Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Stie cineva ce taxe sunt de platit ca sa ajung din Timisoara in Grecia prin Belgrad?
Spunea cineva ca e vorba de vize de tranzit, una pentru Serbia si una pentru Macedonia si ca trebuiesc platite si la dus si la intors.
Drumul asta ar fi cel mai scurt, dar daca presupune cateva sute de Euro, mai bine as lua-o prin Bulgaria, chiar daca ocolesc.

Edited by me_and_myself, 22 July 2009 - 18:53.


#2
matheiu1

matheiu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2004
Tranzit Serbia : viza de tranzit dus-intors 75 euro/adult, 35 euro/copil (in pasaport cu parintele). Se obtine intr-o zi de la consulatul din Timisoara.
Tranzit Macedonia : viza de tranzit dus-intors 69 euro/adult, colipul in pasaport cu parintele este gratis. Se obtine tot intr-o zi de la ambasada Macedoniei in Bucuresti.

#3
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 matheiu1, on May 11 2006, 09:50, said:

Tranzit Serbia : viza de tranzit dus-intors 75 euro/adult, 35 euro/copil (in pasaport cu parintele). Se obtine intr-o zi de la consulatul din Timisoara.
Tranzit Macedonia : viza de tranzit dus-intors 69 euro/adult, colipul in pasaport cu parintele este gratis. Se obtine tot intr-o zi de la ambasada Macedoniei in Bucuresti.
Merci de informatie.
Nu pot lua viza la granita dintre Serbia si Macedonia?

#4
matheiu1

matheiu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2004

 Petrache_Lupu, on May 11 2006, 10:52, said:

Nu pot lua viza la granita dintre Serbia si Macedonia?
Din cate stiu eu, nu. Dar o sa sun zilele astea la ambasada sa intreb, ca si pe mine ma intereseaza...

#5
matheiu1

matheiu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2004
... Tocmai am vorbit, si nu se poate face viza la granitza  :angry:  :(

#6
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Ceva îmi spune că bacul la Calafat + taxele bulgarilor < taxele alea de viză  :huh:

#7
matheiu1

matheiu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2004

 DanCld, on May 11 2006, 18:14, said:

Ceva îmi spune că bacul la Calafat + taxele bulgarilor < taxele alea de viză  :huh:
Asta este sigur. Anul trecut am fost Timisoara - Serbia - Bulgaria (fara bac !) - Grecia. Prin Bulgaria am crezut ca innebunesc... Astia au prin orase/sate limita de 50km/h, iar la iesirea din localitati au plantata cate o tabla cu limita de 40 /h, fara tabla corespondenta de terminarea limitarii. Bineinteles ca peste tot sunt plin de politisti cu radare. Am facut 5-6 ore pe 200 km, mers non-stop... Parca as evita "taraiala" asta si m-as duce pe autostrada din Macedonia...

#8
area 51

area 51

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2006
sa inteleg ca pt. a ajunge in albania-tirana 4 insi cu masina....m-ar tenta pt. septembrie la meciul romaniei ....e mai recomandabil sa ocolesc prin grecia?....si macar sa fac si acolo un sejur.....taxele de tranzit sunt enorme.... plus frecusul de la ambasada :confuzzled:

#9
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Eu am mers acum un an in Turcia cu masina si in Bulgaria nu am avut nici un fel de problema. Mi s-a parut ca la noi, in sensul ca soferii semnalau radarele cu farurile si nu m-a oprit nimeni nicaieri. Am mers cu 120 pe multe portiuni.

 matheiu1, on May 11 2006, 09:50, said:

Tranzit Macedonia : viza de tranzit dus-intors 69 euro/adult, copilul in pasaport cu parintele este gratis. Se obtine tot intr-o zi de la ambasada Macedoniei in Bucuresti.
Asta inseamna un drum la Bucuresti, ceea ce adauga 600 km drumului prin Serbia-Macedonia. Pare mai bine prin Bulgaria, in acest caz.

Edited by Petrache_Lupu, 15 May 2006 - 09:22.


#10
Ciutanu

Ciutanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.05.2005
Stie cineva daca taxele s-au modificat dupa 1 ianuarie 2007?

#11
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005

 Ciutanu, on Apr 25 2007, 12:35, said:

Stie cineva daca taxele s-au modificat dupa 1 ianuarie 2007?
Nu s-au modificat din pacate odata cu accederea UE. Pe site-ul MAE se precizeaza ca sunt in desfasurare negocieri ca sa se renunte la vize pentru romani si sa se acorde vize gratuite sarbilor. Nu se stie cat va dura ( am gasit niste previziuni optimiste pentru 01 07 a.c., dar ma cam indoiesc ).
F.

#12
octa74

octa74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.11.2006
Am auzit ca Macedonia nu mai solicita vize romanilor.. un pas inainte.

#13
jiji71

jiji71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2007
Si eu vreau sa merg in Grecia prin Serbia. stie cineva cat costa autostrazile pana la Salonic?

#14
bigdi

bigdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2007
Din 28 iunie 2007 Guvernul Republicii Serbia a decis scoaterea vizei pentru intrarea și șederea pe o perioadă mai mică de 90 de zile pe teritoriul Republicii Serbia pentru toți cetățenii României. Hotărârea se aplică începând cu data de 30 iunie 2007.
verifica aici
verifica aici


INCEPNAD CU 12.04.2007, CETATENII ROMANI CARE VIZITEAZA SAU TRAZITEAZA MACEDONIA, NU MAI AU NEVOIE DE VIZA DE CALATORIE, INDIFERENT DE PASAPORT.
verifica aici


Drum bun!

#15
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
Stie cineva cit costa autostrazile in Serbia si Macedonia? Si ce curs de schimb valutar au? Accepta plata direct in euro?

#16
dellesmami

dellesmami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.10.2006

 adipetrica, on Jul 22 2007, 22:02, said:

Stie cineva cit costa autostrazile in Serbia si Macedonia? Si ce curs de schimb valutar au? Accepta plata direct in euro?

Salut,

Si eu intentionez sa merg spre grecia in septembrie. Are cineva idee cum sunt dispuse pe autostrada benzinariile, parking-urile pentru a mai face o pauza.

Ovi

#17
bigdi

bigdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2007
cred ca e de preferat sa ai niste dinari, pe care sa`i schimbi la intrare, la vama.

#18
iogil

iogil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007
salutare. vreau sa plec in concediu la Budva cu transport propriu (masina). traseul ar fi timisoara-moravita-belgrad-podgorica-budva. astept ajutor cu informatii si detalii despre taxe, roviniete, carte verde, etc. multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate