conexiunea la „router” ?
Și daca da, pur și simplu nu merge internetul pe iBook sau mai sunt alte probleme?
Am rezolvat pana la urma...Pas cu pas si am reusit... Am bagat cu WEP disable ca si-asa nu avea cine sa se mai conecteze :P . Cred ca problema era de la wireless card-ul din PC. Ca la munca intru in birou cu Ibook-ul si am internet wireless fara nici o setare nimic..
Anyway..Problema a fost rezolvata! Mersi de raspuns!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate