Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

Iti este de folos ca ai terminat o facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
adevarul este ca in domeniile astea exotice mai bine inveti de pe google decit sa faci o facultate. evident ca si aia isi fac cursurile tot de pe google

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
un fost coleg de apartament, bun prieten de-al meu din copilarie, era student la IT&C...de fapt sper inca sa mai fie...dar nu s-a dus niciodata la scoala..oricum ne pricepeam la comp. & stuff de mici, dar la programare de-asta de liceu, pascal, c si nste html..si-a vazut omul ce se cere si s-a luat de visualuri, de .net de php, eu nu ma pricep, java etc...le-a invatat de pe forumuri, google, helpuri, net etc...
si l-au angajat la o firma sa scrie jocuri on line in java si flash si nu mai stiu ce si face 2500* pe luna, program de 8 ore luni-sambata...acuma...eu il intelege de ce nu se duce la ore...

*EUR net

nu ca in ron era rau...

Edited by spare-me, 19 July 2006 - 21:37.


#39
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006

View Postmufã, on Jun 23 2006, 12:41, said:

Facultatea te învaþã sã foloseºti google în mod eficient :D
Se cunoaste..numai la asta te gandesti..... :D

View Postfloraur, on Jul 19 2006, 16:51, said:

La ce spune @lmaster, numai ca ai nevoie de rahatul ala nu se poate fara el.
La cati rahati esti nevoit sa inghiti o viata de ce n-ai mai inghite unul in plus..mai ales ca asta se zvoneste ca-i de alta aroma..... <_<

#40
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Facultatea pe linga o gramada de timp pierdut iti da citeva baze.

Eu de exemplu am facut calculatoare, si am invatat la facultate chestii elementare de gen algoritmi de sortare, cum functioneaza un tranzistor, un procesor, o unitate floppy, o memorie. Chestii care din cind in cind chiar ma ajuta.

Cind vad cite un "programator" care nu stie sa faca o amarita de sortare sau un cache, nu-mi pare rau ca am pierdut atitia ani.

Ce se intimpla daca inveti din mers in mod neorganizat - ramii cu gauri. Am facut CCNA-ul dupa ce stiam de mult sa configurez un cisco si totusi s-a dovedit ca erau o gramada de maruntisuri pe care nu le stiam pt. ca nu ma lovisem inca de ele. Chiar daca mare parte m-am plictisit, nu consider ca l-am facut degeaba.

#41
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005
Aproape toti care ati scris pe threadul asta ati bagat facultatea in troaca cu porci si ca o coincidenta majoritatea ati studiat/studiati domenii gen business/economie,informatica, care sunt convins ca le poti aprofunda din mers.  Poate o fi fost mai comod si mai placut si de ce nu, mai util pt voi sa invatati individual sau mai stiu eu cum, dar ce naiba te faci cand esti la o facultate gen medicina,fizica,chimie,drept,teatru sau altele?? cauti pe GOOGLE?? in facultate inveti  mult mai mult decat niste cursuri..cunosti oameni, vii in contact cu diverse pareri, idei, intr-un cuvant castigi un anumit tip de experienta unica,as zice eu. As vreau sa vad medicul care profeseaza fara diploma...

#42
brabbit

brabbit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.04.2003
Hello. Cristi_21 are dreptate. Daca esti la informatica poti cauta cu usurinta pe google. Dar am un prieten care este la medicina. Nu are ce sa cauta pe google. toata ziua sta pe la practica si diseaca oameni morti. Eu anul asta am termina matematica informatica. O sa incerc sa ma angazej dar la un interviu o sa ma ajute tot ce am invatat eu pe langa facultate. Asa ca in cazul matematicii informaticii o bag in troaca...

#43
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005

View Postcristi_21, on Jul 22 2006, 00:47, said:

Aproape toti care ati scris pe threadul asta ati bagat facultatea in troaca cu porci si ca o coincidenta majoritatea ati studiat/studiati domenii gen business/economie,informatica, care sunt convins ca le poti aprofunda din mers.  Poate o fi fost mai comod si mai placut si de ce nu, mai util pt voi sa invatati individual sau mai stiu eu cum, dar ce naiba te faci cand esti la o facultate gen medicina,fizica,chimie,drept,teatru sau altele?? cauti pe GOOGLE?? in facultate inveti  mult mai mult decat niste cursuri..cunosti oameni, vii in contact cu diverse pareri, idei, intr-un cuvant castigi un anumit tip de experienta unica,as zice eu. As vreau sa vad medicul care profeseaza fara diploma...

La facultatea de medicina se face practica. Daca te duci la o facultate unde se face practica multa e alta treaba, dar de regula in Romania nu se face practica la facultate, nici macar la o facultate tehnica, de regula se fac niste laboratoare de doi lei.

Daca si medicina s-ar fi facut asa, ca sa aiba studentul cultura generala in domeniu pt. ca e de datoria angajatorului sa-l invete ce are de facut, si cel care termina nu stia sa tina bisturiul in mana, iti garantez ca mai bine se pregatea acasa decat sa piarda timp scriind dupa dictare la cursuri.

Edited by ada80ro, 22 July 2006 - 08:46.


#44
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postdanb1974, on Jul 21 2006, 21:51, said:

Facultatea pe linga o gramada de timp pierdut iti da citeva baze.

Eu de exemplu am facut calculatoare, si am invatat la facultate chestii elementare de gen algoritmi de sortare, cum functioneaza un tranzistor, un procesor, o unitate floppy, o memorie. Chestii care din cind in cind chiar ma ajuta.

Cind vad cite un "programator" care nu stie sa faca o amarita de sortare sau un cache, nu-mi pare rau ca am pierdut atitia ani.

Ce se intimpla daca inveti din mers in mod neorganizat - ramii cu gauri. Am facut CCNA-ul dupa ce stiam de mult sa configurez un cisco si totusi s-a dovedit ca erau o gramada de maruntisuri pe care nu le stiam pt. ca nu ma lovisem inca de ele. Chiar daca mare parte m-am plictisit, nu consider ca l-am facut degeaba.
Bazele despre care vorbesti tu le stie orice copil inteligent din liceu. Si le poate invata orice copil inteligent in maxim 2 luni. Nu e nevoie de 5 ani de bataie de joc (ma refer strict la Politehnica aici).

Facultatea nu m-a ajutat cu absolut nimic (comparativ cu job-ul) timp de 3 ani. Ma indoiesc ca se vor schimba prea multe de aici incolo.

#45
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postada80ro, on Jul 22 2006, 09:44, said:

La facultatea de medicina se face practica. Daca te duci la o facultate unde se face practica multa e alta treaba, dar de regula in Romania nu se face practica la facultate, nici macar la o facultate tehnica, de regula se fac niste laboratoare de doi lei.

Daca si medicina s-ar fi facut asa, ca sa aiba studentul cultura generala in domeniu pt. ca e de datoria angajatorului sa-l invete ce are de facut, si cel care termina nu stia sa tina bisturiul in mana, iti garantez ca mai bine se pregatea acasa decat sa piarda timp scriind dupa dictare la cursuri.
nu stiu cum o fi mai incolo, da' pana acum pot sa-ti spun cu mana pe inima ca practica aia e timp pierdut. :confuzzled: in afara de antomie unde DACA AI BAFTA DE ASISTENT BUN, care sa-si dea interesul sa-ti arate cate ceva, la restul FRECI MENTA. te uiti la un monitor la niste animale de laborator ( cica tehnici de obtinere a probelor), mai citesti un ziar, mai stai de vorba cu colegul, la fizica nu faci nimic, la chimie ai un protocol de lucru scris pe foaie, cu foaia in fata citesti "amesteci 2 ml de solutie rosie cu 3 de verde" , iar la restul faci referate.
NU INTERESEAZA pe nimeni daca tu intelegi ceva sau nu . pur si simplu nu le pasa. nu vreau sa-mi amintesc de cate ori l-am sunat pe profu' de anato sa ma duc sambata la cadavru sa mai vad cate ceva. :confuzzled:

#46
printul_3000

printul_3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.03.2006
da imi este de folos, m-am angajat in domeniul respectiv si chiar se castiga bani

#47
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
De acord ca poti sa inveti in citeva luni (poate nu chiar 2, uite eu nu sint chiar asa destept dar oricum in 2 ani puteam sa pun tot ce ma interesa din cei 6), dar de unde stii _ce_ sa inveti?

Cine ii spune unui "programator" care invata php sau java sau vb de pe net sa puna burta pe carte si sa invete algoritmi, optimizari, programare structurata, validarea datelor, securitate etc.?

Dupa aia vine "programatorul" ala si zice ca programul lui are nevoie de un super calculator ca nu se poate altfel da' el nici n-a auzit de profiler si tot ce scrie e O(n^2) sau mai rau.

Ca sa nu mai zic de super cod de genul if ($luna = 1) $luna = 'Ianuarie' etc. etc. pentru ca nu i-a troznit prin cap sa foloseasca un array. Sau programare liniara (functiile e pentru prosti) si copy&paste la greu (da' nu ti-am zis ca functiile e pentru prosti, ce esti tare de urechi) si variabile globale folosite de parca se dau pe gratis. Sau faza cu toata lumea foloseste o baza de date cu root/sa setat fara parola ca n-a ajuns cu cititul la 's' de la securitate.

#48
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005

View Postdanb1974, on Jul 26 2006, 23:02, said:

De acord ca poti sa inveti in citeva luni (poate nu chiar 2, uite eu nu sint chiar asa destept dar oricum in 2 ani puteam sa pun tot ce ma interesa din cei 6), dar de unde stii _ce_ sa inveti?

Cine ii spune unui "programator" care invata php sau java sau vb de pe net sa puna burta pe carte si sa invete algoritmi, optimizari, programare structurata, validarea datelor, securitate etc.?

Dupa aia vine "programatorul" ala si zice ca programul lui are nevoie de un super calculator ca nu se poate altfel da' el nici n-a auzit de profiler si tot ce scrie e O(n^2) sau mai rau.

Ca sa nu mai zic de super cod de genul if ($luna = 1) $luna = 'Ianuarie' etc. etc. pentru ca nu i-a troznit prin cap sa foloseasca un array. Sau programare liniara (functiile e pentru prosti) si copy&paste la greu (da' nu ti-am zis ca functiile e pentru prosti, ce esti tare de urechi) si variabile globale folosite de parca se dau pe gratis. Sau faza cu toata lumea foloseste o baza de date cu root/sa setat fara parola ca n-a ajuns cu cititul la 's' de la securitate.

Tu vb de incompetenti (ca sa nu le zic prosti), cine e prost e prost si cu facultate. Ai impresia ca inveti la facultate de optimizari SQL? OOP? Poate faci un rahat de curs de 150 de pagini, dar din cate-mi aduc eu aminte cartea de referinta in OOP, cea a lui Bertrand Meyer  are 1200 pag, ca sa nu mai vb de Design Patterns, UML  etc.
Asa ca avand in vedere cat e de invatat in domeniu, rahatul ala de 150 de pagini de curs=0 daca chiar ai nevoie, ala e bun doar asa, ca sa nu zici ca nu ai auzit.


In informatica trebuie sa te pregatesti tot timpul. De unde? aici de exemplu iti gasesti subiecte daca te plictisesti: http://en.wikipedia....are_engineering
Si cred ca nu-ti dai seama ce inseamna om cu studii superioare in informatica, e unul care e in stare sa citeasca si sa priceapa niste articole de pe site-ul asta:
http://lambda-the-ultimate.org/

Poate mai putin de 5% din absolvetii de informatica din Romania ar fi in stare de performanta asta. Si asta in primul rand pt ca nu se preda asa ceva (de ex. faci LISP asa, aiurea, nu stiu cati profesori le spun studentilor ca e un limbaj functional si ce dracu e ala limbaj functional)

Edited by ada80ro, 26 July 2006 - 22:47.


#49
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

View PostSE7EN, on Jun 24 2006, 20:41, said:

Pe mine nu m-a ajutat cu nimic facultatea. Lucrez in IT desi am facut o cu totul alta facultate.

View Postbogdan2201, on Jul 11 2006, 23:14, said:

Depinde daca ceea ce faci are vreo legatura cu facultate.

  Si totusi ... ce are sula cu prefectura ?
Cum puteti spune ca nu v-a ajutat cu nimic, sau ca depinde de ce vrei sa faci ??
De ce romanii nu se stiu folosi de calitatile lor ?
Facultatea iti aprofundeaza cultura generala inceputa-n liceu si te formeaza ca personalitate si coloana vertebrala . Practic fiecare dintre noi se desavarseste in facultate indiferent de profil si indiferent unde lucrezi dupa. Ai fost tocilar in fac??? Ai toate sansele sa devii o persoana retrasa, calculata, dar cu un job super bine platit. Ai fost party man ?? Vei ramane un baiat gata oricand de aventura si prostii chiar si la 40 ani, chiar daca a 2 zi te trezesti la ora 5 dim. ca vine transportu si trebuie sa descarci .
Eu am terminat Litere si lucrez la o firma de produse para farmaceutice ca reprezentant. Au vreo legatura ?In mare parte nu ... insa cunostintele dobandite in fac. te ajuta in N situatii, poti initia/controla o conversatie, poti mentine o legatura chiar daca esti afon in medicina. Depinde ce ai in cap si ce-ai invatat.



  P.S. Doar o parere.

#50
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Eu am terminat Litere si lucrez la o firma de produse para farmaceutice ca reprezentant.

Quote

te ajuta in N situatii, poti initia/controla o conversatie, poti mentine o legatura chiar daca esti afon in medicina

intr-adevar...poti vorbi cu ceilalti agenti de vanzari care vand produse naturiste despre fantasticul la eliade...ca daca vorbeati despre meciuri nu mergea vanzarea.
sa fm seriosi...iti este de folos diploma si alte merite recunoscute din timpul studiilor, atestate, diplome, scrisori de recmandare etc...
dar faptul ca vinzi ceaiuri si discuti despre liviu rebreanu nu mi se pare cine stie ce realizare

si apropo de litere...parafarmaceutic se scrie intr-un singur cuvant

Edited by spare-me, 26 July 2006 - 23:21.


#51
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006

View Postspare-me, on Jul 26 2006, 22:20, said:

intr-adevar...poti vorbi cu ceilalti agenti de vanzari care vand produse naturiste despre fantasticul la eliade...ca daca vorbeati despre meciuri nu mergea vanzarea.
sa fm seriosi...iti este de folos diploma si alte merite recunoscute din timpul studiilor, atestate, diplome, scrisori de recmandare etc...
dar faptul ca vinzi ceaiuri si discuti despre liviu rebreanu nu mi se pare cine stie ce realizare

si apropo de litere...parafarmaceutic se scrie intr-un singur cuvant
Ai si tu mila ca a facut omu' litere :D

#52
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu n-am facut litere...ci vreo 4 ani de filologie intensiv ( 12 ore de limba si literatura pe saptamana) si nu numai romana...

Edited by xella, 16 August 2006 - 12:18.


#53
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
Cateva intrebari aditionale celei din titlul topicului:

- Cu ce ii este de folos o facultate (daca o termina) unuia care abia este in stare sa promoveze un bacalaureat?

- Ce alt scop, in afara de cel de a aduna bani, se urmareste prin admiterea in universitatile particulare a participantilor care nici macar nu au promovat bacalaureatul? ("studentul" este obligat sa prezinte diploma de bacalaureat inainte de a i se inmana diploma universitara)

- Cu ce ii este de folos unei firme, sau societatii in general unul care a trecut prin facultate ca si vantul printre sarme? Unul care a terminat facultatea doar pentru ca a dat bani si a copiat. Acelasi unul care putea foarte bine fi scolarizat la locul de munca, cu mai putine resurse financiare si intr-un timp mai scurt.

- De ce multora dintre parinti le lipseste realismul si traiesc cu impresia ca odrasla trebuie sa "dea la facultate"? De ce aceeasi parinti se mira ca dupa ce odrasla obtine (nu spunem cum si de la ce universitate) patalama universitara aceasta va lucra vanzatoare?

#54
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Eu cred ca facultatea, la fel ca si liceul, scoala generala sau masterul, te ajuta mult in viata.

Nu te va ajuta niciodata o facultate prin faptul ca ai fost obligat sa tocesti niste carti si apoi sa dai un examen. Poate din 4 ani ramai cu 20%, asta in cazurile fericite.

Te ajuta insa o facultate prin experienta de viata acumulata, prin relatiile pe care le formezi cu diverse persoane si prin faptul ca iti da dreptul sa te prezinti la un interviu. Atat. Restul depinde de tine.

Oricum, siplul fapt ca te trezesti peste noapte singur, in cazurile bune cu 2-3 prieteni langa tine, intr-un oras nou, cu foarte multi bani in buzunar si o gramada de probleme de rezolvat te ajuta enorm. Asa inveti sa te descurci si incepi sa realizezi ca viata nu este la fel de roz cum parea acasa unde era cald, bine, frigiderul mereu plin si unde gaseai mereu bani pentru un pachet de tigari. Asa incepi sa inveti ce inseamna facturile, cum sa-ti organizezi fondurile, incepi sa-ti dai seama ce inseamna grija zilei de maine si nu in ultimul rand, iti dai seama care din oamenii de langa tine iti sunt prieteni adevarati.

Eu am trecut in anul 3 la drept, insa, daca nu ar fi fost parintii care sa imi arate una alta, sa imi explice si efectiv sa ma puna la munca, nu as fi priceput mare branza.

Am intalnit zeci de oameni care au terminat dreptul si nu erau capabili sa faca o cerere amarata de divort sau sa conceapa un contract de vanzare-cumparare. Si e logic sa fie asa, atat timp cat oamenii respectivi nu a vazut niciodata un astfel de act, sau daca l-au vazut nu s-au obosit sa-l citeasca.

In acelasi timp, sunt probabil mii de studenti care nu pot oferi un motiv concret pentru care au ales facultatea pe care o urmeaza. Ce sa va mai spun, in semestrul 2, un seminarist nou ne-a intrebat de ce am dat la drept, iar cel putin 30% au raspuns ,,nu stiu,,. De multe ori acestia sunt cei care spun ca facultatea nu i-a ajutat cu nimic ( exceptam de aici facultatile cu profil informatic unde este alta situatie ).

Ca sa concluzionez, facultatea te ajuta, te invata sa traiesti pe picioarele tale si iti ofera niste oportunitati. Daca tu vrei sau nu sa profiti de ele, asta este altceva. Diploma iti da dreptul sa te prezinti la un interviu si eventual iti ofera un anumit status social (nu intotdeauna), insa nu iti garanteaza salariul visat, salupa personala si excursii in Caraibe. Totul depinde in proportie de 90% de tine, de alegerile pe care le faci ( probabil cea mai importanta alegere este sa te decizi ce facultate vrei sa urmezi, sau daca vrei sa urmezi una ) si de capacitatile tale.

Pentru intrebarile lui magister:

Traim intr-o societate destul de idioata, foarte dezorientata si fara niste valori bine stabilite. O societate plina de oameni orgoliosi, unde toti se considera buricul pamantului si unde parintii cat de cat instariti viseaza la gloria odraslelor, care dupa ce vor termina o facultate se vor umple de bani, isi vor construi zeci de vile si se vor casatori cu Irinel Columbeanu sau cu fiica cea mica a lui Basescu.

Edited by morpheusdj, 16 August 2006 - 05:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate